Jump to content

WM6 και ελληνικοί χαρακτήρες στα SMS


White_butter_fly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα στα χέρια μου χθες το νέο μου κινητό (Samsung SGH-i620).

Όλα καλά, μόνο που όταν στέλνω μηνύματα με ελληνικούς χαρακτήρες, τα άλλα κινητά τα λαμβάνουν %^ακαταλαβίστικα$#.

Το Unicode είναι απενεργοποιημένο, ώστε να γράφω 160 χαρ./sms.

Η παλιά μου συσκεύη (Qtek 8500) με WM5 και τις ίδιες ρυθμίσεις, δεν είχε τέτοιο πρόβλημα ασυμβατότητας. Είναι μειονέκτημα των WM6 ή της έκδοσης λογισμικού της συσκεύης; :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Update: H εφαρμογή Greek Apps (δωρεάν από εδώ) δουλεύει άψογα και στα WM6, την εγκατέστησα και έτσι μπορώ να στέλνω SMS με 160 ελληνικούς χαρακτήρες, και να διαβάζονται κανονικά από όλα τα κινητά.

Μειονεκτήματα: δεν υποστηρίζει αποστολή μεγαλύτερων των 160 χαρακτήρων SMS, δηλαδή στέλνει 1 SMS τη φορά

και είναι ξεχωριστό πρόγραμμα, άρα τα μηνύματα που στέλνονται δεν αποθηκεύονται στο μενού SMS των Windows.

 

Δεύτερη λύση είναι αυτό εδώ το προγραμματάκι, το οποίο έκανα extract από τη ROM του Qtek 8500. Μέσω του Activesync το βάζετε στο φάκελο Windows (ή όπου αλλού σας βολεύει) και φτιάχνετε ένα shortcut το οποίο τοποθετείτε στο φάκελο \Windows\StartUp.

Τώρα κάθε φορά που γράφετε μήνυμα με ελληνικούς χαρακτήρες στο default sms composer των Windows, θα μετατρέπονται σε GSM συμβατούς αυτόματα, τόσο γρήγορα που δε θα το καταλαβαίνετε καν.

Δοκιμασμένο στο Samsung με WM6.

 

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Δοκιμασμενο και σε samsung i600 (windows mobile 5) και δουλευει αψογα. Η μονη διαφορα ειναι οτι γραφει μονο κεφαλαια. Πολυ χρησιμο για οσους δεν στελνουν σε greeklish
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 9 months later...
Για εμένα το καλύτερο ΜΑΚΡΑΝ πρόγραμμα είναι το dynatype. Έχει επιλογή για Ελληνικά (με κεφαλαία-μικρά, τόνους κτλ) και ξεχωριστή επιλογή για Ελληνικά σε SMS. Ψάχτε το στο γνωστό μαγαζάκι...
Link to comment
Share on other sites

Α, το dynatype λύνει σίγουρα το πρόβλημα του να ΣΤΕΛΝΕΙΣ σωστά ελληνικά. Δεν ξέρω εάν διορθώνει και το θέμα της ανάγνωσης, γιατί ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα. Πάντως είναι το καλύτερο keyboard app που έχω δοκιμάσει -και έχω δοκιμάσει πολλά!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...