Jump to content

Πόσο εύκολα παίρνετε αποφάσεις;


HellasLover
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

exw paratirisei polles fores distazw na kanw kati kainourgio, kati to diaforetiko. Protimw na eimai sigouros yia kati para na to riskarw, kai to eksetazw arketa prin apofasisw. Polles fores kathomai sta auga mou kai de to pairnw pote apofasi. Paradeigmata: Panta ithela na mathw kithara kai pote den ekana to prwto vhma, psilofovamai na paw strato (eno den einai tipota, swsta??), thelw na metakomisw kai de mporw na apofasisw pou....ti na spoudasw ktl

Den kserw an to "anoixtomualos" einai o swstos xaraktirismos alla katalavainete ti ennow..

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Όχι, λάθος χαρακτηρισμός :p

 

Ανοιχτόμυαλος είναι αυτός που δέχεται νέες ιδέες και καταστάσεις και κρίνει χωρίς ταμπού και προκαταλήψεις.

 

Εσείς μιλάς περισσότερο για τόλμη (και γοητεία :p ) και ίσως αυθορμητισμό.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ανοιχτόμυαλος και μη ανοιχτόμυαλος. Υπάρχει ο ώριμος και ο ανώριμος. Αν ξέρεις τί θέλεις, ανα πάσα στιγμή, θα το κάνεις, χωρίς πολλά πολλά. Εντάξει όταν μιλάς για αντικείμενα όπως parts για υπολογιστές δεν είναι κακό να το ψάχνεις τό θέμα. Ποιός θέλει να αγοράζει μούφες, σωστά?
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

Ίσως ο φίλος εννοεί το πόσο σκεφτόμαστε σφαιρικά.. Δηλαδή όπως το να μετακομίσεις: θα είναι καλύτερο; Τι επιπτώσεις θα έχει; Θα μου προσφέρει κάτι καλο; Να σκεφτόμαστε απ'ολες τις πλευρές και να κάνουμε κινήσεις αφού πρώτα τα έχουμε σκεφτεί και τα έχουμε ζυγίσει όλα αυτα. Να αποφασίζουμε χωρίς να μετανιώνουμε μετά για τίποτα..
Link to comment
Share on other sites

Παντως αξιζει να ρισκαρουμε καποιες φορες εστω κι ας μην εχουμε ιδεα για το αποτελεσμα//

ετσι για να δικιμαζουμε τα ορια του εαυτου μας...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται την περισταση!αλλοτε ευκολα&αλλοτε δυσκολα...;)
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

εξαρταται την περισταση!αλλοτε ευκολα&αλλοτε δυσκολα...;)

 

σωστος ο φιλος.ειναι αναλογα με την περισταση και ποσο σοβαρη ειναι η αποφαση που θα παρεις.αν θελεις ας πουμε να παρεις σπιτι,το σκεφτεσαι παρα πολυ,ενω αν θες να αγορασεις ,ξερω γω καποιο κινητο ή οτιδηποτε αλλο μπορεις να το αλλαξεις αμεσα δεν το σκεφτεσαι τοσο πολυ.επισης,να πω οτι κατα τη γνωμη μου σημαντικο ρολο παιζει και η ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα λέτε παραπάνω..

Επίσης πιστεύω πως μεγάλος παράγοντας είναι η θέση στην οποία βρίσκεσαι... Εάν είσαι ο παθόν τότε είναι πιο δύσκολα τα πράγματα για την κρίση. Είναι σίγουρο πως το να κρίνει κάποιος κάτι αντικειμενικά, που επιρρεάζει τον ίδιο είναι πολύ δύσκολο... Για παράδειγμα: κάποιος που θέλει να χωρίσει τη σχέση του, θα χρειαστεί να σκεφτεί τους παράγοντες με άξονα τον εαυτό του. Στην ίδια περίπτωση όμως κάποιος άλλος θα έκρινε τα πράγματα πιο αντικειμενικά αποφασίζοντας πιο.. "δίκαια", βλέποντας το ζευγάρι απο "κάτοψη".

Συμφωνώ και με τον THEO_LEGEND, αρκεί όμως να υπάρχει ένα μέτρο ;)

Link to comment
Share on other sites

symfwna me thewria psyxologias, o anthrwpos pairnei tin apofasi gia ena thema entos 10 deuteroleptwn kai tin apothikeuei sto uposeinidito tou, asxetws an to skeftetai argotera gia megalo xroniko diastima kai zita simboules epi tou thematos.
IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτώ/δω/ακούσω κτλ. κάτι, το διασταυρώνω απο όσες πιό πολλές μεριές μπορώ και ύστερα αποφασίζω.

Αν υπάρχει και χρόνος που με πιέζει και δεν προλαβαίνω να το σκεφτώ, τότε ή θα πω "στα @@ μου κι ότι γίνει" και θα το κάνω ή δεν το σκεφτομαι καθόλου και δεν το κάνω.

 

Συνήθως όταν υπάρχει χρόνος, δεν το κάνω.

 

Γενικά δεν κάνω κάτι πριν βεβαιωθώ ότι θα γίνει σωστα.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που έμαθα από μια Πολωνέζα τις προάλλες:

Οι ιχθύες παίρνουμε πολύ γρήγορα αποφάσεις, και ενώ δεν τα έχουμε "ζυγιάσει" τα πράγματα, το 90% η απόφαση κρίνεται σωστή πάντα μιλώντας εκ του αποτελέσματος.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που έμαθα από μια Πολωνέζα τις προάλλες:

Οι ιχθύες παίρνουμε πολύ γρήγορα αποφάσεις, και ενώ δεν τα έχουμε "ζυγιάσει" τα πράγματα, το 90% η απόφαση κρίνεται σωστή πάντα μιλώντας εκ του αποτελέσματος.

 

Οι ιχθύεις? Δεν το νομίζω...! Ο μπαμπάς μου είναι ιχθυείς

και αργεί πάρα πολύ μέχρι να πάρει μία απόφαση! Βασικά πιστεύεις στα ζώδια??? Έλεος είναι ρε 'συ! Λένε π.χ ότι οι υδροχόοι είναι ντροπαλοί.... Δεν μπορεί όλοι οι υδροχόοι που υπάρχουν στον κόσμο, να είναι ντροπαλοί! Έλεος! Αυτό μάλλον χρειάζετε ένα new topic. Έχει πολύ συζήτηση αυτό το θέμα!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

myspace.com/djfia123

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που έμαθα από μια Πολωνέζα τις προάλλες:

Οι ιχθύες παίρνουμε πολύ γρήγορα αποφάσεις, και ενώ δεν τα έχουμε "ζυγιάσει" τα πράγματα, το 90% η απόφαση κρίνεται σωστή πάντα μιλώντας εκ του αποτελέσματος.

ελεος...πιστευεις στα ζωδια;;νομιζα πως χαβαλε εκανες στο τοπικ των ζωδιων.

αν ηταν να βασιζομαστε στα ζωδια για να παιρνουμε αποφασεις,μισο λεπτο να παρω τηλεφωνο τον Λεφακη και την Παγιατακη(να ειμαστε σιγουροι) για να αποφασισω τι χρωμα να κανω το ιατρειο μου:O

 

ον τοπικ τωρα: αναλογα με το θεμα..αν ειναι κατι που δεν ειναι ιδιαιτερα σημαντικο, πχ τι φαι θα φτιαξω σημερα , δεν αργω να την πραω την αποφαση.αλλα αν ειναι ενα θεμα το οποιο θα με επιρρεασει μετα σε αλλα ζητηματα,τοτε ναι το σκεφτομαι αρκετα και ενιοτε ρωταω και κοντινα μου προσωπα που μπορει να σκεφτουν ή να γνωριζουν κατι παραπανω

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα παίζει ρόλο το θέμα στο οποίο πρέπει να πάρει την απόφαση !!! ;)

Αν είναι κάτι σοβαρό πρέπει να το καλοσκεφτείς πρώτα δεν νομίζετε ?

 

π.χ Στις προπονήσεις πρέπει να παίρνω στιγμιαία (σε κλάσματα δευτερολέπτου) αποφάσεις

αλλά αν πρόκειται για κάτι σοβαρό πρέπει πρώτα να το σκεφτείς καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως το βλεπω απο 2 και 3 οπτικες γωνιες και μετα παιρνω αποφαση. Τις περισσοτερες φορες ομως απο πριν εχω ηδη αποφασισει τι θα κανω παρολο που θελω μια 2η και 3η γνωμη. Η πολυ αναλυση δεν κανει παντοτε καλο !! ομως καλο ειναι να υπαρχει μια αυτοκριτικη σε αρκετα πραγματα για να δουμε που βαδιζουμε και τι πραγματικα πρεπει να κανουμε......
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον dimitrisgr! Πάρα πολλές φορές πιάνω τον ευατό μου να σκέφτομαι κάτι μέχρι αηδίας και να το γυρίζω στο μυαλό μου με αποτέλεσμα να μένω αναποφάσιστος...
Link to comment
Share on other sites

εγω παιρνω γρηγορα μια αποφαση, συνηθωσ προτιμω την πιο γρηγορη , ευκολη-προσβασιμη , οικονομικη, λογικη κ δικαιη -αν εχει κ αλλα προσωπα- αποφαση. το κακο ομωσ με μενα ειναι οτι καθυστερω πολυ να τισ πραγματοποιω αλλα τουλαχιστον τισ κανω :-)
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που έμαθα από μια Πολωνέζα τις προάλλες:

Οι ιχθύες παίρνουμε πολύ γρήγορα αποφάσεις, και ενώ δεν τα έχουμε "ζυγιάσει" τα πράγματα, το 90% η απόφαση κρίνεται σωστή πάντα μιλώντας εκ του αποτελέσματος.

 

Και εγω ιχθυς ειμαι και για να παρω μια αποφαση.......Αστο καλυτερα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το γραψα ρε frreak, zyp3r και djfia123 με την έννοια ότι κάουμε κάτι χωρίς να σκεφτούμε,και όχι ότι το πιστεύω αλλά επειδή μου το πε η τύπισσα. Γκάγκα;
Link to comment
Share on other sites

Αργω να παρω μια αποφαση γιατι την σκεφτομε παρα πολυ καλα τωρα ποια που ειμαι στα 38 γιατι οταν ειμουν στα 25 δεν το σκεφτομουνα καθολου και την πατησα πολλες φορες :lol:
Link to comment
Share on other sites

Το γραψα ρε frreak, zyp3r και djfia123 με την έννοια ότι κάουμε κάτι χωρίς να σκεφτούμε,και όχι ότι το πιστεύω αλλά επειδή μου το πε η τύπισσα. Γκάγκα;

 

Άντε καλά! Οκ! Γκέγκε! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

myspace.com/djfia123

Link to comment
Share on other sites

ego den argo poli kai na paro mia apofasi....eimai pedi tou mpam kai energo polles fores me to enstiksto kai liges fores afto me exei prodosei...fysika exo kai logiki alla mexri ena simeio...

Yamaha Crypton R 2006

Fiat Stilo 1.2 2004

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...