Jump to content

Apple iPod Touch: Σχόλια και ερωτήσεις


alexism
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπερδεύτηκε παιδιά και ελπίζω να καταλάβω τι είναι αυτά που λέτε γιατί είμαι πολύ νέος στα μήλα.ακόμα διαβάζω πάντως στο cydia και δεν έχω βγάλει ακρη

 

Ρωτα ο,τι θες.. Εδω ειμαστε! Που κολλησες να το ξεμπερδεψουμε;

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το εκανα! Με redsnow! Παλι! Γιατι το ειχα ετσι, αλλα εφαγε restore- set up as new μηπως στρωσει..

 

Αποτελεσμα; Τωρα το SBSettings μου δινει ελευθερη ram ~8-13mb με μονο το Tapatalk (αγορασμενο) ανοιχτο.

 

Εαν μπορουσα να πισωγυρισω το εκανα χωρις δευτερη σκεψη..

 

Τι κάνω εγώ σε κάθε 2ης γενιάς συσκευή...

 

Περνώ την 4.2.1 και κάνω set up as new και κατευθείαν jailbreak.

Ακολουθώ αυτό τον οδηγό και διαγράφω τα πάντα, όσον αφορά όμως τους launchdaemons διαγράφω κι άλλους που ξέρω ότι ο χρήστης της συσκευής δε θα χρειαστεί. Περνώ επίσης από το Cydia το NoWiggle και φροντίζω μέσω SBSettings να κάνω free RAM. Το μόνο που δεν ακολουθώ στον οδηγό είναι η ενεργοποίηση multitasking και wallpaper, τα κλείνω πάντοτε.

Η συσκευή τρέχει μια χαρά, πραγματικά, σε επίπεδα 4.2.1. Φίλη που έχει το 2G και της έχω κάνει τα παραπάνω έχει περασμένα Cut the Rope, Temple Run και Fruit Ninja, βαριά παιχνίδια όπως καταλαβαίνεις και τα σηκώνει ανετότατα.

Δε θα πω ψέματα, ήμουν κατά της 4.2.1 και συμβούλευα να περνάται το whited00r, κάποια στιγμή όμως ψάχτηκα γιατί ενδιαφέρθηκα και είδα ότι υπάρχουν τρόποι να γίνει ελαφρύτερη η συσκευή.

 

Βέβαια όλα αυτά τα βλέπω από τη δική μου οπτική, κάποιος άλλος μπορεί να έχει διαφορετική γνώμη...

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνω εγώ σε κάθε 2ης γενιάς συσκευή...

 

Περνώ την 4.2.1 και κάνω set up as new και κατευθείαν jailbreak.

Ακολουθώ αυτό τον οδηγό και διαγράφω τα πάντα, όσον αφορά όμως τους launchdaemons διαγράφω κι άλλους που ξέρω ότι ο χρήστης της συσκευής δε θα χρειαστεί. Περνώ επίσης από το Cydia το NoWiggle και φροντίζω μέσω SBSettings να κάνω free RAM. Το μόνο που δεν ακολουθώ στον οδηγό είναι η ενεργοποίηση multitasking και wallpaper, τα κλείνω πάντοτε.

Η συσκευή τρέχει μια χαρά, πραγματικά, σε επίπεδα 4.2.1. Φίλη που έχει το 2G και της έχω κάνει τα παραπάνω έχει περασμένα Cut the Rope, Temple Run και Fruit Ninja, βαριά παιχνίδια όπως καταλαβαίνεις και τα σηκώνει ανετότατα.

Δε θα πω ψέματα, ήμουν κατά της 4.2.1 και συμβούλευα να περνάται το whited00r, κάποια στιγμή όμως ψάχτηκα γιατί ενδιαφέρθηκα και είδα ότι υπάρχουν τρόποι να γίνει ελαφρύτερη η συσκευή.

 

Βέβαια όλα αυτά τα βλέπω από τη δική μου οπτική, κάποιος άλλος μπορεί να έχει διαφορετική γνώμη...

 

Θα το κανω φιλε μου! Πραγματικα γιατι εχω απηυδησει με το σαπακι.. Σερνεται...

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Θα το κανω φιλε μου! Πραγματικα γιατι εχω απηυδησει με το σαπακι.. Σερνεται...

 

Καλή επιτυχία και πες μας πώς πήγε!

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε όμως ότι στο iTouch 2G η 4.2.1 τρέχει ικανοποιητικά, αφού η συσκευή είναι λίγο παραπάνω χρονισμένη από το αντίστοιχο iPhone 3G.

 

Αν το κάνεις jailbreak, με μερικά tweaks και διαγραφή κάποιων αρχείων το iPod μπορεί να τρέχει την 4.2.1 σε επίπεδο 3.1.3. Όπως και να το κάνουμε, η 3.0 είναι πλέον παρωχημένη.

 

Είμαι εντελώς άσχετος και δεν έχω ιδέα πως να το κάνω upgrade ή jb...πράγματικά όμως..μέχρι στιγμής έχω διαβάσει ελάχιστα για το πως γίνονται όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία και πες μας πώς πήγε!

 

Το εκανα τωρα που βρηκα λιγο χρονο. Ενταξει εχει μια διαφορα ομολογω ειχες δικιο!!!

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα τωρα που βρηκα λιγο χρονο. Ενταξει εχει μια διαφορα ομολογω ειχες δικιο!!!

 

θα με κανεις να το δοκιμασω και εγω....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα τα παραπάνω στο 2G μιας φίλης μου. Εκπληκτική διαφορά για άλλη μια φορά, ειδικά με κλειστά multitasking και wallpaper πέταγε! Οπότε ναι, προτείνω ΑΦΟΒΑ για άλλη μια φορά αναβάθμιση σε 4.2.1 και να ακολουθήσετε τον παραπάνω οδηγό.
Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός επειδή δεν το είδα είναι Ελληνικός;
Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός επειδή δεν το είδα είναι Ελληνικός;

 

Όχι, στα Αγγλικά είναι, αλλά καταλαβαίνεις με βασικές γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, στα Αγγλικά είναι, αλλά καταλαβαίνεις με βασικές γνώσεις.

 

Για έναν που δεν έχει δουλέψει ποτέ του Μήλο μπορεί να τα καταφέρει;

Link to comment
Share on other sites

Για έναν που δεν έχει δουλέψει ποτέ του Μήλο μπορεί να τα καταφέρει;

 

Άνετα :) Σου τα δίνει όλα βήμα βήμα

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
εχω ενα ipod touch 16gb 3rd generation.Η μπαταρια του διαρκει πλεον πολυ λιγο και το κουμπι στα πλαγια που ανεβαζει την ενταση εχει χαλασει.Ξερετε που μπορω να το παω για επισκευη;Και ποσο περιπου θα κοστισει;Δεν εχω ιδεα...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδιά,

 

έχω ένα ipod touch 1g, είχα το viber....μου ζήτησε αναβάθμιση προχθές...την έκανα και τώρα δεν τρέχει το πρόγραμμα...;) καμιά συμβουλή ;

Link to comment
Share on other sites

πάλι ΔΕ βάλανε fm radio :(

τεσπα, πως σας φαίνεται το νέο ipod touch;

 

Περίμενα διακαώς iTouch με 4άρα οθόνη και πραγματικά απογοητεύτηκα ...

Στα πολύ θετικά είναι το hardware του ... Το βάρος του όμως και η εμφάνιση είναι πολύ αρνητικά για μένα ...

 

Επίσης αν κάνει 300 το 32άρι και 400 το 64άρι, είναι και αρκετά ακριβά ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει αρκετά.

 

αλλά ως 32αρί είναι ακριβό, 300 περίπου.

αν βγεί 16αρί ΟΚ.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα διακαώς iTouch με 4άρα οθόνη και πραγματικά απογοητεύτηκα ...

Στα πολύ θετικά είναι το hardware του ... Το βάρος του όμως και η εμφάνιση είναι πολύ αρνητικά για μένα ...

 

Επίσης αν κάνει 300 το 32άρι και 400 το 64άρι, είναι και αρκετά ακριβά ...

 

Κατσε, νομιζω σε εχασα.Με 4αρα οθονη δεν ειναι το νεο touch??

 

Οσο για το βαρος, 88 γραμμαρια δεν το λες και βαρυ..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κατσε, νομιζω σε εχασα.Με 4αρα οθονη δεν ειναι το νεο touch??

 

Οσο για το βαρος, 88 γραμμαρια δεν το λες και βαρυ..

 

Ναι με 4άρα είναι ... Φαντάσου πόσο δεν μου άρεσε σχεδιαστικά :/

88 γραμμάρια το λέω εκνευριστικά ελαφρύ ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αναβαθμιση πως γινεται στο ipod-touch το πρωτο ρε μαγκες?εχω την εκδοση 3.1.2(7D11)

 

Eχει νεοτερη αναβαθμιση αραγε..?συνδεομαστε μεσω apple store γιατην αναβαθμιση..?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και καλώς σας βρήκα, έχω το iPod touch 3rd generation 32Gb και είχε πρόβλημα με την οθόνη. Όταν άνοιγες τον πληκτρολόγιο πατούσες ένα γράμμα και πατιόταν το από πάνω, πατιόταν πολλά μαζί και διάφορα άλλα τέτοια. Μετά από την επίσκεψη στην αντιπροσωπεία αποφασίσαμε και παραγγείλαμε μόνοι μας digitizer. Το άλλαξε ένα φίλος, τώρα γράφεις κανονικά αλλά εξακολουθεί να υπάρχει ένα πρόβλημα που το είχε και πριν.....δεν δουλεύει όλη η δεξιά πλευρά όταν το έχεις σε κάθετη θέση (δλδ δεν πατιέται το Λ η οξεία, το Χ) αν το γυρίσουμε σε οριζόντια θέση δεν δουλεύει η κάτω γραμμή (δλδ τελεία, παύλα, .com και μετάβαση) στην ουσία είναι η ίδια πλευρά...η δεξιά πλευρά.

Αυτό το πρόβλημα το έκανε και πριν, είναι το μόνο που δεν διορθώθηκε.

Έχετε κάποια ιδέα, έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...