Jump to content

[S60 3rd Edition] Garmin Maps Mobile XT


aristotelhs2060
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eαν εχεις 2 η περισσοτερους χαρτες στο Garmin τοτε εχεις την δυνατοτητα να επιλεξεις ποιοι χαρτες θα φαινονται. Εγω επιλεγω μονο 1 ,αυτον που με βολευει αναλογα με την περιπτωση.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οταν λες δηλαδη οποτε θελω χρησιμοποιω τον εναν χαρτη οποτε θελω τον αλλον τι εννοεισ ?

εχεις εκτος φακελου garmin toys χχαρτες και κατα την αποψη σου βαζεις στον φακελο καθε φορα αυτον που χρησιμοποιεις?

ή τους βαζεις ολους μεσα στον φακελο και κανεισ επιλογη του χαρτη απο το εφαρμογη του garmin?

 

na sympliroso se afta pou eipe o filos giannhs, bazeis tous xartes pou xriazese ston fakelo garmin,kai epilegis kathe fora meso tou mapsource tou programatos,me to tsekarisma,afto pou sou einai pio xrisimo.

CAR MULTIMEDIA- Built in GPS for VOLKSWAGEN-

WIN CE 5-KINGSTON SDHC 4GB-IGO V 8.3,- AMIGO,

MIOMAP 8,DESTINATOR 8-7-6.1,SYGIC MOBILE,DRIVE ME,POLNAV,ROUTE 66,GARMIN ,TOMTOM V 7,NAVIMATE XTREME,GINIUS DRIVE,NDRIVE,AUTOMAPA,NAVIGON V 7.4.2(BUILD 802),POCKET NAVIGATOR 9

http://i432.photobucket.com/albums/qq41/vwgolfi5/th_Multi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν βρισκω τιποτα.... ;( αποφασισα να βαλω 3 διαφορετικους χαρτες ομως....δεν μπορω να βρω ποιες ειναι οι τελευταιες εκδοσεις αυτων :( και που μπορω να τους κατεβασω....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας δίνετε και μπράβο σας..... έχω κι εγώ μια απορία σχετικά με το Garmin......

 

Έκανα εγκατάσταση του προγράμματος στο Ν82 και με τη βοήθεια ****** το "τακτοποίησα" (maps...id) κτλ. όλα λειτουργούν άψογα.... Η ερώτησή μου είναι η εξής: χρεώνομαι κάθε φορά που χρησιμοποιώ το πρόγραμμα από την εταιρεία που έχω κάνει σύνδεση? και αυτό το λέω διότι βλέπω κάποια bytes να ανεβαίνουν στο μετρητή του κινητού (πακέτα δεδομένων)

 

Όταν είχα βάλει το Sygic δεν κατέβαινε τίποτα (άρα δεν χρεωνόμουν)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@fotisbak αυτο συμβαινει επειδη εχεις ενεργοποιηση μεσα απο της ρυθμισεις το agps

 

Χρεωνεσαι ελαχιστα kb οποτε δεν πειραζει ποιανεις και γρηγοροτερα σημα.

 

Εαν θελεις απενεργοποιησε το :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ανεβηκαν προσφατα στο xxxxxxxxxx
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα εχω το νοκια ν78 και θελω να μου πειτε ποιο προγραμμα garmin κανει γιατι εχω το 41060 αλλα δεν ανοιγει.Ευχαριστω....
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε και εγκατεστησε το αρχειο GarminMobileXT_4.10.80_S60_MultiLanguage_By_DeFconX ,οταν το κανεις εγκατασταση την πρωτη φορα δοκιμασε να το ανοιξεις χωρις να περασεις κανενα χαρτη..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. μπορει καποιος να μου δωσει το link για τον Αναβασις 3.60 και τον νεο χαρτη 3 σε 1? Με PM αν ειναι δυνατον. ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Ανεβηκαν προσφατα στο xxxxxxxxxx

 

Ναι αλλά ούτε επίσημοι είναι, ούτε για ολόκληρη την Κύπρο είναι από ό,τι κατάλαβα.

Αλήθεια ξέρει κανείς ποιες πόλεις περιλαμβάνει ακριβώς?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λεγονται στην 1η σελιδα ειναι και για το 8gb?

Το εγκαταστησα στο Ν95 8gb αλλα δεν βρισκω αρχειο sw.unl μεσα στο folder για να το αντικαταστησω με τον καινουργιο κωδικο, εβαλα egv ενα με τον κωδιkο αλλα ψαχνει για GPS bluetooth.

Την εκδοση που αναφερετε στην πρωτη σελιδα εβαλα.

[COLOR=Red][B]A P R I L I A[/B][/COLOR]
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λεγονται στην 1η σελιδα ειναι και για το 8gb?

Το εγκαταστησα στο Ν95 8gb αλλα δεν βρισκω αρχειο sw.unl μεσα στο folder για να το αντικαταστησω με τον καινουργιο κωδικο, εβαλα egv ενα με τον κωδιkο αλλα ψαχνει για GPS bluetooth.

Την εκδοση που αναφερετε στην πρωτη σελιδα εβαλα.

 

φιλέ μου το sw.unl δεν το βρίσκεις αλλά το δημιουργείς μέσω *****n....

ακολούθησε τα παρακάτω βήματα δεν θα σού είναι δύσκολο

 

Ανοίγετε το garmin_****en.exe Στο πεδίο «Enter your Card ID here:» εισάγετε τον αριθμό που αντιγράψατε πριν από την συσκευή.

(Πηγαίνετε Ρυθμίσεις->Πληροφορίες. Εκεί θα δείτε το Card ID (Unlock esn). )

 

Πατήστε «Generate». Στο πεδίο «Your device unlock code:» εμφανίζεται τώρα ένας αριθμός. Αντιγράψτε αυτόν τον αριθμό.

 

Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να ανοίξουμε τον φάκελο Garmin που βρίσκεται στην κάρτα μνήμης (είτε με card reader, είτε με το καλώδιο USB).

Ανοίξτε με το Notepad (Σημειωματάριο) το αρχείο SW.UNL και επικολλήστε εκεί τον αριθμό που αντιγράψατε.

Αποθηκεύστε το αρχείο. Με αυτό τον τρόπο ***** δώσαμε το ενσωματωμένο GPS της συσκευής μας.

 

Χρησιμοποίησε την έκδοση 4 10 80...δεν θα έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Νασε καλα φιλε rewe ευχαριστω για την απαντηση σου.

Διαβασα τις οδηγιες εκανα αυτο που λεει μεσω kyeegn, δεν μπορω να βρω το αρχειο SW.UNL μεσα στον φακελο Garmin, δεν υπαρχει. (ή εγω δεν το βλεπω)

Το εχω εγκαταστησει 3 φορες αλλα τιποτα.

Παιζει ρολο που λεει οτι πρεπει να κλεισουν καποιες εφαρμογες πρωτου το σβησω?

Την εκδοση 4.10.80 defconx βαζω.

Φτιαχνω εγω ενα αρχειο SW.UNL με το σημειωματαριο, και το βαζω χυμα μεσα, αλλα δεν κανει δουλεια.

Τι κανω λαθος?

[COLOR=Red][B]A P R I L I A[/B][/COLOR]
Link to comment
Share on other sites

Νασε καλα φιλε rewe ευχαριστω για την απαντηση σου.

Διαβασα τις οδηγιες εκανα αυτο που λεει μεσω kyeegn, δεν μπορω να βρω το αρχειο SW.UNL μεσα στον φακελο Garmin, δεν υπαρχει. (ή εγω δεν το βλεπω)

Το εχω εγκαταστησει 3 φορες αλλα τιποτα.

Παιζει ρολο που λεει οτι πρεπει να κλεισουν καποιες εφαρμογες πρωτου το σβησω?

Την εκδοση 4.10.80 defconx βαζω.

Φτιαχνω εγω ενα αρχειο SW.UNL με το σημειωματαριο, και το βαζω χυμα μεσα, αλλα δεν κανει δουλεια.

Τι κανω λαθος?

 

μην ψάχνεις για κάτι πού δεν θα βρεις αν δεν το δημιουργήσεις εσύ ο ο ίδιος!!!!

ας τα πάρουμε από την αρχή

πέρασε μέσα στη κάρτα σου όλο το περιεχόμενο mmc...

μετά πέρασε το sis

αφού κάνεις αυτά τα δυο βηματάκια βρες το id

Πήγαινε Ρυθμίσεις->Πληροφορίες. Εκεί θα δεις το Card ID

αντέγραψε το κάπου

άνοιξε το ****n ,Στο πεδίο «Enter your Card ID here:» βάλε τον αριθμό που αντεγράψες πριν από την συσκευή. Πάτησε «Generate».

 

όλο το πρόβλημα σου βρίσκετε εκει!!!!!

πάρε τον νέο αριθμό που θα δεις και πέρασε τον σε ένα notepad

κανε save as και φρόντισε να μην είναι σωσμένο SW.UNL.TXT αλλα SW.UNL:!:

 

τώρα θα το δεις σίγουρα αφού μόλις το έφτιαξες!!!!

πάρε το και πέτα το μέσα στην κάρτα σού!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε ολους. ξέρει κάποιος αν γίνεται και πως να παίξει ο autodrive σε kenwood 8220 (το εχουν τα vitara) εχω δοκιμάσει αρκετούς τρόπους χωρίς αποτέλεσμα μάλλον το kenwood δέν βλέπει το unl αρχείο γιατι ο ανάβασης τρέχει μιά χαρά.
Link to comment
Share on other sites

ας τα πάρουμε από την αρχή

πέρασε μέσα στη κάρτα σου όλο το περιεχόμενο mmc...

μετά πέρασε το sis

αφού κάνεις αυτά τα δυο βηματάκια βρες το id

Πήγαινε Ρυθμίσεις->Πληροφορίες. Εκεί θα δεις το Card ID

αντέγραψε το κάπου

άνοιξε το ****n ,Στο πεδίο «Enter your Card ID here:» βάλε τον αριθμό που αντεγράψες πριν από την συσκευή. Πάτησε «Generate».

 

Ευχαριστω φιλε, που ασχολεισε και δεν μου λες να διαβασω τα ποστ:lol: (αν & τα εχω διαβασει)

Αυτα ακριβως εκανα, νομιζα ομως οτι μεσα ομως στον φακελο Garmin στο κινητο (Ν95 8gb) θα υπαρχει SW.UNL για να αντικαταστησω οπως λεω παραπανω.

Δεν υπαρχει.

Φτιαχνω ενα στο PC , ΕΓΩ, με το σημειωματαριο και το βαζω στο κινητο στο φακελο του Garmin, κοιταξα την καταληξη να μην ειναι τχτ αλλα unl, αλλα& παλι δεν...

Που το τοποθετεις το αρχειο αυτο? Εγω το εχω βαλει μεσα στον φακελο Garmin.

Τι γινετε?

[COLOR=Red][B]A P R I L I A[/B][/COLOR]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε, που ασχολεισε και δεν μου λες να διαβασω τα ποστ:lol: (αν & τα εχω διαβασει)

Αυτα ακριβως εκανα, νομιζα ομως οτι μεσα ομως στον φακελο Garmin στο κινητο (Ν95 8gb) θα υπαρχει SW.UNL για να αντικαταστησω οπως λεω παραπανω.

Δεν υπαρχει.

Φτιαχνω ενα στο PC , ΕΓΩ, με το σημειωματαριο και το βαζω στο κινητο στο φακελο του Garmin, κοιταξα την καταληξη να μην ειναι τχτ αλλα unl, αλλα& παλι δεν...

Που το τοποθετεις το αρχειο αυτο? Εγω το εχω βαλει μεσα στον φακελο Garmin.

Τι γινετε?

 

Λοιπόν είσαι κοντά.Ας τσεκάρουμε ότι δε σου ξέφυγε τίποτα.

Καταρχήν στα windows που βρίσκεσαι όταν φτιάχνεις το αρχείο SW.UNL , έχεις επιλέξει να φαίνονται όλες οι καταλήξεις όλων των αρχείων?Αυτό το κάνεις για να είσαι σίγουρος ότι σβήνεις την κατάληξη .txt και την αλλάζεις σε unl.

Μετά μόλις είσαι έτοιμος με το αρχειάκι αυτό, το ανοίγεις με το notepad και μέσα απλά βαζεις των κωδικό που σου έβγαλε το k-e-y-g-e-n με τη διαδικασία που σου έχουν πει πιο πάνω.Μετά πατάς save και το αρχειάκι αυτό το βάζεις μέσα στον φάκελο του GARMIN στο κινητό.

Αν έχεις κάνει όλα τα παραπάνω όπως στα περιγράφουμε, τότε το πρόγραμμα πρέπει να έχει ξεκλειδώσει το εσωτερικό GPS.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχουμε και λεμε, βρισκω το card id το βαζω στο keeygn εκει που λεει enter your unit id here μου βγαζει ενα κωδικο, εχω βγαλει το "αποκρυψη επεκτασεων για γνωστους τυπους αρχειων" στα XP, ωστε να φαινετε εαν εχει .τχτ (απο εκει δεν το φτιαχνεις?)

Το βαζω στην καρτα στον φακελο Garmin και δεν δουλευει...

Μηπως κανω λαθος και εχει .τχτ καταληξη τελικα?

Τι γινετε δεν μπορω να καταλαβω...

[COLOR=Red][B]A P R I L I A[/B][/COLOR]
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει rewe junglist το εφτιαξα, να ειστε καλα.

Σας ευχαριστω παρα πολυ.

 

bravo ρε παλικάρι γιατί θα μας έστελνες αδιάβαστους!!!! :wacko:

Για την ιστορία του θέματος που ήταν το πρόβλημα?

 

ο νεος 5 σε 1 ειναι ετοιμος.

 

...και πού είπαμε ότι θα τον βρούμε ???? :worry:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω που ηταν το προβλημα!!

Εβαζα εβγαζα αρχεια SW.UNL, το παρατησα...ειπα τελευταια προσπαθεια, αλλαξα 5-6 κωδικους και μια στιγμη οταν ανοιξα το προγραμμα, δουλευε. Ντοιγκ...

Τρεχα γυρευε....

 

Κατι τετοιο μουτυχε σε μια αγων.μηχανη πουχω, προσπαθουσα να ρυθμισω την πρ. ηλεκτρονικη (με την βοηθεια μαλιστα του κατασκευαστη μεσω νετ αφου πρωτα ειχα κανει τα παντα μονος και δεν εφτιαχε με τπτ)

Δεν ειχε βλαβη ουτε η μηχανη ουτε η ηλεκτρονικη ουτε οι συνδεσεις ακομα&ο κατασκευαστης δεν ηξερε τι γινετε!!!

Ειχε νυχτωσει και λιγο πριν την σπασω... εφτιαξε...

Αρχιζω και πιστευω στον μπαμπουλα.....LOOOL

[COLOR=Red][B]A P R I L I A[/B][/COLOR]
Link to comment
Share on other sites

κατεβαζουμε το GarminMobileXT_4.10.80_S60_MultiLanguage.rar

αποσυμιεζουμε -δημιουργουμε φακελο Garmin -μεταφερουμε τα περιεχομενα αρχεια απο Garmin+ mmc(οχι τον φακελο mmc)+GarminMobileXT.sis

Αντιγράψτε τον φάκελο Garmin στην κάρτα μνήμης.

Ανοίξτε το GarminMobileXT.sis και κάνετε την εγκατάσταση της εφαρμογής. Θα εγκατασταθεί αυτόματα στην κάρτα μνήμης.

 

κατεβαζουμε auto drive hellas 1.30.exe με Universal Extractor 1.5 βγαζουμε το gmapprom.img (37,4MB)το αντιγραφουμε στον φάκελο Garmin στην κάρτα μνήμης

 

κατεβαζουμε τον anavaci 3.50 τον μετονομαζουμε σε gmapsup2.img (90,1MB) το αντιγραφουμε στον φάκελο Garmin στην κάρτα μνήμης

 

στον φάκελο Garmin στην κάρτα μνήμης πρεπει να υπαρχουν εκτος των αλλων τα gmapbmap.img gmapprom.img gmapsup2.img

 

Ανοίξτε την εφαρμογή. θα εμφανιστεί ένας αυτόματος οδηγών ρυθμίσεων και θα κάνετε τις πρώτες ρυθμίσεις (γλώσσας κυρίως).

Πηγαίνετε Ρυθμίσεις->Πληροφορίες. Εκεί θα δείτε το Card ID (Unlock esn). Αντιγράψτε κάπου αυτόν τον αριθμό.

 

Στον υπολογιστή σας τώρα, ανοίγετε το key_gen.exe που βρίσκετε στον φάκελο key_gen. Στο πεδίο «Enter your Card ID here:» εισάγετε τον αριθμό που αντιγράψατε πριν από την συσκευή. Πατήστε «Generate». Στο πεδίο «Your device unlock code:» εμφανίζεται τώρα ένας αριθμός. Αντιγράψτε αυτόν τον αριθμό. δημιουργουμε με το Notepad (Σημειωματάριο) το αρχείο SW.UNL(ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ SW.UNL.TXT)και επικολλήστε εκεί τον αριθμό που αντιγράψατε.Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να ανοίξουμε τον φάκελο Garmin που βρίσκεται στην κάρτα μνήμης (είτε με card reader, είτε με το καλώδιο USB). Αποθηκεύστε το αρχείο. Με αυτό τον τρόπο ξεκλειδώσαμε το ενσωματωμένο GPS της συσκευής μας.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΤΟ key_gen.exe! ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΙ ΑΛΛΟ.

 

Τώρα ξεκλειδώνουμε όσους χάρτες χρειάζονται ξεκλείδωμα.

Από το dropdown μενού του garmin_kgen.exe επιλέγουμε <custom mapid> και στο πεδίο mapID code που θα εμφανιστεί πληκτρολογούμε 822 και πατάμε OK. Στην συνέχεια πατάμε «Generate». δημιουργουμε με το Notepad (Σημειωματάριο) το αρχείο gmapprom.UNL (ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ gmapprom.UNL.TXT)και επικολλήστε εκεί τον αριθμό που αντιγράψατε.Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να ανοίξουμε τον φάκελο Garmin που βρίσκεται στην κάρτα μνήμης (είτε με card reader, είτε με το καλώδιο USB) Αποθηκεύστε το αρχείο

 

Επαναλαμβάνουμε το βήμα 6 και στο πεδίο mapID τώρα πληκτρολογούμε 254. Αφού πατήσουμε το «Generate» αντιγράφουμε τον κωδικό που εμφανιστεί και ανοίγουμε το αρχείο gmapsup2.UNL (ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ gmapsup2.UNL.TXT)(ομοίως με το Notepad). Κάνουμε επικόλληση τον κωδικό και αποθηκεύουμε το αρχείο.

καλη μας πλοηγηση

Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...