Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτη η λεπτομερεια ειναι κατι που δεν αναφερεται στην 1η σελιδα στις οδηγιες (αν κανω λαθος διορθωστε με) και χωρις αυτην την διευκρινηση δεν θα δουλευε ποτε ο χαρτης στο Ν82 μου :!:

 

φιλε @gianpithio respect ;)

 

Δεν ξέρω για την πρώτη σελίδα, αλλά αναφέρεται σε δεκάδες άλλα post μέσα σε αυτό το topic...;)

 

α ο autodrive θα ειναι?οκ δεν εχουμε κατι καινουργιο τοτε.

 

Και σε διάφορες άλλες GPS συσκευές που έχω δει για ελλάδα, πάντα γο Autodrive προσφέρουν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πόσο χώρο πιάνει το Garmin στη memory card (με το Auto Drive Hellas v1.25_el μέσα)?
Link to comment
Share on other sites

ασε το z01 και μην το πειραζεις καθολου!

 

απλα ανοιξε το 1ο αρχειο απο τα 2 που κατεβασες και αντεγραψε τον φακελο στην επιφανεια εργασιας σου.

μετα μολις τελειωσει κοιτα απο περιεργεια τι εχει ο φακελος μεσα και ποσο μεγεθος εχει συνολικα...:rolleyes:

 

ειναι 213mb ;)

 

αυτος ειναι ολος ο φακελος που θα κανεις αντιγραφη στην καρτα μνημης σου και ακολουθησε τις οδηγιες που εχει ο φακελος ""ΒΟΗΘΕΙΑ-ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΕΔΩ!""

 

TO EKANA TA EVALA SE ENA FAKELO KAI TA DYO STA EGRAFA MOU ANIXA TO ZIPARISMENO KAI TON FAKELO TON EKANA ANTIGRAFH STHN EPIFANIA ERGASIA TPT 0 BYTES ....META PAW NA TON XEZIPARO KATESTRAMENO ARHEIO LEEI

TA XANAKATEVASA TPT....GRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα απεγκατάσταση, ξανά εγκατάσταση, αλλά τίποτα. Τους χάρτες τους βλέπει μια χαρά, το GPS όχι!!

 

Για τα POIs, καλύτερα να κατεβάσεις το POI loader από την πρώτη σελίδα, και να τα περάσεις μέσω αυτού!

 

φιλε μου μαλλον βρηκα τι μπορεις να κανεις...να πας απο το κινητο σου στις ρυθμησεις του bluetooth...να κανεις μια ναζητηση και να κανεις τη συσκευη σου αξιοπιστη...μετα στο garmin θα σου εχει 2 επιλογες(μια για ηδη συνεδεμενo bluetooth)....την πατας και μετα απο λιγο συνδεεσαι...

ελπιζω να ειναι αυτο και να βοηθησα...

και κατι αλλο...

για τον χαρτη βαζω μετα στον κεντρικο φακελο τον χαρτη και το αρχειακι που το ξεκλειδωνει(ειναι 100% σωστο,δεν παιζει να ειναι .txt)...μετα παω ανοιγω το προγραμμα....και μου εχει μονο τον βασικο χαρτη της ευρωπης..αλλα στη (διαχειρηση δεδομενων μου εχει και τον χαρτη της ελλαδος)...δηλαδη απ οτι καταλαβα τον αναγνωριζει αλλα δεν το ενεργοποιηει...επισης μετα απο μια επανεκινηση μου βγαζει να βαλω εναν 25ψηφιο κωδικο...

γιατι αυτο???μπορει να μου εξηγηση καποιος που κανω το λαθος????

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στο 1 ποστ του παροντος :)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

Eδω και 2 ημερες το garmin μου εμφανισε ακομη ενα μικρο πλαισιο που γραφει Διακοπη απο τοτε ανοιγω το garmin και μετα απο 30'' κλεινη χωρις να το πειραξω η να εχω πειραξει κατι, εχει συμβει σε καποιον αλλο αυτο? Να προσθεσω οτι το garmin το εχω κανει εγκατασταση απο την πρωτη ημερα που εκανε ο aristotelhs2060 τον οδηγο και απο τοτε δεν εχω κανει φορματ η αναβαθμιση στο κινητο μου. Λογικα το προβλημα θα λυθει με ενα hard format αλλα νομιζω οτι μετα απο καποιο διαστημα το garmin μπορει να κλειδωνει και να χρειαζεται ξανα εγκατασταση :)

 

http://imageshack.gr/files/gzjo42vv8bmkzuumlofq_thumb.jpg

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

αυτη την επιλογη μου την βγαζει μονο στην προσομ/ση διαδρομης.

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

;)

Υπαρχει στο 1 ποστ του παροντος :)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

Eδω και 2 ημερες το garmin μου εμφανισε ακομη ενα μικρο πλαισιο που γραφει Διακοπη απο τοτε ανοιγω το garmin και μετα απο 30'' κλεινη χωρις να το πειραξω η να εχω πειραξει κατι, εχει συμβει σε καποιον αλλο αυτο? Να προσθεσω οτι το garmin το εχω κανει εγκατασταση απο την πρωτη ημερα που εκανε ο aristotelhs2060 τον οδηγο και απο τοτε δεν εχω κανει φορματ η αναβαθμιση στο κινητο μου. Λογικα το προβλημα θα λυθει με ενα hard format αλλα νομιζω οτι μετα απο καποιο διαστημα το garmin μπορει να κλειδωνει και να χρειαζεται ξανα εγκατασταση :)

 

http://imageshack.gr/files/gzjo42vv8bmkzuumlofq_thumb.jpg

 

Γιαννη οπως καταλαβαινεις εγω το εχω πριν απο σενα και τετοιο πραγμα δεν μου εχει βγει και φυσικα οταν το ξεκλειδωνεις μια ειναι για παντα.θα σου προτεινα να μην κανεις φορματ αλλα να απεγκαταστησεισ το προγραμμα και το φακελο garmin και να τα ακνεις ολα απο την αρχη.ειμαι σιγουρος οτι καποιο αρχειο ή καποια ρυθμιση που δε μπορω να θυμηθω το βγαζει αυτο.δες παντως αν ειχες βαλει καποια πλοηγηση προς ενα σημειο πριν κλεισεις το προγραμμα οποτε σου βγαζει διακοπη αυτης της διαδρομης οταν ξανασυνδεεσε

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Eσενα σου βγαζει τετοιο παραθυρο? Θυμαμε οταν ηπιαμε καφε μολης ειχες κανει αναβαθμιση και τοτε ειχες το garmin μεσα. Μηπως το ειχες ξαναπερασει γιατι τοτε εγω το εχω εγκατεστημενο περισσοτερες ημερες απο εσενα.

 

Θα το αφησω οπως ειναι! το Ν82 θα ερθει συντομα.. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μαλλον βρηκα τι μπορεις να κανεις...να πας απο το κινητο σου στις ρυθμησεις του bluetooth...να κανεις μια ναζητηση και να κανεις τη συσκευη σου αξιοπιστη...μετα στο garmin θα σου εχει 2 επιλογες(μια για ηδη συνεδεμενo bluetooth)....την πατας και μετα απο λιγο συνδεεσαι...

ελπιζω να ειναι αυτο και να βοηθησα...

και κατι αλλο...

για τον χαρτη βαζω μετα στον κεντρικο φακελο τον χαρτη και το αρχειακι που το ξεκλειδωνει(ειναι 100% σωστο,δεν παιζει να ειναι .txt)...μετα παω ανοιγω το προγραμμα....και μου εχει μονο τον βασικο χαρτη της ευρωπης..αλλα στη (διαχειρηση δεδομενων μου εχει και τον χαρτη της ελλαδος)...δηλαδη απ οτι καταλαβα τον αναγνωριζει αλλα δεν το ενεργοποιηει...επισης μετα απο μια επανεκινηση μου βγαζει να βαλω εναν 25ψηφιο κωδικο...

γιατι αυτο???μπορει να μου εξηγηση καποιος που κανω το λαθος????

 

Έχω δοκιμάσει όλα τα είδη των GPS επιλογών στο Garmin, μέχρι και σύζευξη νέου GPS έχω δοκιμάσει! Τίποτα. Αντίθετα, στο Ν81 δούλεψε αμέσως.

 

Για το 2ο που λες, εφόσον βλέπεις τον χάρτη στο Εργαλεία>Διαχείριση δεδομένων.Προσαρμοσμένοι χάρτες, τότε είναι μια χαρά ο Χάρτης. Πάντα είναι ενεργός και ο βασικός, και αν δεν έχεις ανοιχτό GPS να δει την θέση σου, πάντα σε βγάζει στην Αγγλία!

SonyEricsson rules... but NOKIA is cool.....
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στο 1 ποστ του παροντος :)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

Eδω και 2 ημερες το garmin μου εμφανισε ακομη ενα μικρο πλαισιο που γραφει Διακοπη απο τοτε ανοιγω το garmin και μετα απο 30'' κλεινη χωρις να το πειραξω η να εχω πειραξει κατι, εχει συμβει σε καποιον αλλο αυτο? Να προσθεσω οτι το garmin το εχω κανει εγκατασταση απο την πρωτη ημερα που εκανε ο aristotelhs2060 τον οδηγο και απο τοτε δεν εχω κανει φορματ η αναβαθμιση στο κινητο μου. Λογικα το προβλημα θα λυθει με ενα hard format αλλα νομιζω οτι μετα απο καποιο διαστημα το garmin μπορει να κλειδωνει και να χρειαζεται ξανα εγκατασταση :)

 

http://imageshack.gr/files/gzjo42vv8bmkzuumlofq_thumb.jpg

 

 

Λοιπόν, έχει συμβεί σε μένα αυτό. Είχες ενεργοποιημένη την προσομείωση διαδρομής ή είχες βάλει να βρει κάποιο σημείο, και μετά έκλεισες το πρόγραμμα χωρίς να έχεις προηγουμένως πατήσει διακοπή. Πιθανώς να είναι ένα bug του προγράμματος αυτό. Εγώ πάντως το διόρθωσα κατά τύχη, δηλαδή προσπάθησα στον ελάχιστο χρόνο που είχα πριν κλείσει το πρόγραμμα να προλάβωφ να πατήσω το διακοπή. Μετά από 3-4 προσπάθειες το κατάφερα και μετά άνοιγε κανονικά.

Αυτό έγινε στο Ν73, δεν το έχω δοκιμάσει στο Ν81.

SonyEricsson rules... but NOKIA is cool.....
Link to comment
Share on other sites

Ολα ενταξη, πατησα διακοπη και λυθηκε το προβλημα :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει όλα τα είδη των GPS επιλογών στο Garmin, μέχρι και σύζευξη νέου GPS έχω δοκιμάσει! Τίποτα. Αντίθετα, στο Ν81 δούλεψε αμέσως.

 

Για το 2ο που λες, εφόσον βλέπεις τον χάρτη στο Εργαλεία>Διαχείριση δεδομένων.Προσαρμοσμένοι χάρτες, τότε είναι μια χαρά ο Χάρτης. Πάντα είναι ενεργός και ο βασικός, και αν δεν έχεις ανοιχτό GPS να δει την θέση σου, πάντα σε βγάζει στην Αγγλία!

 

οτα ανοιξω το gps με βγαζει εδω που ειμαι (καλλιθεα)μονο που ολα ειναι λευκα και φαινονται μονο δυο δρομοι...(γενικα απο ελλαδα)καθως επισης μου ζητα και ενα 25ψηφιο κωδικο...οποτε μαλλον ο χαρτης θα ειναι ακομα κλειδωμενος...το θεμα ομωε ειναι τι κανω λαθος αφου...το μονο που κανω ειναι ειναι να βαλω μεσα στον κεντρικο φακελο το αρχειο του χαρτη και το GMAPSUPP.UNL(που το μονο που εχει μεσα ειναι τον κωδικο)...και ομως με την πρωτη πλοηγηση μου λεει για ξεκλειδωμα...τι μπορει να κανω λαθος???

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις βάλει κάποιον 3πλο χάρτη? Εκεί έχει άλλη διαδικασία για το ξεκλείδωμα........

 

οχι μονο αυτον της ελλαδας(που εχει στην πρωτη σελιδα....)...

 

οπ...για 1 λεπτο στις οδηγιες λεει....

"βαζετε τελος το αρχειο του χαρτη δηλαδη το δηλαδη το gmapsupp.img

και το GMAPSUPP.UNL χυμα μεσα στο φακελο Garmin στη καρτα μνημης.μπορειτε πλεον να ανοιξετε το προγραμμα και να πλοηγηθειτε!!!!!!!!

ενω μεσα στο ζιπ με τον χαρτη το αρχειο λεγεται gmapprom.img...μηπως πρεπει να του αλλαζω το ονομα???

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει ακριβώς ίδιο όνομα ο χάρτης και το UNL αρχείο? Με κεφαλαία (ή με μικρά γράμματα) και τα δύο?
SonyEricsson rules... but NOKIA is cool.....
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει ακριβώς ίδιο όνομα ο χάρτης και το UNL αρχείο? Με κεφαλαία (ή με μικρά γράμματα) και τα δύο?

 

οχι...το ονομα του χαρτη ηταν gmapprom.img και του αρχειου GMAPSUPP.UNL...αυτη ηταν η βλακεια ε??(εχει σημασια αν ειναι και τα δυο κεφαλαια η μικρα και τα δυο??

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκει ειταν το λαθος για δοκιμασε τωρα και πες μας
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δε κατάλαβα...θα πρέπει και τα δύο αρχεία να είναι GMAPSUPP ή gmapprom?

 

Μπορεί κάποιος να γράψει πως πρέπει να είναι τα δύο αρχεία? Εγώ το UNL και το img τα έχω ως εξής...

 

gmapsupp.img

GMAPSUPP.UNL

 

Σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Δε κατάλαβα...θα πρέπει και τα δύο αρχεία να είναι GMAPSUPP ή gmapprom?

 

Μπορεί κάποιος να γράψει πως πρέπει να είναι τα δύο αρχεία? Εγώ το UNL και το img τα έχω ως εξής...

 

 

Σωστό?

 

 

gmapsupp.img

GMAPSUPP.UNL ειναι ετσι πρεπει να ειναι απλα μεσα στο ζιπ εχει αυτο gmapprom.img

 

 

 

οκ!!!!αυτο ηταν!!!χιλια ευχαριστω παιδια!!μια και ειμαι νεος εδω το gps μου ειναι τρομερα χρησιμο...τωρα τα POI να καταφερω να περασω και ειναι 100% ετοιμος!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα...αλλά βασικά δε ξέρω αν είναι πρόβλημα...αργεί να συνδεθεί (πάνω από 1 λεπτό) με δορυφόρο...και επειδή έχει αρκετό κρύο έξω...δεν έκατσα πολύ ώστε να συνδεθεί.

 

Στο GPS μου βγάζει πάντως το 10ψήφιο cardID και δίπλα 5 (ή 6 δε θυμάμαι) κίτρινες γραμμές.

 

Σε εσάς πόση ώρα κάνει το Ν95 να συνδεθεί με δορυφόρο?

 

Μήπως έχω κάνει κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

@stathakis21 νομιζω οτι εχεις κανει καποιο λαθος.

 

Ο χαρτης με το ονομα gmapsupp ειναι ο ο τοπογραφικος χαρτης της Αναβασης ο οποιος δεν χρειαζεται .UNL επειδη ειναι ξεκλειδωτος.

 

Ο χαρτης με το ονομα gmapprom ειναι ο ελληνικος Auto Drive Hellas v1.25 ο οποιος χρειαζεται .UNL με το ειδιο ονομα γιατι ειναι κλειδωμενος.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια please help me!!!Εχω διαβασει αρκετα ποστ και δεν εχω βγαλει αρκη ακομα.Μπορει να μου δωσει κανεις λινκ που να λειτουργουν(στις πρωτες σελιδες αυτα του giogio δεν λειτουργουν).Ο χαρτης να εχει δυνατοτητα καθοδηγησης και για την υπολοιπη Ελλαδα και οχι μονο για την Αθηνα.Thanks in advance!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...