Jump to content

Πλήκτρα Αφής: Καινοτομία ή ταλαιπωρία;


 Κοινοποίηση

Πλήκτρα αφής. Η γνώμη σας;  

90 members have voted

  1. 1. Πλήκτρα αφής. Η γνώμη σας;

    • Καινοτομία! Μου αρέσει!
      33
    • Ταλαιπωρία! Μου σπάει τα νεύρα!
      57


Recommended Posts

Τελευταία πολλές εταιρίες (και ειδικότερα η samsung, nokia και LG)προτιμούν στα νεώτερα μοντέλα τους να βάζουν πλήκρα αφής.

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους ρε παιδιά αλλά εγώ δεν τα βρίσκω καθόλου βολικά. (και δεν μιλώ για την κατάσταση αναμονής που έχεις την δυνατότητα να είναι κλειδωμένα).

Για παράδειγμα μπορεί να κάνεις οτιδήποτε μέσα στο menu και με το παραμικρό άγγιγμα ή έστω άθελα να περάση το χέρι σου απο πάνω μπορεί να βρεθείς να καλείς τηλέφωνα (μέσα στα άγρια μεσάνυχτα) ή να μπαίνεις σε άλλες επιλογές που και αυτό είναι ενοχλητικό.

Θα ήθελα να ξέρω αν αυτό το πρόβλημα το αντιμετωπίζουν και άλλοι χρήστες. Πάντως ένα u700 που αγόρασα πριν 5 μέρες (και κατά τα άλλα είναι πολύ καλό τηλέφωνο) δεν το άντεξα και ψές το χάρησα στον γιό μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω δοκιμάσει αυτά τα μοντέλα (για λίγα λεπτά) μπορώ να πω οτι με ενόχλησε η μη πληροφόριση των πλήκτων. Είναι καινοτομία ας πούμε από άποψη design και εμφάνισης, αλλά πλήρη αποτυχία σε χρηστικότητα.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Τα πληκτρα αφης δεν με βολευουν γιατι παρα πολλες φορες εχω το δαχτυλο μου πανω απο ενα πληκτρο που θελω να πατησω περιμενοντας την καταλλληλη στιγμη,

με τα πληκτρα αφης αυτο δεν γινετε.

Τελος ο σταυρος κατευθνσης οταν ειναι απο κουμπια αφης ειναι παρα πολυ αβολος γιατι πρεπει να κανεις μεγαλη διαδρομη με τα δαχτυλα σου για να πατησεις μια το πανω και μετα το κατω,ενω με τον κλασσικο σταυρο(πολυ πληκτρο για την ακριβεια) ειναι ολα πολυ πιο ευκολα.

Αυτο το καταλαβαν καλα στο LG chocolate και για αυτο μετα εκανε επιτυχια το Samsung οπου ειχε κλασσικο σταυρο και πληκτρα αφης μονο τα επιμερους.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα. Προστέθηκε και δημοσκόπηση.:)

Να διευκρινήσω όμως ότι ο δημιουργός του θέματος αναφέρεται σε πλήκτρα αφής και όχι οθόνες αφής.;)

Link to comment
Share on other sites

Από άποψης αντοχής νομίζω ότι τα αφής κρατάνε περισσότερο. Τώρα, όσον αφορά την άνεσή τους, έχω κάποιες ενστάσεις...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσουν. Όχι μόνο από design αλλά είναι και εύχρηστα (για μένα, έτσι...). Εγώ δεν έχω κινητό με πλήκτρα αφής, αλλά έχουν 2 φίλοι μου. Αν το είχα κάθε μέρα μπορεί να μου φαίνονταν κάπως, αλλά τώρα μου αρέσουν. Είναι κάτι πρωτότυπο, που πάει να γίνει συνήθεια. Όλο και περισσότερα μοντέλα θα βγαίνουν με πλήκτρα αφής....

THIERRY HENRY 14 και να πα να γ.......

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα. Προστέθηκε και δημοσκόπηση.:)

Να διευκρινήσω όμως ότι ο δημιουργός του θέματος αναφέρεται σε πλήκτρα αφής και όχι οθόνες αφής.;)

Ακριβώς στα πλήκτρα αναφερόμουν μιά δέν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τηλέφωνο με οθόνες αφής , που σίγουρα ανήκουν σε κάποια άλλη κατηγορία . :)

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου έχει πάρει το νέο slide-up samsung (δεν ξέρω ποιο ακριβώς) που έχει πλήκτρα αφής μόνο τα 2 "smart" του μενού και το αποδοχή / απόρριψη κλήσης και είναι πολύ σπαστικό εαν είσαι στο κατάλογο και σου πατηθεί το κλήση κατά λάθος πρέπει να πατήσεις το μεσαίο πλήκτρο και μετά το "κλείσιμο" δεδομένου ότι έχει και κάποιο σημαντικό χρόνο απόκρισης σχεδόν τον έχεις καλέσει τον άλλο μέχρι να το κλείσεις. :)
Link to comment
Share on other sites

Proswpika, eixa provlima na prosarmostw sta pliktra afhs.

Apo ekei kai pera, nomizw oti mou aresoun perissotero ta pliktra afhs.Mou fainontai kai pio 3ekourasta.

8ema sunh8eias einai ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου έχει πάρει το νέο slide-up samsung (δεν ξέρω ποιο ακριβώς) που έχει πλήκτρα αφής μόνο τα 2 "smart" του μενού και το αποδοχή / απόρριψη κλήσης και είναι πολύ σπαστικό εαν είσαι στο κατάλογο και σου πατηθεί το κλήση κατά λάθος πρέπει να πατήσεις το μεσαίο πλήκτρο και μετά το "κλείσιμο" δεδομένου ότι έχει και κάποιο σημαντικό χρόνο απόκρισης σχεδόν τον έχεις καλέσει τον άλλο μέχρι να το κλείσεις. :)
Samsung SGH-U600 προφανώς... :D Αν κάνεις αυτό το λάθος, υπάρχει και η λύση του να κλείσεις το slide αμέσως. Δεν θα πάρει κανένα. ;)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Samsung SGH-U600 προφανώς... :D Αν κάνεις αυτό το λάθος, υπάρχει και η λύση του να κλείσεις το slide αμέσως. Δεν θα πάρει κανένα. ;)

Πού ήσουν τόσο καιρό να μας το έλεγες :) . Μου ερχόταν να το σπάσω άμα έβλεπα ότι καλούσα κάποιον κατα λάθος και όσο πατούσα το κουμπί για " κλείσιμο" δεν ανταποκρινόταν .:(

Το κακό είναι ότι μετά έπρεπε να κάτσω να εξηγίσω , γιατί παίρνανε πίσω και μου έλεγαν ότι τους χτύπησα 2-3 φορές και το έκλεισα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Samsung SGH-U600 προφανώς... :D Αν κάνεις αυτό το λάθος, υπάρχει και η λύση του να κλείσεις το slide αμέσως. Δεν θα πάρει κανένα. ;)

:respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

 

Καλά ούτε που μου πέρασε από το μυαλό...

Φαντάζομαι δικαιολογούμαι λίγο γιατί δεν είναι δικό μου το κινητό

:O

Link to comment
Share on other sites

Πού ήσουν τόσο καιρό να μας το έλεγες. Μου ερχόταν να το σπάσω άμα έβλεπα ότι καλούσα κάποιον κατα λάθος και όσο πατούσα το κουμπί για " κλείσιμο" δεν ανταποκρινόταν .

Το κακό είναι ότι μετά έπρεπε να κάτσω να εξηγίσω , γιατί παίρνανε πίσω και μου έλεγαν ότι τους χτύπησα 2-3 φορές και το έκλεισα!!!!!!!

:respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

 

Καλά ούτε που μου πέρασε από το μυαλό...

Φαντάζομαι δικαιολογούμαι λίγο γιατί δεν είναι δικό μου το κινητό

Η ανάγκη ρε παιδιά με έριξε στο να βρω την λύση αυτή... :D Άτιμη κοινωνία... :lol: Άσε που μπορεί να μην το βρήκα εγώ, αλλά να το είχα διαβάσει και στο σχετικό thread... :whistle: :O :p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Άν είναι όλα τα πλήκρα αφής, τότε είναι τέλειο, άν είναι όμως άλλα αφής και άλλα κανονικά(πχ. εκείνο το LG KG800 Chocolate) τότε ούτε στα σκουπίδια δεν θα το πέταγα. Φωτιά κατ'ευθείαν :)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσω όμως ότι ο δημιουργός του θέματος αναφέρεται σε πλήκτρα αφής και όχι οθόνες αφής.;)

 

Δεν το καταλαβα εξαρχης :O ...

 

Η ψηφος μου παει στην δευτερη επιλογη ...

 

Ειναι ταλαιπωρια για μενα :!: ...

Link to comment
Share on other sites

ουτε με φτιαχνει ουτε και με χαλαει,τα δουλευω ολα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

άν και έχω κινητό με πλήκρα αφής, δεν τα θεωρώ και τόσο βολικά. και σκεφτείτε ότι μόνο το πανω, το κατω, δεξιά και αριστερά είναι αφής. Φανταστείτε τι γίνετε στο prada ή στο iphone! δεν θα μπορω να τα χειριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ τα πλήκτρα αυτά ταλαιπωρία...Εκτός του ότι είναι μαγνήτες δαχτυλιών,είναι και ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΑ...χρησιμοποίησα ένα Samsung E250 για ένα μήνα και μου έβγαλε την πίστη,κυριολεκτικά...
Link to comment
Share on other sites

giati re paidia plhktra afhs?den to katalavenw!!!

dhladh otan patoysame kanonika ta koumpia kourazomastan,evw twra pou ta akoumpame einai pio ksekourasto?:wacko:

na peis oti einai gia mostra to katalavenw alla kata ta alla einai pio avolo,kai ase pou merikes fores kolane kai diafora alla!

 

plhktrologio kanoniko xhlies fores!!!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμφανισιακά μου αρέσουν, ειδικά στο δικό μου κινητό (Samsung SGH-i620). Και επιπλέον ξέρω ότι δε θα πιάσουν σκόνη ανάμεσα μετά από καιρό χρήσης, όπως τα συμβατικά πλήκτρα.

Από την άλλη, όταν βρίσκονται κοντά το ένα με το άλλο, είναι πολύ εύκολο άλλο να θες να πατήσεις και άλλο να ακουμπήσεις! :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...