Jump to content

Νέα σύνδεση ΟΤΕ: Πληροφορίες - Απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

Είμαι νέος χρήστης του FORUM και θα ήθελα την βοήθειά σας...

Το σπίτι που μένω εδώ και ένα εξάμηνο περίπου είναι στην Αγία Μαρίνα Κορωπίου (...παλίο αυθαίρετο του παππού...). προσπαθώ εδώ και κάμποσο καιρό (περίπου 1 μήνα) να βάλω σταθερό τηλέφωνο ΟΤΕ όμως μου ζητούν κάποια χαρτιά από το Δημαρχείο Κορωπίου που για δικούς μου λόγους δεν θα ήθελα ούτε να τα βγάλω αλλά ούτε να τα προσκομίσω στον ΟΤΕ. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει για να βάλω σταθερό τηλέφωνο; Δηλαδή όλα τα καινούργια αυθαίρετα πως παίρνουν σταθερό τηλέφωνο;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρειάζεσαι internet ,βάλε σταθερό Vodafone για το σπίτι.Δεν θα χρειαστείς καθόλου χαρτιά,εκτός από ταυτότητα
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

Είμαι νέος χρήστης του FORUM και θα ήθελα την βοήθειά σας...

Το σπίτι που μένω εδώ και ένα εξάμηνο περίπου είναι στην Αγία Μαρίνα Κορωπίου (...παλίο αυθαίρετο του παππού...). προσπαθώ εδώ και κάμποσο καιρό (περίπου 1 μήνα) να βάλω σταθερό τηλέφωνο ΟΤΕ όμως μου ζητούν κάποια χαρτιά από το Δημαρχείο Κορωπίου που για δικούς μου λόγους δεν θα ήθελα ούτε να τα βγάλω αλλά ούτε να τα προσκομίσω στον ΟΤΕ. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει για να βάλω σταθερό τηλέφωνο; Δηλαδή όλα τα καινούργια αυθαίρετα πως παίρνουν σταθερό τηλέφωνο;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας.

 

Είναι εντός σχεδίου πόλης το σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι.

Γιατί? Αλλάζει κάτι?

 

Εφόσον είναι ή αν πρόκειται να ενταχτεί τα επόμενα χρόνια έχεις δικαίωμα για τα πάντα εκτός από την ανακατασκευή του.

Link to comment
Share on other sites

Από τον ΟΤΕ δεν μπορείς να πάρεις τηλέφωνο σε αυθαίρετο σε καμμία περίπτωση...

Παλιά μπορούσες. Και τώρα υποθέτω, με τις κατάλληλες γνωριμίες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ποία είναι η διαδικασία για να βάλω σε ένα σπίτι σύνδεση ΟΤΕ;

Πως μέρες κρατάει η διαδικασία;

Τι στοιχεία χρειάζομαι;

Μπορεί να γίνει μέσω Internet;

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται είτε σε κατάστημα ΟΤΕ, είτε online στο http://www.ote-shop.gr, είτε τηλεφωνικά στο 134.

Το 2001 είχα κάνει τη διαδικασία τηλεφωνικά στο 134 και μέσα σε 3 ημέρες είχα τηλέφωνο. Τότε είχα δηλώσει και ψεύτικη ημερομηνία γέννησης καθώς και εικονικό ΑΦΜ - δεν κάνανε διασταύρωση στοιχείων. Τώρα να ξέρετε ότι ζητάνε μέχρι και συμβόλαιο του σπιτιού!

Link to comment
Share on other sites

Όντως ισχύει αυτό με το συμβόλαιο;

Κανονικά έχουν δικαίωμα να ζητήσουν. Αλλά είναι αναλόγως τον υπάλληλο. Κάποιοι ζητούν και σε κάποιοι άλλοι όχι.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι με ενοίκιο θεώρησε δεδομένο ότι θα σου ζητήσουν το συμβόλαιο με τον Ιδιοκτήτη ή βεβαίωσή του η οποία μάλιστα θα είναι με γνήσιο της υπογραφής διαφορετικά δεν προχωρά τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εκανα προσφατα και μου ζητησαν τα εξης

-ταυτοτητα

-εκκαθαριστικο της εφοριας(το εβγαλαν αυτοι φωτοτυπια)

-συμβολαιο του σπιτιου(ουτε καν το κοιταξε,δεν το πηρε καν στα χερια της)

-αιτηση που συμπληρωνει ο υπαλληλος.

 

ζητησα ενα ευκολο νουμερο καθως προκειται για επαγγελματικο χωρο.θυμομουν οτι παλιοτερα μας εδιναν εναν καταλογο με τα ελευθερα νουμερα,για να επιλεξουμε μονοι μας.αυτο ομως οπως με ενημερωσε η κοπελιτσα εχει αλλαξει,και το υπευθυνο τμημα για τα νουμερα βρισκεται στην Αλεξανδρουπολη!!

το ποσο που πληρωνεις ειναι γυρω στα 30€(δεν θυμαμαι ακριβως) και το πληρωνεις μαζι με τον 1ο σου λογαριασμο.

δινεις ενα κινητο τηλεφωνο οπου σε παιρνουν μετα μια βδομαδα(εγω δευτερα εκανα την αιτηση,παρασκευη με πηραν τηλεφωνο και κλεισαμε ραντεβου για τριτη).σου λενε να επιλεξεις τι ωρες μπορεις να περιμενεις το συνεργειο.τα γκρουπ ειναι 2 .το ενα ξεκινα 8:00 εως τις 12:00 και το αλλο 10:00 εως τις 14:00

 

δυστυχως δεν σου λενε τι ωρα θα περασουν ακριβως..η ολη εργασια που κανουν μεσα στο σπιτι σου διαρκει το πολυ 15 λεπτακια,και το τηλεφωνο λειτουργει κανονικα 2-3 ωρες μετα την συνδεση.

τον αριθμο του τηλεφωνου που θα σου συνδεσουν μπορουν να σου τον πουνε οταν κανεις την αιτηση,αλλα υπαρχει μια πιθανοτητα 1%,οπως μου ειπαν, να αλλαξει..

 

α!!επισης σε ρωτουν οταν κανεις την αιτηση(αυτοι ρωτουν,εσυ απαντας,αυτοι γραφουν) αν θελεις απλη γραμμη,αν θελεις αναγνωριση κλησης(χρεωση 1€/μηνα) και αλλα εξτρα.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Eπισης να προσθεσω(καθως με ξαναπηραν τηλεφωνο) πως και στο νεο νουμερο αλλα και στο κινητο που τους εχεις δωσει για να επικοινωνησουν μαζι σου για να κανονισετε ποτε θα ερθει το συνεργειο,θα σε πρηξουν στην κυριολεξια για τα πακετα τους,το conn-x κτλ κτλ..

 

πως θα κοπει αυτος ο βραχνας ξερει κανεις;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...