Jump to content

Ποιο κινητό της Sony Ericsson να επιλέξω;


MaNoS-7-
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβάζω με πολύ προσοχή τις απόψεις σας και θα ήθελα και άλλες εμπειρίες χρήσης φυσικά.

Μια ερώτηση το T το βρίσκω οπως έγραψα στο skroutz απο 425 εως 550 +

Παίζει κάτι που μου διαφεύγει με παραεισαγωγή ή πρόβλημα στην εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 861
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα αυτό είναι το θέμα βρε Νίκο. Ότι κρίνεις και προτείνεις με βάση τις δικές σου "ανάγκες"/προτιμήσεις. Εσένα σε φτάνει και η μικρή μνήμη και η χειρότερη κάμερα και η μικρή μπαταρία και η οθόνη (που ειδικά η οθόνη είναι ίσως το νο1 χαρακτηριστικό που πρέπει να κοιτάει κάποιος. Από το πόσο ξεκούραστη θα είναι στο μάτι μέχρι την ευκρίνεια στο browsing...;) ) και επειδή για σένα δεν κάνει διαφορά, σε λίγο θα βγάλεις χειρότερο το S από το P. :p

Αφού μπορεί να φτάσει σε αυτά τα λεφτά ο φίλος, γιατί να συμβιβαστεί με μικρότερη μπαταρία, με "Χειρότερη" κάμερα και οθόνη, με μικρότερη εσωτερική μνήμη και τελικά "χειρότερη" επεξεργαστική ισχύ; Το αν δεν σου αρέσει στο μάτι είναι δεκτό και θεμιτό. Αλλά δεν είναι λόγος να αποθαρρύνεις κάποιον από την αγορά μίας οποιασδήποτε συσκευής. :)

 

Αν διάβαζες πιο προσεκτικά το προηγούμενο μου post θα καταλάβαινες ότι τον ενθαρρύνω για το S γιατί λέω ότι αυτό του ταιριάζει, εκτός αν συντρέχει κάποιο από τα ενδεχόμενα που εγώ το απορρίπτω... Αυτό είπα. Και επειδή πολλοί δεν ξέρουν τι πραγματικά θέλουν ή δεν το έχουν σκεφτεί.. Ή το φαντάζονται αλλιώς επειδή έρχονται από κάτι διαφορετικό, ήθελα να τονίσω τι δε μ'αρέσει για να μην το μετανιώσει.. Και γιατί ίσως με 60 ευρώ λιγότερα να κάνει δουλειά.

Όσο για το επιχείρημα για την οθόνη.. Οκ δηλαδή πόσο πιο ξεκούραστη μπορεί να είναι του s από το p?? ώστε να είναι τόσο σοβαρό κριτήριο? Εκτός αν έχεις κάνει το κινητό laptop. Προσωπικά προτιμώ να ξεκλειδώνει με το ένα χέρι.. Το θεωρώ πιο σημαντικό..

 

Διαβάζω με πολύ προσοχή τις απόψεις σας και θα ήθελα και άλλες εμπειρίες χρήσης φυσικά.

Μια ερώτηση το T το βρίσκω οπως έγραψα στο skroutz απο 425 εως 550 +

Παίζει κάτι που μου διαφεύγει με παραεισαγωγή ή πρόβλημα στην εγγύηση;

 

Τα ελληνικά είναι πάντα πιο ακριβά, εφόσον είναι από Ε.Ε όμως καλύπτεται το ίδιο.. Οπότε απλά πριν το πάρεις επιβεβαιώνεις ότι είναι από Ε.Ε και είσαι οκ..

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα το σημείο που έχει το on/off δεν βολεύει. Και επειδή θα μας βάλει χέρι ο zxr ας σταματήσουμε εδώ και ας τα μεταφέρει στο νήμα επιλογής συσκευών. Εμείς του παραθέσαμε τα υπέρ και τα κατά από όλες τις οπτικές γωνίες. Ή τον μπερδέψαμε περισσότερο. Όπως και να'χει παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και το τι αρέσει περισσότερο σε κάποιον. Οι συσκευές και οι 3 είναι πάρα πολύ καλές, σίγουρα θα τον ικανοποιήσουν, από κει και πέρα αναλόγως το γούστο αλλά και την τσέπη του φυσικά, αποφασίζει.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πηγαμε σε συνγκριση ρ και ς ενω ο φιλος ειναι μεταξυ ς και τ.εγω που ειμουν μεταξυ τον δυο προτιμησα το Τ τελικα για να παρω το πιο φρεσκο και για να μην το μετανιωσω μετα(οποτε αν υπαρχουν τα λεφτα)δεν ειχα ποτε το ς και δεν το ξερω,αν ομως ο φιλος θελει καλη οθονη με καλη αποκριση καλυτερη μπαταρια και γενικα ενα γρηγορο κινητο και εχει τα χρηματα ας παει στο Τ,με 16 gb μνημη αλλα με υποδοχη για καρτα.το καλυτερο φυσικα ειναι να τα δοκιμαζε αν εχει την δυνατοτητα.
Link to comment
Share on other sites

το γράφω κι εδώ παρήγγειλα το Τ βέβαια μου είπαν οτι ειναι της T mobile δεν μου φαίνεται πρόβλημα αυτό αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας .Μπορω ακόμη να το προλάβω.Σας ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη γνώμη σας.

Οπως και να έχει νομίζω οτι σε σχέση με το iphone 4 8gb είναι πολύ πιο ολοκληρωμένο κια συγχρονο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες καλησπέρα,

είμαι αναμεσα στο Xperia S και το Xperia P.

Η χρηματική διαφορά τους δεν είναι και τόσο μεγάλη.

 

Γνωρίζω πως το S είναι αρκετά ανώτερο αλλά με χαλάει το πλαστικό καπάκι σε σχέση με την αλουμινένια κατασκευή που έχει το P και οτι τα πλήκτρα αφής που έχει στην ουσία είναι οι τελιτσες και οχι οι ενδείξεις που φαίνονται στην διαφανή γραμμή. Και ότι δεν ρολάρει μέχρι τέρμα η οθόνη στο browsing όταν περνάς από πάνω το δάχτυλο σου με ταχύτητα (Δεν ξέρω αν έχει λυθεί αυτό με την έκδοση 4 του android).

 

Το P από την άλλη έχει βγει ένα μήνα αργότερα έχει καλύτερη κατασκευή (αλουμίνιο)

Τα χαρακτηριστικά του δεν είναι τόσο δυνατά αλλά είναι αρκετά smooth χωρίς κολλήματα.

Ο επεξεργαστής είναι αρκετά καλός για το επίπεδο του ειδικά στο browsing (δεν συγκρίνεται βέβαια με τον snapdragon s3 του S )

Αρκετά καλή οθόνη (με περισσότερο φως) και πολύ καλή τιμή σε σχέση με τις λειτουργίες του.

Το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι η κατανάλωση της μπαταρίας του. Τελειώνει αρκετά γρήγορα.

 

Επίσης και τα 2 θα αναβαθμιστούν σε 4.1.1 JB δια στόματος Sony.

 

Η χρήση θα είναι καθημερινή με ανοιχτά 3G και Wi-Fi δεν παίζω πολλά games αλλά θέλω να τρέχει όλες τις εφαρμογές χωρίς προβλήματα.

 

Εσείς ποιο προτείνετε από αυτά τα 2 ή κάποιο άλλο με αυτά τα χαρακτηριστικά και κοντά στην τιμή.

 

Να κλείσει το πόσταρα κατα λάθος εδώ.

Edited by spiros_g
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τους φιλους της sony !

 

μετα απο λιγο ψαξιμο αναμεσα στα μοντελα της sony κατεληξα στο Xperia P ;)

λογω μεγεθους,ποιοτητας κατασκεδυης και χαρακτηριστικων στα δεδομενα λεφτα, πλεον γυρω στα 240 ευρω το βρισκει κανεις στην Ελληνικη αγορα.

 

Αξεζει να το αγορασω απο ΕΕ η Κινα ? μιλαω για το γνησιο και οχι αντιγραφη:p

αν ναι ,δωστε μου καποια σελιδα να κοιταξω την διαφορα τιμης,ευχαριστω !

Samsung Wave - Όχι απλά κύμα...Τσουνάμι !

για αυτο τρεξτε να σωθητε !!!................... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα το πάρεις με ευρωπαϊκή εισαγωγή αλλιώς ξεχνά την εγγύηση.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ok.....το επιασα ευχαριστω ...

εχει διαφορα μεγαλη σε καποια ευρωπαικη χωρα η πανω κατω ιδιες τιμες υπαρχουν ?

Samsung Wave - Όχι απλά κύμα...Τσουνάμι !

για αυτο τρεξτε να σωθητε !!!................... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια βοήθεια καθώς έχω βρεθεί σε μεγάλο δίλημμα.

 

 

Xperia J: Μεγαλύτερη οθόνη, micro SD slot... αλλά μονοπύρηνος A5 Snapdragon που σε ένα σύντομο hands on στον Γερμανο μου lagαρε αρκετά.

 

Xperia U: Διπύρηνος επεξεργαστής Cortex A9, Μεγαλύτερη pixel density.

 

http://goo.gl/we2pn <-- για να βοηθήσω..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο το γεγονός ότι στο U δεν έχεις βάλει "αλλά" νομίζω ότι δείχνει πως έχεις ήδη αποφασίσει!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και μόνο το γεγονός ότι στο U δεν έχεις βάλει "αλλά" νομίζω ότι δείχνει πως έχεις ήδη αποφασίσει!

 

χαχα μάλλον έχεις ένα δίκιο. Αλλά το "αλλά" του U είναι η 3,5 ίντσες.

 

Η αλήθεια είναι πως έχω nexus 7 και η οθόνη του κινητού έρχεται σε δεύτερη μοίρα, μιας και για χρήση μεγάλης οθόνης δουλεύω το tablet.

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά τους είναι μισή ίντσα οπότε αν κάνεις τη δουλειά σου και με άλλο τρόπο είσαι μια χαρά.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Προσωπικά κανένα από τα 2.

Xperia p θα ήταν η προτίμησή μου

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Είχα το sole αλλά μου το έκλεψαν και έχω επιδότηση από τον γερμανό.Ποιο από τα δύο είναι καλύτερο;Τι προτείνετε;

http://versusio.com/en/sony-xperia-u-vs-sony-xperia-j

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.καινουριος στο φορουμ και ασχετος γενικα επειδη ειχα βολευτει παρα πολλα χρονια με το w302 ,το οποιο τα εφτυσε οποτε βγαινω στην αγορα.γενικα αφης μακρια,ειμαι παλιας σχολης οποτε...

 

w705 kai w810i υπαρχει περιπτωση να βρω στην ελλαδα και αν ναι που και ποσο,γιατι με μια προχειρη ματια δε βρηκα κατι

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να μην βρεις κάτι. Στη θέση σου θα κοιτούσα προς ebay μεριά.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.καινουριος στο φορουμ και ασχετος γενικα επειδη ειχα βολευτει παρα πολλα χρονια με το w302 ,το οποιο τα εφτυσε οποτε βγαινω στην αγορα.γενικα αφης μακρια,ειμαι παλιας σχολης οποτε...

 

w705 kai w810i υπαρχει περιπτωση να βρω στην ελλαδα και αν ναι που και ποσο,γιατι με μια προχειρη ματια δε βρηκα κατι

 

w810 μεταχειρησμενο στη χρυση ευκαιρια θα βρεις στα 30 ευρω. w705 μεταχειρησμενο στην ομονοια σε μαγαζι στα 60 ευρω. Καινουριο κινητο παλιας σχολης ισως να βρεις στο ebay αλλα εγω προσωπικα δεν εμπιστευομαι αγορες μεσω ιντερνετ. Αν μενεις αθηνα στειλε μου μυνημα εχεις απειρες επιλογες απο 20-70 ευρω καλα κινητα, σε μαγαζια η σε αγγελιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

Σκέφτομαι να αγοράσω το Xperia Go.Βασικά από ένα κινητό θέλω να τρέχει ικανοποιητικά το ICS/JB και να μπορώ να παίζω παιχνίδια τύπου Need For Speed Most Wanted,N.O.V.A. 3,Modern Combat 3/4 και Fifa 12.Λογικά στα παιχνίδια δεν πρέπει να έχει πρόβλημα μιας και μιλάμε για διπύρηνο επεξεργαστή και κάρτα γραφικών Mali-400 οπότε λογικά θα τα παίζει άνετα.Το έχει κανείς το κινητό να μας πει εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο ο επεξεργαστής που κάνει τη δουλειά αλλά και η μνήμη. Ειδικά για τις απαιτήσεις σου αυτή παίζει μεγάλο ρόλο. Ίσως να θες κάτι ποιο δυνατό.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για ένα φθηνό δίγραμμο κινητό Sony.

Έχω δει το Sony Xperia Tipo dual. Είναι σε καλή τιμή. Όμως, επειδή τυχαίνει να έχω το E dual, το οποίο έχει επεξεργαστή 1GHz και κολλάει αρκετά, αναρωτιέμαι πόσο χειρότερο θα είναι το Xperia tipo. Σκοπεύω να έχει πάνω γύρω στις 15 με 20 εφαρμογές τουλάχιστον.

Ξέρει κανείς αν η Sony προτίθεται να βγάλει νέα Xperia κινητά στο μέγεθος του Tipo (μικρά, όχι γκουμούτσες) που να έχουν επεξεργαστή τουλάχιστον 1GHz και πάνω;

Ότι έχω δει από τα καινούργια είναι ογκόλιθοι.

Να περιμένω ή όχι;

Ο μόνος λόγος που μ αρέσει η Sony είναι η εύκολη γραφή μηνυμάτων, με πολύ εύκολη αλλαγή γλώσσας και πληκτρολόγιο παλαιού τύπου. Στη Samsung η αλλαγή γλώσσας μου φάνηκε πονοκέφαλος. Τα LG δεν τα πολυεμπιστεύομαι.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Edited by elephant
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα μέλη της κοινότητας του myphone.gr. Σκοπεύω να αγοράσω smartphone στη μητέρα μου. Παρ'ότι σχετικά μεγάλη σε ηλικία, θα έλεγα ότι είναι αρκετά εξοικιωμένη με αυτά (μη φανταστείτε τρελή χρήση). Το θέλει για τα βασικά (τηλεφωνικές κλήσεις, e-mail, φωτογραφίες & κανα παιχνίδι στον ελεύθερο χρόνο). Της έδειξα διάφορα μοντέλα και κατέληξε στο sony xperia tipo, μιας και θέλει να είναι μικρό και όμορφο. Παρ'όλα αυτά, θα ήθελα να ακούσω και τη δική σας γνώμη-πρόταση, καθώς έχω ακούσει και κάποια αρνητικά σχόλια για το εν λόγω κινητό από φίλους που το έχουν. Το διατιθέμενο ποσό είναι 130 €. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ραφαήλ Μητόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει το Tipo (την dual έκδοση) και μέχρι στιγμής το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει είναι αυτό με τον αντίλαλο, δηλαδή ο συνομιλητής ακούει τη φωνή του, αλλά δεν θα πρέπει να'ναι τόσο έντονο το φαινόμενο καθώς απ'όλους όσους έχω μιλήσει, μόνο ένας μου είπε ότι ακούει τη φωνή του, αλλά χωρίς αυτό να αλλοιώνει την κλήση.

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά, κοίτα και το Xperia E που είναι καλύτερο, λίγο πιο ακριβό από το Tipo και πιο καινούργιο (μιλάμε πάντα για τιμές skroutz).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Ποιο κινητό της Sony Ericsson να επιλέξω;
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...