Jump to content

Χάρτες MioMap/iGo από την Creative Image - Οκτώβριος 2007


Aris975
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τους λάτρεις του MioMap τα νέα δεν θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα.Κυκλοφόρησε ο νέος χάρτης για το MioMap και IGo που είναι απλά εκπληκτικός!!!!Σας λέω ένα πράγμα.Έχει χαρτογραφημένες πόλεις που δεν τις έχουν οι χάρτες του Destinator-NGI.Επίσης έχει πολύ καλύτερη γεογραφική απεικόνηση με πράσινο σε πάρκα-βουνά και λεπτομερέστατη κλιμάκωση σε βασικές οδικές αρτηρίες,δευτερύουσες,δρομάκια,χωματόδρομους κλπ.Ακόμη και τα νησιά έχουν πολύ καλή κάλυψη.Η εξήγηση σε αυτό το άλμα οφείλεται στο οτι τον χάρτη έχει φτιάξει μία άλλη εταιρία και όχι το τρίπτυχο Teleatlas-Gis electronics-Creative image.

Προσοχή,σε αυτόν τον χάρτη είναι περασμένος και ο δακτύλιος γι'αυτό αν θέλετε ν πάτε σε προορισμό εντός του δακτυλίου θα πρέπει να τσεκάρετε το σημείο που λέει "restricted area".Όσο για το πού θα τον βρείτε.... *** ή από το http://www.gpsunderground.com.

Καλή πλοήγηση και αντίο Destinator...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο χάρτης κυκλοφορεί από 9 Οκτωβρίου και είναι της Creative Image.

Οσον αφορά την ποιότητα του χάρτη τα έχουμε ξαναπεί.

Το ''αντίο Destinator'' με τον αψεγάδιαστο 2007.Q4 να κυκλοφορεί είναι πολύ μεγάλη κουβέντα.

Η επανάσταση μάλλον θ' αργήσει λίγο ακόμα.:lol:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

se ligo kairo filarako :)

se kana 2 nees version tha strosi...:D

kai to dest opos kai stin ipolipi europe tha parei ton poulo......:lol:

 

Για τους λάτρεις του MioMap τα νέα δεν θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα.Κυκλοφόρησε ο νέος χάρτης για το MioMap και IGo που είναι απλά εκπληκτικός!!!!Σας λέω ένα πράγμα.Έχει χαρτογραφημένες πόλεις που δεν τις έχουν οι χάρτες του Destinator-NGI.Επίσης έχει πολύ καλύτερη γεογραφική απεικόνηση με πράσινο σε πάρκα-βουνά και λεπτομερέστατη κλιμάκωση σε βασικές οδικές

αρτηρίες,δευτερύουσες,δρομάκια,χωματόδρομους κλπ.Ακόμη και τα νησιά έχουν πολύ καλή κάλυψη.Η εξήγηση σε αυτό το άλμα οφείλεται στο οτι τον χάρτη έχει φτιάξει μία άλλη εταιρία και όχι το τρίπτυχο Teleatlas-Gis electronics-Creative image.

Προσοχή,σε αυτόν τον χάρτη είναι περασμένος και ο δακτύλιος γι'αυτό αν θέλετε ν πάτε σε προορισμό εντός του δακτυλίου θα πρέπει να τσεκάρετε το σημείο που λέει "restricted area".Όσο για το πού θα τον βρείτε.... *** ή από το http://www.gpsunderground.com.

Καλή πλοήγηση και αντίο Destinator...

Link to comment
Share on other sites

Ο χάρτης κυκλοφορεί από 9 Οκτωβρίου και είναι της Creative Image.

Οσον αφορά την ποιότητα του χάρτη τα έχουμε ξαναπεί.

Το ''αντίο Destinator'' με τον αψεγάδιαστο 2007.Q4 να κυκλοφορεί είναι πολύ μεγάλη κουβέντα.

Η επανάσταση μάλλον θ' αργήσει λίγο ακόμα.:lol:

Για αυτο με το bold μην παιρνεις ορκο

 

http://www.ngi.gr/forum/viewtopic.php?t=5773

 

για δες ενα μηνυματακι απο τον χρηστη faster

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Το αντίο Destinator κολλάει στη σύγκριση του πακέτου πρόγραμμα-χάρτης.ο καινούριος χάρτης του MioMap είναι πλέον πολύ αναλυτικότερος στα Pois καθώς και στη διαβάθμιση των δρόμων σε κατηγορίες(αυτοκινητόδρομος,πρωτεύον,δευτερεύον,στενό,χωματόδρομος) που δίνει μεγάλο πλεονέκτημα στο σαφώς ανώτερο MioMap να χαράξει τη διαδρομη.Η κάλυψη στην επαρχεία είναι πλέον ικανοποιητική αν και δεν έχω δοκιμάσει ακόμα την αξιοπιστία των δρόμων.Υπάρχουν σίγουρα ατέλειες σε μονοδρομήσεις-στροφές που απαγορεύονται αλλά αυτο είναι το ευκολότερο να διορθωθει.Το πιο δύσκολο είναι να δημιουργηθεί μια σωστή πλατφόρμα χάρτη και αυτό έχει επιτευχθεί.Τώρα όποιος θέλει να στρίβει διαρκώς στο προηγούμενο στενό από αυτό που πρέπει επειδη η κυρία του Destinator πάντα βιαζεται να δώσει τις οδηγείες της...ας ασχολείται ακόμα με το Destinator.Καλα θα κάνει να ξυπνήσει η NGI και να κοιτάξει τί χάνει που επιμένει σε αυτό το πρόγραμμα...
Link to comment
Share on other sites

Όντως ο καινούργιος χάρτης είναι όλα τα λεφτά...επιτέλους πιάνει τόπο το mio C220 μου...Ένας φίλος από την Zegetron μου είπε ότι ετοιμάζεται νέος χάρτης των 30 mb!!!!
Link to comment
Share on other sites

Όντως ο καινούργιος χάρτης είναι όλα τα λεφτά...επιτέλους πιάνει τόπο το mio C220 μου...Ένας φίλος από την Zegetron μου είπε ότι ετοιμάζεται νέος χάρτης των 30 mb!!!!

 

 

Λοιπόν πάρε τον φίλο σου και ελάτε να σας κεράσω "ψητό" στην Λαμία ,άμα μπείτε και βγείτε βεβαίως με το "new map" , καλά ρε παιδιά Ελλάδα ΔΕΝ είναι μόνο η Αθήνα και εκεί παίζεται βέβαια για την πληροτητά του,στην περιφέρεια είναι αλλού θέλει ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΚΟΜΗ και δουλειά που δεν γίνεται από το γραφείο ;)

Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

γεια σας φίλοι

εχω το ΜΙΟ Ρ550 και "περασα" τον καινούργιο χάρτη αλλά εμφανίζει μήνυμα οτι εναι κλειδωμένος και να επικοινωνήσω με το http://www.mio-tech.com

μηπως μπορεί να βοηθήσει καποιος?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πάρε τον φίλο σου και ελάτε να σας κεράσω "ψητό" στην Λαμία ,άμα μπείτε και βγείτε βεβαίως με το "new map" , καλά ρε παιδιά Ελλάδα ΔΕΝ είναι μόνο η Αθήνα και εκεί παίζεται βέβαια για την πληροτητά του,στην περιφέρεια είναι αλλού θέλει ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΚΟΜΗ και δουλειά που δεν γίνεται από το γραφείο ;)

Moυ φαινεται τελικα οτι ολοι οι κατασκευαστες χαρτων ,εκτος απο την εταιρεια με τους χαρτες μονοδρομο, φτιαχνουν τους χαρτες με τηλεπαθεια.Ουτε μεντιουμ να ητανε δηλαδη.

Τελικα η εταιρεια με τους χαρτες μονοδρομο πρεπει να εχει για υπαλληλους μαραθωνοδρομους.Για να μην παρεξηγηθω βλεπω οτι οι χαρτες του igo θελουν δουλεια ακομα αλλα τουλαχιστον οταν στριβεις στο δρομο στριβεις και στον χαρτη ουτε πρεπει να κανεις την προσευχη σου να δει το προγραμμα το gps ή να μην χανεται η γραμμη πλοηγησης στην οθονη

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Φίλε από τη Λαμία ήμουν κι εγώ κάποτε οπαδός το δίπτυχου Destinator-NGI αλλά τα πράγματα έχουν αλλάξει τον τελευταίο καιρο.Κι επειδή έθιξες το ζήτημα επαρχίας την περασμένη εβδομάδα ήμουν εκδρομή στα Τρίκαλα Κορινθίας κι όντας Αθηναίος(όπως φρόντισες να μου υπενθυμίσεις) δεν ήξερα την τύφλα μου απο την περιοχή.κινήθηκα με Destinator γιατί δεν είχα ακόμη στα χέρια μου τον τελευταίο χάρτη του Miomap.Δυστυχώς αποφάσισα να κινηθώ από Τρίκαλα προς ένα χωριό ονόματι Καστανιά κορινθίας όπου με περίμεναν καθοδηγούμενος απο το Destinator.Η αρχική διαδρομή που μου έδινε με έβγαζε σε 50 χμ μέσα από έναν δρόμο των τρικάλων που απλά δεν υπήρχε...μάλλον η NGI τον προέβλεψε για το μέλλον.Βγαίνοντας από Τρίκαλα προς το χιονοδρομικό μου βρήκε καινούρια διαδρομή πάλι γύρω στα 50 χμ.Οκ λέω,πάει καλά.Με γυρίζει σε έναν χωματόδρομο που μετά από 2 χμ περιπέτειας με έβγαλε σε μια στάνη κι εκεί τελείωνε ο δρόμος,ενώ τα σαίνια της NGI τον συνέχιζαν!!!Γυρίζω προς τα πίσω και μου βγάζει 3η διαδρομή που ξαφνικά τελείωσε στο χιονοδρομικό!!!Ρωτάω στο σαλέ και ο υπάλληλος μου λέει ότι μπορώ να πάω από έναν χωματόδρομο εκεί κοντά.Μόνο όταν μπήκα αγανακτισμένος πια σε αυτον το δρόμο τον ανακάλυψε το Dest μου έβγαλε υπόλοιπο διαδρομής ξαφνικά 20 χμ.Αφού έσπασα το αυτοκίνητό μου και έφαγα τη σκόνη από ένα convoy με 3 τζιπ που αναζητούσαν την περιπέτεια έφτασα στον προορισμό μου με συνολική καθυστέρηση 3 ωρών!!!Εννοείται η παρέα που με περίμενε είχε φάει και είχαν φύγει.

Κλείνοντας...έβαλα την διαδρομή αυτή στο Miomap με τους τελευταίους χάρτες και μου έβγαλε μια υπέροχη και πραγματική(!!) διαδρομη 41 χμ,όλη από άσφαλτο που θα με έβαζε στον προορισμό μου σε 3 τεταρτα χαλαρά.το διαστύρωσα με τους ντόπιους και είναι όντως η κανονική διαδρομή.

Όποιος αμφισβητεί τα λεγόμενά μου δεν έχει παρά να πάει στην περιοχή και να δοκιμάσει την περιπέτειά μου μέσα από τους φανταστικούς χωματόδρομους της NGI.Τώρα όσο για το Destinator σαν πρόγραμμα νομίζω δεν χρειάζονται σχόλεια...ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΕΧΩ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ΤΟ ΜΙΟΜΑΡ ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΨΑΞΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ UPDATE...ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...PLEASE!!!:worry:

 

Επαναλλαμβάνω για όσους δεν είδαν πιο πάνω.Έχω τον γνήσιο αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορώ να κάνω update απο το site της mio.Ο συγκεκριμένος χάρτης που βρήκα μου λειτούργησε αφού απεγκατέστησα το γνήσιο MIOMAP και έβαλα το "άλλο".Κάτι με τη liscence του γνήσιου προγράμματος θα φταίει...παράδοξο ε?Άν κάποιος σας ξέρει πώς μπορεί να κάνει update με γνήσιο πρόγραμμα ας μας πεί γιατί το Mioupdate δεν μου δουλεύει.Προς το παρόν καταφεύγουμε στη λύση που ανέφερα ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε από τη Λαμία ήμουν κι εγώ κάποτε οπαδός το δίπτυχου Destinator-NGI όσο ........για το Destinator σαν πρόγραμμα νομίζω δεν χρειάζονται σχόλεια...ευχαριστω.

 

Φίλε μου Αρη άν μπείς στο site της Ngi και δεις posts δικά μου θα παρατηρήσεις πολλές φορές ότι έχω επικρίνει αυτό το δίδυμο ,όπως λές και εσύ ΟΜΩΣ μέ έχουν πείσει ότι εργάζονται πολύ σκληρά για τη βελτίωση του προιόντος τους και βλέπω ότι είναι πολύ κοντά στο πολύ - πολύ καλό αποτέλεσμα με τη νέα έκδοση που μόλις προχθές κυκλοφόρησε Q4.77 ;)

Από την άλλη μεριά τώρα όντας χρήστης και του IGO με τον τελευταίο χάρτη ( τον επανασταστικό ..) δε βλέπω εγώ αυτή τη διαφορά που θα τους κάνει ισάξιους αντίπαλους του διδύμου ,τουλάχιστον προς το παρόν ,στο μέλλον σαφώς αν επιταχύνουν και μακάρι να γίνει :)

Τωρα για το destinator τα έχουμε πει αρκετες φορές ,βελτιώθηκε βέβαια αρκετά η 3d εμφανισή του στην έκδοση 7 αλλά και με τη βοήθεια πολλών χρηστών όπως ( panosha,Odytsak,Mino,Terrestrial ,Geok) και άλλων που ξεχνώ απέκτησε ελκυστική εμφάνιση που εμένα προσωπικά με ικανοποιεί σε μεγάλο βαθμό...:)

 

Αυτά και βλέπουμε το μέλλον θα δείξει...προς το παρόν όμως στο γήπεδο είναι ένας..;)

Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Αρη άν μπείς στο site της Ngi και δεις posts δικά μου θα παρατηρήσεις πολλές φορές ότι έχω επικρίνει αυτό το δίδυμο ,όπως λές και εσύ ΟΜΩΣ μέ έχουν πείσει ότι εργάζονται πολύ σκληρά για τη βελτίωση του προιόντος τους και βλέπω ότι είναι πολύ κοντά στο πολύ - πολύ καλό αποτέλεσμα με τη νέα έκδοση που μόλις προχθές κυκλοφόρησε Q4.77 ;)

Από την άλλη μεριά τώρα όντας χρήστης και του IGO με τον τελευταίο χάρτη ( τον επανασταστικό ..) δε βλέπω εγώ αυτή τη διαφορά που θα τους κάνει ισάξιους αντίπαλους του διδύμου ,τουλάχιστον προς το παρόν ,στο μέλλον σαφώς αν επιταχύνουν και μακάρι να γίνει :)

Τωρα για το destinator τα έχουμε πει αρκετες φορές ,βελτιώθηκε βέβαια αρκετά η 3d εμφανισή του στην έκδοση 7 αλλά και με τη βοήθεια πολλών χρηστών όπως ( panosha,Odytsak,Mino,Terrestrial ,Geok) και άλλων που ξεχνώ απέκτησε ελκυστική εμφάνιση που εμένα προσωπικά με ικανοποιεί σε μεγάλο βαθμό...:)

 

Αυτά και βλέπουμε το μέλλον θα δείξει...προς το παρόν όμως στο γήπεδο είναι ένας..;)

Έχεις εν μέρει δίκιο ώς προς την εμφάνιση του Destinator 7 αλλά επειδή χρησιμοποιώ το gps μου επαγγελματικά υπό πίεση χρόνου με ενδιαφέρει να μην μπερδεύομαι με τις στροφές ούτε να πρέπει να έχω συνέχεια τα μάτια μου στην οθόνη...στο Destinator 7 σου λέει να στρίψεις ένα στενό πιο πρίν μπερδεύοντας σε,πράγμα που δεν γινόταν με το Dest 6(πάμε προς το χειρότερο?) ενώ τα μόνα προειδοποιητικά που σου δινει είναι στα 3χμ,στο 1χμ στα 500μ και στα 200μ.Και αν η στροφή είναι σε 50 μέτρα?Το Miomap μου έχει δώσει οδηγίες όπως "στρίψτε ελαφρά δεξιά σε 13 μέτρα!!!" ενώ όταν είμαι σε στενά φροντίζει να μήν με μπερδεύει με μετρα παρά μου λέει να στρίψω στο 1ο,2ο,3ο,5ο και ούτω καθέξης στενο δεξιά ή αριστερά.Το δέ αυτόματο zoom που κάνει όταν πλησιάζεις σε κόμβο είναι μακράν καλύτερο του Destinator.Όσο για τον επαναυπολογισμό διαδρομής δεν το συζητώ.Το Dest θεωρεί οτι πρέπει οπωσδήποτε να στρίψεις εκεί που σου λέει.Μέχρι να το πάρει χαμπάρι οτι δεν έστριψες και να βγάλει καινούρια διαδρομή έχεις φύγει 3 στενά!!!Τί έλλειπε τόσο καιρόαπό το ΜΙΟΜΑΡ?Αναλυτικοί χάρτες.Βγήκαν λοιπόν.Έχουν περισότερα λαθάκια σίγουρα ακόμα σε σχέση με τους NGI αλλα αυτό είναι το πιο απλό να γίνει και ήδη το νέο πακέτο που έχει προκύψει υπερτερεί γιατί πάνω απ'όλα μετράει η πλοήγηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Επαναλλαμβάνω για όσους δεν είδαν πιο πάνω.Έχω τον γνήσιο αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορώ να κάνω update απο το site της mio.Ο συγκεκριμένος χάρτης που βρήκα μου λειτούργησε αφού απεγκατέστησα το γνήσιο MIOMAP και έβαλα το "άλλο".Κάτι με τη liscence του γνήσιου προγράμματος θα φταίει...παράδοξο ε?Άν κάποιος σας ξέρει πώς μπορεί να κάνει update με γνήσιο πρόγραμμα ας μας πεί γιατί το Mioupdate δεν μου δουλεύει.Προς το παρόν καταφεύγουμε στη λύση που ανέφερα ήδη.

 

den mporei kai ayto einai logiko kai aplo.o xarths kykloforise apo thn ci apoklistika gia to igo,to programa dld me ton opio exei kanei symfonia i enlogo etaireia,ara esy den exis dikeoma na exeis sthn anabathmisi me ton xarth auto apo to site ths mio giati apla prokete gia allo programa parol pou sthn ousia einai to idio.

CAR MULTIMEDIA- Built in GPS for VOLKSWAGEN-

WIN CE 5-KINGSTON SDHC 4GB-IGO V 8.3,- AMIGO,

MIOMAP 8,DESTINATOR 8-7-6.1,SYGIC MOBILE,DRIVE ME,POLNAV,ROUTE 66,GARMIN ,TOMTOM V 7,NAVIMATE XTREME,GINIUS DRIVE,NDRIVE,AUTOMAPA,NAVIGON V 7.4.2(BUILD 802),POCKET NAVIGATOR 9

http://i432.photobucket.com/albums/qq41/vwgolfi5/th_Multi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Oι χάρτες της creative image δεν είναι ποιοτικοί είναι ποσοτικοί.Για το σημείο που ανέφερες βάζοντας την διαδρομή στο destinator 7 και με τον παλιό χάρτη και με τον νέο, κέντρο τρίκαλα κορινθίας-κέντρο καστανιά κορινθίας δίνει ακριβώς την ίδια διαδρομή δηλ.41χλμ και μάλιστα αν προσέξεις ο δρόμος που φαίνεται να χρησιμοποιούν και οι 2 χάρτες είναι ακριβώς ο ίδιος και αυτό το καταλαβαίνεις από τις καμπύλες που κάνει στα 2 προγράμματα.

Υπάρχει όμως μια βασική διαφορά:

O χάρτης του destinator έχει μερικούς χωματόδρομους γύρω-γύρω οι οποίοι προφανώς δεν υπάρχουν όλοι.Με ενεργοποιημένη την αποφυγή χωματόδρομων τους αποφεύγει.Αν παρόλα αυτά ήσουν ήδη πάνω σε τέτοιο δρόμο,προσπαθώντας να σε βγάλει από εκεί έγινε χαμός.Το miomap δεν κάνει αυτό το λάθος γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν αυτοί οι δρόμοι χαρτογραφημένοι. Με λίγη προσοχή αποφεύγεις τέτοιες κακοτοπιές.

Το θέμα είναι ότι όλοι οι χάρτες έχουν λάθη.Αλλά κάποιοι έχουν περισσότερα.Ο χάρτης της creative image διαφημίζει κάλυψη 241.000χλμ και λείπουν δρόμοι και άξονες της εγνατίας οδού.Επίσης δεν είναι δυνατή η πλοήγηση σε πολλά χωριά στη Βόρεια Ελλάδα,διότι δεν υπάρχει δρόμος, αλλά στην αναζήτηση εμφανίζονται.Παρόλα αυτά σε πολλά σημεία(πολύ περισσότερα από το destinator) βλέπεις γύρω-γύρω πολλούς χωματόδρομους.Για τους οποίους ένα πολύ μεγάλο ποσοστό δε θα είναι "εκεί που πρέπει".Αυτή η διαφορά των 70.000χλμ σε σχέση με το χάρτη της NGi καλύπτεται από ότι φαίνεται από τους χωματόδρομους που κανένας δεν εγγυάται για την προσβασιμότητα τους.

Γιαυτό λοιπόν προτιμώ ένα χάρτη με λιγότερα χιλιόμετρα και το βασικό οδικό δίκτυο για πλοήγηση και στο μικρότερο χωριό της Ελλάδας,παρά γέμισμα του χάρτη με χωματόδρομους μέσω ορθοφωτοχαρτών.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλλαμβάνω για όσους δεν είδαν πιο πάνω.Έχω τον γνήσιο αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορώ να κάνω update απο το site της mio.Ο συγκεκριμένος χάρτης που βρήκα μου λειτούργησε αφού απεγκατέστησα το γνήσιο MIOMAP και έβαλα το "άλλο".Κάτι με τη liscence του γνήσιου προγράμματος θα φταίει...παράδοξο ε?Άν κάποιος σας ξέρει πώς μπορεί να κάνει update με γνήσιο πρόγραμμα ας μας πεί γιατί το Mioupdate δεν μου δουλεύει.Προς το παρόν καταφεύγουμε στη λύση που ανέφερα ήδη.

 

den mporei kai ayto einai logiko kai aplo.o xarths kykloforise apo thn ci apoklistika gia to igo,to programa dld me ton opio exei kanei symfonia i enlogo etaireia,ara esy den exis dikeoma na exeis sthn anabathmisi me ton xarth auto apo to site ths mio giati apla prokete gia allo programa parol pou sthn ousia einai to idio.

CAR MULTIMEDIA- Built in GPS for VOLKSWAGEN-

WIN CE 5-KINGSTON SDHC 4GB-IGO V 8.3,- AMIGO,

MIOMAP 8,DESTINATOR 8-7-6.1,SYGIC MOBILE,DRIVE ME,POLNAV,ROUTE 66,GARMIN ,TOMTOM V 7,NAVIMATE XTREME,GINIUS DRIVE,NDRIVE,AUTOMAPA,NAVIGON V 7.4.2(BUILD 802),POCKET NAVIGATOR 9

http://i432.photobucket.com/albums/qq41/vwgolfi5/th_Multi-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Oι χάρτες της creative image δεν είναι ποιοτικοί είναι ποσοτικοί.Για το σημείο που ανέφερες βάζοντας την διαδρομή στο destinator 7 και με τον παλιό χάρτη και με τον νέο, κέντρο τρίκαλα κορινθίας-κέντρο καστανιά κορινθίας δίνει ακριβώς την ίδια διαδρομή δηλ.41χλμ και μάλιστα αν προσέξεις ο δρόμος που φαίνεται να χρησιμοποιούν και οι 2 χάρτες είναι ακριβώς ο ίδιος και αυτό το καταλαβαίνεις από τις καμπύλες που κάνει στα 2 προγράμματα.

Υπάρχει όμως μια βασική διαφορά:

O χάρτης του destinator έχει μερικούς χωματόδρομους γύρω-γύρω οι οποίοι προφανώς δεν υπάρχουν όλοι.Με ενεργοποιημένη την αποφυγή χωματόδρομων τους αποφεύγει.Αν παρόλα αυτά ήσουν ήδη πάνω σε τέτοιο δρόμο,προσπαθώντας να σε βγάλει από εκεί έγινε χαμός.Το miomap δεν κάνει αυτό το λάθος γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν αυτοί οι δρόμοι χαρτογραφημένοι. Με λίγη προσοχή αποφεύγεις τέτοιες κακοτοπιές.

Το θέμα είναι ότι όλοι οι χάρτες έχουν λάθη.Αλλά κάποιοι έχουν περισσότερα.Ο χάρτης της creative image διαφημίζει κάλυψη 241.000χλμ και λείπουν δρόμοι και άξονες της εγνατίας οδού.Επίσης δεν είναι δυνατή η πλοήγηση σε πολλά χωριά στη Βόρεια Ελλάδα,διότι δεν υπάρχει δρόμος, αλλά στην αναζήτηση εμφανίζονται.Παρόλα αυτά σε πολλά σημεία(πολύ περισσότερα από το destinator) βλέπεις γύρω-γύρω πολλούς χωματόδρομους.Για τους οποίους ένα πολύ μεγάλο ποσοστό δε θα είναι "εκεί που πρέπει".Αυτή η διαφορά των 70.000χλμ σε σχέση με το χάρτη της NGi καλύπτεται από ότι φαίνεται από τους χωματόδρομους που κανένας δεν εγγυάται για την προσβασιμότητα τους.

Γιαυτό λοιπόν προτιμώ ένα χάρτη με λιγότερα χιλιόμετρα και το βασικό οδικό δίκτυο για πλοήγηση και στο μικρότερο χωριό της Ελλάδας,παρά γέμισμα του χάρτη με χωματόδρομους μέσω ορθοφωτοχαρτών.

 

sorry of topic τι λεει χιονισε στην βλαστη?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Oι χάρτες της creative image δεν είναι ποιοτικοί είναι ποσοτικοί.Για το σημείο που ανέφερες βάζοντας την διαδρομή στο destinator 7 και με τον παλιό χάρτη και με τον νέο, κέντρο τρίκαλα κορινθίας-κέντρο καστανιά κορινθίας δίνει ακριβώς την ίδια διαδρομή δηλ.41χλμ και μάλιστα αν προσέξεις ο δρόμος που φαίνεται να χρησιμοποιούν και οι 2 χάρτες είναι ακριβώς ο ίδιος και αυτό το καταλαβαίνεις από τις καμπύλες που κάνει στα 2 προγράμματα.

Υπάρχει όμως μια βασική διαφορά:

O χάρτης του destinator έχει μερικούς χωματόδρομους γύρω-γύρω οι οποίοι προφανώς δεν υπάρχουν όλοι.Με ενεργοποιημένη την αποφυγή χωματόδρομων τους αποφεύγει.Αν παρόλα αυτά ήσουν ήδη πάνω σε τέτοιο δρόμο,προσπαθώντας να σε βγάλει από εκεί έγινε χαμός.Το miomap δεν κάνει αυτό το λάθος γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν αυτοί οι δρόμοι χαρτογραφημένοι. Με λίγη προσοχή αποφεύγεις τέτοιες κακοτοπιές.

Το θέμα είναι ότι όλοι οι χάρτες έχουν λάθη.Αλλά κάποιοι έχουν περισσότερα.Ο χάρτης της creative image διαφημίζει κάλυψη 241.000χλμ και λείπουν δρόμοι και άξονες της εγνατίας οδού.Επίσης δεν είναι δυνατή η πλοήγηση σε πολλά χωριά στη Βόρεια Ελλάδα,διότι δεν υπάρχει δρόμος, αλλά στην αναζήτηση εμφανίζονται.Παρόλα αυτά σε πολλά σημεία(πολύ περισσότερα από το destinator) βλέπεις γύρω-γύρω πολλούς χωματόδρομους.Για τους οποίους ένα πολύ μεγάλο ποσοστό δε θα είναι "εκεί που πρέπει".Αυτή η διαφορά των 70.000χλμ σε σχέση με το χάρτη της NGi καλύπτεται από ότι φαίνεται από τους χωματόδρομους που κανένας δεν εγγυάται για την προσβασιμότητα τους.

Γιαυτό λοιπόν προτιμώ ένα χάρτη με λιγότερα χιλιόμετρα και το βασικό οδικό δίκτυο για πλοήγηση και στο μικρότερο χωριό της Ελλάδας,παρά γέμισμα του χάρτη με χωματόδρομους μέσω ορθοφωτοχαρτών.

 

Ναι,με τη διαφορά οτι αν είσαι μέσα στα άνω Τρίκαλα και με κατεύθυνση τα κάτω Τρίκαλα για να σε βγάλει από τον δρόμο 41 χμ το Destinator σε στρίβει σε στενό εντός του χωριού που δεν υφήσταται!!Αναγκαστικά λοιπόν γυριζω προς την αντίθετη κατεύθυνση και με έβγαλε έτσι από τους χωματόδρομους.Δοκίμασα επίσης να πάω στα κάτυω Τρίκαλα μπας και βγάλω άκρη αλλα με ξαναγύρισε στο υποθετικό στενό των άνω Τρικάλων.Μπορεί απλά να είναι χαζό το Destinator και οι χάρτες της NGI οι καλύτεροι του κόσμου...εμένα το πακέτο δεν μου κάνει κλικ

Link to comment
Share on other sites

off topic αυτο που γραφω αλλα δοκιμαστε το navigon εστω με τους πολυ λιτους χαρτες που εχει για Ελλαδα.Οταν μπαινεις ή βγαινεις απο εθνικες οδους ή την Αττικη οδο σου εμφανιζει και την πινακιδα που πρεπει να ακολουθησεις.Αν ειχε και πληρεις χαρτες θα ηταν τελειο

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι,με τη διαφορά οτι αν είσαι μέσα στα άνω Τρίκαλα και με κατεύθυνση τα κάτω Τρίκαλα για να σε βγάλει από τον δρόμο 41 χμ το Destinator σε στρίβει σε στενό εντός του χωριού που δεν υφήσταται!!Αναγκαστικά λοιπόν γυριζω προς την αντίθετη κατεύθυνση και με έβγαλε έτσι από τους χωματόδρομους.Δοκίμασα επίσης να πάω στα κάτυω Τρίκαλα μπας και βγάλω άκρη αλλα με ξαναγύρισε στο υποθετικό στενό των άνω Τρικάλων.Μπορεί απλά να είναι χαζό το Destinator και οι χάρτες της NGI οι καλύτεροι του κόσμου...εμένα το πακέτο δεν μου κάνει κλικ

Aχ φιλε μου δεν μπορεις να καταλαβεις κατι.Οι χαρτες της εταιρειας μονοδρομος δεν εχουν ποτε λαθη λαθη εχουν οι δρομοι που δεν ειναι εκει που τους εχει ο χαρτης :lol:

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Aχ φιλε μου δεν μπορεις να καταλαβεις κατι.Οι χαρτες της εταιρειας μονοδρομος δεν εχουν ποτε λαθη λαθη εχουν οι δρομοι που δεν ειναι εκει που τους εχει ο χαρτης :lol:

 

Κάτι πήρε το αυτί μου για συνεργασία ΥΠΕΧΩΔΕ με την "εταιρία μονόδρομος". Θα τους ρωτάνε που να ανοίξουν τους δρόμους.

Γι αυτό γνωρίζουν πρώτοι που θα υπάρχουν δρόμοι και τους ενσωματώνουν πριν ακόμα γίνουν :lol::lol::lol::lol:

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πήρε το αυτί μου για συνεργασία ΥΠΕΧΩΔΕ με την "εταιρία μονόδρομος". Θα τους ρωτάνε που να ανοίξουν τους δρόμους.

Γι αυτό γνωρίζουν πρώτοι που θα υπάρχουν δρόμοι και τους ενσωματώνουν πριν ακόμα γίνουν :lol::lol::lol::lol:

 

Και σας υπενθυμίζω!Αρχικά με έβγαλε σε χωματόδρομο που θεωριτικά θα με πήγαινε στη διαδρομή μου με τη διαφορά οτι αυτός ο δρόμος τελείωσε μετά από 2 χμ σε μια υπεροχη καλύβα.Θα την έβγαζα και φωτο να την ποστάρω αλλά ήμουν αγχωμένος με το αυτοκίνητό μου γιατί είχα βρεί από κάτω σε έναν βράχο.Καλό είναι να βάζουμε και τους χωματόδρομους στο χάρτη αλλά από το να βάζουμε δρόμους που δεν υπάρζουν αςσ μην τους βάλουμε καλύτερα.Το οτι η CI δεν έχει ενσωματώσει κατσικόδρομους σε αυτή και σε άλλες τις επαρχιακές περιοχές της Ελλάδας δεν είναι μείον αλλά συν.Αν θέλω περιπέτεια πάω και αγοράζω χάρτες της Ανάβασης.Κι έπειτα ίσως να είμαι και καθυστερημένος αλλά σε ποιό σημείο του Destinator 7 υπάρχει η αποφυγή χωματόδρομων??

Link to comment
Share on other sites

o xartis doulevei kanonika me to anepisimo programma ths mio.

omos den sinergazetai me tous upoloipous xartes tis mio ( tous episimous) .

gia tous allous den gnorizo akoma

Link to comment
Share on other sites

Για τους λάτρεις του MioMap τα νέα δεν θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα.Κυκλοφόρησε ο νέος χάρτης για το MioMap και IGo που είναι απλά εκπληκτικός!!!!Σας λέω ένα πράγμα.Έχει χαρτογραφημένες πόλεις που δεν τις έχουν οι χάρτες του Destinator-NGI.Επίσης έχει πολύ καλύτερη γεογραφική απεικόνηση με πράσινο σε πάρκα-βουνά και λεπτομερέστατη κλιμάκωση σε βασικές οδικές αρτηρίες,δευτερύουσες,δρομάκια,χωματόδρομους κλπ.Ακόμη και τα νησιά έχουν πολύ καλή κάλυψη.Η εξήγηση σε αυτό το άλμα οφείλεται στο οτι τον χάρτη έχει φτιάξει μία άλλη εταιρία και όχι το τρίπτυχο Teleatlas-Gis electronics-Creative image.

Προσοχή,σε αυτόν τον χάρτη είναι περασμένος και ο δακτύλιος γι'αυτό αν θέλετε ν πάτε σε προορισμό εντός του δακτυλίου θα πρέπει να τσεκάρετε το σημείο που λέει "restricted area".Όσο για το πού θα τον βρείτε....http://rapidshare.com/files/71372904/Greece-miomap-oct.2007.rar ή από το http://www.gpsunderground.com.

Καλή πλοήγηση και αντίο Destinator...

Aris975 ....molis prin liges meres agorasa to mio c520..exo idi apelpistei me tin oli diadikasia peri anvathmisis tou miomap v3.3 pou iparxei egatestimeno.ti prepei na kano gia na einai pliros enimeromenos o xartis to c520?pls help me

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...