Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα σας, έχω κάνει όλα τα βήματα στο Nokia E71, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν είχαμε κάποιους ολοκληρωμένους χάρτες για την Ελλάδα. Έχω εγκαταστήσει την έκδοση 5.00.10. και τους χάρτες απ το xxxxxx, όπως στα βήματα στην πρώτη σελίδα αλλά με το πού πάω για αναζήτηση διεύθυνσης δεν βγάζει αποτελέσματα...

Πάω συλλαβισμό χώρας η διεύθυνσης αλλά δεν βρέθηκαν αποτελέσματα…

 

Είτε το γράφω με ελληνικούς είτε με λατινικούς χαρακτήρες …

 

Μου βγάζει κανονικά την τοποθεσία μου κ.λ.π. αλλά δεν μπορώ να κάνω search για έναν προορισμό.

just use your imagination.........!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμενα με το 5.0.30 δεν μου εβρισκε δορυφορους παρολο που εβρισκε το bult in gps... θα ξαναβαλω το 0.20...

 

Παίδες help! Έχω βάλει κανονικά την 5.00.30 με clean install και έχω ξεκλειδώσει σωστά το internal GPS και τους χάρτες (AutoDrive 1.60, Anavasis 3.90, Atlantic 2008 3 in 1). Το πρόγραμμα λειτπυργεί κανονικά χωρίς κανένα παρατράγουδο (σημ/ση: η εφαρμογή που ετρεχε στις παλιότερες εκδόσεις στο backround ήταν από default απενεργοποιημένη οπότε δεν έκανα το γνωστό κολπάκι) αλλά ΌΣΗ ώρα και να το αφήσω σε ανοιχτο, καθαρό ουρανό δεν κλειδώνει ποτέ(!) δορυφόρους, πάντα οι γραμμές του σήματος είναι όλες άδειες και όταν πατάω για αναζήτηση και δίνω τα στοιχεία που θέλω μένει στο μήν. "Αναμονή για καλύτερη ακρίβεια" κι ας το αφήνω έτσι και 40 λεπτά(!)(!)(!)...

Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει? Επίσης που μπορώ να πάω για να δώ τι χάρτες έχω μέσα (δηλ. να επιλέξω εγώ ποιοί θα χρησιμοποιούνται)???

Thanks in advance.

 

P.S: Η συσκευή μου είναι Το Ν95-1.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες help! Έχω βάλει κανονικά την 5.00.30 με clean install και έχω ξεκλειδώσει σωστά το internal GPS και τους χάρτες (AutoDrive 1.60, Anavasis 3.90, Atlantic 2008 3 in 1). Το πρόγραμμα λειτπυργεί κανονικά χωρίς κανένα παρατράγουδο (σημ/ση: η εφαρμογή που ετρεχε στις παλιότερες εκδόσεις στο backround ήταν από default απενεργοποιημένη οπότε δεν έκανα το γνωστό κολπάκι) αλλά ΌΣΗ ώρα και να το αφήσω σε ανοιχτο, καθαρό ουρανό δεν κλειδώνει ποτέ(!) δορυφόρους, πάντα οι γραμμές του σήματος είναι όλες άδειες και όταν πατάω για αναζήτηση και δίνω τα στοιχεία που θέλω μένει στο μήν. "Αναμονή για καλύτερη ακρίβεια" κι ας το αφήνω έτσι και 40 λεπτά(!)(!)(!)...

Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει? Επίσης που μπορώ να πάω για να δώ τι χάρτες έχω μέσα (δηλ. να επιλέξω εγώ ποιοί θα χρησιμοποιούνται)???

Thanks in advance.

Απο τα δεδομενα gps(μενου της συσκευης ) βλεπεις αν κλειδωνουν οι δορυφοροι;

Link to comment
Share on other sites

Απο τα δεδομενα gps(μενου της συσκευης ) βλεπεις αν κλειδωνουν οι δορυφοροι;

 

Μου γράφει "ΔΕΝ ΔΙΑΤΙΘΕΝΤΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥ"...

Link to comment
Share on other sites

στην αναζήτηση πρέπει να χρησιμοποιείς μικρά και όχι κεφαλαία, ξεκίνα να γράφεις στο συλλαβισμό, το πρώτο γράμμα θα είναι κεφαλαίο, σβήστο με backspace και ξεκινάς με μικρά.
Mobiles: Motorola Startac 85, Ericsson T18S, Nokia 7110, Nokia 6210, Siemens SL42, Siemens SX1, Sony Ericsson W800i, Motorola SLVR L7, Nokia 6300, Nokia E71, Nokia 5230, Motorola Fire XT311, Alcatel 997D, Sony Xperia Z Ultra, Motorola E4 plus
Link to comment
Share on other sites

στην αναζήτηση πρέπει να χρησιμοποιείς μικρά και όχι κεφαλαία, ξεκίνα να γράφεις στο συλλαβισμό, το πρώτο γράμμα θα είναι κεφαλαίο, σβήστο με backspace και ξεκινάς με μικρά.

 

 

Να υποθέσω στα Ελληνικά μιας και στα Ελληνικά ειναι οι χάρτες, γιατί ούτε έτσι μου ανγνωρίζει τις διευθύνσεις.

just use your imagination.........!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μα στην αναζήτηση οδού δεν έχω πρόβλημα. Μόλις πατάω μετάβαση μένει στο "Αναμονή για καλύτερη ακρίβεια" και δεν κάνει τίποτα. Επίσης οι μπάρες του σήματος είναι μονίμως αδειες.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως έχει κανένα πρόβλημα ο δέκτης του GPS...

Link to comment
Share on other sites

Μα στην αναζήτηση οδού δεν έχω πρόβλημα. Μόλις πατάω μετάβαση μένει στο "Αναμονή για καλύτερη ακρίβεια" και δεν κάνει τίποτα. Επίσης οι μπάρες του σήματος είναι μονίμως αδειες.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως έχει κανένα πρόβλημα ο δέκτης του GPS...

Κάνε 1 δοκιμή και με το Nokia Maps να δεις αν από εκεί πιάνει σήμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν δούλευε σωστά ο δέκτης δεν θα έπρεπε όταν πηγαίνω στο "δεδομένα gps (μενού της συσκευής)" να μου έβγαζε κάτι και όχι το μήν. "ΔΕΝ ΔΙΑΤΙΘΕΝΤΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥ"???

 

P.S: Ούτε από το Nokia Maps κλειδώνει δορυφόρους...

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω χρησιμοποιείς το εσωτερικό GPS του N95, το οποίο δεν είναι το καλύτερο. Να ξέρεις πως ο GPS δέκτης βρίσκεται κάτω από το πλήκτρο της δίεσης (#), για να πιάσει σήμα θα πρέπει πάντα το slide να είναι ανοιχτό, και κατά προτίμηση να μην καλύπτεις το σημείο γύρω από την δίεση.

Έχεις ξανά πιάσει πλήρες σήμα GPS ποτέ; Αν είναι η πρώτη φορά σίγουρα θα πάρει αρκετή ώρα, από 5 ως 15 λεπτά ανάλογα το σημείο που βρίσκεσαι, για καλύτερο αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι σε εξωτερικό χώρο, χωρίς ψηλά κτήρια γύρω σου ή άλλα αντικείμενα που να εμποδίζουν την κάλυψη. Αφού βρει κανονικά το σήμα μια φορά, μετά τις επόμενες θα είναι αρκετά πιο γρήγορο.

Μια ακόμη επιλογή είναι να ενεργοποιήσεις το AGPS (υποβοηθούμενο GPS), αυτό θα απαιτήσει να γίνει σύνδεση δεδομένων για πολύ λίγο, όταν ξεκινά το GPS για κλειδώσει πιο γρήγορα. Αν δεν πετύχουν όλα τα άλλα δοκίμασε τουλάχιστον με αυτό και δες αν θα πετύχει.

 

Το Ν95 ήταν από τα πρώτα κινητά της Nokia (νομίζω μάλιστα το πρώτο κιόλας) με ενσωματωμένο GPS, το οποίο δεν ήταν ιδιαίτερα καλής ποιότητας. Μεταγενέστερα μοντέλα έχουν καλύτερους δέκτες που δεν εμφανίζουν τέτοια προβλήματα, πάντως να ξέρεις αν θέλεις να παραμείνεις στο N95 ή θα πρέπει να έχεις αρκετή υπομονή μέχρι να πιάσει σήμα, ή να έχεις το AGPS ενεργοποιημένο, ή να αγοράσεις ένα εξωτερικό bluetooth δέκτη GPS.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ το GPS του Ν95 και γενικότερα το GarminXT. Είχα πάει το κιν. για φτιάξιμο σε ένα Nokia Shop γιατι κάτι είχε πάθει το μικρόφωνο και δεν ακουγόμουν κατά τις συνομιλίες. Εκεί μου έκαναν (πέραν απ'την αλλαγή του μικροφώνου) αναβάθμιση λογισμικού στην v31.0.017. Εγώ για απρόσκοπτη λειτουργία έκανα και ένα format στην κάρτα μνήμης και όλα ok. Σήμερα που πήγα να βάλω την νέα έκδοση του Garmin λοιπόν διαπίστωσα ότι δεν κλειδώνει δορυφόρους με τίποτα. Όλα τα παραπάνω που μου λές τα έχω κάνει χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Μέχρι και χειροκίνητα την θέση μου έβαλα για να το βοηθήσω μάταια όμως. Στις ρυθμίσεις εντοπ. θέσης (μενού τηλεφώνου) έχω τσεκαρισμένες τις τρείς επιλογές: Υποβοηθούμενο GPS, Ενσωματωμένο GPS και Βάσει δικτύου. Σκέφτηκα να βάλω παλαιότερη έκδοση του Garmin αλλά δεν νομίζω ότι θα είχε κανένα όφελος γιατί υπάρχουν πολλοί χρήστες που δεν έχουν αντιμετοπίσει κανένα πρόβλημα. Γι'αυτό και σκέφτομαι μήπως έχει πρόβλημα ο δέκτης του τηλ. γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει. Ατό που με εξοργίζει είναι το ότι θα πρέπει να στείλω πάλι το τηλ. σε Nokia Shop και να μου το κρατήσουν ΠΑΛΙ για 2+ μήνες!
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την περίπτωση δυστυχώς ο μόνος δρόμος που απομένει είναι αυτός προς το σέρβις της nokia...
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για το αμάξι να πάρω ένα GPS receiver για να συνδέομαι με το κινητό για καλύτερο σήμα.

Πιστεύετε θα έχει διαφορά?Θα πιάνει καλύτερο και πιο γρήγορα σήμα?

Ή θα είναι τα ίδια?

 

Αν αξίζει, τι στοιχεία να ψάξω για να βρω κάποιο καλό?

Κοιτάω το sensitivity, το acquisition rate ή κάτι άλλο?

Και αυτό πρέπει να τοποθετηθεί κάπου κοντά στο τζάμι?Ή πιάνει και πάνω στο κάθισμα να είναι?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

μετα απο αρκετο ψαξιμο εφτασα στο συμπερασμα οτι κατα πασα πιθανοτητα το Garmin Mobile XT που χρησιμοποιουμε στα κινητα μας δεν υποστηριζει να βαζουμε δικους μας ηχους για ειδοποιησεις στα POI.

 

Αυτο γινεται μονο στις συκευες πλοηγησης της Garmin.

 

Μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

ΜΠορει καποιος να αλλαξει την ομιλια του garmin για παραδειγμα την φραση επανυπολογιζει με κατι δικο του?

 

Εγω το εχω ρυθμισει να μην το λεει το συγκεκριμενο γιατι καταντα σπαστικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δοκιμασει κανεις αλλα μαλλον Οχι!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω ρυθμισει να μην το λεει το συγκεκριμενο γιατι καταντα σπαστικο.

 

και εμενα με εκνευριζει αλλα δεν τον απενεργοποιω γιατι αν ξεφυγω απο την διαδρομη που προτεινει θελω να ξερω οτι θα επεναυπολογισει και να μην κοιταω την οθονη συνεχεια για να με δω εκτος διαδρομης:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

εχω το nokia n85 και κανω εγκατασταση το GarminMobileXT v5.00.30 για s60 ολοκληρωνω την εγκατασταση και στη συνεχεια ανοιγω το Garmin μπαινω στο χαρτη και βγαζει μνμ αναζητηση δορυφορων περιμενω αλλα ποτε δεν συνδεεται με καποιον δορυφορο. Μηπως ξερετε τι μπορω να κανω για να λυσω το προβλημα (το εχω κανει 3 φορες εγκατασταση και συνεχεια γινετε το ιδιο)

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι έχω το η85 και βάζο k εγώ το GarminMobileXT v5.00.30 αλλα δεν γίνετε τίποτα!!! ενώ περνάω τα αρχεία μέσα κανονικά, κάνω k την εγκατάσταση δεν γίνετε τίποτα!!! ανοίγω το garmin, πάει να ξεκινήσει, μου βγάζει δηλαδή την εικόνα του garmin k κλείνει μετά!!! δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, τόσες μέρες το παλεύω. μπορείς μήπως φιλε ker2ζω1 να μου το στείλεις σε πμ? η έστω κάποιος που να το έχει k να δουλεύει, με οδηγίες και τους χάρτες? ευχάριστο!
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω ενεργοποιημενο το garmin και λειτουργει κανονικα αν δεχτω κληση και την απαντησω αφου την κλεισω με βγαζει στην οθονη αναμονης και το garmin δεν τρεχει πια ουτε μπορω να το επανακινησω παρα μονο αν ανοιγοκλεισω το κινητο.εχω ενα Ν79.με το Νοκια maps λειτουργουσε κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι έχω το η85 και βάζο k εγώ το GarminMobileXT v5.00.30 αλλα δεν γίνετε τίποτα!!! ενώ περνάω τα αρχεία μέσα κανονικά, κάνω k την εγκατάσταση δεν γίνετε τίποτα!!! ανοίγω το garmin, πάει να ξεκινήσει, μου βγάζει δηλαδή την εικόνα του garmin k κλείνει μετά!!! δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, τόσες μέρες το παλεύω. μπορείς μήπως φιλε ker2ζω1 να μου το στείλεις σε πμ? η έστω κάποιος που να το έχει k να δουλεύει, με οδηγίες και τους χάρτες? ευχάριστο!

 

Το ιδιο προβλημα παιδια....... :(

Τι μπορει να φταιει ????? (Ν85 εχω.....)

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει να ενεργοποιησω πρωτα το gps του κινητου για να μπορει να συνδεεται με δορυφορο και αν ναι μηπως ξερει να μου πει καποιος πωσ γινεται αυτο ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει να ενεργοποιησω πρωτα το gps του κινητου για να μπορει να συνδεεται με δορυφορο και αν ναι μηπως ξερει να μου πει καποιος πωσ γινεται αυτο ?

ευχαριστω

 

Οχι δεν χρειαζεται κατι τετοιο ,γινεται αυτοματα καθε φορα..

 

Οσοι δεν τα καταφερνετε ,κατι δεν κανετε σωστα.

Ενεργοποιηστε την εφαρμογη με την γνωστη διαδικασια αφου πρωτα

εχετε περασει μονο τον βασικο χαρτη πρωτα.

 

Στην συνεχεια ,καντε την διαδιακασια ενεργοποιησης

των υπολοιπων χαρτων.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει να ενεργοποιησω πρωτα το gps του κινητου για να μπορει να συνδεεται με δορυφορο και αν ναι μηπως ξερει να μου πει καποιος πωσ γινεται αυτο ?

ευχαριστω

 

Αν έχεις ενεργοποιήσει επιτυχημένα το εσωτερικό με την διαδικασία που περιγράφεται στο πρωτο ποστ, τοτε δεν χρειάζεται να κανείς κατι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...