Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως μπορείς να δώσεις και καποιες οδηγίες για την εγκατάσταση?

 

Ευχαριστω

 

θα κατεβασεις το garmin poiloαder, θα συνδεσεις το κινητο με τον υπολογιστη ή την καρτα με card reader και θα ακολουθησεις τις οδηγιες του poiloader.τον φακελο με τα poi που ανεβασα πρεπει πριν ξεκινησεις τη διαδικασια να τον εχεις αποσυμπιεσει.

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχουν αναλυτικες οδηγιες στο 1 post του παροντος! Εαν συναντησεις καποιο προβλημα ρωτησε μας και θα στο εξηγησουμε.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω βάλει το garmin mobile xt...4.10.60 sto p1i και έχω βάλει τον βασικό χάρτη...και αλλους 4 αλλά είναι σε ένα αρχείο και ξεκλείδωτοι...(Autodrive 1.90Gr - NT2010.2GR - Anavasis 4.28 - BluechartAtlantic 2008.5 Unlocked )

μία ερώτηση....τώρα υποτίθεται έχω 5 χάρτες, άμα βάλω και αυτόν: "Garmin BlueChart g2 Vision Aegean Sea & Sea of Marmara - 3D Sea Morphology -!"

θα μπορεί να τους διαβάσει όλους μαζί? η να κάτσω να τους βάλω όλους έναν έναν και αντί για τον BluechartAtlantic 2008.5 να βάλω τον BlueChart g2 Vision Aegean?

αν όχι, μέχρι πόσους μπορεί να διαβάσει μαζί?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και τον άλλο. Απο την στιγμή που οι 4 πρώτοι είναι 4σε1 το garmin το βλέπει σαν ένα χάρτη ενώ τον βασικό δεν τον μετράει καν.

Το garmin πέρνει 3 χάρτες και αφού ο ένας είναι 4σε1 έχεις χώρο για άλλους δύο.;)

Link to comment
Share on other sites

ο καλύτερος τρόπος να το δείς είναι να το δικομάσεις. Πήγαινε κάπου κοντά στη θάλασσα και ενεργοποίησε τον ενα χάρτη, παίξε με την λεπτομέρεια του χάρτη (να δείχνει λίγα ή πολλά) και το επίπεδο ύψους (πχ 50-80-100-200 μέτρα) και πλοηγήσου κοντά σε νησιά και αγκυροβόλια να δείς αν σου βγάζει ρότες πλοίων και γενικά τι λεπτομέρεια έχει ο ένας χάρτης έναντι του άλλου. Δε χρειάζεται να τους έχεις όλους μαζί ενεργοποιημένους γιατί μπορεί κάποιος χάρτης να είναι πιο αναλυτικός μπορεί κάποιος άλλος να είναι πιο ενήμερος ή διαφορετικά ενήμερος αλλά μπορεί να υπερκαλυφθούν και να σου δείχνουν λιγότερα όταν τους διαλέξεις και τους 2 μαζί! Προσωπικά με τον bluechart atlantic v2008.5 tides and marine services ήμουν ΥΠΕΡκαλυμένος το καλοκαίρι ενώ είχα απενεργοποιήσει τους εδαφικούς.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά, θα βάλω και αυτόν τελικά που απο ότι είδα είναι πολύ καλός χάρτης "Garmin BlueChart g2 Vision Aegean Sea & Sea of Marmara - 3D Sea Morphology" απλώς σε κινητά δεν δουλεύει το 3d...

όλα αυτά όμως όταν βοώ την έκδοση 4.10.60 για το κινητό μου επειδή η 5.00.20 κολλάει...και επειδή νόμιζα ότι θα δουλέψει έσβησα την παλιά και τώρα δν την βρίσκω με τίποτα...btw ευχαριστώ..

edit1: τον άλλο χάρτη μετά τον 4σε1 που θέλω να βάλω ποιο όνομα θα του δώσω απο αυτά? gmapprom.unl,gmapsup2.unl,gmapsupp.unl ?

ποιο όνομα υποτίθεται ότι χρησιμοποιεί ο 4προς1?

είναι unlocked, μήπως δεν χρησιμοποιεί κανένα, και μπορώ να βάλω όποιο θέλω? ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

εχω το Ε52 με το 5.00.50.Το προβλημα που εχω ειναι οτι το προγραμμα ειναι πολυ αργο, το κινητο συμπεριφερεται σαν να ειναι κολλημενο, για παραδειγμα παταω ενα κουμπι και μετα απο αρκετη ωρα αποκρινεται το κινητο.Ειχα την 5.00.60 αλλα ηταν χειροτερη.Η 5.00.50 σε 6210 navigator δουλευει αψογα, στο Ε52 τι εχει;Μηπως να παω σε προγενεστερη εκδοση;Επισης εχω καποια start up προγραμματα, λετε να φταινε αυτα;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχω καποια start up προγραμματα, λετε να φταινε αυτα;

Δεν νομίζω να ναι αυτό γιατί αν θυμάμαι καλά το Ε52 600άρι επεξεργαστή. Σίγουρα είναι βαρύ σαν πρόγραμμα αλλά όχι τόσο ώστε να το γονατίζει.

Εκτός και αν έχεις πολλές εφαρμογές να τρέχουν ταυτόχρονα και τα παίζει η ram.

Link to comment
Share on other sites

εχω το Ε52 με το 5.00.50.Το προβλημα που εχω ειναι οτι το προγραμμα ειναι πολυ αργο, το κινητο συμπεριφερεται σαν να ειναι κολλημενο, για παραδειγμα παταω ενα κουμπι και μετα απο αρκετη ωρα αποκρινεται το κινητο.Ειχα την 5.00.60 αλλα ηταν χειροτερη.Η 5.00.50 σε 6210 navigator δουλευει αψογα, στο Ε52 τι εχει;Μηπως να παω σε προγενεστερη εκδοση;Επισης εχω καποια start up προγραμματα, λετε να φταινε αυτα;

 

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το αυτόματο ζουμ μέσα από τις ρυθμίσεις του Garmin.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να ναι αυτό γιατί αν θυμάμαι καλά το Ε52 600άρι επεξεργαστή. Σίγουρα είναι βαρύ σαν πρόγραμμα αλλά όχι τόσο ώστε να το γονατίζει.

Εκτός και αν έχεις πολλές εφαρμογές να τρέχουν ταυτόχρονα και τα παίζει η ram.

 

το οτι εχω 37,000 pois λες να φταιει;

δεν εχω ανοιχτες εφαρμογες για να γονατιζει η ram

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

το οτι εχω 37,000 pois λες να φταιει;

δεν εχω ανοιχτες εφαρμογες για να γονατιζει η ram

Πάρα πολύ πιθανό αυτό.

Είχα και γω παλιότερα πακέτο με POI και όταν τα έβγαλα και έβαλα όσα μου χρειάζονται είδα διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

τι λενε οι παλιοι;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή εμένα στο p1i η έκδοση 5.00.20 κολλάει επειδή έχω τον χάρτη 4σε1 και τον basemap? και επειδή του έχω φορτώσει πάρα πολλά pois? δηλαδή άμα βάλω τους χάρτες ξεχωριστούς και αφαιρέσω τα poi δεν θα κολλάει?
Link to comment
Share on other sites

Εγω με το basemap καποτε που το ψειριζα και το κοιταζα πολυ δεν ειχα προσεξει διαφορα... βεβαια καποιες αλλες συσκευες μπορει να συμπεριφερονται διαφορετικα απο τη δικια μου.

 

Οσο για τα αλλα ναι σβησε τα ποι και βαλε μονο τον adh για αρχη. Τους αλλους της Ελλαδας μπορεις να τους εχεις μεσα ξεχωριστους αλλα καλυτερα να μην τους βλεπει καθολου το προγραμμα... αλλαξε κατι στο ονομα τους ωστε να μην τους βλεπει το γκαρμιν και οποτε χρειαστεις τον καθε χαρτη δινε του το σωστο ονομα.

Link to comment
Share on other sites

ποιος είναι ο adh?

edit1: οκ κατάλαβα.., δεν θα βάλω τον basemap που έχω στο πακέτο όμως,λέω να βάλω έναν καινούργιο basemap που κατεύασα...

Link to comment
Share on other sites

μονο μην ειναι κανενας 3δ me ground dem κλπ...

 

αυτοι δεν προσφερουν τιποτα αφου το mobile xt δεν υποστηριζει 3δ απεικονιση.

Link to comment
Share on other sites

όχι ο basemap δεν είναι 3d, αλλά στους 3 ο ένας αντί για τον bluechart θα βάλω τον Garmin BlueChart g2 Vision Aegean Sea & Sea of Marmara - 3D Sea Morphology -!",

και ας μην τον δείχνει 3d(αα θα βάλω και μερικά pois για speedcam μόνο...) και άμα δώ πάλι ότι αρχίζει και κολλάει θα αρχίσω να αφαιρώ χάρτες...

(κάτι άλλο όμως, μήπως να δοκιμάσω με καμία παλία έκδοση π.χ. 4.10.60 να βάλω τον 4σε1 που έχω και τον BlueChart g2 Vision Aegean Sea & Sea of Marmara - 3D Sea Morphology?

μήπως επειδή είναι ποιο ελαφρυά δεν θα κολλάει??

Link to comment
Share on other sites

το κιν σου uiq δεν εχει? Δεν εχω ιδεα τι γινεται εκει...

 

Αλλα καλο ειναι να μην πας τοσο πισω... αν θυμαμαι καλα ψιλοεπαιζαν κατι bugs στη 4.10.χ, καλυτερα απο 4αρες δοκιμασε 4.20

Link to comment
Share on other sites

απο uiq παίζουν μόνο οι εκδόσεις..: 4.10.20,4.10.60,5.00.20 αυτές...τώρα τα πέρασα όλα στην μνήμη μου ενεργοποίησα και τους χάρτες και θα δοκιμάσσω αύριο να σας πώ..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...