Jump to content

Δημοψήφισμα για απόσχιση της Κρήτης το 2012(;)


Aisopos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

THIS WEBSITE IS COMPLETELY UNRELATED TO ANY REAL-WORLD GOVERNMENT AND IS SIMPLY AN UNOFFICIAL EXTENSION OF THE NATIONSTATES NATION SIMULATOR FOUND AT http://WWW.NATIONSTATES.NET.

 

(17 September 2007) As a result of a gross misunderstanding that made this site be linked throughout half the Greek web, I have put up a disclaimer to state this is actually a GAME and nothing REAL. Also, converted the website for use by the Hellenic Confederation.

 

 

Συγνώμη κιόλας, αλλά μας δουλεύεις τώρα ρε συ Αίσωπε; Σου λέει ο άλλος οτι μιλάμε για ΠΑΙΧΝΙΔΙ κι εσύ του λες απλά οτι δε συμφωνείς με τη λογική του; Μ' αρέσει που οι υπόλοιποι κάθονται και σου απαντάνε στα σοβαρά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συγνώμη κιόλας, αλλά μας δουλεύεις τώρα ρε συ Αίσωπε; Σου λέει ο άλλος οτι μιλάμε για ΠΑΙΧΝΙΔΙ κι εσύ του λες απλά οτι δε συμφωνείς με τη λογική του; Μ' αρέσει που οι υπόλοιποι κάθονται και σου απαντάνε στα σοβαρά...

Σου εχω δώσει την εντύπωση, ότι

ότι είμαι άτομο που θέλω να δουλέψω κόσμο;

Διαφώνησα με την λογική κάποιου. Που βρίσκεις το παράλογο;

Υποχρεώθηκε κάποιος να απαντήσει παρά την θέλησή του, είτε στα σοβαρά είτε στα αστεία; μπορεί κάλλιστα να αγνοήσει το θέμα, η να ρίξει ένα αστεράκι.

Μ' αρέσει που μιλάμε και για απαξίωση..

 

Τέλος πάντων, έχω ξενερώσει με την τροπή που έχει πάρει το θέμα (Αίσωπος vs όλοι οι άλλοι).

Στην πραγματικότητα, το θέμα που άνοιξα έδωσε μια απάντηση σε ανάλογο θέμα που είχε ανοίξει πέρισυ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=146639

Σε σχέση με την περιβόητη σελίδα, προφανώς δεν είχε την μορφή κατά την χρονική περίοδο στην οποία έγιναν αναφορές σ' αυτήν. Αλλά και πάλι, σε κάθε περίπτωση, δεν θα απολογηθώ για κάτι, το οποίο δεν ανήκει σε μένα.

Σταθήκαμε στο δέντρο και χάσαμε το δάσος..

 

Κι επειδή δεν μου αρέσει όλο αυτό που γίνεται τώρα, η συμμετοχή μου σε αυτό το θέμα σταματά εδώ.

Ήταν λάθος μου που το ξεκίνησα μέσα εδώ, όπου μπορείς άνετα να συζητάς για κατσαρίδες, σουβλάκια και φράντζες, παρά για οτιδήποτε άλλο. Είναι όντως Chat & Fun, αν και πίστευα ότι το θέμα θα μπορούσε να συζητηθεί σε πιο σοβαρή βάση (όπως γίνεται σε άλλα φόρουμ).

 

Μέα Κούλπα.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τους ρε παιδιά να ψηφίσουν και οτι αποφασίσουν!!!

Μας κάνουν και χάρη δηλαδή που είναι ενωμένοι με την Ελλάδα.

Αφήστε τους να δούνε την γλύκα !!!

Και η Κύπρος που δεν ενώθηκε με την Ελλάδα την έφαγε την μισή η Τουρκία , η Β.Ηπειρος που δεν ενώθηκε την κατάπιε η Αλβανία , τα Δωδεκάνησα που ενώθηκαν σώθηκαν.

Αστους αν είναι μάγκες να προχωρήσουν και πίσω έχει η αχλάδα την ουρά της!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τους ρε παιδιά να ψηφίσουν και οτι αποφασίσουν!!!

Μας κάνουν και χάρη δηλαδή που είναι ενωμένοι με την Ελλάδα.

Αφήστε τους να δούνε την γλύκα !!!

Και η Κύπρος που δεν ενώθηκε με την Ελλάδα την έφαγε την μισή η Τουρκία , η Β.Ηπειρος που δεν ενώθηκε την κατάπιε η Αλβανία , τα Δωδεκάνησα που ενώθηκαν σώθηκαν.

Αστους αν είναι μάγκες να προχωρήσουν και πίσω έχει η αχλάδα την ουρά της!!!!!!!!!!!!!!!!

 

:blink::wacko: ... ρε μεγάλε , το σκέφτηκες πολύ πριν το πετάξεις!?! Αν είχαν την ίδια λογική σαν και σένα και πολλοί άλλοι μέχρι και γω θα ψήφιζα υπέρ της απόσχισης!

Το ότι μια μικρή μειοψηφία (μην αναλύσουμε τι μόρφωσης και τα συναφή - παρόμοιοι υπάρχουν και σε όλη την Ελλάδα) λέει αυτές μακακίες είτε για πλάκα (κακώς φυσικά) , είτε από υπέρμετρο τοπικισμό (πάλι κακώς)... ΔΕΝ σημαίνει ότι αντιπροσωπεύει ΟΛΗ την Κρήτη... ΕΛΕΟΣ δηλαδή!!!

Πάντως η σκέψη σου και γενικά η διατύπωσή της δεν σε τιμά και πολύ - νομίζω όλοι οι Κρητικοί έχουμε δείξει τι είμαστε και πως σκεφτόμαστε και φυσικά είμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ και γουστάρουμε!!! Και έτσι ακριβώς σκέφτεται και καθένας από κάθε γωνιά την Ελλάδας (και του εξωτερικού)!... Και κακώς αναλύουμε τόση ώρα μια βλακεία που έγραψε κάποιος στο ίντερνετ!

Θα πρότεινα να κλειδωθεί αν γίνεται το θέμα μιας και δεν νομίζω να οδηγήσει και πουθενά!Thanks:)

Link to comment
Share on other sites

Διαφώνησα με την λογική κάποιου. Που βρίσκεις το παράλογο;

Με δεν υπάρχει κάποια λογική σε αυτό που απάντησε ώστε να διαφωνήσεις με αυτή. Δεν εξέφρασε άποψη, αλλά ανέφερε ένα γεγονός το οποίο βγάζει άκυρα όλα αυτά που συζητάτε.

Σα να σου λέω "το χρώμα του ΠΑΣΟΚ είναι πράσινο" και να μου λες "διαφωνώ με τη λογική σου" :wacko:

 

Ήταν λάθος μου που το ξεκίνησα μέσα εδώ, όπου μπορείς άνετα να συζητάς για κατσαρίδες, σουβλάκια και φράντζες, παρά για οτιδήποτε άλλο. Είναι όντως Chat & Fun, αν και πίστευα ότι το θέμα θα μπορούσε να συζητηθεί σε πιο σοβαρή βάση (όπως γίνεται σε άλλα φόρουμ).

Φυσικά. Πρέπει να συμφωνούν όλοι με τον Αίσωπο για να θεωρηθεί σοβαρό το thread... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Η Κρήτη αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της ελληνικής επικράτειας. Στο έδαφός της ζουν Έλληνες, άνθρωποι με ελληνική εθνική συνείδηση και ελληνική καταγωγή.

 

Πολλά ελληνικά νησιά θα μπορούσαν να είναι αυτάρκη ως αυτόνομα κράτη, ακολουθώντας το παράδειγμα της Μάλτας. Ποιο όμως θα ήταν το όφελος τους;

Ενταγμένα στην Ελλάδα, απολαμβάνουν μεγαλύτερη σιγουριά, μεγαλύτερη ασφάλεια. Αποτελούν και επίσημα μέλος του έθνους στο οποίο ανήκουν, αντλώντας δύναμη από αυτό το σύνολο ανθρώπων. Οι κάτοικοί τους έχουν τη δυνατότητα να νιώθουν υπερήφανοι όχι μόνο για τα επιτεύγματα της περιοχής τους, αλλά και για τα επιτεύγματα ολόκληρης της Ελλάδας.

Ούτως ή άλλως, ομιλούν την ίδια γλώσσα με όλους τους Έλληνες και απολαμβάνουν τα ίδια δικαιώματα και τα ίδια προνόμια με εκείνους. Αποτελούν επίσης μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

 

Σίγουρα είναι σαγηνευτική η ιδέα να αποκτήσουν την εξουσία ενός ανεξάρτητου κράτους οι τοπικές αρχές της Κρήτης, να αποφασίζουν αποκλειστικά εκείνες για τα ζητήματα του νησιού.

Ωστόσο, πιστεύω πως η περιοχή και οι κάτοικοί της θα έχαναν πολλά περισσότερα σε περίπτωση απόσχισης.

 

Τέλος, θεωρώ πως η συζήτηση που γίνεται πάνω στο θέμα είναι ξεκάθαρα φιλολογική. Σε αρκετά μέρη της Ελλάδας υπάρχουν ελάχιστοι άνθρωποι που επιθυμούν να κηρυχθεί ανεξάρτητη η ιδιαίτερη πατρίδα τους ή κάτι ανάλογο. Ο αριθμός αυτών των ατόμων όμως είναι παντελώς αμελητέος.

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τους ρε παιδιά να ψηφίσουν και οτι αποφασίσουν!!!

Μας κάνουν και χάρη δηλαδή που είναι ενωμένοι με την Ελλάδα.

Αφήστε τους να δούνε την γλύκα !!!

Και η Κύπρος που δεν ενώθηκε με την Ελλάδα την έφαγε την μισή η Τουρκία , η Β.Ηπειρος που δεν ενώθηκε την κατάπιε η Αλβανία , τα Δωδεκάνησα που ενώθηκαν σώθηκαν.

Αστους αν είναι μάγκες να προχωρήσουν και πίσω έχει η αχλάδα την ουρά της!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Προφανως εσυ εχεις βγαλει και το αποτελσμα απο το δημοψηφισμα και εχεις προδιαγραψει και την πορεια...ελεος δηλαδη

παντως εγω που ειμαι και ζω στην Κρητη δεν εχω ακουσει και πολλους να ζητανε ανεξαρτησια (πλυν καποιον ελαχιστων που μιλανε χωρις να εχουν κατι να πουνε). Μια χαρα Ελληνες ειμαστε και δεν ειπαμε ποτε οτι μας χαλασε...το αν εχουμε μια διαφορετικη νοοτροπια (οπως ολες οι περιοχες μεταξυ τους ) δεν μας διαφοροποιει...

+1 να κλειδωθει το θεμα γιατι εδω ο καθενας λεει το δικο του χωρις να υπαρχει ουσιαστικο θεμα

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

DENIOR:respect: ωραια τα ειπες:)

 

παντως elekas, οτι εχετε λιγο διαφορετικη νοοτροπια απο την κυριως Ελλάδα ΕΙΝΑΙ αληθεια. οχι μονο στην ΚΡΗΤΗ αλλα σε ολα τα νησια της Ελλαδας..:rolleyes:μαλλον λογο τουρισμου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

DENIOR:respect: ωραια τα ειπες:)

 

παντως elekas, οτι εχετε λιγο διαφορετικη νοοτροπια απο την κυριως Ελλάδα ΕΙΝΑΙ αληθεια. οχι μονο στην ΚΡΗΤΗ αλλα σε ολα τα νησια της Ελλαδας..:rolleyes:μαλλον λογο τουρισμου.

 

Δεν εχουμε μονο εμεις...ολες οι περιοχες μεταξυ τους εχουν διαφορετικη νοοτροπια.Ρε παιδια εδω βλεπουμε διαφορες απο χωριο σε χωριο που μπορει να ειναι και στον ιδιο νομο...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

1) ΔΕΝ υπαρχει θεμα ανεξαρτησιας.Η συζητηση ειναι καφενειακου επιπεδου και υποθετικων σεναριων αλλα εστω και ετσι αποδεικνυεται οτι ουτε αυτες μπορουν να συζητηθουν με μια ροη και ανταλλαγη αποψεων/επιχειρηματων σ'αυτο το forum.

 

2) Εαν η συνθηκη του Λονδινου το 1913 προεβλεπε τελικα Δημοψηφισμα μετα απο 100 χρονια, ανεξαρτητα απο το αν αυτο γινει ποτε, τελικα οι Κρητικοι εχουν δικαιωμα αποψης ή οχι;

 

3) Αν ενας Κρητικος ελεγε "ναι θα επιθυμουσα ανεξαρτησια" θα απαιτουσατε ban..., θα τον ψαχνατε για να τον καθαρισατε ή θα ηταν δεδομενο πως ειναι κανενας αμορφωτος εμπορος ναρκωτικων; Τι φασιστικες νοοτροπιες ειναι αυτες;

Link to comment
Share on other sites

Το ολο θεμα γινεται εξαιτιας της βλακειας καποιων που πηραν ενα domain

και προωθησαν με το "μυαλο" τους την ιδεα ...

 

 

 

Offtopic :

Υπαρχει καποιο ανοιχτο thread για το θεμα των Σκοπιων ?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η αφορμή βρέθηκε με τα γεγονότα των τελευταίων μεσογειακών αγώνων, όπου όλες οι αγωνιζόμενες πόλεις-κράτη (ή όπως θέλετε πείτε το) είχαν τη σημαία των κρατών τους και η Κρήτη είχε την ελληνική και όχι την κρητική σημαία.

Πχ η Κορσική είχε την Κορσική σημαία και όχι την Ιταλική, η Μάλαγα της Ανδαλουσίας, κοκ.

 

Α και που στε, αυτά δεν είναι καθόλου μπούρδες, γιατί η Κρήτη είναι η μόνη περιοχή της Ελλάδας που μπορεί να είναι αυτάρκης, και πιστέψτε με, είναι πολλοί εκεινοι που έχουν την ίδια άποψη για την υπόλοιπη Ελλάδα με αυτή των Κυπρίων, γιατί δλδ να πληρώνουμε φόρους ενώ εμείς είμαστε αυτάρκεις;

 

 

:offtopic: Οι ετεροδημότες, πού θα ψηφίζουμε; :X

Link to comment
Share on other sites

 

Α και που στε, αυτά δεν είναι καθόλου μπούρδες, γιατί η Κρήτη είναι η μόνη περιοχή της Ελλάδας που μπορεί να είναι αυτάρκης, και πιστέψτε με, είναι πολλοί εκεινοι που έχουν την ίδια άποψη για την υπόλοιπη Ελλάδα με αυτή των Κυπρίων, γιατί δλδ να πληρώνουμε φόρους ενώ εμείς είμαστε αυτάρκεις;

 

 

Οι φόροι, τους οποίους πληρώνουν οι κάτοικοι της Κρήτης, δαπανώνται προς όφελος όλων των Ελλήνων και κατά συνέπεια και προς δικό τους όφελος.

Link to comment
Share on other sites

Οι φόροι, τους οποίους πληρώνουν οι κάτοικοι της Κρήτης, δαπανώνται προς όφελος όλων των Ελλήνων και κατά συνέπεια και προς δικό τους όφελος.

 

Καλα αυτο ειναι μια πονεμενη ιστορια...τα εργα υποδομης στην Κρητη ειναι ελαχιστα (και ειδικα το οδικο δικτυο).Τους φορους τους πληρωνουμε (οπως αλλωστε και οι υπολοιποι Ελληνες) για να μπουν στην τσεπη καποιον αλλων και ελαχιστα να επενδυθουν καπου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Οι φόροι, τους οποίους πληρώνουν οι κάτοικοι της Κρήτης, δαπανώνται προς όφελος όλων των Ελλήνων και κατά συνέπεια και προς δικό τους όφελος.

 

ετσι θα επρεπε, αλλα δεν ειναι ετσι στην πραγματικοτητα:(

ενα παραδειγμα, στο χωριο του ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΥ στην πελλοπ. εχουν κανει τοσα εργα που νομιζεις οτι εισαι στη Σιγκαπουρη..:Oνομιζω αυτο κατι λεει, τη στιγμη που τα γυρω χωρια μοιαζουν τριτοκοσμικα,.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιανού διεθνούς οργανισμού το site εμφανίζεται αυτή η σημαία και ποιο είναι το περιεχόμενο; Και που είναι τα links; Γιατί (επειδή αναφέρεις και πανεπιστήμια) υποψιάζομαι τίποτα προσωπικές σελίδες φοιτητών η υπο-forums. :shifty::whistle:

Παραβαίνω για πρώτη και τελευταία φορά την υπόσχεσή μου να μην συνεχίσω να συμμετέχω στην συζήτηση, μόνο και μόνο επειδή δεσμεύτηκα να βρω την σελίδα όπου είχα διαβάσει αυτές τις αναφορές.

http://www.kalami.net/2007/omogeneia/propaganda_us_0107.html

Όπως θα διαπιστώσετε, ήδη οι αναφορές περί κράτους Κρήτης, μετά από παρεμβάσεις διορθώθηκαν.

Υπάρχουν και αναφορές και για Ευρώπη, αλλά δεν τις έχω πρόχειρες αυτή τη στιγμή.

 

Με δεν υπάρχει κάποια λογική σε αυτό που απάντησε ώστε να διαφωνήσεις με αυτή. Δεν εξέφρασε άποψη, αλλά ανέφερε ένα γεγονός το οποίο βγάζει άκυρα όλα αυτά που συζητάτε.

Σα να σου λέω "το χρώμα του ΠΑΣΟΚ είναι πράσινο" και να μου λες "διαφωνώ με τη λογική σου" :wacko:

 

 

Φυσικά. Πρέπει να συμφωνούν όλοι με τον Αίσωπο για να θεωρηθεί σοβαρό το thread... :blink:

Είχα σκοπό να σου απαντήσω με PM, αλλά μιας και απάντησα στον gmac, δράττομαι της ευκαιρίας να απαντήσω εδώ.

 

Η λογική με την οποία διαφώνησα είναι η εξής: Επειδή η πρώτη σελίδα που διάβασα δεν μου λέει τίποτε, αρνούμαι πεισματικά να διαβάσω και οποιαδήποτε από τις υπόλοιπες, έστω κι αν υποψιάζομαι ότι κάτι θα λένε.

Αν μου επιτρεπεται να κάνω μια παρομοίωση, αν το πρώτο καρπούζι που φάγαμε το καλοκαίρι, μας βγήκε μάπα, δεν ξανατρώμε καρπούζι;

Με αυτή την λογική δεν συμφώνησα. Όλα τ' άλλα είναι δικές σου, αυθαίρετες εικασίες-εξυπνάδες.

Αν και είμαι σίγουρος, ότι ο φίλος διάβασε και τις υπόλοιπες σελίδες, θέλησε απλώς να δημιουργήσει εντυπώσεις.

 

Σε σχέση με την τελευταία παράγραφο, το μόνο που μπορώ να πω, είναι ότι με την ειρωνία, το μόνιμο πνεύμα αντιλογίας, την συνεχή «εξυπναδολογία» και το υφάκι το «gamoposter» που τα ξέρει όλα και έχει άποψη για το καθετί, μόνο υγιείς συζητήσεις δεν μπορούν να γίνουν.

Προσπαθείς να γελοιοποιήσεις το όλο θέμα και το έχεις προσωποποιήσει σε μένα (και όχι μόνο εσύ), αγνοώντας εσκεμμένα ότι το ότι αναφέρεται στο πρώτο μήνυμα δεν αποτελεί προσωπική δημοσίευση, αλλά αναδημοσίευση και είναι κάτι που το τονίζω συνεχώς.

 

Για την ταμπακιέρα (για τα πραγματικά γεγονότα που αναφέρονται) ουδείς μιλάει.

Έχουμε απλώς επικεντρωθεί στο γεγονός αν ο Αίσωπος γίνεται ή είναι γραφικός με αυτά που έγραψε.

Αν αυτό δεν είναι αποπροσανατολισμός της συζήτησης, τότε τι είναι;

 

Τέλος πάντων, ο καθένας κρίνεται και κρίση έχουμε όλοι.

 

EOD for me.

 

Για οτιδήποτε αφορά το πρόσωπό μου πλέον, υπάρχουν τα PM.

 

Υ.Γ. Το «σύνδρομο του λουκέτου» είναι κολλητικό; :worry:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Είχα σκοπό να σου απαντήσω με PM, αλλά μιας και απάντησα στον gmac, δράττομαι της ευκαιρίας να απαντήσω εδώ.

 

Η λογική με την οποία διαφώνησα είναι η εξής: Επειδή η πρώτη σελίδα που διάβασα δεν μου λέει τίποτε, αρνούμαι πεισματικά να διαβάσω και οποιαδήποτε από τις υπόλοιπες, έστω κι αν υποψιάζομαι ότι κάτι θα λένε.

Αν μου επιτρεπεται να κάνω μια παρομοίωση, αν το πρώτο καρπούζι που φάγαμε το καλοκαίρι, μας βγήκε μάπα, δεν ξανατρώμε καρπούζι;

Με αυτή την λογική δεν συμφώνησα. Όλα τ' άλλα είναι δικές σου, αυθαίρετες εικασίες-εξυπνάδες.

Αν και είμαι σίγουρος, ότι ο φίλος διάβασε και τις υπόλοιπες σελίδες, θέλησε απλώς να δημιουργήσει εντυπώσεις.

Μα όταν σου λέει πως πρόκειται για ένα παιχνίδι (ή οτι άλλο είναι τέλοσπάντων), αυτόματα όλα όσα ακολούθησαν στη συνέχεια δε μπορούν να παρθούν στα σοβαρά :confused:

 

Σε σχέση με την τελευταία παράγραφο, το μόνο που μπορώ να πω, είναι ότι με την ειρωνία, το μόνιμο πνεύμα αντιλογίας, την συνεχή «εξυπναδολογία» και το υφάκι το «gamoposter» που τα ξέρει όλα και έχει άποψη για το καθετί, μόνο υγιείς συζητήσεις δεν μπορούν να γίνουν.

Χρόνια πολλά και σε σένα :D

 

Προσπαθείς να γελοιοποιήσεις το όλο θέμα και το έχεις προσωποποιήσει σε μένα (και όχι μόνο εσύ), αγνοώντας εσκεμμένα ότι το ότι αναφέρεται στο πρώτο μήνυμα δεν αποτελεί προσωπική δημοσίευση, αλλά αναδημοσίευση και είναι κάτι που το τονίζω συνεχώς.

Από που προκύπτει πως γελοιοποιώ το θέμα τώρα; Επειδή είπα πως είναι άκυρη όλη αυτή η ιστορία;

Το καταλάβαμε οτι είναι αναδημοσίευση. Δεν είπε κάποιος πως το έγραψες εσύ. Μη μας το παίζεις αδιάφορος όμως,αφού κάθε φορά που κάποιος λέει πως είναι βλακεία όλη αυτή η ιστορία (όχι το thread, αλλά το γεγονός για το δημοψήφισμα), του απαντάς και το υπερασπίζεσαι.

 

Για την ταμπακιέρα (για τα πραγματικά γεγονότα που αναφέρονται) ουδείς μιλάει.

Έχουμε απλώς επικεντρωθεί στο γεγονός αν ο Αίσωπος γίνεται ή είναι γραφικός με αυτά που έγραψε.

Αν αυτό δεν είναι αποπροσανατολισμός της συζήτησης, τότε τι είναι;

Εσύ αποπροσανατολίζεις τη συζήτηση με τη γκρίνια σου. Αν δε δέχεσαι και την αντίθετη άποψη, είναι δικό σου πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

+1 ρε aisopos. Έλεος δηλαδή. Εντάξει αναδημοσίευση είναι, το καταλάβαμε. Ο καθένας κρίνεται και κρίση έχουμε όλοι (όπως λες και εσύ) οποτε σταμάτα να ανακατεύεις την ιστορία όλη την ώρα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Α και που στε, αυτά δεν είναι καθόλου μπούρδες, γιατί η Κρήτη είναι η μόνη περιοχή της Ελλάδας που μπορεί να είναι αυτάρκης

 

Αυτό είναι αλήθεια.

 

Οι φόροι, τους οποίους πληρώνουν οι κάτοικοι της Κρήτης, δαπανώνται προς όφελος όλων των Ελλήνων και κατά συνέπεια και προς δικό τους όφελος.

 

Τα έργα που έχουν γίνει στη Κρήτη είναι ελάχιστα.Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι το οδικο δίκτυο της Κρήτης κατασκευάστηκε επί χούντας και από τότε δεν έχει γίνει σχεδόν τίποτα.

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Τα έργα που έχουν γίνει στη Κρήτη είναι ελάχιστα.Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι το οδικο δίκτυο της Κρήτης κατασκευάστηκε επί χούντας και από τότε δεν έχει γίνει σχεδόν τίποτα.

 

 

Αυτό συμβαίνει στις περισσότερες περιοχές που είναι έντονα βαμμένες κομματικά. Η Κρήτη ήταν και είναι ανέκαθεν πράσινη κι έτσι όταν είναι κυβέρνηση οι μεν την αγνοούν γιατί την έχουν σίγουρη, όταν είναι κυβέρνηση οι δε γιατί την έχουν σίγουρα χαμένη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Apparently, there had been a gross misunderstanding that this website was actually seriously talking about a "Cretan People's Republic" and both angered and amused many people across the Greek web.

http://www.freewebs.com/nscrete--/needlessoutrage.htm

 

IMPORTANT NOTICE

THIS WEBSITE IS COMPLETELY UNRELATED TO ANY REAL-WORLD GOVERNMENT AND IS SIMPLY AN UNOFFICIAL EXTENSION OF THE NATIONSTATES NATION SIMULATOR FOUND AT http://WWW.NATIONSTATES.NET.

 

THIS WEBSITE IS, THEREFORE, RELATED TO A GAME, AND IS NEITHER TURKISH PROVOCATIONS, NOR IS IT A BAD JOKE ABOUT ANYTHING AS MANY WEBSITES AND BLOGS HAVE ACCUSED IT OF BEING.

http://www.freewebs.com/nscrete--/index.htm

Link to comment
Share on other sites

Οι Κρήτες έδωσαν το αίμα τους (και με το παραπάνω) σε όλους του αγώνες του έθνους. Υπάρχουν κάποια κέντρα και ιδρύματα που αρέσκονται στο να κατασκευάζουν μειονότητες και τεχνητά ψευδοκράτη. Η καταγωγή μου είναι από το Ρέθυμνο (και οι 2 γονείς μου) και ξέρω τη γίνετε στην περιοχή μου.

Τοπικισμός υπάρχει κυρίως ανάμεσα σε χωριά, πόλεις και οικογένειες. Η Κρήτη δεν πρόκειται να γίνει προτεκτοράτο κανενός. Καμία τραγική μειοψηφία δεν μπορεί να τα βάλει με τον εντός και εκτός Κρήτης λαό της.

 

Για να πάρετε μια ιδέα το τι εστί "ανεξάρτητη περιοχή" :

 

http://img514.imageshack.us/img514/6552/potencjalnezmianymapyeuot9.jpg

 

Και όπως είχε πει κάποτε και ο μεγάλος Κρητικός πολιτικός της πατρίδας μας Ελευθέριος Βενιζέλος :

~ Η Ελλάς προορίζεται να ζήση και θα ζήση ~

«Όταν πονάς μην περπατάς ~ σε δρόμους πατημένους ~ διάλεγε κάποια ερημικά

μονοπάτια.

• Κάτω από ξάστερο ουρανό ~ σε κάμπους ανθισμένους ~ φανέρωσε τους πόνους σου ~ στού Πλάστη εμπρός τα μάτια.

• Κι όταν το γλυκοχάραμα ~ ξυπνούν τα ρόδα, οι κρίνοι, ~ θα ιδής πόσο σε γιάτρεψε ~ η προσευχή σου εκείνη»

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρετε μια ιδέα το τι εστί "ανεξάρτητη περιοχή" :

 

http://img514.imageshack.us/img514/6552/potencjalnezmianymapyeuot9.jpg

Προφανώς δεν διάβασες αυτό που έγραψα για τους τελευταίους μεσογειακούς αγώνες.

Link to comment
Share on other sites

προφανως υπαρχει μια στις 100,μερικοι ανεγκεφαλοι να κανουν αυτη την μπουρδα πραγματικοτητα.αδελφια κρητες θυμηθητε μονο τους αγωνες των παπουδων μας και του καθε κρητικου σαν και εμας που εκανε για την ελευθερια της γης μας.θα τριζουν τα κοκαλα του βενιζελου ρε παιδια
Link to comment
Share on other sites

Για να πάρετε μια ιδέα το τι εστί "ανεξάρτητη περιοχή" :

 

http://img514.imageshack.us/img514/6552/potencjalnezmianymapyeuot9.jpg

[/i][/b]

 

ΑΠΟΛΥΤΑ ρεαλιστικός χάρτης!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...