Jump to content

Ποιο κινητό της Sony Ericsson να επιλέξω;


MaNoS-7-
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μεχρι 100 ευρω πιο μπορω να παρω?

 

Δεν λες τι ζητας απο ενα κινητο, αν θες μεταχειρισμενο η καινουριο και επομενως δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε.

Θες στην τυχη μηπως ενα?:blink: Μμμμ...παρε το jalou!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 861
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σ ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου...δεν εγραψα το neo γιατι εμαθα πως ειναι πιο ακριβο και απο τα αλλα δυο και δεν βλεπω να εχει τοση διαφορα σε αυτα που προσφερει το ray...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αυτή την στιγμή έχω ενα c510 και είμαι αρκετά ικανοποιημένος θα ήθελα να έχει wifi αλλά οχι γιατί το χρειάζομαι, το οποίο εχει αρχίσει να χαλάει, χάνει την sim και έχει ενα ράγισμα στο housing της οθόνης και η μπαταρία κρατάει λιγότερο απο οσο κράταγε .

 

Έχω δει το ELM και το Hazel βασικά με νοιάζει να έχει καλό σήμα και μπαταρία να εχει bluetooth να εχει menu οσο ποιο κοντά στο c-510 και να μπορώ να μεταφέρω της επαφές μέσο της κάρτας μνήμης (το 510 έχει μια επιλογή)

 

Όλα τα αλλά είναι θεμιτά αλλά οχι αναγκαία επίσης σαν κάμερα αν ειναι 3 mp μου αρκεί αν και εφόσον είναι καλή σαν κάμερα (φακός), επίσης αν και το hazel ειναι slide θα προτιμούσα να μην είναι αλλά αυτό είναι δευτερεύον.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είσαι σε καλό δρόμο. Hazel και Elm πληρούν αυτά που θες. Από κει και πέρα είναι θέμα γούστου.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν λες τι ζητας απο ενα κινητο, αν θες μεταχειρισμενο η καινουριο και επομενως δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε.

Θες στην τυχη μηπως ενα?:blink: Μμμμ...παρε το jalou!

 

οχχ..το ξεχασα...χαχαχα

συγνωμη

τελικα πηρα το spiro..με εχει αφησει ικανοποιημενο:)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είσαι σε καλό δρόμο. Hazel και Elm πληρούν αυτά που θες. Από κει και πέρα είναι θέμα γούστου.

 

Ναι εχουν αλλα στην πράξει ειναι καπιο απο τα 2 καλλιτερο για αυτα που θέλω η και καποιο αλλο που δεν εχω παρει χαμπάρι ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχουν αλλα στην πράξει ειναι καπιο απο τα 2 καλλιτερο για αυτα που θέλω η και καποιο αλλο που δεν εχω παρει χαμπάρι ?

Το Hazel εχει μεγαλυτερη οθονη, και το βρισκω πιο ομορφο απο elm.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας, είμαι νέος και δεν ξέρω καλά που πρέπει να το ποστάρω αυτό. τεσπα.

 

Θέλω να αγοράσω το SE Arc S, άλλα δεν ακούω και καλά λόγια

καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι θα μιλάμε για κινητά από 180-380 (μην συγκρίνουμε τίποτα άλλο των 600πχ)

 

συγκεκριμένα:

έχει πρόβλημα με τα widgets

έχει μικρή RAM

μερικά παιχνίδια δεν παίζουν

 

Συγνώμη δηλαδή, άμα έχει το Arc S αυτά τότε δεν υπάρχει κινητό που να μην έχει πρόβλημα.

 

Θέλω ένα κινητό για:

Να βγάζω φωτογραφίες καλής ποιότητας, 8MPx (όχι 5)

Να έχει Android 2.3 και να μην έχει θέμα με την αναβάθμιση (Android 4)

Να παίζει ακόμα και τα 3D παιχνίδια χωρίς να κολλάει, (ας έχει λίγο Low FPS - 22min)

οθόνη 3.7-4.2 (προτιμώ 4.2 γιατί το θέλω πιο πολύ να βγάζω φωτογραφίες και να τα βλέπω και στο κινητό όχι μόνο PC)

εμφανισιακά κομψό, λεπτό, όμορφο

 

είδα και το Neo, άλλα δεν κυκλοφορεί επίσημα στην ελλάδα και απ'ότι διάβαζα εδώ έχει θέμα με Android 4.

 

Είμαι πολύ μπερδεμένος...

 

για την ώρα είμαι ανάμεσα σε (να πάρω καλό η ένα νορμαλ κινητό)

μην δώσω 350 για Arc S και είναι προβληματικό, γιατί άμα είναι έτσι μπορώ να πάρω το Neo V στα 200 και να την πσιλοκάνω την δουλειά μου.

 

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα.Ψάχνομαι για κινητό αυτόν τον καιρό και έχω τσεκάρει το SONY XPERIA U.Μου αρέσει πολύ ο σχεδιασμός του και το γραφικό του περιβάλλον.Πιο παλιά είχα ένα HTC DIAMOND TOUCH και όπως φαντάζεστε το είχα γεμάτο εφαρμογές και παιχνίδια.Θα ήθελα να ρωτήσω αν το XPERIA U παίρνει εφαρμογές(gps,χάρτες κ.τ.λ),παιχνίδια κ.τ.λ και αν παίζουν εφαρμογές και παιχνίδια δωρεάν και αν όχι κατά τι ποσό κυμαίνονται οι τιμές από κάποιο σχετικό ηλεκτρονικό κατάστημα και αν χρειάζεται ξεκλείδωμα για να μπορώ να χρησιμοποιήσω τις εφαρμογές.Και γενικά αν έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό SMARTPHONE μέχρι 300 ευρώ με παρόμοια χαρακτηριστικά. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Link to comment
Share on other sites

Παίρνει κανονικά τις εφαρμογές που θες, δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα, υπάρχουν δωρεάν στο play ενώ όσες είναι επι πληρωμή τα ποσά είναι αστεία.

Περισσότερα και συνέχεια σχετικά με το κινητό που σε ενδιαφέρει εδώ. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά καλημέρα

Θέλω να σας κάνω μια ερωτήσουμε είμαι σε δίλημμα μετά από αρκετό καιρό

Έχω ένα sony aino και μετά από δυο χρόνια

Αποφάσισα να το αλλάξω

Τόσο καιρό έλεγα να πάρω το sony experia u

Αλλά πήγα από το κατάστημα και μου γυάλισε

Το Sony Xperia Sole ..απο τι είδα

Στα τεχνικά χαρακτηρίστηκα

Δεν έχει και μεγάλες διαφορές

Και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω

Βασικά θελω να μου αντέξει στο χρόνο

Όπως το aino.. δεν αλλάζω κινητά κάθε 6 μηνώ

Ειδικά τώρα που οικονομικά είμαστε χάλια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα

Θέλω να σας κάνω μια ερωτήσουμε είμαι σε δίλημμα μετά από αρκετό καιρό

Έχω ένα sony aino και μετά από δυο χρόνια

Αποφάσισα να το αλλάξω

Τόσο καιρό έλεγα να πάρω το sony experia u

Αλλά πήγα από το κατάστημα και μου γυάλισε

Το Sony Xperia Sole ..απο τι είδα

Στα τεχνικά χαρακτηρίστηκα

Δεν έχει και μεγάλες διαφορές

Και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω

Βασικά θελω να μου αντέξει στο χρόνο

Όπως το aino.. δεν αλλάζω κινητά κάθε 6 μηνώ

Ειδικά τώρα που οικονομικά είμαστε χάλια

sole για εμενα γιατι ειναι πιο ωραιο κατα την γνωμη μου..εχει 3.7 ιντσες οθονη..εχει εσωτερικη μνημη 8gb To U εχει 4 και 3.5 ιντσες.επισης ξερω οτι εχει και καλυτερη μπαταρια.και στο χερι ειναι καλυτερο.φιλος μου εχει το U και επειδη το εχω δουλεψει..μου την σπαει η φωτεινομενη μπαρα.κατα ταλλα και τα 2 κινητα ειναι των ιδιων επιδοσεων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα

Θέλω να σας κάνω μια ερωτήσουμε είμαι σε δίλημμα μετά από αρκετό καιρό

Έχω ένα sony aino και μετά από δυο χρόνια

Αποφάσισα να το αλλάξω

Τόσο καιρό έλεγα να πάρω το sony experia u

Αλλά πήγα από το κατάστημα και μου γυάλισε

Το Sony Xperia Sole ..απο τι είδα

Στα τεχνικά χαρακτηρίστηκα

Δεν έχει και μεγάλες διαφορές

Και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω

Βασικά θελω να μου αντέξει στο χρόνο

Όπως το aino.. δεν αλλάζω κινητά κάθε 6 μηνώ

Ειδικά τώρα που οικονομικά είμαστε χάλια

 

τι θες απο την συσκευη?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας παιδιά :)

Πρόκειται να πάρω κινητό και χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Μεταχειρισμένο θα είναι μέχρι 50ευρώ

είμαι ανάμεσα στα Sony Ericsson X1, G900, C905, Xperia X10 mini, W995 και c510

το W995 νομίζω το έχω αποκλείσει γιατί η εξωτερική κατάσταση δεν φαίνεται καλή.

κυρίως είμαι ενδιάμεσα στο X1, G900 και C905 αν και πιστεύω ότι έχω καταλήξει στο X1.

ποια είναι η γνώμη σας?

τι προβληματάκια βγάζουν?

ευχαριστώ εκ τον προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω ενα Χ1 που το πηρα μεταχειρισμένο. Αν σκεφτεσαι να το παρεις να προσεχεις σε τι κατασταση ειναι εξωτερικα γιατι επειδη ειναι μεταλλικο σε καποια σημεια και απο σκληρο πλαστικο σε αλλα γεμιζει ραγισματα. Το δικο μου ειναι αθλιο εξωτερικα αλλα δουλευει ενταξει εκτος απο την μπαταρια που κρατα περιπου 1,5 μερες αν χρησιμοποιησεις και το WIFI κανα δυωρο. Ακομα να ξερεις οτι η οθονη αφης του δεν εχει καμια σχεση με τις νεες και ειναι αργη οπως και το κινητο που τρεχει Windows mobile 6. Η οθονη αν εχει γρατζουνιες δεν φευγουν με τιποτα, στο δικο μου σε ενα κομματι της οθονης δεν βλεπεις σχεδον τιποτα. Ενα καλο που εχει ειναι οτι η κοινοτητα στο xda ειναι ακομα ενεργη.Τα αλλα κινητα δεν τα ξερω, σου μιλησα για αυτο που ξερω.
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου :)

τι εννοείς ότι δεν έχει καμιά σχέση με τις σημερινές αφής, είναι πιο σκληρές?

το κινητό είναι αργό?

κάποιος που να γνωρίζει και για τα υπόλοιπα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το SE C510 και μπορώ να πω πως είναι ένα από τα καλά κινητά που έχει κατασκευάσει η Sony Ericsson, μιας και λειτουργικά δεν έχω κανένα παράπονο μέχρι και σήμερα (δεν το χρησιμοποιώ πλέον, αλλά όταν πάω ταξίδι και χρειάζομαι μια ανθεκτική συσκευή, είναι η πρώτη μου επιλογή).

Τα μόνα προβλήματα που έχω συναντήσει μέχρι σήμερα στα 2,5-3 χρόνια λειτουργίας του είναι τα εξής: Η οθόνη χωρίζεται στη μέση και γυρίζει ανάποδα, δηλαδή η μπαταρία πάει στην αριστερή μεριά και οι μπάρες του δικτύου πάνε στα δεξιά και όλα φαίνονται ανάποδα, αλλά αν ανοίξω το καπάκι της κάμερας, όλα είναι εντάξει και μερικές φορές όταν ανοίγω την εφαρμογή Facebook (είναι προεγκατεστημένη από τη SE) και πάω να την κλείσω, μαυρίζει η οθόνη, το κινητό δεν αποκρίνεται και κάνει μόνο επανεκκίνηση.

Κατά τ'άλλα όμως πρόκειται για μια εξαιρετική συσκευή με πολύ καλή κάμερα λόγω του ότι ανήκει στην κατηγορία των Cyber-shot κινητών.

Γενικά, πάντως, έχω ακούσει πως τα παλιά κινητά της SE (όχι τα smartphones ή τα "ψευτό" SE κινητά τύπου Spiro), ενώ στην αρχή είναι από τα καλύτερα λειτουργικά, με την πάροδο του χρόνου αρχίζουν να έχουν διάφορα προβλήματα που ενδεχομένως να σου σπάσουν τα νεύρα (π.χ διπλή οθόνη).

 

Καλύτερα να συνεχίσουμε εδώ για να υπάρχουν όσο το δυνατόν περισσότερες συγκρίσεις μεταξύ SE κινητών σ'ένα θέμα. :)

Link to comment
Share on other sites

μου αρέσει και αυτό, απλά για τα ίδια λεφτά βρήκα και τα παραπάνω μοντέλα, που απ΄ότι είδα έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά...

ακούω και άλλες γνώμες :)

 

πιο λέτε να πάρω?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει πια συσκευή είναι αυτή που σκέφτεσαι και ποιά λεφτά, αλλά γενικά καλύτερα να πας σε νέα συσκευή για να έχεις και όλα τα καλά της πιο νέας (support, αναβαθμίσεις, κλπ).

 

xperia p ή xperia s??απο μπαταρια και θεματα αξιοπιστίας πιο ειναι καλυτερο??

Εγώ σε S θα πήγαινα. Έχει πέσει η τιμή του και είναι καλύτερο από το xperia P. Στη τιμή που δίνεται τώρα συμφέρει τρελά.

Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

κοιτάω για μεταχειρισμένο, γιατί δεν θέλω να δώσω παραπάνω από 50 ευρώ...

έχω βρει αυτά Sony Ericsson X1, G900, C905, Xperia X10 mini, W995 και c510

το W995 νομίζω το έχω αποκλείσει γιατί η εξωτερική κατάσταση δεν φαίνεται καλή.

κυρίως είμαι ενδιάμεσα στο X1, G900 και C905 αν και πιστεύω ότι έχω καταλήξει στο X1.

ποια είναι η γνώμη σου?

Link to comment
Share on other sites

Είναι τηλέφωνα εντελώς διαφορετικών κατηγοριών.

  • Το C905 είναι ένα 'κλασσικό' απλό τηλέφωνο της SE.
  • Το X1 είναι smarthphone με Windows Mobile 6.1
  • Το G900 είναι smarthpone Symbian με UIQ user interface.

 

Αν θες μια απλή λύση πάρε το C905, αν σ' ενδιαφέρει ένα απλό smarthpone που να συνδιάζει και οθόνη αφής, αλλά με μια σχετική έλλειψη εφαρμογών πάρε το G900. Τέλος αν θες ένα smarthpone με qwerty πληκτρολόγιο, οθόνη αφής και μεγαλύτερη γκάμα εφαρμογών από το UIQ, πάρε το X1. Φυσικά αυτές οι πλατφόρμες έχουν σχεδόν εγκαταλειφθεί, οπότε μην περιμένεις να βρεις σύγχρονες εφαρμογές γι' αυτές. Αν τέλος το κοιτάς και από συλλεκτικής άποψης, πάλι προτίμησε το X1.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ποιο θα προτιμούσατε;

Και τα δύο έχουν σχεδόν ίδια τιμή και είμαι ανάμεσα τους για το ποιο θα αγοράσω.

Βοηθήστε με.

Link to comment
Share on other sites

U:

+Μπροστινή κάμερα

-Μικρή και μη επεκτάσιμη εσωτερική μνήμη

 

Sole:

+Επεκτάσιμη μνήμη

-Έλλειψη μπροστινής κάμερας

 

Από εκεί και πέρα είναι σχεδόν τα ίδια. Διαλέγεις και παίρνεις...

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία;

Ισχύει αυτό που διαβάζω ότι του sole διαρκεί σχεδόν το διπλάσιο;

Αυτό με ενδιαφέρει αρκετά.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν τρέχουν το ίδιο καλά το ICS;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Ποιο κινητό της Sony Ericsson να επιλέξω;
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...