Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα διαβάσει κάποτε πως σβήνοντας ή μετονομάζοντας το CardRunner.dll μπορεί κάποιος να περιορίσει την χρήση της μπαταρίας. Αυτό δεν αρκεί; Κάτι κάτι περισσότερο αυτή η τροποιημένη έκδοση του garmin;

 

Επίσης από το ip-markt τo rapidshare και το άλλο link, δεν λειτουργούν. Υπάρχει άλλο μέρος για το αρχείο;

κατεβασε αυτο απο το megaupload.com στην ιδια σελιδα

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω το δοκιμασα μου εβγαλε ενα νεο εικονιδιο του garmin και το ανοιγω απο εκει τρεχει η εφαρμογη την κλεινω οποτε θελω και μετα δεν τρεχει το TSRautostart δουλευει μια χαρα διεγραψα και τα αρχεια που λεει και ολλα οκ regarding the tsrautostart.exe issue (battery drain and pen# key):

 

after deleting/renaming

 

\sys\bin\CardRunner.dll

\resource\plugins\CardRunner.RSC

 

δηλαδη αρκει να διαγραψεις αυτα τα αρχεια και να βαλεις το fix και οχι να κανεις format την καρτα μνημης?

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αρκει να διαγραψεις αυτα τα αρχεια και να βαλεις το fix και οχι να κανεις format την καρτα μνημης?

εμενα ετσι δουλευει πολυ καλα χωρις απωλειες στη μπαταρια τι να πω δοκιμαστε και αλλιως και πειτε να ξερουμε

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

Τo αρχειo CardRunner.dll ειταν αυτo που δημιουργουσε το προβλημα :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

οποτε διαγραφουμε αυτο το αρχειο και εγκαθιστουμε το fix?

 

Και αυτο γινεται.Επειδη ομως υπαρχουν πολλοι ημιμαθεις με τα TSR (ειναι πολυ φουστικα,ειδικα αν υπαρχουν και αλλα απο αλλα προγραμματα ) προτεινω φορματ.

 

Υ.Γ. Δεν ειναι fix αλλα patch

 

Αν καποιος εχει premium acount στο rapidshare ας το κανει upload

Link to comment
Share on other sites

To δοκιμασα κι εγω (το πατσαρισμενο εκτελεσιμο στο θεμα του garmin 5.00.20) και οντως δουλευει. Μετα την εξοδο δεν υπαρχει πλεον το tsrautostart.exe

 

Εδω που ειμαι δεν μπορω να δοκιμασω κατα ποσο σωστα λειτουργει το garmin οταν το ανοιξεις απο το πατσαρισμενο εκτελεσιμο.

Λογικα το εκτελεσιμο θα δουλευει και στις αλλες εκδοσεις.

 

Και οπως εγραψα ελπιζω σε καποια μελλοντικη εκδοση η garmin να κανει το αυτονοητο...

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο γινεται.Επειδη ομως υπαρχουν πολλοι ημιμαθεις με τα TSR (ειναι πολυ φουστικα,ειδικα αν υπαρχουν και αλλα απο αλλα προγραμματα ) προτεινω φορματ.

 

Υ.Γ. Δεν ειναι fix αλλα patch

 

Αν καποιος εχει premium acount στο rapidshare ας το κανει upload

ok εχεις π.μ. κοιταξε το

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

ok εχεις π.μ. κοιταξε το

 

Η υποψια μου επιβεβαιωθηκε.Αυτο δεν ειναι το δικο μου αρχειο αλλα καποιο αλλο,χρονικα συνεπεσε με το δικο μου.

 

Διαφορα: To δικο μου καταργει και δεν εγκαθιστα κανενα TSR,ενω το .φιχ στο οποιο αναφερεσαι,αν το καταλαβα καλα,"πνιγει" το TSR που τρεχει οσο το GARMIN ειναι ανοιχτο.αυτο ομως σημαινει καταναλωση εξτρα υπολογιστικης ισχυος,πραγμα που κανει ακομα ( φανταζομαι ) πιο αργο το GARMIN (εφ'οσον τρεχουν παραλληλα )

Link to comment
Share on other sites

Η υποψια μου επιβεβαιωθηκε.Αυτο δεν ειναι το δικο μου αρχειο αλλα καποιο αλλο,χρονικα συνεπεσε με το δικο μου.

 

Διαφορα: To δικο μου καταργει και δεν εγκαθιστα κανενα TSR,ενω το .φιχ στο οποιο αναφερεσαι,αν το καταλαβα καλα,"πνιγει" το TSR που τρεχει οσο το GARMIN ειναι ανοιχτο.αυτο ομως σημαινει καταναλωση εξτρα υπολογιστικης ισχυος,πραγμα που κανει ακομα ( φανταζομαι ) πιο αργο το GARMIN (εφ'οσον τρεχουν παραλληλα )

να το δοκιμασουμε να δουμε ποσο αργο το κανει ,, αυριο ομως οκ,, απο λιγο που κοιταξα πιο γρηγορο μου φαινετε, τι να πω , θα δουμε,γιατι μαλον το TSR δεν ξεκινα καθολου αρα μια διεργασια του garmin λιγοτερη, σημαντικο αυτο νομιζω, μαλον ειναι καλο το φιξαρισμα

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

Ειχα την εκδοση 5.0.10 και εκανα update στην εκδοση 5.0.20.Εκανα Αντικατασταση τον παλιο χαρτη+αρχειο gmapsupp.img που ηταν καπου στα 85 ΜΒ και εβαλα τον EUROPEAN MAP 2009 που ειναι ομως 2GB μεγαλος. Αυτος ο 2GB φανταζομαι εχει ολη την ευρωπη και οχι μονο την Ελλαδα ετσι?

 

ΥΓ:Μεχρι στιγμης Σερρες και γυρω περιοχες και μεχρι Θεσσαλονικη που πηγα κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

να το δοκιμασουμε να δουμε ποσο αργο το κανει ,, αυριο ομως οκ,, απο λιγο που κοιταξα πιο γρηγορο μου φαινετε, τι να πω , θα δουμε,γιατι μαλον το TSR δεν ξεκινα καθολου αρα μια διεργασια του garmin λιγοτερη, σημαντικο αυτο νομιζω, μαλον ειναι καλο το φιξαρισμα

 

 

οταν τρεχει το γκαρμιν υπαρχει ενεργο το tsrautostart.exe

 

στην εξοδο της εφαρμογης το κλεινει.

 

Δεν ξερω ποια ακριβως ειναι η χρησιμοτητα του απο αποψη λειτουργικοτητας αλλα για να τοχουν βαλει κατι θα κανει, δε νομιζω να ειναι τοσο ανισοροποι που να το εχουν και να μην χρειαζεται καθολου σε καμμια λειτουργια του γκαρμιν...

 

ετσι οτι γινεται αυτο (ενεργο οταν τρεχει το γκαρμιν - κλεινει στην εξοδο) θεωρω οτι ειναι καλυτερο απο την αποψη οτι δεν χανεις οτιδηποτε απο αυτο που χρησιμευει η συγκεκριμενη διεργασια.

Link to comment
Share on other sites

Οχι απολυτα.Το GARMIN πωλειται σε καρτα SD και δεν ξερουν εκ των πρωτερων σε τι μοντελο θα χρησιμοποιηθει (symbian/PDA κλπ).Ετσι λοιπον εχουν καποια autorun/TSR προγραμματα ετσι ωστε να γινεται αυτοματα η εγκατασταση του GARMIN στην συσκευη. Περαν αυτης της πρωτης εγκαταστασης δεν εχουν καμια αλλη χρησιμοτητα,Παρ'ολα αυτα ομως δημιουργουν τα γνωστα προβληματα,γι αυτο και εγω εκανα την εν μερη "no setup" εκδοχη που λεινει το προβλημα της μπαταριας και των εικονων στην εκθεση.
Link to comment
Share on other sites

Χθες τελικά έβαλα αυτήν την διορθωμένη έκδοση, αλλά από ό,τι βλέπω το συγκεκριμένο πρόγραμμα tsautostart.exe πάλι παραμένει ανοιχτό αφότου κλείσω το garmin. Format την κάρτα την έκανα δύο φορές, μια φορά από τον υπολογιστή και μια από το κινητό, αλλά και στις δύο περιπτώσεις δεν υπήρξε αλλαγή. Μήπως έχει σχέση με το μοντέλο κινητού; Έχω το N95
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα το tsautostart.exe βρίσκεται ανοιχτό και χωρίς να τρέξω το GARMIN.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ειχα την εκδοση 5.0.10 και εκανα update στην εκδοση 5.0.20.Εκανα Αντικατασταση τον παλιο χαρτη+αρχειο gmapsupp.img που ηταν καπου στα 85 ΜΒ και εβαλα τον EUROPEAN MAP 2009 που ειναι ομως 2GB μεγαλος. Αυτος ο 2GB φανταζομαι εχει ολη την ευρωπη και οχι μονο την Ελλαδα ετσι?

 

ΥΓ:Μεχρι στιγμης Σερρες και γυρω περιοχες και μεχρι Θεσσαλονικη που πηγα κανενα προβλημα.

Εχει ολοκληρη την ευρωπη. εαν κανεις μια βολτα σε αλλες χωρες θα το δεις και μονος σου. Γνωμη μου ειναι να βαλεις και ενα ελληνικο χαρτη γιατι εχει περισσοτερες λεπτομεριες. Ετσι οταν χρειαστεις το χαρτη της ευρωπης αποεπιλεγεις τον ελληνικο και επιλεγεις της ευρωπης.

 

Η υποψια μου επιβεβαιωθηκε.Αυτο δεν ειναι το δικο μου αρχειο αλλα καποιο αλλο,χρονικα συνεπεσε με το δικο μου.

 

Διαφορα: To δικο μου καταργει και δεν εγκαθιστα κανενα TSR,ενω το .φιχ στο οποιο αναφερεσαι,αν το καταλαβα καλα,"πνιγει" το TSR που τρεχει οσο το GARMIN ειναι ανοιχτο.αυτο ομως σημαινει καταναλωση εξτρα υπολογιστικης ισχυος,πραγμα που κανει ακομα ( φανταζομαι ) πιο αργο το GARMIN (εφ'οσον τρεχουν παραλληλα )

 

Να ξανακατεβασουμε το αρχειο που εχει ανεβει στο zshare.net ?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Χθες τελικά έβαλα αυτήν την διορθωμένη έκδοση, αλλά από ό,τι βλέπω το συγκεκριμένο πρόγραμμα tsautostart.exe πάλι παραμένει ανοιχτό αφότου κλείσω το garmin. Format την κάρτα την έκανα δύο φορές, μια φορά από τον υπολογιστή και μια από το κινητό, αλλά και στις δύο περιπτώσεις δεν υπήρξε αλλαγή. Μήπως έχει σχέση με το μοντέλο κινητού; Έχω το N95

 

Το βραδυ που θα εχω χρονο θα το τσεκαρω μηπως εχω κανει καμια π@π@ρια και εχω ανεβασει λαθος αρχειο-μεχρι τοτε τσεκαρε την μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Χθες τελικά έβαλα αυτήν την διορθωμένη έκδοση, αλλά από ό,τι βλέπω το συγκεκριμένο πρόγραμμα tsautostart.exe πάλι παραμένει ανοιχτό αφότου κλείσω το garmin. Format την κάρτα την έκανα δύο φορές, μια φορά από τον υπολογιστή και μια από το κινητό, αλλά και στις δύο περιπτώσεις δεν υπήρξε αλλαγή. Μήπως έχει σχέση με το μοντέλο κινητού; Έχω το N95

 

διεγραψες αυτα τα αρχεια αν οχι γιαυτο στο κανει

 

after deleting/renaming

 

\sys\bin\CardRunner.dll

\resource\plugins\CardRunner.RSC

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

Το αρχειο CardRunner.RSC δεν χρειαζεται διαγραφη :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

σε 6210 navigator παντως παιζει μια χαρα προς το παρων η 5.0.20 απλα η μπαταρια τελειωνει γρηγορα νομιζω οτι ολοι εχουν αυτο το προβλημα

 

Εχει ολοκληρη την ευρωπη. εαν κανεις μια βολτα σε αλλες χωρες θα το δεις και μονος σου. Γνωμη μου ειναι να βαλεις και ενα ελληνικο χαρτη γιατι εχει περισσοτερες λεπτομεριες. Ετσι οταν χρειαστεις το χαρτη της ευρωπης αποεπιλεγεις τον ελληνικο και επιλεγεις της ευρωπης.

 

 

 

Εχω και τους χαρτες 3-1 anavasis κτλ κτλ φιλε μου .Αναλυτικα το τι εχω στο σετ χαρτων ειναι..

1) Wolrdwide Roads Basemap (10.5MB)

2)Autodrivehellas 36,3mb

3)GP MAPA NT 2008.3 EU+CZ+SK PL RO BN HUN bla bla bla bla 2,1 GB

bluechart atlantic 15,1 mb

 

νομιζω οτι ειναι οκ αυτοι οι χαρτες ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ειναι. Νομισα οτι ειχες μονο το χαρτη της ευρωπης :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Το αρχειο CardRunner.RSC δεν χρειαζεται διαγραφη :)

δεν ξερω αλλα στο xxxxxxxx λενε να το σβησουμε ..

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωριζω τα συγκεκριμενα αρχεια .rsc ΔΕΝ μπορουν να δημιουργησουν αυτα τα προβληματα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

διεγραψες αυτα τα αρχεια αν οχι γιαυτο στο κανει

 

after deleting/renaming

 

\sys\bin\CardRunner.dll

\resource\plugins\CardRunner.RSC

 

Δεν τα έχω διαγράψει, αλλά τα έχω μετονομάσει.

Link to comment
Share on other sites

ψΑΧΝΩ ενα καλο σετ χαρτων με κυριο χαρτη για δωδεκανησα.υπαρχει κανεις?εχουμε λινκ?τους 3-1 τους βαζουμε ολους μαζι ή εναν εναν?οποιος εχει link ασ στειλει pm.ξερω απο που θα τον βρω το προβλημα ειναι ποοιος χαρτης

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...