Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπαρχει τροπος απο google maps να περασεις ενα σημειο στο garmin.λιγο που το εψαξα στο νετ δεν βρηκα κατι καλο.το εχει ψαξει κανενας αλλος?

 

Αν αντιγραψεις τις συντεταγμενες απο το google maps στο garmin?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

'Εχω την υπόνοια ότι από όταν εγκατέστησα την τελευταία βερσιόν συμβαίνει κάτι περίεργο.

Από εκείνη τη μέρα, παρόλο που τρέχουν οι ίδιες εφαρμογές (δηλαδή... καμμία) η μπαταρία του Ε66 αδειάζει πιο γρήγορα.

Το έχει προσέξει κανείς άλλος αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το 6110...

Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου, έλεγα πως φταίει η μπαταρία! Τώρα όμως με προβλημάτισες...

Το έχει και άλλος αυτό το πρόβλημα?

 

Να σκεφτείς πως η μπαταρία κρατάει 1+ μέρα το πολύ, χωρίς βέβαια να βάλω το gps!!!

Εκείνο που παρατήρησα επίσης είναι πως ενώ είναι στις 3 γραμμές η μπαταρία μέσα σε 2-3 ώρες μπορεί και να κλείσει...

Link to comment
Share on other sites

Αν αντιγραψεις τις συντεταγμενες απο το google maps στο garmin?

:( δεν τις "παιρνει" σωστα...

Link to comment
Share on other sites

Να σκεφτείς πως η μπαταρία κρατάει 1+ μέρα το πολύ, χωρίς βέβαια να βάλω το gps!!!

Εκείνο που παρατήρησα επίσης είναι πως ενώ είναι στις 3 γραμμές η μπαταρία μέσα σε 2-3 ώρες μπορεί και να κλείσει...

 

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με εμένα. Π.χ. το φορτίζω το πρωί.

Το αποσυνδέω (αφού έχει φορτίσει) στις 12 το μεσημέρι και κατά τις 3 ήδη έχει χάσει μια μπάρα η μπαταρία.

Υπ'όψιν ότι το κινητό το έχω στο κέντρο της Αθήνας, και η κεραία της Cosmote απέχει κάπου 100 m. Δεν είμαι μακριά η κεραία, οπότε το κινητό ψάχνει συνέχεια να βρει σήμα.

Link to comment
Share on other sites

:( δεν τις "παιρνει" σωστα...

 

Χρησιμοποιείς το ίδιο σύστημα συντεταγμένων; π.χ. το 22,5 μοίρες δεν είναι ίδιο με το 22 μοίρες 5'.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με εμένα. Π.χ. το φορτίζω το πρωί.

Το αποσυνδέω (αφού έχει φορτίσει) στις 12 το μεσημέρι και κατά τις 3 ήδη έχει χάσει μια μπάρα η μπαταρία.

Υπ'όψιν ότι το κινητό το έχω στο κέντρο της Αθήνας, και η κεραία της Cosmote απέχει κάπου 100 m. Δεν είμαι μακριά η κεραία, οπότε το κινητό ψάχνει συνέχεια να βρει σήμα.

 

Ε δεν νομιζω να φταιει η καινουργια εκδοση γιαυτο παιδια.Ο ξαδερφος μου που εχει το Ε66 δεν βλεπει διαφορα με την μπαταρια ουτε και γω με 6210 navigator και νομιζω φοραμε ιδια μπαταρια αν δεν κανω λαθος.ολα οπως πριν και μου κραταει 2+ μερες με μεση χρηση

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με εμένα. Π.χ. το φορτίζω το πρωί.

Το αποσυνδέω (αφού έχει φορτίσει) στις 12 το μεσημέρι και κατά τις 3 ήδη έχει χάσει μια μπάρα η μπαταρία.

Υπ'όψιν ότι το κινητό το έχω στο κέντρο της Αθήνας, και η κεραία της Cosmote απέχει κάπου 100 m. Δεν είμαι μακριά η κεραία, οπότε το κινητό ψάχνει συνέχεια να βρει σήμα.

 

κανε την εξης διαδικασια....

 

Πηγαίνετε στο Εργαλεία -> Ρυθμίσεις -> Σύστημα -> Launch Background Service και επιλέξτε ενεργοποίηση.

Κλείνετε το Garmin, το ανοίγετε πάλι και πηγαίνετε στο ίδιο μενού και επιλέξτε απενεργοποίηση.

Κλείνετε το Garmin και κάνετε μια τελευταία επανεκκίνηση το κινητό.

 

καλο ειναι οι mods να το βαλουν και αυτο σαν γενικη οδηγια στο πρωτο ποστ, γιατι οι νεοι χρηστες προφανως δεν το ξερουν...

Link to comment
Share on other sites

μπορει να με βοηθησει καποιος στο πως να περασω καμερες ταχυτητας στο garmin σε κινητο nokia 6110 navigator?
http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

μπορει να με βοηθησει καποιος στο πως να περασω καμερες ταχυτητας στο garmin σε κινητο nokia 6110 navigator?

 

Δες στο πρωτο ποστ! αναφερει αναλυτικα!

Link to comment
Share on other sites

κανε την εξης διαδικασια....

 

Πηγαίνετε στο Εργαλεία -> Ρυθμίσεις -> Σύστημα -> Launch Background Service και επιλέξτε ενεργοποίηση.

Κλείνετε το Garmin, το ανοίγετε πάλι και πηγαίνετε στο ίδιο μενού και επιλέξτε απενεργοποίηση.

Κλείνετε το Garmin και κάνετε μια τελευταία επανεκκίνηση το κινητό.

 

καλο ειναι οι mods να το βαλουν και αυτο σαν γενικη οδηγια στο πρωτο ποστ, γιατι οι νεοι χρηστες προφανως δεν το ξερουν...

 

Done :)

 

...........

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Ο χάρτης anavasis είναι αποκλιστικά για off-road διαδρομές ή συμπληρώνει τον autodrive? Δηλαδή κάποιος που κάνει διαδρομές μόνο μέσο κανονικού οδικού δικτύου είτε έχει τον anavasis είτε δεν το έχει θα δει κάποια διαφορά στον autodrive?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Ο χάρτης anavasis είναι αποκλιστικά για off-road διαδρομές ή συμπληρώνει τον autodrive? Δηλαδή κάποιος που κάνει διαδρομές μόνο μέσο κανονικού οδικού δικτύου είτε έχει τον anavasis είτε δεν το έχει θα δει κάποια διαφορά στον autodrive?

 

Όχι δεν είναι μόνο για off-road διαδρομές, απλά έχει περισσότερους δρόμους σε σχέση με τον autodrive

Όποιος κινείται σε επαρχιακό οδικό δίκτυο νομίζω πως θα του φανεί εξαιρετικά χρήσιμος

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου πεί αν ο τρόπος που πέρνάμε garmin σε symbian είναι ίδιος

για να τον περάσω και σε windows mobile;

Πάντως η έκδοση 5.50 που έχω περάσει στο Ε71 είναι εξαιρετική.

Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστούμε την εφαρμογή "GarminMobileXT.sis" που υπάρχει μέσα στον φάκελο "Garmin" στο κινητό. Μετά την εγκατάσταση τρέχουμε την εφαρμογή. Κατά την πρώτη εκτέλεση της εφαρμογής θα μας ζητήσει να επιλέξουμε την γλώσσα του προγράμματος και την γλώσσα των φωνητικών οδηγιών. Επιλέγουμε ελληνικά και στις 2 περιπτώσεις.παιδια αυτα τα εκανα μεχρι εδω, αλλα δεν τρεχει η εφαρμογη,κατα την πρωτη εκτελεση.τι κανω(νοκια ν82)ευχαριστω

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να ανοιξεις το garmin χωρις τους χαρτες και τα .unl? Ανοιγει?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Ο χάρτης anavasis είναι αποκλιστικά για off-road διαδρομές ή συμπληρώνει τον autodrive? Δηλαδή κάποιος που κάνει διαδρομές μόνο μέσο κανονικού οδικού δικτύου είτε έχει τον anavasis είτε δεν το έχει θα δει κάποια διαφορά στον autodrive?

 

Όχι δεν είναι μόνο για off-road διαδρομές, απλά έχει περισσότερους δρόμους σε σχέση με τον autodrive

Όποιος κινείται σε επαρχιακό οδικό δίκτυο νομίζω πως θα του φανεί εξαιρετικά χρήσιμος

 

Δηλαδή ο anavasis μπορεί να δουλέψει και μόνος του?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο anavasis μπορεί να δουλέψει και μόνος του?

 

Ναι δοκιμασε να εχεις σε λειτουργεια μονο τον αναβασις και θα δεις οτι παλι σε δειχνει στο σωστο δρομο μονο που ειναι σε καφε χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο anavasis μπορεί να δουλέψει και μόνος του?

 

Ναι δοκιμασε να εχεις σε λειτουργεια μονο τον αναβασις και θα δεις οτι παλι σε δειχνει στο σωστο δρομο μονο που ειναι σε καφε χρωμα.

 

Σε καφέ γιατί και καλά είναι χωμάτινος δρόμος! Έχω ψάξει αλλά δεν έχω βρεί χάρτη 2 σε 1. Θέλω autodrive και anavasis μαζί. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Με κάποιο pm ίσως!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε καφέ γιατί και καλά είναι χωμάτινος δρόμος! Έχω ψάξει αλλά δεν έχω βρεί χάρτη 2 σε 1. Θέλω autodrive και anavasis μαζί. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Με κάποιο pm ίσως!

Ευχαριστώ

 

Τον βγαζει σαν ενα κεντρικο χωματινο αλλα στην ουσια ειναι ο κανονικος!

Τωρα για δυο σε ενα λιγο δυσκολο.

Πρεπει λογικα να τον κανεις μονος σου τον 2σε1 (δεν την ξερω την διαδικασια να σου πω). Αλλα τι σε πειραζει ο Bluechart? Aπλα μπορεις να τον εχεις απενεργοποιημενο!

Link to comment
Share on other sites

Ξεχωριστά μπορείς να τα έχεις και ο ένας χάρτης να συμπληρώνει τον άλλον? Τον Bluechart πώς τον απενεργοποιείς?
Link to comment
Share on other sites

Ξεχωριστά μπορείς να τα έχεις και ο ένας χάρτης να συμπληρώνει τον άλλον? Τον Bluechart πώς τον απενεργοποιείς?

 

Το εχουμε πει πολλες φορες...:rolleyes:

Eργαλεια->Διαχ/ση δεδομ.->Σετ χαρτων->MapSource και επιλεγεις ποιους χαρτες θες να λειτουργουν.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι οι χάρτες είναι Χ σε 1 ή ξεχωριστοί, δεν έχει καμία απολύτως διαφορά στην χρήση. Ο μοναδικός λόγος που ενώνονται, είναι για να μπορεί ο χρήστης να έχει ελεύθερες θέσεις και για άλλους χάρτες.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχω εγκαταστήσει με επιτυχία το Garmin Maps Mobile XT. Τον επόμενο μήνα θα βρεθώ στην Ιταλία και αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να προσθέσω κάποιο χάρτη. Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω κατάλληλο χάρτη αλλά και την διαδικασία για την προσθήκη νέου χάρτη;

Έχω το Nokia 5800.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχω εγκαταστήσει με επιτυχία το Garmin Maps Mobile XT. Τον επόμενο μήνα θα βρεθώ στην Ιταλία και αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να προσθέσω κάποιο χάρτη. Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω κατάλληλο χάρτη αλλά και την διαδικασία για την προσθήκη νέου χάρτη;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Πρωτα απολα απαγορευεται να αναφερθει απο που μπορεις να βρεις χαρτη.

Για να προσθεσεις αλλον χαρτη δεν γινεται δυστυχως. Θα πρεπει να βγαλεις τον παλιο και να βαλεις τον αλλον με την ιδια ακριβως διαδικασια οπως εχεις ηδη κανει ξεκλειδωνοντας τον δημιουργοντας ενα unl αρχειο (αν ειναι κλειδωμενος).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...