Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Subaru Impreza STI vs Mitsubishi EVO X


Deltonakias
 Κοινοποίηση

Ποιο σας αρεσει?  

184 members have voted

  1. 1. Ποιο σας αρεσει?

    • Impreza STI
      48
    • EVO X
      136


Recommended Posts

Γιατι συκρινεις το Subaru με το EVO??

 

αυτα δεν συγκρινουμε τοσο καιρο?:blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 500
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χμμμ ακριβουτσικο το mr!για τα αλλα δυο εκει τα υπολογιζα περιπου..gougou που βρηκες τις τιμες?
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστεις τις ριξανε τις τιμες οταν πηγα να το παραγγειλω μου ειπαν 64.000 και 55000 το απλο και 57.500 το αυτοματο!!!!

 

Την αλλη πεμπτη γινεται και η επισημη παρουσιαση!!!

 

Πληρες REVIEW εδω!!!

http://www.automotopress.gr/showarticle.asp?ID=12038

Link to comment
Share on other sites

ωπα δηλαδη εσυ το παρηγγειλες???

 

ωραιο το αρθρο...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

περιμενουμε πως και πως εντυπωσεις...

το θελω και εγω!ας μου χαρισει καποιος τα απαραιτητα χρηματα!

ψιλοασχετη ερωτηση:τα 55 litra καυσιμα δεν ειναι λιγα για το evo?

 

εν τω μεταξυ τωρα παρατηρησα την ψηφοφορια:

EVO X-102 ψηφοι

Impreza STI-34 ψηφοι

αντε ρε evo!παλι την πρωτια...

Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστεις τις ριξανε τις τιμες οταν πηγα να το παραγγειλω μου ειπαν 64.000 και 55000 το απλο και 57.500 το αυτοματο!!!!

 

Την αλλη πεμπτη γινεται και η επισημη παρουσιαση!!!

 

Πληρες REVIEW εδω!!!

http://www.automotopress.gr/showarticle.asp?ID=12038

 

Eγω παντως που ρωτησα τοπικη αντιπροσωπεία, μου ειπαν τις ακριβοτερες απο τις τιμες που αναφερεις σαν τελικές. Τι παιζει τελικά ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά την ανακοίνωση των τιμών απο την Ελληνική αντιπροσωπεία και μετά από πολλή σκέψη έχω να πώ τα εξής: παρά το οτι είμαι fan του EVO και πιστεύω οτι είναι το καλύτερο οδηγικά αυτοκίνητο της κατηγορίας τιμής 40-60.000 €, εν τούτοις η τελική μου άποψη είναι οτι το EVO είναι ΠΟΛΥ πιο ακριβό από οτι θα έπρεπε.

 

Και εξηγούμαι:

Ο (αιώνιος) ανταγωνιστής Subaru STi πήρε το μάθημα του και πρόσφατα έρριξε την τιμή κατα 5000 € περίπου πέφτοντας στα 47500 €. Εχει παρόμοια ποιότητα κατασκευής με το EVO και είναι οδηγικά μισή κλάση κατώτερο με διαφορές που γίνονται αντιληπτές μόνο σε πίστα ή/και απο οδηγούς επιπέδου αγωνιστικού (πόσοι απο μας είμαστε τέτοιοι ?). Για οποιον μπορεί να ανεχτεί την φριχτή του εμφάνιση, η επιλογή του είναι μονόδρομος (δίνεις για μια καλή εμφάνιση 6000 € περισσότερα ? (...ναι, ίσως, μπορεί....)

Από την άλλη μεριά το (νέο) Audi S3 είναι οδηγικά επίσης μισή κλάση κατώτερο με διαφορές πάλι που γίνονται αντιληπτές μόνο σε πίστα ή/και απο οδηγούς επιπέδου αγωνιστικού. Η ποιότητα κατασκευής του όμως είναι δύο κλάσεις πάνω απο τους 2 ανταγωνιστές του (μια ματιά στο εσωτερικό του και η θρυλική ποιότητα της Audi θα σας πείσουν) και η μεταπωλητική του αξία απλώς άπαιχτη. Κοστίζει δε 43000 €, δλδ 10000 € φθηνότερα απο το EVO (!!!) και 4500 € φθηνότερα από το STi.

 

Και ερωτώ: μήπως οι 2 Ιάπωνες ζητάνε παρα πολλά γι αυτα που δίνουν, ή καλύτερα, μήπως οι 2 Ελληνικές αντιπροσωπείες μας τα παιρνουν χοντρά για τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα ?. Kαι αν η φορολογία είναι μια δικαιολογία για το STi (είναι 2,5 λίτρα) δεν παίζει ρόλο μεταξύ EVO και S3 γιατι και τα 2 αυτά είναι δίλιτρα.

 

Συμπέρασμα (μου):

 

Αν θέλεις να πάρεις το καλύτερο (με απόλυτα οδηγικά κριτήρια) αυτοκίνητο σ' αυτην την κατηγορία, ανεξαρτήτως χρημάτων (δλδ να τα ακουμπήσεις χοντρά στο Σαρακάκη), τότε το EVO είναι η ανεπιφύλακτη επιλογή.

 

Αν θέλεις την καλύτερη value for money τότε το νέο S3 είναι ο αδιαφιλονίκητος νικητής.

 

Αν σου αρέσει εμφανισιακά το STi (ναι, υπάρχουν και τετοιοι άνθρωποι...) τότε η αγορά του είναι συμφέρουσα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Μήπως πρέπει, οσοι θέλαμε (οπως εγώ) ή θέλουνε να πάρουν το νέο ΕVO, να κάνουμε ένα προσωρινό μποϊκοτάζ αγοράς και να τους ψιλοκράξουμε στις εκθέσεις, μπας και η αντιπροσωπεία ρίξει την τιμή ? (όπως έκανε και η Subaru και οι πρώτοι αγοραστές του STi κλαίνε ακόμη τα λεφτά τους). Χλωμό το βλέπω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα.το Evo δεν ειναι αμαξι Diva.ειναι καθαρα βελτιοσιμο.το ς3 πολυ μου αρεσει αλλα δεν ειναι σαν το Εβο(γνωμη μου)εγω εστειλα ενα μειλ στον Σαρακακη την 5η και ακομα δεν ηρθε απαντηση!ενω οταν ειχα στειλει στην Αγγλια την αλλη μερα κιολας μου απαντησαν και με κατατοπησαν.ειχαν και μια δοση αγγλικου χιουμορ.εγω θα ρωτησω τον θειο μου που ειναι αντιπρωσοπως της Mitsubishi εδω Καστορια και θα σας πω.παντως ο Σαρακακης ειναι αμετανοητος..:mad:
Link to comment
Share on other sites

εγω να πω την αληθεια δεν ξερω αν θα εσκαγα 50000 ευρω για το 10αρι!για τ 9αρι ομως ναι..διοτι ηταν κατι διαφορετικο!τελειως racing φιλοσοφια!τωρα με αυτα που προσφερει το 10 γιατι να μην παρω μια 135i???;)
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

εγω να πω την αληθεια δεν ξερω αν θα εσκαγα 50000 ευρω για το 10αρι!για τ 9αρι ομως ναι..διοτι ηταν κατι διαφορετικο!τελειως racing φιλοσοφια!τωρα με αυτα που προσφερει το 10 γιατι να μην παρω μια 135i???;)

 

+1 :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

"...Το καινούργιο αυτοκίνητο είναι ακόμα καλύτερο, καθώς πρώτα βγάζει εκτός γραμμής το πίσω μέρος του, κάτι που συνεπάγεται ότι μπαίνει κατευθείαν στο ψητό χωρίς να χρειαστεί να περάσεις από καμία «πύλη». Καμία υποστροφή. Καταπληκτικό! Φυσικά υπάρχουν πολλά κουμπιά και ρυθμίσεις ώστε να αλλάξει το κράτημα του αυτοκινήτου, αλλά αυτά κατά την ταπεινή μας γνώμη είναι για τα «φυτά». Αρκεστείτε στην απενεργοποίηση του συστήματος ηλεκτρονικής ευστάθειας και στο καταπληκτικό βασικό στήσιμο των διαφορικών που από μόνο του κάνει το «10» πιο γρήγορο στις στροφές από το «9». Αν το οδηγούσε άλλος και μου το έλεγε δεν θα το πίστευα. Λυπάμαι που το παραδέχτηκα στον εαυτό μου, αλλά όταν κατεβήκαμε στο Γαλαξίδι για ένα διάλειμμα, με τα λάστιχα να φλέγονται, ψιθύρισα «μα πώς γίνεται;"

 

Πηγή: CityAuto.gr

 

+10 :D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

"...Το καινούργιο αυτοκίνητο είναι ακόμα καλύτερο, καθώς πρώτα βγάζει εκτός γραμμής το πίσω μέρος του, κάτι που συνεπάγεται ότι μπαίνει κατευθείαν στο ψητό χωρίς να χρειαστεί να περάσεις από καμία «πύλη». Καμία υποστροφή. Καταπληκτικό! Φυσικά υπάρχουν πολλά κουμπιά και ρυθμίσεις ώστε να αλλάξει το κράτημα του αυτοκινήτου, αλλά αυτά κατά την ταπεινή μας γνώμη είναι για τα «φυτά». Αρκεστείτε στην απενεργοποίηση του συστήματος ηλεκτρονικής ευστάθειας και στο καταπληκτικό βασικό στήσιμο των διαφορικών που από μόνο του κάνει το «10» πιο γρήγορο στις στροφές από το «9». Αν το οδηγούσε άλλος και μου το έλεγε δεν θα το πίστευα. Λυπάμαι που το παραδέχτηκα στον εαυτό μου, αλλά όταν κατεβήκαμε στο Γαλαξίδι για ένα διάλειμμα, με τα λάστιχα να φλέγονται, ψιθύρισα «μα πώς γίνεται;"

 

Πηγή: CityAuto.gr

 

 

+10 :D:D:D:D:D:D

 

συμφωνω οτι ειναι καταπληκτικο αλλα..πχ εμενα μαρεσουν τα αυτοκινητα να ειναι οσο πιο racing γινεται με οτι αυτο συνεπαγεται!&ειναι πολλοι που εχουν την ιδια κ@υλ@ με εμενα!αφου ηθελε η mitsubishi να προσελκυσει νεο κοινο γιατι να μην προσφερει τις δυο εκδοσεις που ηδη προσφερει μαζι με την εκδοση rs(που ζυγιζει&1440 κιλα)&εκτος ιαπωνιας για ολα τα πωρωμενα σαν&εμενα..τοτε θα το αγοραζα ασυζητητη το 10αρι!οπως εχει η κατασταση τωρα,θα το σκεφτομουν σοβαρα...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

evo X kai ksero psomi... to subaru to new einai MAPA kalytera na eperna Kia Rio tha mou arese kalytera emfanisiaka apo to imreza pou pisw einai san SUV... eleos sthn subaru pou akyrwse ena tetoio modelo..

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

ειδατε τα stats στο τελος;;5,2 τα 0-100.αρα χτυπιετε με τον προκατοχο!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...