Jump to content

Κινητά της Sony Ericsson και δείκτης SAR


user10010
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Sony Ericsson, όσο πάει και ανεβάζει την ακτινοβολία στα κινητά της. Μάλλον θα ξέχασε να φτιάχνει τα κινητά της, που είχαν 0,70-0,80 Sar!!! Όλα τα καινούργια (έστω τα περισσότερα) έχουν πάνω από 1 Sar. Εκεί που τα SE είχαν την πιό μικρή ακτινοβολία, τώρα είναι η 1η που έχει την μεγαλύτερη (αν και υπερβάλω λιγάκι)!! Τι θα γίνει; Θα συνεχίσει να βγάζει τέτοια κινητά για να φύγουμε 1ια ημέρα νωρίτερα (λέμε τώρα). Το έχετε παρατηρήσει ότι όσο πάει η ακτινοβολία είναι ακόμα μεγαλύτερη; Βλέπε παρακάτω:

 

http://www.sarshield.com/english/radiationchart-sonyericsson.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχως πολλοί είναι αυτοι που δεν γνωρίζουν καθόλου τι ειναι δεικτης SAR και καλό θα ηταν στα ραφια των καταστηματων να αναγραφεται διπλα στα χαρκτηριστικα των κινητών(bt,mp,radio κτλ).Βεβαια η προταση μου ειναι λιγο αντιεμπορικη αλλα νομιζω ειναι ενα χαρακτηριστικο που θα ενδιεφερε πολλους και ειδικα τους γονεις που τρεχουν και παιρνουν κινητα στα καμαρια τους απο τα δέκα.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου stefanos_79 ωραιο το σκεπτικό σου αλλα αυτο δεν επρόκειτο να γινει!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω. Άμα η SE έχει στόχο να φτάσει το Sar μέχρι το 1,50, Τότε συγνώμη SE.:wacko:

 

Το Sar ειναι ο μέσος όρος ακτινοβολίας που εκπέμπει το κινητό (για αυτούς που δεν ξέρουν). Η ακτινοβολία όταν έρχεται επαφή με τον άνθρωπο για ένα χρονικό δίαστημα, μπορεί να προκαλέσει μέχρι και καρκίνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω. Άμα η SE έχει στόχο να φτάσει το Sar μέχρι το 1,50, Τότε συγνώμη SE.:wacko:

 

Το Sar ειναι ο μέσος όρος ακτινοβολίας που εκπέμπει το κινητό (για αυτούς που δεν ξέρουν). Η ακτινοβολία όταν έρχεται επαφή με τον άνθρωπο για ένα χρονικό δίαστημα, μπορεί να προκαλέσει μέχρι και καρκίνο.

Δεν είναι ακριβώς αυτό το επίπεδο σαρ.

Το σαρ είναι (specific absorption rate) δείχνει το ρυθμό με τον οποίο η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία απορροφάται από το κεφάλι μας (όταν π.χ. χρησιμοποιούμε ένα κινητό τηλέφωνο).

 

Η τιμή του υπολογίζεται από το ποσό της ενέργειας που απορροφάται κατά μέσο όρο από 10 γραμμάρια ανθρώπινου ιστού μέσα σε συγκεκριμένο χρόνο και οι μονάδες του είναι σε (Watt/kg)

 

Το μέγιστο όριο SAR σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή ένωση είναι: 2.0 W/kg σε 10g ιστού, ενώ στις ΗΠΑ (FCC) 1.6 W/kg σε 1g ιστού.

 

Πάντως όπως και να έχει, χρειάζεται προσοχή στην επιλογή της συσκευής (κάτι το οποίο σχεδόν ποτέ δεν το κοιτάει κανείς) και χρήση ακουστικών bluetooth.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!!:happy:

Αλλά ας προτείνω να πέρνουμε συσκευές, που έχουν χαμηλότερο δείκτη από 1,0 Sar.:!:

Εγώ το Nokia 7390 που έχω, είναι 3G και έχει μόλις 0.41 Sar.:)

Για τους δείκτες που μιλάμε, πάντα σύμφωνα με την Ευρωπαική Ένωση.;)

Εξάλου είμαστε καταδικασμένη της μοίρας μας!!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!!:happy:

Αλλά ας προτείνω να πέρνουμε συσκευές, που έχουν χαμηλότερο δείκτη από 1,0 Sar.:!:

Εγώ το Nokia 7390 που έχω, είναι 3G και έχει μόλις 0.41 Sar.:)

Για τους δείκτες που μιλάμε, πάντα σύμφωνα με την Ευρωπαική Ένωση.;)

Εξάλου είμαστε καταδικασμένη της μοίρας μας!!:wacko:

 

Vlepe k810i k850i k770 w880i!!!!

Dustixws dn ginete pleon!!!

Pleon exw parei ena moto razr2 V8 me 0.3* sar exei;)

Vlepw oti pleon to megalo sar me enoxlei amesa dioti ton mina milaw gurw stis 25 wres sto kinito to ligotero:(:(:(:(

Pragmatika metaniwsa pou edwsa to sirocco pou eixa!!!Eixe nomizw apo ta poio xamila sar!!!

Sugekrimena twra exw ena Moto V8 nokia 5610(metrio sar) kai w880i(karapsistiri 1,45)!!!

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε φίλε μου. Εγώ έχω το Nokia 7390 3G, που έχει μόλις 0,47 Sar.:happy::p

 

Άμα συνεχίσει έτσι η SE... Καήκαμε στην κυριολεξία!!!:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς αυτό το επίπεδο σαρ.

Το σαρ είναι (specific absorption rate) δείχνει το ρυθμό με τον οποίο η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία απορροφάται από το κεφάλι μας (όταν π.χ. χρησιμοποιούμε ένα κινητό τηλέφωνο).

 

Η τιμή του υπολογίζεται από το ποσό της ενέργειας που απορροφάται κατά μέσο όρο από 10 γραμμάρια ανθρώπινου ιστού μέσα σε συγκεκριμένο χρόνο και οι μονάδες του είναι σε (Watt/kg)

 

Το μέγιστο όριο SAR σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή ένωση είναι: 2.0 W/kg σε 10g ιστού, ενώ στις ΗΠΑ (FCC) 1.6 W/kg σε 1g ιστού.

 

Πάντως όπως και να έχει, χρειάζεται προσοχή στην επιλογή της συσκευής (κάτι το οποίο σχεδόν ποτέ δεν το κοιτάει κανείς) και χρήση ακουστικών bluetooth.

 

To bluetooth όπως λες είναι μια λύση καλύτερη από την άμμεση επαφή του κινητού με το κεφάλι αλλά πόσο ακίνδυνη είναι πραγματικά?Μήπως ξέρεις αν μετριέται και αυτή η ακτινοβολία και πόσο πιό ακίνδυνη είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως η καλυτερη λυση ειναι το handsfree γιατι και το bluetooth εχει ακτινοβολια,πιο μικρη βεβαια αλλα εχει.Τωρα οσον αφορα τα sony ericsson οντως εχουν πολυ μεγαλη ακτινοβολια.Εγω που εχω το K750 οταν μιλαω πανω απο 10 λεπτα με ποναει το κεφαλι και κοκκινιζει το προσωπο μου.Καμια σχεση με το παλιο μου panasonic gd87 το οποιο ειχε πολυ χαμηλη ακτινοβολια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To bluetooth όπως λες είναι μια λύση καλύτερη από την άμμεση επαφή του κινητού με το κεφάλι αλλά πόσο ακίνδυνη είναι πραγματικά?Μήπως ξέρεις αν μετριέται και αυτή η ακτινοβολία και πόσο πιό ακίνδυνη είναι?

Η τιμή του SAR για τις συσκευές bluetooth είναι περίπου 0,001 Watt/kg σύμφωνα και με επίσημη έρευνα του καθηγητή William G. Scanlon του Πανεπιστημίου Queen's του Belfast. Μιλάμε δηλαδή για ελάχιστα ποσά απορρόφισης σε σχέση με τα κινητά.

 

 

Στο σημείο αυτό θέλω να σας παραθέσω και τη διεύθυνση http://www.eett.gr/export/sites/default/sites/EETT/NewsReleases/Events/AntennasConf_Thes/papatsoris2.ppt απ' όπου μπορείτε να δείτε μια πολύ καλή παρουσίαση του καθηγητή Αναστασίου Παπατσώρη, με θέμα: Κεραίες Κινητής Τηλεφωνίας: Υπεύθυνος Διάλογος για την Έγκυρη Ενημέρωση και την Προστασία των Πολιτών.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Φιλε multiPetros ωραιες οι πληροφοριες που μας εδωσες.:)

Το κινητο κοντα στο σωμα παιζει καποιο ρολο για παρδειγμα μεσα στην τσεπη μας, οσο αναφορα το sar

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω. Άμα η SE έχει στόχο να φτάσει το Sar μέχρι το 1,50, Τότε συγνώμη SE.:wacko:

 

Το Sar ειναι ο μέσος όρος ακτινοβολίας που εκπέμπει το κινητό (για αυτούς που δεν ξέρουν). Η ακτινοβολία όταν έρχεται επαφή με τον άνθρωπο για ένα χρονικό δίαστημα, μπορεί να προκαλέσει μέχρι και καρκίνο.

 

Κάνεις λάθος.

 

SAR = Η ΜΕΓΙΣΤΗ τιμή που έχει παρατηρηθεί και όχι η μέση.

 

Κατά δεύτερον, κανένας δεν γνωρίζει με ακρίβεια τις οποιεσδήποτε επιπτώσεις της ακτινοβολίας στον ανθρώπινο οργανισμό. Εικασίες υπάρχουν πολλές, αποδείξεις καμμία.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος.

 

SAR = Η ΜΕΓΙΣΤΗ τιμή που έχει παρατηρηθεί και όχι η μέση.

 

Κατά δεύτερον, κανένας δεν γνωρίζει με ακρίβεια τις οποιεσδήποτε επιπτώσεις της ακτινοβολίας στον ανθρώπινο οργανισμό. Εικασίες υπάρχουν πολλές, αποδείξεις καμμία.

Σύμφωνα με έρευνα του καθηγητή Kυτταρικής Bιολογίας και Pαδιοβιολογίας του Πανεπιστημίου Aθηνών κ. Λουκά Mαργαρίτη, η χρήση των κινητών τηλεφώνων φαίνεται ότι έχει τις εξής επιπτώσεις:

* πονοκέφαλοι

* κόπωση

* απώλεια μνήμης

* νευρολογικές διαταραχές

* δερματικές παθήσεις

* υπογονιμότηταστείρωση σε άνδρες

* έλλειψη συγκέντρωσης

* αϋπνίες

* περιπτώσεις καλοήθους όγκου του ακουστικού νεύρου (ύστερα από τουλάχιστον 10 χρόνια χρήσης κινητού τηλεφώνου)

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Εδώ βλέπουμε αποτέλεσμα της έρευνας του αγγλικού HPA, για τη θέρμανση του κεφαλιού λόγω της απορρόφησης ηλεκρομαγνητικής ενέργείας από τη χρήση του κινητού τηλεφώνου:

http://www.hpa.org.uk/radiation/images/press/info_sheets/mobile_telephony/39877w.jpg

 

βέβαια αν και στο μοντέλο φαίνεται έντονη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ της πλευράς που εφάπτεται το τηλέφωνο και της ελεύθερης, θα πρέπει να σημειώσουμε ότι σύμφωνα με την έρευνα η ποσοτική αύξηση της θερμοκρασίας δεν υπερέβει τους 0.1ºC.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε multiPetros, την εποχή που ήμουν Chief Editor εδώ στο myphone, είχαμε ανεβάσει πραγματικά πολλά άρθρα σχετικά με τις πιθανές επιπτώσεις της ακτινοβολίας των κινητών στον ανθρώπινο οργανισμό. Έχω γράψει και σχετικό άρθρο για γνωστό περιοδικό.

 

Για να τα κάνω όλα αυτά, ήρθα σε επαφή με πραγματικά πολλές πηγές και παρακολουθούσα επί καιρό όλη τη σχετική ειδησεογραφία. Το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξα εγώ, είναι ότι προς το παρόν δεν υπάρχουν επαρκή στατιστικά δεδομένα που να αιτιολογούν, χωρίς καμία αμφισβήτηση, τυχόν σχέση μεταξύ της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας των κινητών και της υγείας μας.

 

Το τί είπε ο κ. Mαργαρίτης (ο οποίος μου είναι γνωστός) είναι απόλυτα σεβαστό και σίγουρα είναι πιο αρμόδιος από εμένα. Ωστόσο, με ένα απλό search θα βρεις και μόνος σου πραγματικά πολλές έρευνες που είτε εικάζουν (τονίζω, ΕΙΚΑΖΟΥΝ, γιατί όπως είπα ΔΕΝ έχουμε επαρκή στατιστικά δεδομένα) για τους πιθανούς κινδύνους από την χρήση των κινητών και, από την άλλη πλευρά, επίσης πολλές έρευνες που και πάλι ΕΙΚΑΖΟΥΝ τα ακριβώς αντίθετα. Μάλιστα, είχα βρει και μία έρευνα, αν θυμάμαι καλά την είχα δημοσιεύσει εδώ στο myphone, που έλεγε ότι η χρήση των κινητών προστατεύει από το Αλτζχάιμερ!

 

Κοντολογής, όλα αυτά τα λέω για να δείξω ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν γνωρίζει με σαφήνεια να μας πει τι ακριβώς παίζει. Ωστόσο, πρέπει να τονίσω ότι ούτε εγώ είμαι υπέρ του να μιλάμε πολύ στο κινητό, αν και το «πολύ» είναι και πάλι υποκειμενικό. Προς το παρόν όμως και μέχρι να μάθουμε επιτέλους τί ακριβώς ισχύει και τί δεν ισχύει, το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε όλοι μας είναι να εφαρμόζουμε όσο μπορούμε το μέτρο. Ούτε να φοβόμαστε αλλά ούτε και να είμαστε όλη μέρα με το κινητό στο χέρι.

 

Αυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ακτινοβολία SAR όταν είμαι στο wap?
Link to comment
Share on other sites

SAR = Η ΜΕΓΙΣΤΗ τιμή που έχει παρατηρηθεί και όχι η μέση.

Σωστός;)

 

 

Υπάρχει ακτινοβολία SAR όταν είμαι στο wap?

Ενοείτε!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε multiPetros, την εποχή που ήμουν Chief Editor εδώ στο myphone, είχαμε ανεβάσει πραγματικά πολλά άρθρα σχετικά με τις πιθανές επιπτώσεις της ακτινοβολίας των κινητών στον ανθρώπινο οργανισμό. Έχω γράψει και σχετικό άρθρο για γνωστό περιοδικό.

 

Για να τα κάνω όλα αυτά, ήρθα σε επαφή με πραγματικά πολλές πηγές και παρακολουθούσα επί καιρό όλη τη σχετική ειδησεογραφία. Το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξα εγώ, είναι ότι προς το παρόν δεν υπάρχουν επαρκή στατιστικά δεδομένα που να αιτιολογούν, χωρίς καμία αμφισβήτηση, τυχόν σχέση μεταξύ της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας των κινητών και της υγείας μας.

 

Το τί είπε ο κ. Mαργαρίτης (ο οποίος μου είναι γνωστός) είναι απόλυτα σεβαστό και σίγουρα είναι πιο αρμόδιος από εμένα. Ωστόσο, με ένα απλό search θα βρεις και μόνος σου πραγματικά πολλές έρευνες που είτε εικάζουν (τονίζω, ΕΙΚΑΖΟΥΝ, γιατί όπως είπα ΔΕΝ έχουμε επαρκή στατιστικά δεδομένα) για τους πιθανούς κινδύνους από την χρήση των κινητών και, από την άλλη πλευρά, επίσης πολλές έρευνες που και πάλι ΕΙΚΑΖΟΥΝ τα ακριβώς αντίθετα. Μάλιστα, είχα βρει και μία έρευνα, αν θυμάμαι καλά την είχα δημοσιεύσει εδώ στο myphone, που έλεγε ότι η χρήση των κινητών προστατεύει από το Αλτζχάιμερ!

 

Κοντολογής, όλα αυτά τα λέω για να δείξω ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν γνωρίζει με σαφήνεια να μας πει τι ακριβώς παίζει. Ωστόσο, πρέπει να τονίσω ότι ούτε εγώ είμαι υπέρ του να μιλάμε πολύ στο κινητό, αν και το «πολύ» είναι και πάλι υποκειμενικό. Προς το παρόν όμως και μέχρι να μάθουμε επιτέλους τί ακριβώς ισχύει και τί δεν ισχύει, το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε όλοι μας είναι να εφαρμόζουμε όσο μπορούμε το μέτρο. Ούτε να φοβόμαστε αλλά ούτε και να είμαστε όλη μέρα με το κινητό στο χέρι.

 

Αυτά. :)

Προς Θεού φίλε μου, δεν προσπαθώ να δαιμοοποιήσω τη χρήση των κινητών τηλεφώνων. Ίσα ίσα που κι εγώ είμαι φανατικός χρήστης τους, με πάνω από 40 ώρες ομιλίας το μήνα και τη συνεχή χρήση δεδομένων. Φυσικά και δεν υπάρχουν επαρκή δεδομένα για να καταλήξουμε σε ασφαλή συμπεράσματα, γι' αυτό και παρέθεσα συγκεκριμένα και ονομαστικά στοιχεία. Από τα όσα λέει ο κύριος Μαργαρίτης αυτό που όλοι πιστεύω έχουμε παρατηρήσει είναι οι πονοκέφαλοι. Και στο μοντέλο του HPA επισήμανα ότι παρά το οπτικό αποτέλεσμα, η αύξηση της θερμοκρασίας δεν υπερέβει τους 0.1ºC

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ακτινοβολία SAR όταν είμαι στο wap?

Το SAR δεν είναι ακτινοβολία, είναι ένα μέτρο του μέγιστου ρυθμού απορρόφισης της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας. Το κινητό επικοινωνεί με ηλεκτρομαγνητικά κύμματα με τους σταθμούς βάσης, ακόμα κι όταν δεν το χρησιμοποιείς (κατάσταση αναμονής), σε πολύ μικρές όμως ποσότητες σε σχέση με την κανονική λειτουργία του (μεταφορά φωνής ή δεδομένων).

Μη σε τρομάζουν οι λέξεις φίλε μου και το φως του ήλιου και της λάμπας ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία είναι.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην τον τρομάζουν οι λέξεις; Αφού με την ακτινοβολία, μπορεί να προκληθεί μέχρι και καρκίνος του εκγεφάλου! Εγώ έχω κατατρομοκρατηθεί με την ακτινοβολία των κινητών, αλλά είμαι φανατικός χρήστης τους. Εχω βάλει στοίχημα με το εαυτό μου, ότι από αυτά θα φύγω!!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην τον τρομάζουν οι λέξεις; Αφού με την ακτινοβολία, μπορεί να προκληθεί μέχρι και καρκίνος του εκγεφάλου! Εγώ έχω κατατρομοκρατηθεί με την ακτινοβολία των κινητών, αλλά είμαι φανατικός χρήστης τους. Εχω βάλει στοίχημα με το εαυτό μου, ότι από αυτά θα φύγω!!

Δεν είναι κάτι το κακό ή δαιμονικό η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία, αυτό θα πρέπει να καταλάβουμε. Δεν πρέπει να συγχέουμε τα πράγματα. Αυτό που λες επίσης δεν έχει αποδειχθεί σε καμία περίπτωση. Όπως είπα και πριν ηλεκτρομαγνητικά κύματα είναι το φως του ήλιου, που είναι απαραίτητο για τη ζωή μας, με ηλεκτρομαγνητικά κύματα λειτουργούν οι νευρώνες του εγκεφάλου, γενικώς όλως ο κόσμος μας από ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία περικλείεται, εκλείει, αποτελείται και λειτουργεί.

Παν μέτρον άριστον!

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Κινητά της Sony Ericsson και δείκτης SAR

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...