Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα,οταν λετε μειωση της μπαταριας, στο ποσο διαστημα πλοηγησης? μιση ωρα 1 ωρα, παραπανω?Μη ξεχναμε οτι η συνδεση GPS ουτως η αλλως καταναλωνει περισοτερη ενεργεια,και αναλλογα τι μπαταρια εχουμε στο κιν. γνησια η κινεζικη...Χτες δοκιμασα τη 5.00.20 σε διαδρομη μισης ωρας, η ενδειξη της μπαταριας δεν επεσε ουτε μια γραμμη μεχρι και τωρα το πρωι.Τωρα αν θελετε πλοηγηση 1 ωρα και μιση ωρα λεμε πχ. ομιλιας και να μην πεσει η μπαταρια,αυτο ειναι αδυνατο νομιζω..Ευχαριστω.:)
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ζήτημα είναι ότι παρατηρείται μείωση της αυτονομίας της μπαταρίας ακόμα και όταν ΔΕΝ τρέχει η εφαρμογή. Σαν να εκτελείται μια διεργασία του Garmin σε μόνιμη βάση στο παρασκήνιο ακόμα και όταν δεν το χρησιμοποιείς.

 

Κάτι τέτοιο το έχει παρατηρήσει κανείς σε εκδόσεις της σειράς 4? 4.20.00 ή 4.20.20?

 

Έχει επικοινωνήσει κανείς με το support του Garmin για το συγκεκριμένο ζήτημα?

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολύ νωρίς άρχισαν τα προβλήματα: Έβαλα το φάκελλο Garmin στο root της κάρτας του Ν79 (έκδοση 5.0 νομίζω), έκανα την εγκατάσταση αλλά η εφαρμογή δεν ξεκινάει. Τί μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Δεν ξέρω άμα έχει ξανααναφερθεί από κάποιον αλλά παρατήρησα δύο πράγματα σχετικά με το πρόγραμμα. Το ένα είναι πως αν δεν περιμένεις να βρει σήμα από δορυφόρους και του δώσεις κατ'ευθείαν ένα μέρος για πλοήγηση σου βγάζει "αναμονή για καλύτερο σήμα" και κλειδώνει πολύ πιο γρήγορα. Το άλλο είναι πως αν απενεργοποιήσεις το αυτόματο zoom και είσαι γύρο στην κλίμακα των 30μ δεν κολλάει η ανανέωση του στίγματος πάνω στον χάρτη(δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και το ότι έχω μόνο τα poi που είναι στο αρχικό πακέτο). Αυτά, ελπίζω να μην είναι μόνο στο μυαλό μου :):):lol::p

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολύ νωρίς άρχισαν τα προβλήματα: Έβαλα το φάκελλο Garmin στο root της κάρτας του Ν79 (έκδοση 5.0 νομίζω), έκανα την εγκατάσταση αλλά η εφαρμογή δεν ξεκινάει. Τί μπορεί να φταίει;

 

Ξεκινάει και κλείνει ή δεν ξεκινάει καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκινάει καθόλου. Αρχίζει να περιστρέφεται αυτό το κυκλάκι στη γωνία του εικονιδίου και μετά χάνεται κι αυτό (το κυκλάκι).
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκινάει καθόλου. Αρχίζει να περιστρέφεται αυτό το κυκλάκι στη γωνία του εικονιδίου και μετά χάνεται κι αυτό (το κυκλάκι).

 

Δοκίμασε να περάσεις την 4.00.60 και μετά την 5.00.00

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι ότι παρατηρείται μείωση της αυτονομίας της μπαταρίας ακόμα και όταν ΔΕΝ τρέχει η εφαρμογή. Σαν να εκτελείται μια διεργασία του Garmin σε μόνιμη βάση στο παρασκήνιο ακόμα και όταν δεν το χρησιμοποιείς.

 

Κάτι τέτοιο το έχει παρατηρήσει κανείς σε εκδόσεις της σειράς 4? 4.20.00 ή 4.20.20?

 

Έχει επικοινωνήσει κανείς με το support του Garmin για το συγκεκριμένο ζήτημα?

 

Eιχα και ετρεχα την εφαρμογη απ την πρωτη εκδοση που λενε στο Ν95(firmware V 30.0.015 αλλα και στα προηγουμενα) ..οχι ποτε δεν ειχα προβλημα με τη μπαταρια.Αρα κατι αλλο θα φταιει..

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι έχουμε κινητά με μικρή αυτονομία μπαταρίας, εξαρχής. Το ζήτημα όμως είναι ότι, αν και η χρήση δεν άλλαξε, από τότε που έβαλα το Garmin παρατηρείται αισθητή μείωση της ζωής της μπαταρίας στην 1 μέρα!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει μείωση της διάρκειας της μπαταρίας. Έχω την τελευταία έκδοση σχεδόν απο τότε που κυκλοφόρησε.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα.υπάρχει χάρτης γερμανίας ξέρετε κάτι?

 

Ψάξε στα μαγαζάκια, σίγουρα θα υπάρχει ;)

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκινάει καθόλου. Αρχίζει να περιστρέφεται αυτό το κυκλάκι στη γωνία του εικονιδίου και μετά χάνεται κι αυτό (το κυκλάκι).

 

Για αρχη δοκιμασε να ανοιξεις το garmin χωρις τους χαρτες και πες μας εαν ανοιγει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στα μαγαζάκια, σίγουρα θα υπάρχει ;)

 

 

δυστυχώς δεν μπορώ να βρω κάτι.είναι μαζί πάντως με τσεχία αλλα να το κατεβάσω δεν βρήκα πουθενά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες για να λυθεί κάθε παρεξήγηση, σε ολοκαίνουριο n78 από επιδότηση, χωρίς να έχει μπει κάρτα σιμ μέσα καθόλου! ώστε να μην τρώει μπαταρία ψάχνοντας για δίκτυο και από τις συνεχείς αναβαθμίσεις, με την τελευταία έκδοση garmin και σβησμένο το αρχειάκι cardrunner από την πρώτη στιγμή δεν παρατηρήθηκε καμία περαιτέρω κατανάλωση μπαταρίας πέραν του φυσιολογικού, δηλαδή με ανοιχτό τα βράδια και καθόλου πείραγμα μένει αναμένο το τηλεφωνάκι 8 μέρες. Είμαι στην τέταρτη φόρτιση, η πρώτη κράτησε 8 μέρες χωρίς το garmin μέσα, οι υπόλοιπες 3 με το πρόγραμμα. Το κινητό φορτιζόταν αφού έσβηνε από μόνο του και κατά τις 2 τελευταίες φορτίσεις άνοιξα το πρόγραμμα να τρέξει απλά και το έκλεισα αφού λόκαρε για να διαπιστώσω μήπως έτσι θα τρέξει αφού κλείσει κάτι στο background. Αυτά τα ολίγα από μένα, ελπίζω να σας έλυσα τις απορίες.

Στο δικό μου n95 πάλι καμία διαφορά δεν έχω παρατηρήσει, μόνο ότι τρώει την μπαταρία σα διάολος όταν δουλεύει, όταν είναι κλειστό, το κινητό κρατάει όσο κράταγε.

cypherth
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν μπορώ να βρω κάτι.είναι μαζί πάντως με τσεχία αλλα να το κατεβάσω δεν βρήκα πουθενά

 

Oπως ειναι γνωστο απαγορευεται η αναζητηση πειρατικου περιεχομενου στις σελιδες του @myphone.gr

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, είμαι κάτοχος ενος 6220, έχω αγοράσει το γνήσιο garmin mobile xt, έχω τοποθετήσει την κάρτα, βλέπει το πρόγραμμα αλλά στη συνέχεια δεν το ανοίγει δεν κάνει τιποτα όμως το τηλέφωνο δεν κολλάει. Ξέρει κανείς τι γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Για μπες στην σελίδα του garmin και δες μήπως έχει κάποιο αρχείο sis για την συσκευή σου.
Link to comment
Share on other sites

Για μπες στην σελίδα του garmin και δες μήπως έχει κάποιο αρχείο sis για την συσκευή σου.

 

ευχαριστώ, αλλα δεν υπάρχει κάτι εκεί και φυικά ούτε στο ελληνικό site

Link to comment
Share on other sites

Eισαι σιγουρος οτι εκανες σωστα την εγκατασταση? Δεν ανοιγει καθολου η παει να ανοιξει και κλεινει? Που εκανες εγκατασταση την εφαρμογη και που εβαλες τους φακελους της εφαρμογης?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Eισαι σιγουρος οτι εκανες σωστα την εγκατασταση? Δεν ανοιγει καθολου η παει να ανοιξει και κλεινει? Που εκανες εγκατασταση την εφαρμογη και που εβαλες τους φακελους της εφαρμογης?

 

σύμφωνα με τις οδηγίες που περιείχε το κουτι της συσκευασίας δεν χρειαζεται τιποτα αλλο εκτός από να την τοποθετήσω στο τηλέφωνο. Το κινητό δεν φαίνεται να κάνει κάτι αλλά προβληματίζομαι μήπως επηρρεάζεται από το νοκια maps που ήδη υπάρχει στο τηλέφωνο.Πάντως δεν μπορεί να δίνει κάποιος 150 ευρό και να έχει δυνατότητα να αξιοποίησει το προιόν που αγόρασε

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος φίλος είχε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και έγραψε οτι κάπου βρήκε ένα αρχείο sis, το έκανε εγκατάσταση και λειτουργησε κανονικά. Και αυτός αγορασμένο το έχει. Για ψάξε σε προηγούμενες σελίδες μήπως βρείς τα ποστ που αναφέρονται σε αυτό.

 

Αν δεν βγάζεις άκρη, τους παίρνεις ένα τηλέφωνο και τους ρωτάς. Απο την στιγμή που η συσκευή σου υποστηρίζεται κανονικά, κάποια λεπτομέρια πρέπει να σε εμποδίζει να την τρέξεις με επιτυχία.

 

Edit:

 

Το βρήκα το ποστ και στο παραθέτω.

 

Επίσης, με το πρόβλημα που ανέφερα παραπάνω που δεν έβλεπε η συσκευή το Garmin που έχει σε κάρτα, τελικά λύθηκε κάνοντας νέα αναβάθμιση του Garmin απο την ιστοσελίδα του (παρ' όλο που την είχα ήδη κάνει), τότε εμφανίστηκε το sis αρχείο, το έτρεξα και έγινε η εγκατάσταση κανονικά. Τώρα θα το δοκιμάσω και θα γράψω αν τρέχει καλά.

Αυτά και προχωράμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...