Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θα μπεις στο μητρωο απο το μενου, οχι απο το πληκτρο κλησης και θα το δεις στη δεξια καρτελα ;)

 

Ευχαριστω παιδια, καταλαβα.

 

Υπαρχει μηπως και κανενας αλλος τροπος να προστηθεται και κανενα υπομενου απο το πληκτρο κλησης για να διχνει και διαρκεια κλησης ? Η μπα...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος που εχει συγχρονισει το mail του με τον οδηγο ρυθμισεων του κινητου για email?

 

Προσπαθησα να το φτιαξω με το yahoo mail μου και δεν μπορει να συνδεθει.

 

Εχω WIND Plus non-stop, πρεπει να κανω αλλες ρυθμισεις?

Βαζω pop.yahoo.gr για incoming και smtp.yahoo.gr για outgoing.

Κανω κατι λαθος?

 

Υπαρχει κανεις να βοηθησει?:(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια, καταλαβα.

 

Υπαρχει μηπως και κανενας αλλος τροπος να προστηθεται και κανενα υπομενου απο το πληκτρο κλησης για να διχνει και διαρκεια κλησης ? Η μπα...

Αν κατάλαβα καλά θέλεις να σου δείχνει διάρκεια κλήσης όταν μιλάς.

Θα πάς : Εργαλεία - ρυθμίσεις - τηλέφωνο - κλήσεις - διαρκεια κλήσεων και θα το βάλεις στο ναι.

Υπαρχει κανεις να βοηθησει?:(

Νομίζω ότι για να το κάνεις αυτό πρέπει να πληρώσεις αλλιώς για τους free users yahoo είναι κλειδωμένο.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανεις να βοηθησει?:(

 

Δοκίμασες αυτά που σου έγραψα παραπάνω; δε δουλεύουν;

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες αυτά που σου έγραψα παραπάνω; δε δουλεύουν;

 

Δυστυχως οχι.Μαλλον καπου θα πρεπει να πληρωνουμε κατι...Τελος παντων θα επικοινωνησω αυριο η απο δευτερα με wind και θα δουμε. ευχαριστω παντως:confused:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι με άλλη μια μου απορία. Θέλω τα φώτα σας μιας και είμαι ψιλοάσχετος.

 

Μπορώ να χρησιμοποιήσω χάρτες και πλοήγηση χωρίς να χρεωθώ ούτε και στο ελάχιστο? Ή κάθε φορά που ανοίγω την εφαρμογή "χαρτες" θα κατεβάζει από τη WIND που είμαι ένα μικρό packet data των 4-5kB έτσι για να βρει το στίγμα μου? Αν ισχύει το πρώτο μπορεί κάποιος να μου πει τι ρυθμίσεις χρειάζονται για να γίνει? Και αν ισχύει το 2ο, ξέρει κανένας τις χρεώσεις της WIND σ'αυτό το ζήτημα?

 

Επίσης μιας και ετοιμάζω ένα ταξιδάκι για Βερολίνο, είπα να φορτώσω τους χάρτες από nokia maps. Μόλις πήγα να το κάνω πριν ανοίξει η εφαρμογή μου λέει να εγκαταστήσω το καινούριο update που βγήκε για τους χάρτες. Αν το κάνω θα χάσω την 3μηνη δωρεάν φωνητική πλοήγηση?

 

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

ναι ξερω ποια barcodes σαρωνει.

 

ξερουμε ονομα εφαρμογης? υπαρχει στη σελιδα της ΝΟΚΙΑ μηπως?

 

Barcode Reader;)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι με άλλη μια μου απορία. Θέλω τα φώτα σας μιας και είμαι ψιλοάσχετος.

 

Μπορώ να χρησιμοποιήσω χάρτες και πλοήγηση χωρίς να χρεωθώ ούτε και στο ελάχιστο? Ή κάθε φορά που ανοίγω την εφαρμογή "χαρτες" θα κατεβάζει από τη WIND που είμαι ένα μικρό packet data των 4-5kB έτσι για να βρει το στίγμα μου? Αν ισχύει το πρώτο μπορεί κάποιος να μου πει τι ρυθμίσεις χρειάζονται για να γίνει? Και αν ισχύει το 2ο, ξέρει κανένας τις χρεώσεις της WIND σ'αυτό το ζήτημα?

Απενεργοποιήσε το A-GPS, δες εδώ το πως.

 

Επίσης μιας και ετοιμάζω ένα ταξιδάκι για Βερολίνο, είπα να φορτώσω τους χάρτες από nokia maps. Μόλις πήγα να το κάνω πριν ανοίξει η εφαρμογή μου λέει να εγκαταστήσω το καινούριο update που βγήκε για τους χάρτες. Αν το κάνω θα χάσω την 3μηνη δωρεάν φωνητική πλοήγηση?

 

Αυτά...

Λογικά όχι!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ τα μηνύματα και είχα πολύ θετική εντύπωση για το κινητό αυτό.

Πέρασα από ένα μαγαζί που το είχε (με ρεύμα) και οι εντυπώσεις μου είναι ανάμεικτες.

Γρήγορο και με καλή οθόνη, πολύ καλή για κινητό ψφμ σε πρώτη αίσθηση (πχ το AF).

Στα θετικά το WiFi και το GPS (αν και δεν είχα την δυνατότητα να τα δοκιμάσω)

 

Στα αρνητικά οι γενική αίσθηση ποιότητας κατασκευής, που σε σύγκριση με το Ν958GB που ήταν ακριβώς δίπλα έχανε. Και αναφέρομαι κυρίως στα κουμπιά. Τα αριθμητικά παρότι μικρά δεν ενοχλούν ιδιαίτερα. Το πολυπλήκτρο κατευθύνσεων και τα γύρω του κουμπιά ήταν πολύ δύσκολο να μην τα μπερδέψεις (σε πρώτη επαφή με το κινητό)

Επίσεις μπορώ να πώ ότι δεν μου άρεσε και αισθητικά. (ίσως σε μαύρη παραλλαγή να αλλάξει η γνώμη μου)

 

Παραδίπλα είχε το HTC touch cruise και η διαφορά ποιότητας κατασκευής ήταν χαοτική.

Είμαι fan της Nokia (δεν έχω αλλαξοπιστήσει ποτέ) αλλά μερικές κινήσεις της σε mainstream συσκευές δεν τις καταλαβαίνω...

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες για σας, νομίζω ότι έχω ένα μικρό προβληματάκι με το κινητό... Τα ηχεία του κινητού ακούγονται ικανοποιητικά;;;;;;;

Μου φαίνεται ότι ο ήχος κλήσης αν και είναι ρυθμισμένος στην μέγιστη ένταση ακούγεται πολύ χαμηλά, έχει κανένας καμία ιδέα, το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος ή μήπως είναι και ιδέα μου;;;;;;;;;

Σε σχέση με το προηγούμενο κινητό μου n73 ακούγεται αισθητά χαμηλότερα.

Έλεγξα και τις ρυθμίσεις του 3D ήχου ούτε από εκεί είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ιδεα σου-ετσι εχουν τα πραματα και με επισημες μετρησεις

 

As far as ringing volume is concerned however, the situation is somewhat different. It is by far not the loudest phone around beating only the Apple iPhone among all 33 phones we have tested so far. In all honesty, Nokia N82 seemed to perform a bit better on some extremely high-pitched ringtones but these are hardly ever used anyway. Here is how Nokia N82 ranks among some other tested phones in our loudspeaker test. You can find more info on the actual testing process along with more results here.

 

 

 

Speakerphone test Voice, dB Pink noise/ Music, dB Ringing phone, dB Overal score

Nokia N82 70.2 61.2 65.3 Below average

Apple iPhone (firmware 1.1.1) 67.2 60.2 66.6 Below average

Nokia N95 8GB 75.7 66.2 70.5 Good

Samsung G800 70.7 66.6 73.6 Good

Sony Ericsson K850 71.0 75.7 75.7 Very good

 

 

http://www.gsmarena.com/nokia_n82-review-195p3.php

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε NTROPIC!!!!! Ήσουν διαφωτιστικός!! Οπότε και να το πάω πίσω δεν θα κερδίσω τίποτα. Ξέρει κανένας αν αυτό το πρόβλημα με το χαμηλό ήχο κλήσης μπορεί να επιλυθεί αργότερα με κανένα firmware update;;;;
Link to comment
Share on other sites

παντως κατι πρεπει να κανουν και με το θεμα της φωτεινοτητας της οθονης γιατι εινα κριμα ενα τοσο πληρες κινητο να μην μπορεις να το ευχαριστηθεις λογω της χαμηλης φωτεινοττας ακομα και στο μεγιστο..:(
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορω να κλεισω το wi-fi στη κατασταση αναμονης? η κλεινει μονο του? εχω την εντυπωση οτι κατι μου τρωει μπαταρια γιατι μου κραταει μολις μια μερα η μπαταρια.
The Sailor Man! ;-P
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορω να κλεισω το wi-fi στη κατασταση αναμονης? η κλεινει μονο του? εχω την εντυπωση οτι κατι μου τρωει μπαταρια γιατι μου κραταει μολις μια μερα η μπαταρια.

Θα πας στo φάκελο Tools > Settings > Connection > Wireless LAN > Show LAN Availability (Never).

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορω να κλεισω το wi-fi στη κατασταση αναμονης? η κλεινει μονο του? εχω την εντυπωση οτι κατι μου τρωει μπαταρια γιατι μου κραταει μολις μια μερα η μπαταρια.

 

http://imageshack.gr/files/38clmg0y2mtw7qrg88xn_thumb.jpg

Το WiFi από μόνο του είναι σαν κλειστό(κατάσταση διαθεσιμότητας προς άμεση χρήση),δεν δικαιολογείται η τόσο μειωμένη αναμονή σου από αυτό,έχω την υποψία πως μάλλον μένουν ανοιχτές κάποιες εφαρμογές σου(τις βλέπεις εύκολα γιατί έχουν το κυκλάκι στο εικονίδιο-βλ. screenshot),οι συνηθέστερες που μένουν ανοιχτές είναι Επαφές,Μητρώο....

Πατώντας το πλήκτρο Μενού παρατεταμένα τις εμφανίζει,με το C τις κλείνεις και βεβαίως εναλλακτικά υπάρχουν και τα διάφορα Task Managers;)

Link to comment
Share on other sites

thnks, ετσι το εχω απ'οτι ειδα. τωρα για τις εφαρμογες συνηθως το προσεχω. Μπορει επειδη ειναι οι πρωτες φορτισεις. Παντως εχω την εντύπωση οτι η αναμονή δεν θα έχει καμία σχέση με του 6120c (4μερες) που είχα πριν και αρχίζω να τα παίρνω!
The Sailor Man! ;-P
Link to comment
Share on other sites

παντως κατι πρεπει να κανουν και με το θεμα της φωτεινοτητας της οθονης γιατι εινα κριμα ενα τοσο πληρες κινητο να μην μπορεις να το ευχαριστηθεις λογω της χαμηλης φωτεινοττας ακομα και στο μεγιστο..:(

 

Αυτό είναι καθαρά θέμα software, γιατί η οθόνη φαίνεται πολύ φωτεινότερη στο bootάρισμα, όταν χτυπάει κάποια υπενθύμιση ή δέχεσαι κάποιο μήνυμα, καθώς και με τη χρήση του Sygic Maps Mobile. Σε αυτές τις περιπτώσεις μπορεί κάποιος να δει ότι η οθόνη είναι απείρως πιο φωτεινή από ό,τι έχουν επιτρέψει οι Φινλανδοί μέσω του firmware. Πάντως να επισημένω ότι αρκετοί φίλοι που έχουν δοκιμάσει την νέα έκδοση firmware είδαν έστω και μικρή διαφορά σε αυτό τον τομέα.

 

Μπορούμε να ελπίζουμε επομένως ότι σε επόμενη αναβάθμιση ή με κάποια επιπλέον εφαρμογή θα μπορέσουμε να εκμεταλλευτούμε στο μέγιστο τη φωτεινότητα της - έτσι κι αλλιώς - υπέροχης οθόνης του. :)

 

Εγώ πάντως αυτό το αντιμετωπίζω μέχρι στιγμής με τη χρήση κάποιου θέματος με εντελώς λευκό φόντο, π.χ. από τα εργοστασιακά το "Nokia Nseries 3". ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ξέρετε πού μπορώ να το δω από κοντά και να το δοκιμάσω στη Θεσσαλονίκη; Στο Πλαίσιο μου είπαν ότι φέρνουν λίγα κομμάτια και τα πουλάνε αμέσως και θα αργήσουν να το βγάλουν σε δείγμα...

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

535 ευρω στο e-shop ..Με το ντεμπουντο ..

 

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000357

 

Πολύ ανταγωνιστική τιμή, όπως και να έχει, αρκεί τουλάχιστο να έχει ευρωπαϊκή εγγύηση, που πιθανότατα έχει, για να το λέει ---> "2χρόνια εγγύηση από τη Nokia".

 

Εγώ πάντως δε θα το έπαιρνα από ηλεκτρονικό κατάστημα.

(Αλλά ξαναείπαμε, περί ορέξεως... :p)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια το εχω και εγω εδω και μια ωρα περιπου στα χερια μου......

 

στα γρηγορα λιγο που το ειδα......:)

 

καμερα-σε κλειστο χωρο χαμηλο φωτισμο κτλ- ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!!!!!! ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ.....

Χαρτες...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ....!!!!!!!!!!!!

Πληκτρολόγιο εμενα δεν με χαλασε .....μονο λιγο με το "πισω" καμια φορα μπερδεύομαι αλλα θα το συνηθίσω......

οθονη αν και "ερχομαι" απο το 958g δεν με χαλασε επισης.......!!!!! λιγο μονο υπαρχει ενα προβλημα με το φωτισμο το οποιο πιστευω θα διορθωθεί στην συνεχεια.....

ταχύτητα κτλ...σε πολυ καλα επιπεδα....

αρνητικά στο λιγο που το ειδα...

με χαλασαν τα ηχεία....του...

εδω πραγματικα ξενέρωσα....καμια σχεση με τα 95αρια.....ενταση χαμηλη πιο χαμηλη και απο το n73 θα ελεγα......ισως το διορθώσουν και αυτο θα δουμε......

τελος ρε παιδια σε φωτογραφιες την μερα...με ηλιο κτλ τι ρυθμίσεις βαζετε στην καμερα για να εχετε ακομα καλυτερο αποτελεσμα.......???

γενικα το εχετε στο αυτοματο η το "πειράζεται"....?

το εχω απορια αυτο.......

Link to comment
Share on other sites

Παραδίπλα είχε το HTC touch cruise και η διαφορά ποιότητας κατασκευής ήταν χαοτική.

Είμαι fan της Nokia (δεν έχω αλλαξοπιστήσει ποτέ) αλλά μερικές κινήσεις της σε mainstream συσκευές δεν τις καταλαβαίνω...

 

Χαοτική ως προς ποιο?Το νόκια ήταν κατώτερο?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια το εχω και εγω εδω και μια ωρα περιπου στα χερια μου......

 

στα γρηγορα λιγο που το ειδα......:)

 

καμερα-σε κλειστο χωρο χαμηλο φωτισμο κτλ- ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!!!!!! ΕΠΑΘΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ.....

Χαρτες...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ....!!!!!!!!!!!!

Πληκτρολόγιο εμενα δεν με χαλασε επισης.....μονο λιγο με το "πισω" καμια φορα μπερδεύομαι αλλα θα το συνηθίσω......

οθονη αν και "ερχομαι" απο το 958g δεν με χαλασε.......!!!!! λιγο μονο υπαρχει ενα προβλημα με το φωτισμο το οποιο πιστευω θα διορθωθεί στην συνεχεια.....

ταχύτητα κτλ...σε πολυ καλα επιπεδα....

αρνητικά στο λιγο που το ειδα...

με χαλασαν τα ηχεία....του...

εδω πραγματικα ξενέρωσα....καμια σχεση με τα 95αρια.....ενταση χαμηλη πιο χαμηλη και απο το n73 θα ελεγα......ισως το διορθώσουν και αυτο θα δουμε......

τελος ρε παιδια σε φωτογραφιες την μερα...με ηλιο κτλ τι ρυθμίσεις βαζετε στην καμερα για να εχετε ακομα καλυτερο αποτελεσμα.......???

γενικα το εχετε στο αυτοματο η το "πειράζεται"....?

το εχω απορια αυτο.......

 

1. Μεγειά σου, καλωσήλθες στο club. :D

 

2. Το ότι έχουν περιορίσει τεχνητά τη φωτεινότητα (δηλαδή η οθόνη μπορεί να φωτιστεί πλήρως, αλλά δεν το επιτρέπει το software) είναι όντως λίγο εκνευριστικό σαν γεγονός, αλλά αν δοκιμάσεις ένα θέμα με λευκό φόντο (όπως π.χ. το "Nokia Nseries 3" από τα εργοστασιακά), θα μετριαστεί κάπως αυτή η κακή εντύπωση που δίνει το τηλέφωνο, μέχρι να διορθωθεί.

 

3. Η ένταση των ηχείων προσωπικά δε μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Για πολύ θορυβώδη περιβάλλοντα βάλε κάποιον από τους πολύ δυνατούς ήχους του, π.χ. "Drill". Ίσως διορθωθεί κι αυτό, αν και δεν είναι πρόβλημα για μένα προσωπικά.

 

4. Για το GPS κι εγώ διάβαζα διάφορα, αλλά δεν το πίστευα, μέχρι που το πήρα στα χέρια μου, κι έπαθα κι εγώ πλάκα. Είναι όντως ταχύτατο. :)

 

5. Με την κάμερα θέλει πειραματισμό. Είναι γεγονός ότι το Xenon flash κάνει τη διαφορά, ιδίως σε απόλυτο σκοτάδι. Για τις ημερήσιές σου φωτογραφίες δοκίμασε να βγάλεις τα ίδια κάδρα μία στο αυτόματο και μία πειράζοντας κάποιες ρυθμίσεις μέχρι να βρεις αυτές που ταιριάζουν στις προτιμήσεις σου. Με τον καιρό θα μάθεις τι ρυθμίσεις χρειάζεται κάθε είδος θέματος. Προσωπικά εγώ δεν έχω βρει το χρόνο να ψάξω την κάμερα ενδελεχώς. Τις βγάζω όλες στο αυτόματο και το αποτέλεσμα είναι - αν μη τι άλλο - εντυπωσιακό. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...