Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Έχω το Garmin mobile XT σε ένα Ε66 και αφού του βάλω προορισμό κλείνω το πορτάκι για να το βάλω στην θήκη του αυτοκινήτου να το βλέπω. Όμως ο φωτισμός σβήνει!

Η επιλογή στο Garmin είναι να είναι ανοιχτό,όμως κλείνει! Ποιος φταίει ? Κινητό ή Garmin ? Υπάρχει λύση ?

 

Ευχαριστώ!

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Ωστόσο, ο χάρτης gmapsupp.img βρίσκεται στο φάκελο garmin, χύμα. Όπως και ο gmapbmap.img τον οποίο εν τέλει έσβησα αφου ο Anavasis εμπεριέχει αυτά που θέλω για την Ελλάδα. Στην "προβολή χάρτη" με τα παραπάνω λέει "no map" σαν να μην έχει αναγνωρίσει δλδ τον ανάβασης!

Ενώ οταν είχαν και τον αλλον έβγαζε αποτελέσματα.

 

Επίσης η επιστροφή αποτελεσμάτων της αναζήτησης γίνεται εν μέσω του χάρτη ή αλλων αρχείων του προγράμματος?

Το ρωτάω αυτό γιατί εμένα στις επιλογές αναζήτησης, πόλης, οδού, διαστάυρωσης, διεύθυνσης (που ναι και το πιο βασικό) οτι κι αν αναζητήσεις δεν βγάζει τπτ.

Είναι 5 βήματα κι όπως καταλαβαίνετε σε μένα κολλάει απο το 1ο.

Προσπαθώ τοσες μέρες να βρω κάποια λύση αλλά μάταια.

 

Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει?

 

δεν ξέρω αν το έχεις λύσει το θέμα, δοκίμασε να κάνεις αναζήτηση αρχικά μόνο με μικρά ελληνικά και μετά μόνο με κεφαλαία :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πρόβλημα του τελευταίου Garmin 5.00.060. Κάνει την αναζήτηση μέσω κάπιοων αρχείων του προγράμματος και όχι μέσω του χάρτη. Αυτό μπορείς να το παρατηρήσεις αν κάνεις αναζήτηση με Ελληνική γραφή ενώ έχεις τον anavasi που είναι γνωστό ότι έχει λατινική γραφή και θα δείς ότι την κάνει την αναζήτηση ενώ παλιότερα δεν την έκανε έπρεπε να γράψεις Ελληνικά.
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Έχω το Garmin mobile XT σε ένα Ε66 και αφού του βάλω προορισμό κλείνω το πορτάκι για να το βάλω στην θήκη του αυτοκινήτου να το βλέπω. Όμως ο φωτισμός σβήνει!

Η επιλογή στο Garmin είναι να είναι ανοιχτό,όμως κλείνει! Ποιος φταίει ? Κινητό ή Garmin ? Υπάρχει λύση ?

 

Ευχαριστώ!

 

Σβήνει ο φωτισμός όταν κλείνεις το πορτάκι γιατί αυτόματα κλειδώνει και το πληκτρολογιο,όταν κλείνεις το πορτάκι ξεκλείδωσε το πληκτρολόγιο του κινητού για να μην σβήνει το φως.

Link to comment
Share on other sites

Σβήνει ο φωτισμός όταν κλείνεις το πορτάκι γιατί αυτόματα κλειδώνει και το πληκτρολογιο,όταν κλείνεις το πορτάκι ξεκλείδωσε το πληκτρολόγιο του κινητού για να μην σβήνει το φως.

 

Ωραίος φίλε, δεν με πήγε καθόλου το μυαλό :O !!! Ευχαριστώ πολύ :):)

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ρε παιδιά αυτή η αναζήτηση μου έχει σπάσει τα νεύρα... δεν δουλεύει σωστά....μήπως έχει να κάνει με το αρχείο settings.ini που σβήνουμε για να ανοίξει το πρόγραμμα; μάλλον αυτό πρέπει να είναι γιατί αλλώς δεν εξηγείται το θέμα. παλιότερα γιατί δούλευε εντάξει;

 

 

 

επανέρχομαι μετά από λίγο ψάξιμο..... η επίσημη έκδοση είανι η 5.00.50 και όχι η 5.00.60 (είναι μόνο για τις ανατολικές χώρες), άρα για αυτό δεν υποστιρίζει πλήρως την αναζήτηση στα ελληνικά ή και άλλες ευρωπαϊκές γλώσσες...αντέ πάλι από την αρχή να ξαναπεράσω την 5.00.50........

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αυτή η αναζήτηση μου έχει σπάσει τα νεύρα... δεν δουλεύει σωστά....μήπως έχει να κάνει με το αρχείο settings.ini που σβήνουμε για να ανοίξει το πρόγραμμα; μάλλον αυτό πρέπει να είναι γιατί αλλώς δεν εξηγείται το θέμα. παλιότερα γιατί δούλευε εντάξει;

 

 

 

επανέρχομαι μετά από λίγο ψάξιμο..... η επίσημη έκδοση είανι η 5.00.50 και όχι η 5.00.60 (είναι μόνο για τις ανατολικές χώρες), άρα για αυτό δεν υποστιρίζει πλήρως την αναζήτηση στα ελληνικά ή και άλλες ευρωπαϊκές γλώσσες...αντέ πάλι από την αρχή να ξαναπεράσω την 5.00.50........

 

κατι λαθος κανεις γιατι εμενα με την τελευταια εκδοση προγραμματος αλλα και χαρτη(autodrive 1,91) και με σβησμενο το αρχειο δουλευει σωστα η αναζητηση.Ποιον χαρτη χρησιμοποιεις;

Link to comment
Share on other sites

δεν κάνω τίποτα λάθως, έχω τους τελευταίους χάρτες και χρησιμοποιώ το Garmin εδώ και αρκετα χρόνια στα τηλέφωνα που έχω. Τώρα έχω το Ε71 μπόρει να παρουσιάζεται το πρόβλημα στο συγκεκριμένο τηλ. όσο για αυτά που αναφέρω περί ανατολικής έκδοσης κτλ το αναφέρουν και έχουν πρόβλημα αναζήτησης και οι διάφοροι ευρωπαίοι φίλοι μας στο γνωστό φόρουμ....... Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

δεν κάνω τίποτα λάθως, έχω τους τελευταίους χάρτες και χρησιμοποιώ το Garmin εδώ και αρκετα χρόνια στα τηλέφωνα που έχω. Τώρα έχω το Ε71 μπόρει να παρουσιάζεται το πρόβλημα στο συγκεκριμένο τηλ.

 

υπάρχει θεματάκι στο Ε71 με την αναζήτηση. Δοκίμασε μικρά ελληνικά, όχι πεζοκεφαλαία, αλλά και πάλι ορισμένες πόλεις δεν τις εμφανίζει. Επίσης έχει "εξαφανιστεί" η δυνατότητα μόνιμου φωτισμού της οθόνης. Στο Ν96 που τα δουλεύω δίπλα δίπλα, κανένα πρόβλημα η αναζήτηση :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

δεν κάνω τίποτα λάθως, έχω τους τελευταίους χάρτες και χρησιμοποιώ το Garmin εδώ και αρκετα χρόνια στα τηλέφωνα που έχω. Τώρα έχω το Ε71 μπόρει να παρουσιάζεται το πρόβλημα στο συγκεκριμένο τηλ.

 

Δοκιμασε με ενα μονο χαρτη πχ τον autodrive να δεις αν κανει τα ιδια προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

πάντα με ένα χάρτη δοκιμάζω και δη με τον χάρτη που αναφέρεις. τεσπα ξαναγυρίζω στην προηγούμενη έκδοση που δούλευε άψογα..ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!!

 

 

Επανέρχομαι: δεν θα το πιστέψετε.. περνάω την 5.00.50 δουλεύει κανονικά η αναζήτηση, μετά κάνω αναβάθμιση σε 5.00.60 και δουλεύει και εκεί κανονικά ενώ πριν δεν δούλευε....

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε προβλημα με την αναζητηση δοκιμαστε να βαλετε μονο τον autodrive, οχι χσε1, και να ειναι κλειδωμενος. Θα πρεπει να φτιαξετε ενα ακομα .unl ιδιο με το ονομα του χαρτη, πχ gmapprom.unl, χρησιμοποιωντας το καταλληλο mapid (πχ για τον ελληνικο adh το 822) και πειτε αν αλλαξε κατι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μήπως μπορεί να μου στείλει κάποιος καποιο link με pm να κατεβάσω το autodrive 1.91 και τον νέο 6 σε 1. Βρήκα κάτι Links για να κατέβει απο το rapidshare αλλά έχει πέσει ο server μου γράφει....

 

Ευχαριστώ

 

ο 6 σε 1 τι περιεχει??

Edited by gianpithio

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μήπως μπορεί να μου στείλει κάποιος καποιο link με pm να κατεβάσω το autodrive 1.91 και τον νέο 6 σε 1. Βρήκα κάτι Links για να κατέβει απο το rapidshare αλλά έχει πέσει ο server μου γράφει....

 

Ευχαριστώ

Απλά να σε ενημερώσω για το παρακάτω

 

Ενημέρωση:

Θα σας παρακαλέσουμε να μην προχωρείτε δημόσια σε αιτήματα για την ανάρτηση παράνομου περιεχομένου, ούτε όμως και να διακινείτε τέτοιους συνδέσμους μέσα από τα forums του myphone.gr. Οι ήδη δημοσιευμένοι σύνδεσμοι έχουν αφαιρεθεί, ενώ στο μέλλον θα διαγράφονται χωρίς άλλη προειδοποίηση.

Edited by gianpithio

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε προβλημα με την αναζητηση δοκιμαστε να βαλετε μονο τον autodrive, οχι χσε1, και να ειναι κλειδωμενος. Θα πρεπει να φτιαξετε ενα ακομα .unl ιδιο με το ονομα του χαρτη, πχ gmapprom.unl, χρησιμοποιωντας το καταλληλο mapid (πχ για τον ελληνικο adh το 822) και πειτε αν αλλαξε κατι.

 

Το ζήτημα είναι να βρούμε κλειδωμένη έκδοση μιας και ο,τι κυκλοφορεί είναι ξεκλείδωτο...

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι να βρούμε κλειδωμένη έκδοση μιας και ο,τι κυκλοφορεί είναι ξεκλείδωτο...

 

ψαξε παλι και δοκιμασε.

 

Εγω παντως που δε χρησιμοποιω χσε1 και ξεκλειδωτους χαρτες δεν εχω προσεξει κανενα προβλημα στην αναζητηση. Αν εξακολουθεις κι εχεις προβλημα γινε πιο συγκεκριμενος να το τσεκαρω και στη συσκευη μου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους ειμαι καινουριος και εχω ενα προβλημα, περασα το garmin 50050 και χαρτες auto dr 1.7 δουλευει μια χαρα εκτος την αναζητηση περιοχες και οδους που εχει ο χαρτης δεν τους βρισκει για πλοιγιση.ευχαριστω πολλη
Link to comment
Share on other sites

ψαξε παλι και δοκιμασε.

 

Εγω παντως που δε χρησιμοποιω χσε1 και ξεκλειδωτους χαρτες δεν εχω προσεξει κανενα προβλημα στην αναζητηση. Αν εξακολουθεις κι εχεις προβλημα γινε πιο συγκεκριμενος να το τσεκαρω και στη συσκευη μου.

 

Μετά από ένα πιο ενδελεχές ψάξιμο βρέθηκε κλειδωμένος, αν και παρατήρησα ότι στον 6 σε 1 δουλεύει κανονικά η αναζήτηση!

 

Κάτι ακόμα, υπάρχει ξεχωριστός Anavasis 4.31, όπως στον 6 σε 1?

Edited by raftoput
Link to comment
Share on other sites

εγω βρηκα αυτο στο μαγαζακι Autodrive 1.91el-6-in1-NT2010.30GR-Anavasis4.31-GR-CY :):lol:

 

6in1 Autodrive 1.91el-NT2010.30GR-Anav4.31-GeoQ5el- Bluechart 2008.5 GR-CY

 

Το εβαλα και εγω , κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

6in1 Autodrive 1.91el-NT2010.30GR-Anav4.31-GeoQ5el- Bluechart 2008.5 GR-CY

 

Το εβαλα και εγω , κανενα προβλημα

ναι ειναι παρα πολυ καλο:D

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι παρα πολυ καλο:D

 

Παιδια το εχω δοκιμασει κι εγω σε Ν78 και 5800 αλλα δυστυχως ανοιγει το garmin (5.00.50) και αμεσως κλεινει. Θελει καποια συγκεκριμενη διαδικασια ? :mad:

pappao
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι τα εχεις κανει ολα σωστα? Δοκιμασες να το ανοιξεις χωρις τους χαρτες? Κανονικα επρεπε να ανοιγει στην μια απο τις 2 συσκευες. Καλυτερα κανε πληρη απεγκατασταση το garmin και ακολουθησε κατα γραμμα την διαδικασια που υπαρχει στο 1 ποστ του παροντος. Εαν υπαρχει κατι που δεν το καταλαβαινεις η νομιζεις οτι μπορει να κανεις λαθος ρωτησε μας και θα σου το εξηγησουμε.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

τα σημεια που αποθηκευουμε εμεις σαν προσωπικες θεσεις σε ποιο φακελο του προγραμματος αποθηκευονται.θελω να κανω φορματ και δεν θελω να τα χασω

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...