Jump to content

Νέα κινητά της Sony Ericsson και φήμες...


RAVER
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ελπίζω να μη κάνει κανένα χιλιάρικο οτάν βγεί ... με βλέπω ως πολύ πιθανό αγοραστή του :)

 

Δε νομίζω να είναι τόσο ψηλά η τιμή του. Φαντάζομαι θα «παίζει» γύρω στα 700 ευρώ...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Και πολλά λες veco :rolleyes:.. Μέχρι 500e, βαριά 550 καλά είναι.. αλλά ούτε cent παραπάνω!
Link to comment
Share on other sites

Και πολλά λες veco :rolleyes:.. Μέχρι 500e, βαριά 550 καλά είναι.. αλλά ούτε cent παραπάνω!

 

Ναι αυτή θα ήταν μια λογική τιμή δεδομένης της οικονομικής κρίσης για ένα φωτογραφικό multimedia smartphone.

Βέβαια όλα θα εξαρτηθούν από τα αντίπαλα μοντέλα, σε 12ΜΡ δεν ακούγεται τίποτα απο Samsung & LG, τη Nokia δε δείχνει να την απασχολούν, ούτε 8 δεν έχει βγάλει ακόμα (όχι ότι λένε τιποτα για την ποιότητα φωτογραφίας τα megapixel...)

Μόνο πιθανό αντίπαλο του Idou από τα μέχρι τώρα ανακοινωμένα μοντέλα βλέπω το Omnia HD που έχει 8ρα κάμερα αλλά HD βίντεο (και μου φάνηκε να έχει LED flash όχι Xenon).

Αλλά μέχρι τον Ιούνιο έχουμε ακόμα δρόμο.

Sony Ericsson G900 >Nokia 5800 >Omnia II>HTC Diamond 2> Nexous S> Galaxy Nexus> Samsung Galaxy tab P7500> Sony Xperia P> Sony Xperia Z> Tablet Sony Xperia Z, Samsung Galaxy Note 10.1[LTE], LG G3, Sony Xperia XA Ultra, Samsung Edge S7, Samsung S8plus, Samsung Gear s3, Samsung S3 tab, Samsung watch, mi Note 10 pro
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω το ίδιο κινητο ακριβώς αλλά με κάμερα 5mp. Τι να τα κάνουμε τα 12mp για να τα πληρώσουμε χρυσα?

Κατι ήξερε η νοκια και έβγαλε το 5800 στα 330. Λιγο καλύτερη κάμερα και φτάσαμε στο ιδανικό κινητό για τον μέσο χρήστη. Ας ελπίσουμε ότι θα της κόψει της SE και θα βγάλει παρόμοιες λύσεις με χαμηλότερη κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω το ίδιο κινητο ακριβώς αλλά με κάμερα 5mp. Τι να τα κάνουμε τα 12mp για να τα πληρώσουμε χρυσα?

Κατι ήξερε η νοκια και έβγαλε το 5800 στα 330. Λιγο καλύτερη κάμερα και φτάσαμε στο ιδανικό κινητό για τον μέσο χρήστη. Ας ελπίσουμε ότι θα της κόψει της SE και θα βγάλει παρόμοιες λύσεις με χαμηλότερη κάμερα.

Μα σου εβγαλε κινητα σε αυτη την κατηγορια.(G705,C903,W995)

Αλλα καλο ειναι μια εταιρια να βγαζει τετοια προτυπα κινητα,εως'οτου να ανεβαινει ο ανταγωνισμος..και αυτο θα οφελει τον χρηστη!

με την ιδια λογικη πριν 4 χρονια ειχες πληρωσει "χρυσα" τα 2mp και το walkman στα κινητα.

430 ευρο ειχε αγορασει φιλος μου το w810i πριν 4 χρονια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω το ίδιο κινητο ακριβώς αλλά με κάμερα 5mp. Τι να τα κάνουμε τα 12mp για να τα πληρώσουμε χρυσα?

Κατι ήξερε η νοκια και έβγαλε το 5800 στα 330. Λιγο καλύτερη κάμερα και φτάσαμε στο ιδανικό κινητό για τον μέσο χρήστη. Ας ελπίσουμε ότι θα της κόψει της SE και θα βγάλει παρόμοιες λύσεις με χαμηλότερη κάμερα.

 

 

Που μας καταντησε η οικονομικη κριση:απο εκει που ζητουσαμε περισσοτερα χαρ/κα και τεχνολογια αιχμης απο τους κατασκευαστες τωρα θελουμε να κανουν βηματα πισω :lol:

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Μα σου εβγαλε κινητα σε αυτη την κατηγορια.(G705,C903,W995)

Αλλα καλο ειναι μια εταιρια να βγαζει τετοια προτυπα κινητα,εως'οτου να ανεβαινει ο ανταγωνισμος..και αυτο θα οφελει τον χρηστη!

με την ιδια λογικη πριν 4 χρονια ειχες πληρωσει "χρυσα" τα 2mp και το walkman στα κινητα.

430 ευρο ειχε αγορασει φιλος μου το w810i πριν 4 χρονια.

 

Οχι δεν κατάλαβες, Θέλω την εξαιρετική οθόνη 640χ360, στην οποία και browsing μπορείς να κάνεις αλλά μέχρι και pdf Mπορείς να διαβάσεις. Θέλω το όμορφο design, το GPS, to wifi kai και μια καλή κάμερα με 5...αντε 8mp me video recording VGA ή WVGA.... αυτά.

Η κάμερα 12mp είναι υπερβολική και καθαρά μια κίνηση εντυπωσιασμού. Ενα μαγικό νούμερο που εάν προλάβει η SE και το βγάλει πρώτη στην αγορά θα το τιμολογήσει πολύ ψηλά. Δεν θέλω λοιπόν να πλήρώνω κάτι που δέν χρειάζομαι.

 

Η εναλλακτική μου λύση που προσφέρει όλα αυτά πλην της κάμερας έιναι το Nokia 5800 και θα το έπαιρνα με κλειστά τα μάτια αν η αισχρή κάμερα του τραβούσε έστω τις φωτογραφίες που τραβάει το 2mp walkman που έχω τώρα.

 

Ποτέ δέν μετάνιωσα που πήρα και εγώ πρίν 3-4 χρόνια το W800 στα 400+ ευρώ γιατί τα είχε όλα και όχι σε υπερβολικό βαθμό. Ηταν απλά το πρώτο καμεροκινητό μαζί με το κ750 που μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τις φωτογραφίες του.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν κατάλαβες, Θέλω την εξαιρετική οθόνη 640χ360, στην οποία και browsing μπορείς να κάνεις αλλά μέχρι και pdf Mπορείς να διαβάσεις. Θέλω το όμορφο design, το GPS, to wifi kai και μια καλή κάμερα με 5...αντε 8mp me video recording VGA ή WVGA.... αυτά.

Η κάμερα 12mp είναι υπερβολική και καθαρά μια κίνηση εντυπωσιασμού. Ενα μαγικό νούμερο που εάν προλάβει η SE και το βγάλει πρώτη στην αγορά θα το τιμολογήσει πολύ ψηλά. Δεν θέλω λοιπόν να πλήρώνω κάτι που δέν χρειάζομαι.

 

Η εναλλακτική μου λύση που προσφέρει όλα αυτά πλην της κάμερας έιναι το Nokia 5800 και θα το έπαιρνα με κλειστά τα μάτια αν η αισχρή κάμερα του τραβούσε έστω τις φωτογραφίες που τραβάει το 2mp walkman που έχω τώρα.

 

Ποτέ δέν μετάνιωσα που πήρα και εγώ πρίν 3-4 χρόνια το W800 στα 400+ ευρώ γιατί τα είχε όλα και όχι σε υπερβολικό βαθμό. Ηταν απλά το πρώτο καμεροκινητό μαζί με το κ750 που μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τις φωτογραφίες του.

 

Φίλε μου να ξέρεις όμως πως κινητά με κορυφαία χαρακτηριστικά φωτογραφίας (δες K750, K800, C905) είναι κινητά σταθμός της SE και αν θες οι μπροστάρηδες της σε πωλησεις, εταιρικό προφίλ και κύρος. Έτσι και η νέα ναυαρχίδα της εταιρείας θα πρέπει να φέρει κορυφαία χαρακτηριστικά σ αυτόν τον τομέα.

Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κορυφαια χαρακτηριστικά φωτογραφιας,πόσες φορες θα το πούμε; :p

 

Η κάμερα μπήκε απλά για να έρθει και να δέσει το γλυκό οπως λέμε!Θέλουν να κατασκευάσουν multimedia συσκευή,που να διαθέτει λίγο απ'όλα!Εξ'ου και η κάμερα,η οποία σε καμία περιπτωση δεν είναι κορυφαία...Κάποιος που θα θέλει κορυφαία κάμερα(ή τουλάχιστον καλύτερη,θα πρέπει να κοιτάξει προς το 12άρι cyber-shot! ).Απλά,ο Idou έχει λίγο απ'όλα και φυσικά δε θα πληρώσει κανείς την κάμερα,αλλά κυριως το λειτουργικό του και (ελπίζω) την κατασκευή του!Λέν οι πιο πολλοί για την κάμερα που για μένα απ'τη στιγμή που δεν έχει κορυφαία χαρακτηριστικά δε θα την προτιμήσω μόνο για την ανάλυση,αλλά θα πάω προς cyber-shot μεριά με βελτιωμένους αισθητήρες και (μαλλον) οπτικό ζουμ,αλλά κανείς δεν αναφέρεται στα πλέον σημαντικά,όπως το interface και το shell της SE στο SF λειτουργικό,η οθόνη(αν θα είναι αυαίσθητη ή όχι),η κατασκευή,η πρακτικότητα κατά την καθημερινή χρήση κλπ,κλπ!Πιαστήκατε όλοι απ'την κάμερα,λες και μιλάμε για το κορυφαιο καμερόφωνο της εταιρίας!! :p

 

Παρεμπιπτόντως,το module στο πρωτότυπο δεν ήταν των 12 mpixels,αλλά των 8,επειδη η ημερομηνία κυκλοφορίας του module των 12 mpixels είναι ο Μάρτιος!Λογικά,γι'αυτές τις διαστασεις θα φοράει το IMX-060PQ,με διαστάσεις 1/2.5,τύπου Ex-MOR της Sony.

 

Υ.Γ.:Καθόλου άσχημα για module κάμερας κινητού,αλλά πρακτικά σε απόδοση,θα είναι σαν το C905,στα 12 mpixels.Όχι δηλαδή κάτι το κακό,ούτε όμως κάτι που να είναι εξέλιξη του C905!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, εννόειται ότι το cybershot μοντέλο με 12mpx ανάλυση θα 'ναι καλύτερο σε χαρακτηριστικά και απόδοση. Και γω δηλώνω υποστηρικτής της cybershot σειράς. Απλά αυτό που θέλω να πω -και το τελειώνω εδω- είναι ότι δεν υπήρχε περίπτωση ο Idou με ότι σημαίνει αυτό το μοντέλο για την SE να παρουσιαστεί φερειπείν με κάμερα αναλυσης 5mpx. Πιστεύω να γίνομαι κατανοητός...
Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ήθελε να εντυπωσιάσει,σίγουρα :rolleyes:

 

Μέχρι και στο ραδιόφωνο συζητούσαν σήμερα το πρωί κάποιοι παρουσιαστές για τον Idou :lol: Κατάφερε να το δημιουργήσει το hype η SE :p Ίσως κι όχι τόσο άδικα..Το interface του φαίνεται πολύ γρήγορο πάντως για prototype :blink:

Link to comment
Share on other sites

Tα καλα του για μενα

Οθονη αφης τεραστια που 1η φορα θα συνδιαζετε με τετοια καμερα

 

Aνοιχτο λειτουργικο με ΟΛΑ τα καλα έλπιζω που σημαινει αυτο!:)

 

Επιτελους GPS χωρις να χρειαζεσε ιντερνετ(συνεπεια του παραπανω):)

 

Αρκετα λεπτο το κοβω(και ποιοτικο)!:)

 

Μειον με 1η ματια ο χειρισμος του σε οσους δεν εχουν προτερη εμπειρια σε τατς.

 

Ο χρονος θα δειξη,αν δε το θαψει μονη της με καμια παραλογη τιμη.

 

Παντως εμενα μου αρεσει πολυ!:D

 

@Kotsianis

Κωστα οπως βλεπεις εχουν αναφερθει και σα και αυτα που λες!:)

Φυσικα και δεν ειναι αμιγως καμεροφωνο αλλα πιστευω θα βαζει τα γυαλια σε πολλα "καμεροφωνα"!!:D

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Κάλιο 8ΜP και στο χέρι παρά 12ΜP και καρτέρι.

 

Eκεί κόλλησες εσυ; :p

 

Για το interface,την ταχύτητά του,την οθόνη του και τις δυνατότητές του δεν έχεις να πεις κάτι; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο το IDOU θα βγει στην αγορα 'η απλα ειναιι πρωτοτυπο μοντελο και θα βασιζονται αλλα σε αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Πόσα δεπτερόλεπτα κάνει για να ανοίξει ένα νέο sms, ή τον κατάλογο τηλεφώνων το Idοu;

Ξέρει κανείς τί επεξεργαστή φοράει;

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Πόσα δεπτερόλεπτα κάνει για να ανοίξει ένα νέο sms, ή τον κατάλογο τηλεφώνων το Idοu;

Ξέρει κανείς τί επεξεργαστή φοράει;

ακομα δεν εχει ολοκληρωθει σαν συσκευη κ θα ξερουμε τον χρονο??ελεος...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για την πραγματική αξία των Mpixels για όποιον ενδιαφέρεται...με αφορμή την παρουσίαση του Idou.

http://i.gizmodo.com/5155942/giz-explains-why-more-megapixels-isnt-always-more-better

Link to comment
Share on other sites

Μα το ξέρουν φαντάζομαι οι περισσότεροι...Αναφερομαι στο μύθο των megapixels...

 

Ακόμη κι ετσι να είναι όμως,εφόσον ο Idou έχει ποιότητα εικόνας ίδια π.χ.με το C905 το οποίο ομολογουμένως είναι απ΄τις καλύτερες προτάσεις τώρα,αλλά ανεβάσει τα megapixels,δε θα έχει πάλι μια όμορφη εικόνα με ακόμη περισσότερη λεπτομέρεια; ;) Όμορφη για τα δεδομένα τηλεφώνου πάντα!Και να μην ξεχνάμε,τα σημερινά τηλέφωνα για εκτυπώσεις σε νορμάλ μέγεθος(μέχρι το πολύ 20 * 30 cm)κάνουν εξαιρετική δουλειά σε σημείο που να μην μπορείς να ξεχωρίσεις με τι έχει τραβηχτεί η φωτο..

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και στο ραδιόφωνο συζητούσαν σήμερα το πρωί κάποιοι παρουσιαστές για τον Idou :lol: Κατάφερε να το δημιουργήσει το hype η SE :p Ίσως κι όχι τόσο άδικα.

 

Και αυτό είναι το μόνο που θα πετύχει η εταιρία. Η συσκευή, όταν ετοιμαστεί και όταν παρουσιαστεί κανονικά και όταν είναι έτοιμο και ολοκληρωμένο το SF ΟS, ίσως δεν έχει τα χαρακτηριστικά αυτα. Προσωπική εκτίμηση, δεν πρόκειται να μπορέσουμε να πιάσουμε στα χέρια μας μια τέτοια συσκευή από την SΕ πριν το καλοκαίρι του 10.

Link to comment
Share on other sites

Μια απ'αυτές είναι ο Idou!άλλη μια είναι ο Reese και ακόμη μια η Yurika!οι άλλες 4 άγνωστες!Πάντως,ας μην υποτιμούμε την εταιρία..Παρουσίασε τις προθέσεις της στα meeting rooms..Και δεν είναι καθόλου αγνές...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική εκτίμηση, δεν πρόκειται να μπορέσουμε να πιάσουμε στα χέρια μας μια τέτοια συσκευή από την SΕ πριν το καλοκαίρι του 10.

 

παίζει αυτό? από τη στιγμή που το αναρτήσανε στο επίσημο site της SE?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Νέα κινητά της Sony Ericsson και φήμες...
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...