Jump to content

Αγορά Σπιτιού


evvi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευοσμος εχει αρκετα σπιτια και φτηνα

το ρετζικι ειναι βορεια αν γνωριζεις κοντα στο φιλυρο δεν ειναι κοντα απο τον ευοσμο

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στο ρετζικι ειναι πιο ησυχα σιγουρα αλλα και πιο ακριβα αν βρεις στις ιδιες τιμες να προτιμησεις το ρετζικι
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

να πας να δεις το σπιτι μαζι με ενα φιλο σου και να υπογραψει αυτος..

αυτο αποδεσμευει μεν εσενα ως προς την αμοιη του μεσιτη ΑΛΛΑ οχι και τον ιδιοκτητη ο οποιος και παλι υποχρεουται να καταβαλει το ποσο...

 

Μη νομίζεις ότι πιάνει πάντα αυτό το κόλπο... ένα σωστά οργανωμένο μεσιτικό ψάχνει πολύ περισσότερο από ότι φαντάζεσαι και κατά 90% θα βρει τι παίχτηκε και θα δικαιωθεί νομικά από αυτόν που υπέγραψε για "κατάχρηση εμπιστευτικών πληροφοριών που αποτελούν περιουσιακό στοιχείο" όπως ακριβώς αναγράφεται στο έγγραφο.

Τώρα για το 20λεπτο που προαναφέρθηκε... δεν μπορείς να ξέρεις πόσο έχει δουλέψει αλλά και πόσα έχει πληρώσει ο κάθε μεσίτης για το σπίτι που σου άρεσε εσένα μέσα σε ένα 20λεπτό... Καλό είναι να μη μιλάμε και να μην εκφέρουμε απόψεις, πόσο μάλλον να δίνουμε και συμβουλές, για πράγματα που δε γνωρίζουμε.

Υπάρχει πολύς κόσμος που προσπαθεί να ξεγελάσει μεσίτες με διάφορους τρόπους, αλλά -πίστεψέ με- οι περισσότεροι γνωρίζουν τα κόλπα και τους καλύτερους τρόπους αντιμετώπισης αυτών... Έχουν αλλάξει πολύ τα δεδομένα στο συγκεκριμένο χώρο πλέον...

 

Αν δεν θέλεις να πληρώσεις μεσίτη, απλά μην πας σε μεσίτη... Πιο δίκαιο δεν είναι έτσι ? :wink:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Όπως επίσης είναι δικαιότερο αλλά και σύννομο, να πληρώνεις τον μεσίτη στην αναγραφόμενη επί του συμβολαίου αξία και όχι στην ανεπίσημη..
Link to comment
Share on other sites

Ναι και ακόμη δικαιότερο και σαφώς πιο σύννομο είναι να πληρώσεις και τον ιδιοκτήτη του ακινήτου σε αυτή την τιμή... Επίσης είναι λίγο άδικο για τον μεσίτη να σου δείχνει ένα σπίτι για 20 λεπτά (που φτάνει και σε 1-2 ώρες και όχι μόνο μια φορά), πόσο μάλλον όταν σου δείχνει 5-6 σπίτια... και αν εσύ αποφασίσεις να μην πάρεις, αυτός να μην πληρώνεται τίποτα. Δούλεψε πολλές ώρες για σένα και τζάμπα δηλαδή...

Όπως και να το δεις, το δικαιότερο είναι να τηρηθεί η γραπτή συμφωνία που υπέγραψες... Αλλά αφού όλα είναι κατόπιν συμφωνίας, το πιο σωστό και δίκαιο είναι να διαπραγματευτείς πριν υπογράψεις οτιδήποτε, και αν συμφωνήσετε, προχωράτε και βλέπετε σπίτια... :wink:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ακόμη δικαιότερο και σαφώς πιο σύννομο είναι να πληρώσεις και τον ιδιοκτήτη του ακινήτου σε αυτή την τιμή... Επίσης είναι λίγο άδικο για τον μεσίτη να σου δείχνει ένα σπίτι για 20 λεπτά (που φτάνει και σε 1-2 ώρες και όχι μόνο μια φορά), πόσο μάλλον όταν σου δείχνει 5-6 σπίτια... και αν εσύ αποφασίσεις να μην πάρεις, αυτός να μην πληρώνεται τίποτα. Δούλεψε πολλές ώρες για σένα και τζάμπα δηλαδή...

 

Ωραία τότε, ας υιοθετήσουν ένα σύστημα αμοιβής κατά το οποίο να πληρώνονται με τις εργατοώρες που ασχολούνται μαζί σου, έστω και αν δεν αγοράσεις τελικά. Πιο δίκαιο δεν θα είναι έτσι;

...συνείδηση, κάθε γενιάς μανιφέστο...
Link to comment
Share on other sites

απλος αυτο που πιστευω ΕΓΩ οτι παλια ηταν αλλιως τωρα ειναι μετρημένη οι καλοι μεσιτες , δεν καθονται να συμβουλεψουν πωλητη και αγοραστη , κυριως πωλητη για την σωστη τιμη πωλησεις η ενοικιασης (οτι τιμη πει ο πωλητης) γιατι ''δεν'' θελουν να χασουν ,γιατι αν ενα ακινητο το πουλαει ο ιδιοκτητης 180.000€ και αξιζη 160.000€ θα χασει το ποσοστο απο τα 20000€ κ.α

και το ΑΛΛΟ

το βασικο οτι καθονται με εναν αγγελιοφορο και ''ξαχνουν'' ιδιωτες που πουλανε η ενοικιαζουν για να τους ''βρουν'' ενδιαφερόμενο, ενας γνωστος ιδιοκτητης που ηθελα να ενοικίαση σπιτι τον πηραν 6 μεσίτες με ''ετοιμους πελατες!!!'' και οι 2 τον ειπαν οτι δεν θα τον χρεωσουν αμοιβη !!

Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις ότι πιάνει πάντα αυτό το κόλπο... ένα σωστά οργανωμένο μεσιτικό ψάχνει πολύ περισσότερο από ότι φαντάζεσαι και κατά 90% θα βρει τι παίχτηκε και θα δικαιωθεί νομικά από αυτόν που υπέγραψε για "κατάχρηση εμπιστευτικών πληροφοριών που αποτελούν περιουσιακό στοιχείο" όπως ακριβώς αναγράφεται στο έγγραφο.

Τώρα για το 20λεπτο που προαναφέρθηκε... δεν μπορείς να ξέρεις πόσο έχει δουλέψει αλλά και πόσα έχει πληρώσει ο κάθε μεσίτης για το σπίτι που σου άρεσε εσένα μέσα σε ένα 20λεπτό... Καλό είναι να μη μιλάμε και να μην εκφέρουμε απόψεις, πόσο μάλλον να δίνουμε και συμβουλές, για πράγματα που δε γνωρίζουμε.

Υπάρχει πολύς κόσμος που προσπαθεί να ξεγελάσει μεσίτες με διάφορους τρόπους, αλλά -πίστεψέ με- οι περισσότεροι γνωρίζουν τα κόλπα και τους καλύτερους τρόπους αντιμετώπισης αυτών... Έχουν αλλάξει πολύ τα δεδομένα στο συγκεκριμένο χώρο πλέον...

 

Αν δεν θέλεις να πληρώσεις μεσίτη, απλά μην πας σε μεσίτη... Πιο δίκαιο δεν είναι έτσι ? :wink:

θα απαντησω μονο και μονο επειδη εγραψες σε 2ο ενικο και για να ξεκαθαρισω την θεση μου.

δεν προτεινα σε κανεναν να παει και να βαλει γνωστο να υπογραψει.ηταν μια επεξηγηση στο ποστ του μακις_θεσσ(νομιζω):)

η θεση μου ειναι να παει σε εναν μεσιτη ξεκαθαρα και αν βρει κατι που της αρεσει να πληρωσει το ποσο για να τελειωνει καθαρα.

για το 20 λεπτο που αναφερεις μαλλον δεν ειναι για μενα,καθως δεν θυμαμαι να εγραψα κατι σχετικο

τελος ,συμφωνω με την τελευταια σου φραση.κανεις δεν υποχρεωνει κανενα να παει σε μεσιτικο γραφειο.ελευθερη επιλογη ειναι:)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Freak... Sorry αν παρεξηγήθηκες, το ποστ μου δεν απευθυνόταν σε κανέναν συγκεκριμένο, απλά απευθυνόταν γενικά σε διάφορα που γράφτηκαν εδώ μέσα από διάφορους.

 

Όπως και να΄χει, δεν είναι ωραίο να συμβουλεύουμε κάποιον να πάει να εξαπατήσει κάποιον άλλον, ειδικά όταν μιλάμε για έναν απλό μεσίτη που παλεύει να σε εξυπηρετήσει. Δεν είναι το ίδιο με το να μιλάμε για τη Vodafone...

 

Αλλά επισημαίνω ότι αν υπογράψει κάποιος γνωστός/φίλος, το μόνο που θα καταφέρει ο "έξυπνος" αγοραστής, θα είναι να μπλέξει το γνωστό/φίλο του... στην περίπτωση που επιλέξει σωστά οργανωμένο μεσιτικό γραφείο φυσικά.

 

Μάκη... Σε αυτό για το ποσοστό που ανέφερες είσαι λάθος, το γιατί δε χωράει το φόρουμ να στο εξηγήσω... Αυτό με τους μετρημένους σωστούς μεσίτες όμως, προσωπικά το ζω καθημερινά και δε διαφωνώ. Όπως πιστεύω ότι το ζεις και εσύ στον δικό σου κλάδο, όποιος και αν είναι αυτός. Απλά μετρημένοι είναι και οι σωστοί ελεύθεροι επαγγελματίες γενικότερα, αλλά σε γενικές γραμμές δεν είναι σωστό να συμβουλεύουμε τον κόσμο να πάει να τους εξαπατήσει... Το να προσέξεις να πέσεις σε σωστό μεσίτη και να τον πληρώσεις σωστά, είναι εντελώς διαφορετικό από το να εξαπατήσεις τον οποιοδήποτε μεσίτη... :wink: Τώρα για αυτό που ανέφερες ότι "πλακώσανε" οι μεσίτες στο τηλέφωνο, τι να πω... Ειδικά αυτούς που είπαν ότι θα το "δουλέψουν" χωρίς αμοιβή, να τους προσέχεις. Το μόνο που θέλουν είναι να γεμίσουν τη βιτρίνα τους... Ουσιαστικά αυτοί είναι που "χαλάνε" το χώρο, οι μπακαλομεσίτες, (οι παλιοί όπως ανέφερες και εσύ)... Το ίδιο συμβαίνει και σε όλους τους κλάδους άλλωστε (αν συναντηθούμε ποτέ θα σου πω για την πρώην οδοντίατρό μου συγκεκριμένα - όχι την Freak)... Οι σοβαροί επαγγελματίες δρούν πολύ διαφορετικά. Δε μπορεί, θα έχεις πετύχει κάπου και τέτοιους και θα έχεις δει.

 

tronik ... Αν εσύ νομίζεις ότι ο άνθρωπος που ουσιαστικά θα σου βρει το σπίτι στο οποίο θα μεγαλώσεις τα παιδιά σου και την οικογέννειά σου δεν αξίζει αυτά που σου ζητάει, απλά μη δεις σπίτια από μεσίτες. Όσο για αυτό που είπες, ότι θα έπρεπε να χρεώνεται με την ώρα που ξοδεύει για σένα... συμφωνώ και επαυξάνω !!! Θα γίνω και πλούσιος έτσι !!! :lol: Με αυτό τον όρο, όποτε θέλεις, έλα από το γραφείο μου και -πίστεψέ με- θα σου δείξω τα πάντα, ακόμη και τα υπόγεια πάρκιγκ της Θεσσαλονίκης, άσχετα αν εσύ ψάχνεις ρετιρέ οροφοδιαμέρισμα στην Κρήτη... Όπως βλέπεις, οι μπακαλομεσίτες πάλι θα βρουν τρόπους να σε ξεζουμίσουν και όπως καταλαβαίνεις, δε σε συμφέρει ούτε εσένα κάτι τέτοιο, εκτός και αν έχεις πολύ χρόνο και χρήμα για χάσιμο. Σε αυτή την περίπτωση όμως, δε θα πας σε μεσίτη αφού έχεις όλο το χρόνο να ψάξεις μόνος σου... :wink:

 

Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο το τοπίο, η μεσιτεία είναι σύμβαση έργου και σε καμμία περίπτωση σύμβαση χρόνου. Οι μεσίτες έχουν πολύ πιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθούν, από το να γυρνάνε τον ένα πελάτη δεξιά και αριστερά...

 

Όποιος δεν αποδέχεται τη σημερινή κατάσταση, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να μην πάει σε μεσιτικά γραφεία... Πιο ξεκάθαρα δε μπορώ να το πω... :wink:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ακόμη δικαιότερο και σαφώς πιο σύννομο είναι να πληρώσεις και τον ιδιοκτήτη του ακινήτου σε αυτή την τιμή... Επίσης είναι λίγο άδικο για τον μεσίτη να σου δείχνει ένα σπίτι για 20 λεπτά (που φτάνει και σε 1-2 ώρες και όχι μόνο μια φορά), πόσο μάλλον όταν σου δείχνει 5-6 σπίτια... και αν εσύ αποφασίσεις να μην πάρεις, αυτός να μην πληρώνεται τίποτα. Δούλεψε πολλές ώρες για σένα και τζάμπα δηλαδή...

Όπως και να το δεις, το δικαιότερο είναι να τηρηθεί η γραπτή συμφωνία που υπέγραψες... Αλλά αφού όλα είναι κατόπιν συμφωνίας, το πιο σωστό και δίκαιο είναι να διαπραγματευτείς πριν υπογράψεις οτιδήποτε, και αν συμφωνήσετε, προχωράτε και βλέπετε σπίτια... :wink:

 

Ωραία λοιπόν..αν ο πωλητής μου το κάνει δωρεά το σπίτι..δεν θα πάρει τίποτε ο μεσίτης..να ξέρεις ότι ισχύει ό,τι γράφει το συμβόλαιο,όσο και να χτυπιέται ο μεσίτης..

 

Αυτό που θεωρώ απαράδεκτο στον χώρο των μεσιτών, είναι ότι:

 

1. Πέρα από την αδιαφορία των περισσοτέρων, είναι απαράδεκτο να πλουτίζουν εύκολα με παντελώς μαύρα χρήματα και με τρόπο δυσανάλογο με την εργασία, την εξειδίκευση,τα προσόντα τον κόπο και την μόρφωσή τους..σκεφτείτε ότι σε μία αγοραπωλησία ύψους 200.000 €, θα πάρουν ως αμοιβή 8.000 €..οι περισσότεροι από έσας σε πόσο χρόνο θα αποκερδαίνατε το ίδιο ποσό..;

 

2. Τις περισσότερες φορές απαιτούν να μην αναγραφεί στο αγοραπωλητήριο συμβόλαιο ότι μεσολάβησε μεσίτης για φορολογικούς λόγους..

 

3. Αν τους ζητήσεις απόδειξη, αντιδρούν ισχυριζόμενοι ότι θα πρέπει να επιβαρυνθείς το Φ.Π.Α..ενώ είναι παγκοίνως γνωστό ότι οι αμοιβές από παροχή υπηρεσιών και οι πωλήσεις προσφέρονται συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ..κανείς δεν αγοράζει μία τηλεόραση, ένα ζευγάρι παπούτσια, ή επισκέπτεται ένα γιατρό, ένα χρηματιστή ή οποιονδήποτε και συζητά για τιμές άνευ Φ.Π.Α.

 

4. Τέλος, σχεδόν κανείς μεσίτης δεν έχει κερδίσει δίκη ισχυριζόμενος διαφορά αμοιβής του εν σχέσει με το πραγματικό τίμημα απ' ότι το αναγραφέν στο συμβόλαιο...και τούτο διότι πολύ απλά, στην μεσιτική σύμβαση ( η οποία συνίσταται στην υπόδειξη ευκαιριών) δεν αναγράφουν το ευκτέο τίμημα για ευνόητους λόγους..

 

Κατά τα λοιπά, κανείς δεν προέτρεψε στην εξαπάτηση μεσιτών, αλλά ας μην τους παρουσιάζουμε και ως τα παιδιά της φάμπρικας..

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν..αν ο πωλητής μου το κάνει δωρεά το σπίτι..δεν θα πάρει τίποτε ο μεσίτης..να ξέρεις ότι ισχύει ό,τι γράφει το συμβόλαιο,όσο και να χτυπιέται ο μεσίτης..

 

Αυτό που θεωρώ απαράδεκτο στον χώρο των μεσιτών, είναι ότι:

 

1. Πέρα από την αδιαφορία των περισσοτέρων, είναι απαράδεκτο να πλουτίζουν εύκολα με παντελώς μαύρα χρήματα και με τρόπο δυσανάλογο με την εργασία, την εξειδίκευση,τα προσόντα τον κόπο και την μόρφωσή τους..σκεφτείτε ότι σε μία αγοραπωλησία ύψους 200.000 €, θα πάρουν ως αμοιβή 8.000 €..οι περισσότεροι από έσας σε πόσο χρόνο θα αποκερδαίνατε το ίδιο ποσό..;

 

2. Τις περισσότερες φορές απαιτούν να μην αναγραφεί στο αγοραπωλητήριο συμβόλαιο ότι μεσολάβησε μεσίτης για φορολογικούς λόγους..

 

3. Αν τους ζητήσεις απόδειξη, αντιδρούν ισχυριζόμενοι ότι θα πρέπει να επιβαρυνθείς το Φ.Π.Α..ενώ είναι παγκοίνως γνωστό ότι οι αμοιβές από παροχή υπηρεσιών και οι πωλήσεις προσφέρονται συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ..κανείς δεν αγοράζει μία τηλεόραση, ένα ζευγάρι παπούτσια, ή επισκέπτεται ένα γιατρό, ένα χρηματιστή ή οποιονδήποτε και συζητά για τιμές άνευ Φ.Π.Α.

 

4. Τέλος, σχεδόν κανείς μεσίτης δεν έχει κερδίσει δίκη ισχυριζόμενος διαφορά αμοιβής του εν σχέσει με το πραγματικό τίμημα απ' ότι το αναγραφέν στο συμβόλαιο...και τούτο διότι πολύ απλά, στην μεσιτική σύμβαση ( η οποία συνίσταται στην υπόδειξη ευκαιριών) δεν αναγράφουν το ευκτέο τίμημα για ευνόητους λόγους..

 

Κατά τα λοιπά, κανείς δεν προέτρεψε στην εξαπάτηση μεσιτών, αλλά ας μην τους παρουσιάζουμε και ως τα παιδιά της φάμπρικας..

 

Στο 1 διαφωνώ 100%, μιας και δεν μπορείς να έχεις ιδέα για το επίπεδο της μόρφωσης και την εξειδίκευση του καθενός. Για την εργασία και τον κόπο, δούλεψε ως μεσίτης πρώτα και τα ξαναλέμε. Αν δεν ξέρεις, πως εκφέρεις άποψη ? Αλλά, αφού πλουτίζουν τόσο εύκολα, γιατί δε γίνεσαι και εσύ μεσίτης ?

Στο 2 είσαι επίσης λάθος, καθώς ΠΑΝΤΟΤΕ οι πελάτες απαιτούν να μην αναγραφούν οι μεσίτες στο συμβόλαιο για να μην κοπούν αποδείξεις και να γλυτώσουν το ΦΠΑ.

Στο 3... ούτε οι μεσίτες συζητήνε για τιμές χωρίς ΦΠΑ. Η τιμές είναι 2%+ΦΠΑ όπως ακριβώς οφείλει να αναγράφει στη σύμβαση μεσιτείας κάθε μεσιτικό γραφείο.

Για το 4... Για το τι δίκες έχουν κερδίσει μεσίτες, άσε να το ξέρω καλύτερα από σένα. Αυτό με την αξία συμβολαίου μπορείς να το κάνεις στον ιδιοκτήτη του ακινήτου, μόνο αν δε μεσολάβησε μεσίτης, αλλά όχι στο γραφείο. Επιπλέον, κανείς μεσίτης δε θα κερδίσει ποτέ δίκη διαφορετική από αυτά που έχει γράψει στη σύμβαση μεσιτείας... αν δε γράφουν την πραγματική αξία αυτοί που σε εξυπηρέτησαν, ας πρόσεχαν... :wink:

 

Αλλά αφού έχεις τέτοιες απόψεις και τέτοιο μίσος, ποιός ο λόγος να πας σε μεσίτη ? Αφού μπορείς να το αγοράσεις/πουλήσεις και μόνος σου, απλά κάντο...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

E,τωρα ειναι λιγο περιεργο αυτο..Δηλαδη αν εγω αντι να παω σε μεσιτη στειλω σε αυτον καποιο φιλικο η συγγενικο προσωπο .Κι το σπιτι το αγορασω εγω μεσω συννενοησης με τον ιδιοτητη.πως μπορει να αποδειξει ο αλλος οτι το σπιτι δεν το βρηκα μονη μου κι οτι η πληροφορια διερρευσε?
Link to comment
Share on other sites

tronik ... Αν εσύ νομίζεις ότι ο άνθρωπος που ουσιαστικά θα σου βρει το σπίτι στο οποίο θα μεγαλώσεις τα παιδιά σου και την οικογέννειά σου δεν αξίζει αυτά που σου ζητάει, απλά μη δεις σπίτια από μεσίτες.

 

Με την ίδια λογική, θα πρέπει να δώσω μια περιουσία και στο δικηγόρο, στο συμβολαιογράφο, οι οποίοι (μεταξύ μας) κάνουν ΠΟΛΥ σοβαρότερη δουλειά από αυτή του μεσίτη. Μου φαίνεται απλώς γελοίο να πληρώνω 5πλάσια σχεδόν στο μεσίτη απ'ότι στις κατηγορίες που ανέφερα. Άσε που το σπίτι δε μου το βρίσκει ο μεσίτης, ΕΓΩ το διαλέγω. Ο μεσίτης απλά μου κάνει τη ζωή πιο εύκολη (όχι όμως τόσο εύκολη ώστε να πληρωθεί με το 2% της εμπορικής αξίας του σπιτιού, έλεος!).

Μη τα παραλέμε...μην ανάγουμε σε λειτούργημα τη μεσιτεία!!!

 

Όσο για αυτό που είπες, ότι θα έπρεπε να χρεώνεται με την ώρα που ξοδεύει για σένα... συμφωνώ και επαυξάνω !!! Θα γίνω και πλούσιος έτσι !!! :lol: Με αυτό τον όρο, όποτε θέλεις, έλα από το γραφείο μου και -πίστεψέ με- θα σου δείξω τα πάντα, ακόμη και τα υπόγεια πάρκιγκ της Θεσσαλονίκης, άσχετα αν εσύ ψάχνεις ρετιρέ οροφοδιαμέρισμα στην Κρήτη... Όπως βλέπεις, οι μπακαλομεσίτες πάλι θα βρουν τρόπους να σε ξεζουμίσουν και όπως καταλαβαίνεις, δε σε συμφέρει ούτε εσένα κάτι τέτοιο, εκτός και αν έχεις πολύ χρόνο και χρήμα για χάσιμο. Σε αυτή την περίπτωση όμως, δε θα πας σε μεσίτη αφού έχεις όλο το χρόνο να ψάξεις μόνος σου... :wink:

 

Κάθε ελεύθερος επαγγελματίας που χρεώνεται με εργατοώρες θα μπορούσε να ακολουθήσει την τακτική που περιγράφεις. π.χ ένας υδραυλικός θα μπορούσε να κάνει 12 ώρες για να αλλάξει μια τάπα... Μιλάμε για "θεωρητικά" έντιμες καταστάσεις, όχι για λαμογιές. Σε αυτή την έντιμη βάση, ναι, επιμένω ότι πρέπει να χρεώνονται οι μεσίτες με την ώρα...

 

Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο το τοπίο, η μεσιτεία είναι σύμβαση έργου και σε καμμία περίπτωση σύμβαση χρόνου. Οι μεσίτες έχουν πολύ πιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθούν, από το να γυρνάνε τον ένα πελάτη δεξιά και αριστερά...

 

Εδώ μου κάνεις πλάκα προφανώς! Και γώ που πουλάω αυτοκίνητα (που λέει ο λόγος), έχω πιο σοβαρά πράγματα να κάνω από το να δείχνω τα μοντέλα στους πελάτες που έρχονται στο μαγαζί. Σιγά μη κάτσω να τους τα δείξω, ας τα δούνε μόνοι τους :lol:

 

Όποιος δεν αποδέχεται τη σημερινή κατάσταση, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να μην πάει σε μεσιτικά γραφεία... Πιο ξεκάθαρα δε μπορώ να το πω... :wink:

 

Συμφωνώ και επαυξάνω ;) Η αισχροκέρδεια (βλέπε και τράπεζες π.χ.) είναι κάτι που πρέπει να καταπολεμήσουμε με αποχή, αν και δυστυχώς μερικές φορές είμαστε αναγκασμένοι να υποκύπτουμε...

...συνείδηση, κάθε γενιάς μανιφέστο...
Link to comment
Share on other sites

E,τωρα ειναι λιγο περιεργο αυτο..Δηλαδη αν εγω αντι να παω σε μεσιτη στειλω σε αυτον καποιο φιλικο η συγγενικο προσωπο .Κι το σπιτι το αγορασω εγω μεσω συννενοησης με τον ιδιοτητη.πως μπορει να αποδειξει ο αλλος οτι το σπιτι δεν το βρηκα μονη μου κι οτι η πληροφορια διερρευσε?

 

Μπορεί να το αποδείξει και εύκολα... το πως γίνεται αυτό, φυσικά δε θα σου το πω... Αυτό που θα σε συμβουλέψω είναι να μην πας σε μεσίτη αν δεν θέλεις να τον πληρώσεις και φυσικά αν πας, σε συμβουλεύω να μην παζαρέψεις την μεσιτική αμοιβή. Απλά κάνε καλύτερα παζάρια στην τιμή του ακινήτου και -πίστεψέ με- αν δεν παζαρέψεις τη μεσιτικη αμοιβή, ο μεσίτης θα "ρίξει" το ακίνητο όσο μπορεί... :wink:

 

tronik, δεν είπα ότι η μεσιτεία είναι λειτούργημα, επάγγελμα είναι με συγκεκριμένη αμοιβή που απλά δε σου αρέσει εσένα. Αλλά αν δεν υπήρχε ο μεσίτης και εσύ δεν έβρισκες το σπίτι που διάλεξες, ούτε εσύ θα έμενες εκεί, ούτε και οι δικηγόροι και συμβολαιογράφοι θα είχαν δουλειά... Για τη σύμβαση έργου δε σου κάνω καμμία πλάκα. Νομοθεσία είναι. Με το να γυρνάει δεξιά και αριστερά τον πελάτη, άλλο εννοούσα και άλλο κατάλαβες. Με συμφέρει να του δείξω πρώτο-πρώτο αυτό ακριβώς που ψάχνει και αυτό ακριβώς προσπαθώ να κάνω στη δουλειά μου... Κάθε ελεύθερος επαγγελματίας πληρώνεται για το αποτέλεσμα της δουλειάς του και ορίζει μόνος του τις τιμές... Τον υδραυλικό τον πλήρωσα εγώ για συγκεκριμένη δουλειά, όχι για τις ώρες που έκανε να την τελειώσει. Και του έδωσα αυτά ακριβώς που συμφωνήσαμε... Όσο για τα λαμόγια που αναφέρεις, πίστεψέ με και στη δική σου δουλειά υπάρχουν σε μεγάλο ποσοστό, όποια και αν είναι αυτή. Δυστυχώς το κακό είναι γενικό...

Ευτυχώς όμως υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι που ξέρουν να ξεχωρίζουν τα λαμόγια από τους επαγγελματίες. Αυτοί είναι και οι άνθρωποι που πραγματικά εργάζονται και ζούνε στη σημερινή πραγματικότητα. Και αυτών η γνώμη μετράει για μένα, όχι των αργόσχολων...

 

Τέλος το να χαρακτηρίζεις την αμοιβή της δουλειάς μου ως "αισχροκέρδια" με προσβάλει σαν επαγγελματία, οπότε δε θα ασχοληθώ άλλο με δικές σου απόψεις. Αυτά να τα πεις στον δικό σου κλαδο, αλλά όχι σε ανθρώπους που δε γνωρίζεις πόσο και πως εργάζονται. Συνέχισε την αποχή σου από τράπεζες, μεσίτες και από όλη την κοινωνία αν θέλεις. Μπορείς να κάνεις και πορεία διαμαρτυρίας...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε συ .γιατι αυτο καταντα παρανοια αν δηλαδη την ιδια περιοδο με μενα ψαχνει σπιτι κι η αδερφη μου ,η η ξαδερφη μουκι το σπιτι το βρω τυχαια κι εγω σημαινει οτι μου το υπεδειξε αυτη?Ότι ενα σπιτι πουλιεται το ξερει ολη η γειτονια ..Εκτος αν το κρυβετε ..

αα,μαλιστα μην παζαρεψω την μεσιτικη τιμη γιαρι με αυτο τον τροπο θα κοπουν χρηματα απο την τιμη του ακινητου..Μαλιστααα..Ο πελατης που πουλαει το ξερει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε συ .γιατι αυτο καταντα παρανοια αν δηλαδη την ιδια περιοδο με μενα ψαχνει σπιτι κι η αδερφη μου ,η η ξαδερφη μουκι το σπιτι το βρω τυχαια κι εγω σημαινει οτι μου το υπεδειξε αυτη?Ότι ενα σπιτι πουλιεται το ξερει ολη η γειτονια ..Εκτος αν το κρυβετε ..

αα,μαλιστα μην παζαρεψω την μεσιτικη τιμη γιαρι με αυτο τον τροπο θα κοπουν χρηματα απο την τιμη του ακινητου..Μαλιστααα..Ο πελατης που πουλαει το ξερει αυτο?

 

Ο πωλητής θα είναι ικανοποιημένος σε κάθε περίπτωση, αφού ο ίδιος ορίζει αρχική και κατώτατη τιμή στο μεσίτη... Αν νομίζεις ότι μπορείς να το βρεις τυχάια και να κάνεις και καλύτερα παζάρια από το μεσίτη, δε βρίσκω το λόγο να πας...

Εγώ φιλικά σε συμβούλεψα... ότι νομίζεις κάνε...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Τέλος το να χαρακτηρίζεις την αμοιβή της δουλειάς μου ως "αισχροκέρδια" με προσβάλει σαν επαγγελματία, οπότε δε θα ασχοληθώ άλλο με δικές σου απόψεις. Αυτά να τα πεις στον δικό σου κλαδο, αλλά όχι σε ανθρώπους που δε γνωρίζεις πόσο και πως εργάζονται. Συνέχισε την αποχή σου από τράπεζες, μεσίτες και από όλη την κοινωνία αν θέλεις. Μπορείς να κάνεις και πορεία διαμαρτυρίας...

 

Μα δε μίλησα για σένα, δε ξέρω πόσο κοστολογείς τη δουλειά σου, και είμαι σίγουρος από τα λεγόμενά σου ότι την κάνεις καλά.

 

Μίλησα για τη δική μου, προσωπική εμπειρία, που έδωσα τα πιο χαμένα, τσάμπα, άδικα, μαύρα (με την μεταφορική έννοια) λεφτά που έχω δώσει στη ζωή μου.

Όσο να ναι, 5.000 ευρώ σε κάποιον που ασχολήθηκε συνολικά 2 ώρες μαζί μου, και άντε να δεχτώ άλλες 2-3 backoffice, είναι πολλά...ακόμα τα κλαίω.

Συγνώμη, αλλά κάποιοι (όπως κι εγώ) δουλεύουν >5 μήνες 8 ωρο για να τα βγάλουν αυτά τα χρήματα (και μάλλον δε κατάλαβες καλά, αυτό με τα αυτοκίνητα ήταν παράδειγμα, δεν είναι αυτή η δουλειά μου!).

Και όσο για το τελευταίο, αν και είναι off topic για τη στάση απέναντι στην κοινωνία, ναι, το θεωρώ υπερ εμού και όσων το κάνουν, τη διαμαρτυρία, τις πορείες και γενικά την αντίδραση σε όσα θεωρώ "άδικα".

 

Φιλικά πάντα! :)

...συνείδηση, κάθε γενιάς μανιφέστο...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειμαι δικηγορος και ειχα πολυ προσφατα μπλεξιματα με ενα μεσιτη - λαμογιο που με ετρεχε στα δικαστηρια, ενα θα σας πω: Αν πατε σε δικαστηριο με μεσιτη, κατα 95% θα το χασετε. Εχει διαμορφωθει απο τα δικαστηρια μια απιστευτα ευνοικη νομολογια (σειρα δικαστικων αποφασεων) για αυτους, που τους καλυπτει σε καθε σχεδον περιπτωση. Το πως και γιατι εχει γινει αυτο δεν το ξερω και δεν το κρινω, απλα το παραθετω ως γεγονος.

Εγω που ειμαι δικηγορος και ειχα ΔΙΚΙΟ ίδρωσα πολυ για να ξεμπλεξω απο το μεσιτη - λαμογιο που μου εκανε αγωγη και θεωρω τον εαυτο μου τυχερο που ξεμπλεξα και δεν πληρωσα δραχμη, ασχετα αν εφαγα μερες για να δουλεψω την υποθεση.

Η συμβουλη μου λοιπον ειναι, αν τελικα πατε σε μεσιτη, μην μπειτε στη διαδικασια να σκεφτεστε κολπα να ξεφυγετε απο την αμοιβη. Ειναι χαμενος κοπος και θα τρεχετε στα δικαστηρια απλα και μονο για να χασετε τη δικη.

Η πιο ασφαλης λυση ειναι να τον πληρωσετε ή να μην πατε καθολου σε μεσιτες.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

ενα θα σας πω: Αν πατε σε δικαστηριο με μεσιτη, κατα 95% θα το χασετε. Εχει διαμορφωθει απο τα δικαστηρια μια απιστευτα ευνοικη νομολογια (σειρα δικαστικων αποφασεων) για αυτους, που τους καλυπτει σε καθε σχεδον περιπτωση. Το πως και γιατι εχει γινει αυτο δεν το ξερω και δεν το κρινω, απλα το παραθετω ως γεγονος.

 

Το πως και γιατί φίλε Alki, είναι πολύ απλό: Η αγορά ακινήτων φέρνει πολλά έσοδα στο κράτος ως γνωστόν. Επομένως δεν είναι συμφέρον να "φρενάρονται" όσοι συμμετέχουν σε αυτό το μηχανισμό...Ίσα ίσα...

...συνείδηση, κάθε γενιάς μανιφέστο...
Link to comment
Share on other sites

Μα δε μίλησα για σένα, δε ξέρω πόσο κοστολογείς τη δουλειά σου, και είμαι σίγουρος από τα λεγόμενά σου ότι την κάνεις καλά.

 

Μίλησα για τη δική μου, προσωπική εμπειρία, που έδωσα τα πιο χαμένα, τσάμπα, άδικα, μαύρα (με την μεταφορική έννοια) λεφτά που έχω δώσει στη ζωή μου.

Όσο να ναι, 5.000 ευρώ σε κάποιον που ασχολήθηκε συνολικά 2 ώρες μαζί μου, και άντε να δεχτώ άλλες 2-3 backoffice, είναι πολλά...ακόμα τα κλαίω.

Συγνώμη, αλλά κάποιοι (όπως κι εγώ) δουλεύουν >5 μήνες 8 ωρο για να τα βγάλουν αυτά τα χρήματα (και μάλλον δε κατάλαβες καλά, αυτό με τα αυτοκίνητα ήταν παράδειγμα, δεν είναι αυτή η δουλειά μου!).

Και όσο για το τελευταίο, αν και είναι off topic για τη στάση απέναντι στην κοινωνία, ναι, το θεωρώ υπερ εμού και όσων το κάνουν, τη διαμαρτυρία, τις πορείες και γενικά την αντίδραση σε όσα θεωρώ "άδικα".

 

Φιλικά πάντα! :)

 

ΟΚ, το έσωσες !!! :lol:

Αυτές οι 2-3 backoffice που αναφέρεις, είναι σίγουρα τραγικά περισσότερες όσον αφορά το ακίνητο. Για σένα δεν ξέρω τι μπορεί να έκανε, αλλά για να έχεις τέτοια άποψη προφανώς δεν έκανε και πολλά η απλά δε σου τα ανέφερε (και εγώ έχω κάνει το λάθος να μην τα αναφέρω). Αυτές οι Χ ώρες λοιπόν μπορεί και να σου σώσανε πολύ περισσότερα χρήματα από τα 5 χιλιάρικα που κλαις και να μην το ξέρεις... Αυτό ακριβώς όμως εννοούμε σύμβαση έργου, το αποτέλεσμα πλήρωσες. (Και μη μου πεις να τα πλήρωνε ο ιδιοκτήτης αφού οι ώρες ξοδεύτηκαν στο ακίνητο, γιατί αυτός θα μπορούσε άνετα να τα δώσει και να ανεβάσει την κατώτατη τιμή κατά 5 χιλιάρικα τα οποία και δεν θα έκλαιγες αν είχε γίνει εξαρχής). Είναι τραγικά πιο δύσκολο το να κλείσεις συμφωνία για ακίνητο, παρά για οτιδήποτε άλλο.

Συνοψίζοντας, δεν ξέρω σε ποιόν πήγες και πως δουλεύει, για αυτό έβαλα και το "μπορεί" στην πρότασή μου και φυσικά δε μπορώ και να εκφέρω γνώμη... Ισως να τα άξιζε και με το παραπάνω, ίσως και να μην άξιζε ούτε τα μισά, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλοι είναι ίδιοι...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Στο 1 διαφωνώ 100%, μιας και δεν μπορείς να έχεις ιδέα για το επίπεδο της μόρφωσης και την εξειδίκευση του καθενός.

 

Όταν θα ιδρυθεί η Ανωτάτη Σχολή Μεσιτών θα το ξανασυζητήσουμε..

 

Για την εργασία και τον κόπο, δούλεψε ως μεσίτης πρώτα και τα ξαναλέμε. Αν δεν ξέρεις, πως εκφέρεις άποψη ? Αλλά, αφού πλουτίζουν τόσο εύκολα, γιατί δε γίνεσαι και εσύ μεσίτης ?

 

Ίσως να έχω συναλλαχθεί με περισσότερους μεσίτες απ' όσα ακίνητα έχεις επιδείξει, επομένως μην βιάζεσαι...όσο για το γιατί δεν γίνομαι μεσίτης, θα σου υπενθυμίσω ότι ο καθένας μας ασκεί ένα επάγγελμα..κάποιοι τυγχάνει να το αγαπούν κιόλας..

 

Στο 2 είσαι επίσης λάθος, καθώς ΠΑΝΤΟΤΕ οι πελάτες απαιτούν να μην αναγραφούν οι μεσίτες στο συμβόλαιο για να μην κοπούν αποδείξεις και να γλυτώσουν το ΦΠΑ.

 

Αν το επεδίωκαν αυτό οι πελάτες, θα ήταν εκτεθειμένοι στον κίνδυνο να απαιτήσει ξανά την αμοιβή του ο μεσίτης..

 

 

Για το 4... Για το τι δίκες έχουν κερδίσει μεσίτες, άσε να το ξέρω καλύτερα από σένα. Αυτό με την αξία συμβολαίου μπορείς να το κάνεις στον ιδιοκτήτη του ακινήτου, μόνο αν δε μεσολάβησε μεσίτης, αλλά όχι στο γραφείο.

 

Προφανώς δεν είσαι και πολύ σχετικός με το επάγγελμα..ειδάλλως θα γνώριζες ότι υπάρχει πληθώρα δικαστικών αποφάσεων οι οποίες μειώνουν το ποσοστό του μεσίτη μέχρις και 0,5% αναλογικά με τον κόπο και τον χρόνο του και παρά τα συμφωνηθέντα στην μεσιτική σύμβαση..

 

 

 

Επιπλέον, κανείς μεσίτης δε θα κερδίσει ποτέ δίκη διαφορετική από αυτά που έχει γράψει στη σύμβαση μεσιτείας... αν δε γράφουν την πραγματική αξία αυτοί που σε εξυπηρέτησαν, ας πρόσεχαν...

 

Μόνο αν αναγράφεται το ευκτέο τίμημα κατ' ανώτατο και κατώτατο όριο..ειδάλλως...ποιος θα έβαζε αντικειμενική αξία στο συμβόλαιο όταν έχει υπογραφεί μεσιτική σύμβαση με πραγματική αξία, με τον κίνδυνο να διωχθεί για φορολογική παράβαση..

 

Αλλά αφού έχεις τέτοιες απόψεις και τέτοιο μίσος, ποιός ο λόγος να πας σε μεσίτη ? Αφού μπορείς να το αγοράσεις/πουλήσεις και μόνος σου, απλά κάντο...

 

Σαφώς και το κάνω μόνος μου, διότι είναι η ραθυμία και η αβελτηρία του ενδιαφερομένου που αποθρασύνει τις αμοιβές..

 

Όσο για το ''μίσος'', δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο (ειδικά αφού πιστεύω ότι ακόμη και το μίσος δεν πρέπει να κατασπαταλάται), αλλά όταν προσπαθείς με συντεχνιακές απόψεις να προασπίσεις στρουθοκαμηλικώς το επάγγελμά σου, με επιχειρήματα του τύπου ''δεν είναι πολλά τα λεφτά για να στεγάσεις τα όνειρα της οικογενείας σου και των παιδιών σου'' αναπαράγοντας τα διαφημιστικά έντυπα του Συλλόγου σου και των κατασκευαστών-Τραπεζών, μην περιμένεις να πέσουμε σε σκοτοδίνη από την περισυλλογή και την ενδοσκόπηση...

 

Κατά τα λοιπά, σαφέστατα και θα συμφωνήσω, ότι καλοί και κακοί υπάρχουν παντού και σε όλα τα επαγγέλματα, αλλά εγώ προτιμώ να συνομολογώ αλλά και να καταδεικνύω τα κακώς κείμενα του κλάδου μου...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπω στον κόπο των πολλαπλων παραθέσεων για τη δημιουργία εντυπώσεων και μόνο, όπως έκανες εσύ, αλλά θα σου απαντήσω ένα προς ένα, σε όλα σταράτα...

 

1-Η πρώτη σου απάντηση είναι ειρωνικότατη, οπότε αυτό μου δίνει κάθε δικαίωμα να σου απαντήσω παρομοίως παρακάτω.

Φαντάζομαι θα έχεις και την ίδια άποψη για την ανώτατη σχολή υδραυλικών, χτιστών, σκουπιδιάριδων, καθαριστριών κλπ κλπ. Σαν ρατσισμός μου φαίνεται αυτό...

Πάραυτα, το δικό μου επίπεδο μόρφωσης δεν το γνωρίζεις και φυσικά δεν θα το γνωρίσεις... και δεν είναι στα προαναφερθέντα.

 

2-Καταρχάς, επειδή πρόσεξα ότι σου αρέσει να "παίζεις" με λέξεις, δεν είναι επίδειξη... υπόδειξη είναι, οπότε εγώ δεν έχω επιδείξει κανένα ακίνητο. Το ότι έχεις συναλλαχθεί με πολλούς μεσίτες, δε λέει τίποτα. Εκτός και αν εσύ πιστεύεις ότι ξέρεις άπταιστα και τη δουλειά του ψητά, του σερβιτόρου, του μπάρμαν, της καθαρίστριας κλπ κλπ... και μη μου πεις ότι οι μεσίτες είναι περισσότεροι από τις ταβέρνες και τις καφετέριες που έχεις πάει. Με την ίδια λογική... το πρόβατο ξέρει καλά τη δουλειά του βοσκού...

 

3-Σε κάθε περίπτωση, ο μεσίτης αλλά και ο δικηγόρος τους, καλύπτει τους πελάτες του με τα απαραίτητα υπογεγραμμένα έγγραφα. Αυτό που είπες, προφανώς αποδεικνύει με τι μεσίτες και με τι δικηγόρους έχεις συναλλαχθεί εσύ...

 

4-Έχεις δίκιο, είμαι χορεύτρια... Ο δικηγόρος που μίλησε πριν λίγο, τι να είναι άραγε...

 

5-Όλοι. Η απάντηση είναι δυό σειρές πάνω...

 

6-Και καλά κάνεις. Εγώ προσωπικά δε θα μπορούσα να συνεργαστώ με άνθρωπο που έχει τέτοιες απόψεις... Έχω ξανασυναντήσει τέτοιον και ως όφειλα, τον έδιωξα ευγενικότατα...

 

Για το μίσος, δε χρειάζεται να πεις κάτι άλλο, έχει φανεί. Όσον αφορά τα έντυπα του συλλόγου, λένε κάτι για παγόβουνα, αλλά μέχρι και εδώ έπεσες έξω... Δεν τα χρησιμοποιούμε καθόλου.

Δε μας είπες όμως, ποιός είναι ο κλάδος σου... Μήπως είσαι συνάδελφος χορεύτρια... χωρίς άδεια παραμονής ??? :lol:

 

Και την επόμενη φορά σε παρακαλώ χωρίς ειρωνία... το ξέρω και εγώ το άθλημα αλλά δεν είναι ωραίο για κανένα.

 

Καλό Σαββατοκύριακό. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

@marras :"αφού πλουτίζουν τόσο εύκολα, γιατί δε γίνεσαι και εσύ μεσίτης ?"

 

κοιτα εγω παντως αν και βγαζει λευτα δεν θα την εκανα αυτην την δουλεια , ΟΥΤΕ στο κλαδο μου , ενω μπορω να παω σε 1 εταιρια ως ΠΩΛΗΤΗΣ και να "κλείνω" πελάτες (έτοιμους απο τηλεφωνικά ραντεβου) και αν κλείσω την δουλεια, να πάρω 100€ για μια εγκατάσταση απο 1500-2500€ ΑΛΛΑ το θεωρώ κοροϊδία,που σχεδον τοσα λευτα περνει και ενας τεχνικος για 2 μερες "δουλειας" (με γνώσης τεχνης και ακριβα εργαλεια)

γιαυτο προτιμώ τεχνιτης παρα κοστουμαρισμενος και με 2 ωρες δουλειας να ''αρμεγω'' τον πελάτη με "κατοχυρωμένη αμοιβη" απο 300€ εως 10000€ για μια αγγελια που βρίσκει ο ΠΕΛΑΤΗΣ και απλα παει ο μεσιτης να το δείξει !

ΟΥΤΕ δικηγόρος δεν περνει τοσα χρηματα με χρονια (ακριβων)σπουδων που κανει δουλεια και τρεχει κι'ολλας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...