Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει κανεις link για το κιτζεν 1.5 ?Μη μου πειτε για το μαγαζάκι γιατι εφαγα τον τοπο εκει μεσα και δεν το βρηκα.Αφηστε που ειναι χάος το μαγαζι και η μηχανή αναζητησης βγαζει 4000 αποτελέσματα.Ενα απευθειας λινκ ακόμη και στο μαγαζάκι έστω και με p.m.

Ευχαριστω πολύ...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει κανεις link για το κιτζεν 1.5 ?Μη μου πειτε για το μαγαζάκι γιατι εφαγα τον τοπο εκει μεσα και δεν το βρηκα.Αφηστε που ειναι χάος το μαγαζι και η μηχανή αναζητησης βγαζει 4000 αποτελέσματα.Ενα απευθειας λινκ ακόμη και στο μαγαζάκι έστω και με p.m.

Ευχαριστω πολύ...

LAGGI εχεις π,μ δες, τωρα, το εβαλα και στο μαγαζακι, στο ελληνικο θεμα

 

Όσον αφορά την Ιταλία κανένας?

Επειμένω γιατί τα ξημερώματα πετάω.... :) :ninja:

για ψαξε εδω Thread to Italian xxxxxxxx απο οτι ειδα το εχει , μονο που θελει εγγραφη,,

 

 

Χρησιμοποιησε την τροποποιηση μηνυματος. ok sory ,Ok :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

Και με 3 σε 1 και μονος του ο anavasis 3.9.2 αρκετες φορες δεν μπορει να υπολογισει διαδρομη , ακομα και κοντινη

 

οντως κατι τρεχει...

 

αν αφησω τον αναβαση απο το mapsource μονο του κολλαει στον υπολογισμο διαδρομης...

 

αν βαλω και τον autodrive μεσα υπολογιζει κανονικα...

 

μιλαω παντα για το ιδιο χωριο που υπαρχει μονο στον αναβαση

 

νομιζω στο 3.9.0 δεν συνεβαινε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίζοντας από την έκδοση 4.20.20 στην 5 (δοκίμασα και τις τρεις από 5.00.00 ως 5.00.20), παρατήρησα πως πλέον το Garmin δεν γράφει ποιος είναι ο επόμενος κάθετος δρόμος σε αυτόν που κινείσαι. Στις προηγούμενες εκδόσεις πάντα όταν δεν είχες ενεργή κάποια πλοήγηση στο πάνω μέρος της οθόνης έγραφε εκτός από τον δρόμο στον οποίο κινείσαι και τον επόμενο κάθετο. Τώρα όσο και να σκάλιξα και να δοκίμασα στις επιλογές δεν κατάφερα να το ξανά βρω αυτό. Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται να ενεργοποιηθεί αυτή η δυνατότητα ή αν χάθηκε / είναι bug της νέας έκδοσης;

 

Για χάρτες για Ιταλία ή γενικά για οποιαδήποτε χώρα μπορεί να ψάξει κάποιος εδώ:

http://gpsmapsearch.com/

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιησες το εσωτερικο gps?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2246694#post2246694

 

Επισης μπες στα δεδομενα gps και δες εαν μπορεις να βρεις το στιγμα σου!

ενεργοποιημένο το εσωτ gps

τωρα για το στιγμα μ δεν ξερω

στην κατασταση δορυφόρου δειχνει 3-4 μπαρες και στην αλλη προβολη μονο το κυκλο

αλλα γενικα δεν ξερω να τa χρησιμοποιω τα δεδ gps

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομενα gps ειναι ενα εικονιδιο στην συσκευη σου ανοιξε το και δες εαν μπορει να βρει το στιγμα σου.

 

Εισαι σιγουρος οτι ακολουθησες κατα γραμμα τον οδηγο που υπαρχει στο 1 ποστ του παροντος?

 

Εαν μπορεις ανεβασε μας ενα Screenshot για να δουμε..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Eιναι ενα εικονιδιο στο μενου της συσκευης σου. Ανοιξε το και δες εαν μπορει να δει την τοποθεσια που εισαι.

 

Πιστευω οτι εχεις κανει λαθος εγκατασταση του garmin στην συσκευη σου η δεν εχεις ενεργοποιησει το εσσωτερικο gps

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλους δουλευει σωστα και σε αλλους οχι! Δεν εχω το Ν82 μου και δεν μπορω να σου πω τι συμβαινει στην συσκευη μου. Απο την στιγμη που εχεις το garmin δοκιμασε τον ενα απλο copy - paste ειναι και πες μας τι γινεται στη συσκευη σου! Λογικα δεν θα εχεις κανενα προβλημα..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα πρόσφατα τους 5 σε 1 χάρτες Garmin σε ένα Μιο Ρ360 με WM.

 

Ο χάρτης του Autodrive λειτουργεί παράλληλα και μαζί με αυτόν της Ανάβασης? Δηλαδή όσο είμαι στον δρόμο, λειτουργεί ο Autodrive, και όταν βγω off road τίθεται σε λειτουργία αυτόματα ο Ανάβαση? Ή μήπως οι δύο χάρτες λειτουργούν αυτόνομα και ξεχωριστά και συνεπώς για off road διαδρομές πρέπει να ενεργοποιήσω ξεχωριστά τον Ανάβαση? Αν ναι, πώς γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες επειδη δεν το βρισκω,μπορει καποιος να μου θυμισει πως περναμε τα POI στο Garmin σε N95 8GB? το εχω το poi loader αλλα δε θυμαμαι τη διαδικασια...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα πρόσφατα τους 5 σε 1 χάρτες Garmin σε ένα Μιο Ρ360 με WM.

 

Ο χάρτης του Autodrive λειτουργεί παράλληλα και μαζί με αυτόν της Ανάβασης? Δηλαδή όσο είμαι στον δρόμο, λειτουργεί ο Autodrive, και όταν βγω off road τίθεται σε λειτουργία αυτόματα ο Ανάβαση? Ή μήπως οι δύο χάρτες λειτουργούν αυτόνομα και ξεχωριστά και συνεπώς για off road διαδρομές πρέπει να ενεργοποιήσω ξεχωριστά τον Ανάβαση? Αν ναι, πώς γίνεται αυτό?

 

Όταν έχεις και τους δύο ενεργοποιημένους ο Autodrive συνήθως επικαλύπτει τον anavasis. Για να χρησιμποιήσεις μόνο τον ένα ή τον άλλο, πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα από τις ρυθμίσεις. Δεν γίνεται αυτόματα. Εγώ πάντως στις ορειβατικές μου εξορμήσεις χρησιμοποιώ τον autodrive για να οδηγήσω μέχρι την αφετηρία της εκδρομής (πχ Λιτόχωρο) και μετά απενεργοποιώ τον autodrive και αφήνω ενεργό μόνο τον anavasis για να κινηθώ εκτός δρόμου και μέσα σε μονοπάτια.

Όλα αυτά βέβαια στο Garmin Mobile XT για symbian κινητά. Υποθέτω οτι το ίδιο θα ισχύει και σε Mio με WM

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις και τους δύο ενεργοποιημένους ο Autodrive συνήθως επικαλύπτει τον anavasis. Για να χρησιμποιήσεις μόνο τον ένα ή τον άλλο, πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα από τις ρυθμίσεις. Δεν γίνεται αυτόματα. Εγώ πάντως στις ορειβατικές μου εξορμήσεις χρησιμοποιώ τον autodrive για να οδηγήσω μέχρι την αφετηρία της εκδρομής (πχ Λιτόχωρο) και μετά απενεργοποιώ τον autodrive και αφήνω ενεργό μόνο τον anavasis για να κινηθώ εκτός δρόμου και μέσα σε μονοπάτια.

 

Δηλαδή στο πρώτο κομμάτι της διαδρομής (μέσα στην πόλη) έχεις και τους 2χάρτες ενεργοποιημένους (autodrive+anavasis) και στο δεύτερο κομμάτι (εκτός δρόμου) μόνο τον anavasis;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα πρόσφατα τους 5 σε 1 χάρτες Garmin σε ένα Μιο Ρ360 με WM.

 

Ο χάρτης του Autodrive λειτουργεί παράλληλα και μαζί με αυτόν της Ανάβασης? Δηλαδή όσο είμαι στον δρόμο, λειτουργεί ο Autodrive, και όταν βγω off road τίθεται σε λειτουργία αυτόματα ο Ανάβαση? Ή μήπως οι δύο χάρτες λειτουργούν αυτόνομα και ξεχωριστά και συνεπώς για off road διαδρομές πρέπει να ενεργοποιήσω ξεχωριστά τον Ανάβαση? Αν ναι, πώς γίνεται αυτό?

 

Ενεργοποίησε autodrive+anavasis και θα είσαι οκ.

Εχω το garmin και σε wm και με τις επιλογές αυτές πας παντού.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στο πρώτο κομμάτι της διαδρομής (μέσα στην πόλη) έχεις και τους 2χάρτες ενεργοποιημένους (autodrive+anavasis) και στο δεύτερο κομμάτι (εκτός δρόμου) μόνο τον anavasis;

 

Ακριβώς. Αν έχω και τους δύο ενεργοποιημένους μέσα στην πόλη και από πόλη σε πόλη είμαι οκ γιατί υπερισχύει ο autodrive. Στο βουνό όμως, επειδή ακριβώς υπερισχύει ο autodrive, χάνω πολλές, αν όχι όλες τις πληροφορίες του anavasis. Έτσι στο βουνό απενεργοποιώ τον autodrive και πορεύομαι μια χαρά με τον anavasis μόνο.

 

Ενεργοποίησε autodrive+anavasis και θα είσαι οκ.

Εχω το garmin και σε wm και με τις επιλογές αυτές πας παντού.

 

Αυτά τα αόριστα συμπεράσματα του τύπου πας παντού δεν αντέχουν σε κριτική....

Ένα θα σου πω. Την τελευταία φορά που χρειάστηκε να περπατήσω 3 ώρες νύχτα στο βουνό με το gps να με κρατά πιστά πάνω στο μονοπάτι που δεν έβλεπα, αν είχα ενεργοποιημένους μαζί anavasis και autodrive, θα με είχαν φάει οι λύκοι :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Αν έχω και τους δύο ενεργοποιημένους μέσα στην πόλη και από πόλη σε πόλη είμαι οκ γιατί υπερισχύει ο autodrive. Στο βουνό όμως, επειδή ακριβώς υπερισχύει ο autodrive, χάνω πολλές, αν όχι όλες τις πληροφορίες του anavasis. Έτσι στο βουνό απενεργοποιώ τον autodrive και πορεύομαι μια χαρά με τον anavasis μόνο.

 

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απόκριση.

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται απενεργοποιηση καποιου στον 3 σε 1 πχ του αναβασις? πρεπει να τος εχεις και τους 2 μεσα στο κινητο δηλ και τον 3 σε1 και τον αναβασις μονο του?
Link to comment
Share on other sites

πως γινεται απενεργοποιηση καποιου στον 3 σε 1 πχ του αναβασις? πρεπει να τος εχεις και τους 2 μεσα στο κινητο δηλ και τον 3 σε1 και τον αναβασις μονο του?

 

Αρκεί να έχεις τον 3 σε 1 ή τον autodrive και τον anavasis ξεχωριστούς. Κατόπιν πας Εργαλεία->Διαχείρηση Δεδομένων->Σετ Χαρτών->Mapsource και τσεκάρεις τους χάρτες που θέλεις να είναι ενεργοί. Αυτά στο garmin mobile XT V5.00.20

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να έχεις τον 3 σε 1 ή τον autodrive και τον anavasis ξεχωριστούς. Κατόπιν πας Εργαλεία->Διαχείρηση Δεδομένων->Σετ Χαρτών->Mapsource και τσεκάρεις τους χάρτες που θέλεις να είναι ενεργοί. Αυτά στο garmin mobile XT V5.00.20

ok thanks.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα αόριστα συμπεράσματα του τύπου πας παντού δεν αντέχουν σε κριτική....

Ένα θα σου πω. Την τελευταία φορά που χρειάστηκε να περπατήσω 3 ώρες νύχτα στο βουνό με το gps να με κρατά πιστά πάνω στο μονοπάτι που δεν έβλεπα, αν είχα ενεργοποιημένους μαζί anavasis και autodrive, θα με είχαν φάει οι λύκοι :rolleyes:

 

Μέχρι τώρα που μιλάμε, δεν έχω ούτε ένα παράπονο στο θέμα βουνό.

Πάντα σωστά στα μονοπάτια και στις πληροφορίες.

Σίγουρα έχει λιγότερες κατά πολύ πληροφορίες σε σχέση με τους κλασικούς χάρτες της ανάβασης(που πρέπει να έχει όποιος πηγαίνει βουνό)

Επειδή αναφέρεσαι στον Ολυμπο,μην παραβλέπεις το γεγονός ότι πάνω από κάποιο ύψος και αναλόγως των καιρικών συνθηκών υπάρχουν αποκλίσεις και στα gps.

Δεν αμφισβητώ αυτό που μας λες.Απλά δεν μου έχει συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Mην ξεχνατε οτι εαν εχετε επιλεγμενο τον autodrive και anavasis ο autodrive σκεπαζει τον anavasis και δεν φαινονται ολα τα χαρακτηριστηκα του.

 

@carver επελεξε μονο τον anavasis και λεπτομεριες χαρτη τα περισσοτερα..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

@carver επελεξε μονο τον anavasis και λεπτομεριες χαρτη τα περισσοτερα..

 

Το Σ/Κ θα βάλω μόνο τον anavasis για να δώ.

Τις λεπτομέρειες τις έχω στο"περισσότερα" πάντα.

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...