Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως είναι η ποιότητα του ήχου από τα ακουστικά και τα ηχεία της συσκευής? Η κάμερα είναι καλή?

 

Από τα ηχεία ο ήχος ακούγεται καλός, με πολύ καλή αίσθηση της στερεοφωνίας, αλλά όπως είναι επόμενο χωρίς αρκετά μπάσα. Από τα ακουστικά ακούγεται ικανοποιητικότατα με πλούσια μπάσα και καθαρά πρίμα. Δεν πρόκειται όμως κατά τη γνώμη μου να αντικαταστήσει ένα πολύ καλό αυτόνομο mp3 player.

 

Όσο για την κάμερα, κατά τη γνώμη μου είναι ό,τι καλύτερο έβγαλε η Nokia μέχρι τώρα και ίσως το καλύτερο φωτογραφικό κινητό που κυκλοφορεί, στην ευρωπαϊκή αγορά τουλάχιστον. Πάντως ούτε η κάμερά του θα αντικαταστήσει μια μεσαίου τουλάχιστο κόστους ψηφιακή κάμερα. Πάντως βγάζει καταπληκτικές φωτογραφίες. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με ποιές κάρτες μνήμης συνεργάζεται καλά το N82 στα 4GB & 6GB; Σε αναζήτηση πάντως που κάνω βρίσκω κάρτες μνήμης δηλωμένες σαν "microSD", "SDC-microSD", "microSDHC", "microSDHC/w". Ποια κάνει για το τηλέφωνο;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Με ποιές κάρτες μνήμης συνεργάζεται καλά το N82 στα 4GB & 6GB; Σε αναζήτηση πάντως που κάνω βρίσκω κάρτες μνήμης δηλωμένες σαν "microSD", "SDC-microSD", "microSDHC", "microSDHC/w". Ποια κάνει για το τηλέφωνο;

μεχρι 2gb λεγονται microsd ή transflash, απο 4gb και πανω microsdhc. τις αλλες δεν τις ξερω. μεχρι 8gb microsdhc που εχουν βγει στην αγορα συνεργαζεται αψογα.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι 2gb λεγονται microsd ή transflash, απο 4gb και πανω microsdhc. τις αλλες δεν τις ξερω. μεχρι 8gb microsdhc που εχουν βγει στην αγορα συνεργαζεται αψογα.

 

Σύμφωνα με nokia το n82 υποστηρίζει μέχρι κ 12GB microsdhc. Φυσικά ακόμα δεν υπάρχουν τέτοιες κάρτες

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία στην μεγαλύτερη ανάλυση πόσα Kb περίπου πιάνει;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για κάρτες, απορία: αν αλλάξουμε κάρτα, η άδεια χρήσης της φωνητικής πλοήγησης του smart2go χάνεται???? Και αν όχι, τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση??? Απλά μεταφέρουμε τα δεδομένα της μίας κάρτας στην άλλη?
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αμην το παρελαβα σημερα. Το κινητο ειναι απλα αψογο. Παιρνει και ενας φιλος το ν81 σημερα, για να δω διαφορα στον ηχο (αν εχουν)

 

Να ρωτησω με την 3μηνη πλοηγηση με τους χαρτες που εχει, επηδει του εβαλα 8αρα καρτα (λειτουργει κανονικα) μπορω να την εχω στην αλλι καρτα ή ειναι μονο για την καρτα της νοκια ?

Link to comment
Share on other sites

Αμην το παρελαβα σημερα. Το κινητο ειναι απλα αψογο. Παιρνει και ενας φιλος το ν81 σημερα, για να δω διαφορα στον ηχο (αν εχουν)

 

Καλορίζικο, welcome to the club!!! :D

 

 

Να ρωτησω με την 3μηνη πλοηγηση με τους χαρτες που εχει, επηδει του εβαλα 8αρα καρτα (λειτουργει κανονικα) μπορω να την εχω στην αλλι καρτα ή ειναι μονο για την καρτα της νοκια ?

 

Αυτή την απορία είχα κι εγώ πριν λίγο.

Όποιος ξέρει ας μας απαντήσει. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

οι φωτογραφιες πιανουν περιπου 1mb.

 

η λογικη λεει οτι αν αντιγραψετε και τα κρυφα αρχεια απο τη μια καρτα στην αλλη δε θα αλλαξει τιποτα, το κινητο δεν καταλαβαινει οτι αλλαξατε καρτα αλλωστε.

 

και 12gb λογικα θα αναγνωριζει αλλα δεν ειναι δοκιμασμενο, γι'αυτο ειπα μεχρι 8 παιζει αψογα.

 

και το Ν95 το 8αρι γρηγορο ειναι, μην τα παραλεμε :O

 

το Ν81 φιλε GreekMu εχει αρκετη διαφορα στον ηχο, θα το διαπιστωσεις. αλλα για να ζηλεψει δειξτου φωτος :p

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά αυτά παιδιά, αλλά με όλο το σεβασμό, βλέποντας ότι πάει να δημιουργηθεί ένα "N95-8GB vs N82", να θυμίσω ότι εδώ μιλάμε για το Ν82. Τα συγκριτικά έχουν θέση στους Διαξιφισμούς.

 

Και για να μην παρεξηγηθώ: Σε ότι με αφορά, το παρόν thread δεν αποτελεί ..."τόπο λατρείας" του Ν82. ;)

Από όσο μπορώ να κρίνω, οι περισσότεροι κάτοχοί του, ούτε πορωμένοι είμαστε ούτε φανατισμένοι με παρωπίδες για να μην ξέρουμε τι μας γίνεται.

Εδώ θα λέμε και τα καλά και τα άσχημα. ;)

 

Εντελώς φιλικά. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

.....Αυτή την απορία είχα κι εγώ πριν λίγο.

Όποιος ξέρει ας μας απαντήσει. :)

Αφορά μόνο την 2άρα κάρτα της ΝΟΚΙΑ,το πρόγραμμα ως βάση είναι στην (read only) μνήμη του κινητού ενώ η προσθήκη χαρτών και άλλων όπως η φωνητική πλοήγηση αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης που είναι σε χρήση και προφανώς δημιουργείται σε μη προσβάσιμο σημείο κάποιο αρχείο με (ενδεχομένως .xml ή οτιδήποτε άλλο-δεν γνωρίζω συγκεκριμμένα) που καταγράφει και συνδέει την εφαρμογή και τις ενεργοποιημένες υπηρεσίες βάσει του αναγνωριστικού στοιχείου της κάρτας μνήμης και αποτρέπει την διπλή ενδεχόμενη μεταφορά των υπηρεσιών και περιεχομένου σε άλλη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πρώτα να ευχαριστήσω ξανά τον nervous για την βοήθεια να ρυθμίσω το wifi .Μετά να πώ για το τηλέφωνο ότι είναι από τα πολύ καλά μοντέλα της nokia και σχετικά φθηνό σε σχέση με αυτά που έχει. Κατά την γνώμη μου τα χαλάει λίγο στο σήμα.Δεν είναι σαν του Ν73 που το θεωρώ καλλίτερο.Το πληκτρολόγιο που τόσος λόγος έχει γίνει σίγουρα στην αρχή μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα .Σε μένα δεν μου διημιούργησε .Μπορώ να πω μάλιστα ότι το συνήθισα από την αρχή.Το GPS έκανε πρεμιέρα σήμερα. Πρώτη φορά που έχω GPS. Ήταν πολύ καλό και με βοήθησε πολύ εκεί που πήγα. Αν και παρατήρησα ότι δεν είχε ακριβή στίγμα. Για παράδειγμα έφυγα από την λεω.Ποσειδώνος στον Πειραιά και ενώ πήγαινα με κατεύθυνση προς τον ηλεκτρικό ο δρόμος είναι διπλής κατεύθυνσης με έδειχνε στην αντίθετη κατεύθυνση. Πάντως εγώ είμαι ευχαριστημένος και από το GPS και από το πρόγραμμα.Βέβαια στην επαρχία δεν ξέρω τι παίζει. Τέλος για την μπαταρία έχω να πω ότι από την Δευτέρα που το πήρα το έχω ξετινάξει και το έχω φορτίσει 2 φορές.Ειδικά σήμερα που επί 3 ώρες περίπου δούλευε το GPS .

Θέλω να ρωτήσω και κάτι οι χάρτες για όλες τι χώρες είναι free; Χρεώνεσαι μόνο την φωνητική ;

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πρώτα να ευχαριστήσω ξανά τον nervous για την βοήθεια να ρυθμίσω το wifi .

 

Να'σαι καλα ,χαιρομαι που τα καταφερες ;)

 

Θέλω να ρωτήσω και κάτι οι χάρτες για όλες τι χώρες είναι free; Χρεώνεσαι μόνο την φωνητική ;

Ναι :)

Δες και το θεμα του garmin παντως :ninja:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μου έβγαλε το λάδι αλλά τα κατάφερα.

Περιμένω να λήξει η φωνητική του nokia maps και θα το βάλω.

Τώρα να ρωτήσω μπορώ να κατεβάσω άλλον χάρτη; Δεν θα έχω φωνητική όμως;

Θα πάω στο Λονδίνο και θέλω το χάρτη του.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

λιγα λογια απο τις πρωτες εντυπωσεις μου...

 

Το εχω στα χερια μου απο χτες οπως ειπα, και ενω ειχε μεσα η μπαταρια περιπου 5 γραμμες...αυτη τη στιγμη...μετα απο αδιανοητο σκαλισμα και χρηση...και αφου εχουν περασει ακριβως 30 ωρες χωρις να το εχω κλεισει..η μπαταρια εχει πεσει στις 2 γραμμες!!!

 

Περιμενω το βραδακυ να το βαλω για την πρωτη πληρη φορτιση του.

 

τα κακα σημεια μεχρις στιγμης...:

 

Εχει φαει σκαλωμα 2 φορες την στιγμη που παταω εξοδο απο τους χαρτες..κολλαει για λιγο...περιπου 10 δευτερολεπτα...στην οθονη με τους χαρτες και μετα βγαινει.

 

..βασικα...δεν υπαρχει αλλο κακο σημειο μεχρι στιγμης...

Ειναι αδιανοητο!!ειναι το πρωτο μου νοκια που δεν του εχω κανει ρισταρτ απο την πρωτη μερα...τα προηγουμενα ολο και κολλαγανε και τους εκανα ρισταρτ απο την πρωτη μερα.

 

...τωρα τα καλα σημεια...

 

απλα το κινητο ειναι απαιχτο...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να λήξει η φωνητική του nokia maps και θα το βάλω.

Τώρα να ρωτήσω μπορώ να κατεβάσω άλλον χάρτη; Δεν θα έχω φωνητική όμως;

Θα πάω στο Λονδίνο και θέλω το χάρτη του.

 

Χαρτες κατεβαζεις μεσω map loader .(δες το σχετικο θεμα)

Αδεια για την φωνητικη πλοηγηση θα πρεπει να την

αγορασεις.Χαρτη θα εχεις ομως κανονικα .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

γιατι ενω χρησιμοποιωντας μια 8αρα καρτα,κατεβαζω τους χαρτες κανονικα απο maploader,δεν μου εμφανιζει τοποθεσιες οταν κανω ζουμ με την διεση??βοηθεια...:(
Link to comment
Share on other sites

Αφορά μόνο την 2άρα κάρτα της ΝΟΚΙΑ,το πρόγραμμα ως βάση είναι στην (read only) μνήμη του κινητού ενώ η προσθήκη χαρτών και άλλων όπως η φωνητική πλοήγηση αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης που είναι σε χρήση και προφανώς δημιουργείται σε μη προσβάσιμο σημείο κάποιο αρχείο με (ενδεχομένως .xml ή οτιδήποτε άλλο-δεν γνωρίζω συγκεκριμμένα) που καταγράφει και συνδέει την εφαρμογή και τις ενεργοποιημένες υπηρεσίες βάσει του αναγνωριστικού στοιχείου της κάρτας μνήμης και αποτρέπει την διπλή ενδεχόμενη μεταφορά των υπηρεσιών και περιεχομένου σε άλλη κάρτα.

 

Auto menei na to doume stin praksi. Opoioi exoun parei kai deuteri karta mnimis, as to dokimasoun.

 

p.s.: sixainomai ta greeklish, alla einai to prwto mou post apo to neo mou paixnidi. :D

 

λιγα λογια απο τις πρωτες εντυπωσεις μου...

 

Το εχω στα χερια μου απο χτες οπως ειπα

 

...τωρα τα καλα σημεια...

 

απλα το κινητο ειναι απαιχτο...

 

Kaloriziko filos. :)

Plithainoume... :p

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

επειδή το ψάχνω για να το πάρω και δεν το βρίσκω, από Θεσσαλονίκη το πήρε κανείς? Και αν ναι από που? Τί έγινε, μείναμε πίσω εμείς? :(
Aπό το περίσσευμα της καρδιάς μιλάει το στόμα...;)
Link to comment
Share on other sites

επειδή το ψάχνω για να το πάρω και δεν το βρίσκω, από Θεσσαλονίκη το πήρε κανείς? Και αν ναι από που? Τί έγινε, μείναμε πίσω εμείς? :(

 

Και εγώ εδώ στην ΚΡΗΤΗ ακόμη περιμένω ,μου φαίνεται πως θα είμαι από τους τελευταίους που θα το αποκτήσω… ας είναι όμως γιατί είμαι κάθε μέρα εδώ και σας διαβάζω και παρηγορούμε.::cry::cry::cry::(:mad:

Link to comment
Share on other sites

επειδή το ψάχνω για να το πάρω και δεν το βρίσκω, από Θεσσαλονίκη το πήρε κανείς? Και αν ναι από που? Τί έγινε, μείναμε πίσω εμείς? :(

 

Αν σου λέει κάτι αυτό, εγώ μένω στο Βόλο, δεν το έβρισκα πουθενά, αλλά διάβασα εδώ μέσα ότι κάποιοι φίλοι το πήραν από το Πλαίσιο. Έκανα λοιπόν τα σχετικά τηλέφωνα και τελικά πήρα από το Πλαίσιο της Λάρισας το μοναδικό κομμάτι που έφερε. Έκανα τηλεφωνικά την κράτηση και όταν ήρθε με ειδοποίησαν. Την επομένη το είχα στα χέρια μου. :)

 

Λογικά το Πλαίσιο της Θεσσαλονίκης θα το έχει, ή τουλάχιστον θα έχει προγραμματίσει παραγγελία από βδομάδα. Δε χάνεις κάτι να κάνεις ένα τηλέφωνο αύριο και ίσως και να το προπαραγγείλεις. ;)

 

Επίσης κάνε ένα τηλεφώνημα και στο Public. Ίσως έχει προγραμματίσει παραγγελία κι αυτό.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εδώ στην ΚΡΗΤΗ ακόμη περιμένω ,μου φαίνεται πως θα είμαι από τους τελευταίους που θα το αποκτήσω… ας είναι όμως γιατί είμαι κάθε μέρα εδώ και σας διαβάζω και παρηγορούμε.::cry::cry::cry::(:mad:

 

Στη Κρήτη ήρθε πάντως φίλε μου, για ψάξε το ;)

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

το Ν81 φιλε GreekMu εχει αρκετη διαφορα στον ηχο, θα το διαπιστωσεις. αλλα για να ζηλεψει δειξτου φωτος :p

 

Οντως εχει διαφορα στον ηχο-ενταση. Αν και η κατασκευη του ν81 (κουμπια του κυριως) δεν ηταν και τελεια αλλα ειναι ομορφο κινητο.

 

Το ν82 παντως απο τοτε που το πειρα δεν το εχω αφηση. Μιλαμε απλα τελειο, καλα για την καμερα δεν το συζηταω επαθα πλακα με της φοτο που βγαζει :happy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...