Jump to content

Χάρτες MioMap/iGo από την Creative Image - Οκτώβριος 2007


Aris975
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία. Όσοι λοιπόν βρίσκουμε λάθη, να τα επισημαίνουμε ώστε να διορθώνονται στην επόμενη ενημέρωση.

ΣΚέψου ότι και το κάθε πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε γενικότερα στηρίζεται στο feedback των τελικών χρηστών. :happy:

 

Το έχω αναφέρει και παραπάνω. Εστω οτι το κάνουμε (που έχω όλη τη διάθεση) Θέλεις δύο ζωές για να τα καλύψεις όλα. Πολλά τα λάθη Αρη...:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, στο site της εταιρίας υπάρχει ένα PDF όπου αναφέρονται οι περιοχές και οι δρόμοι στους οποίους έγιναν διορθώσεις σε αυτό το update.Λάθη που έχουν επισημανθεί σε άλλες περιοχές θα διορθωθούν στο επόμενο update.Το πιο σημαντικό πάντως είναι οτι έχουν φτιάξει πολύ τις βασικές οδικές αρτηρίες(Πειραιώς,Μεσσογείων κλπ) όπου υπήρχε πρόβλημα με αναστροφές και αριστερές στροφές.Επίσης κάποια λάθη που προσωπικά έχω επισημάνει σε περιοχές που διορθώθηκαν έχουν διορθωθεί με εξαίρεση μία μονοδρόμηση.Στις περιοχές που δεν έχουν περαστεί τα λάθη παραμένουν.Πάντως με τη διόρθωση των βασικών οδικών αρτηριών το πρόγραμμα μου έχει βγάλει για τους ίδιους προορισμούς καλύτερες διαδρομές σε σχέση με τον προηγούμενο χάρτη.Προσωπικά θεωρώ οτι το συγκεκριμένο update χάρτη μόνο θετικά μπορεί να το κρίνει κανείς...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μόλις επέστρεψα απο το Αγκιστρο (10χλμ απο τον Προμαχώνα). Δεν θα αναφερθώ σε μικρά λάθη μέσα στην Αθήνα (οδός Αιόλου απο Ζησιμοπούλου, Π.Φάληρο λάθος κατεύθυνση), που κάποιος εκτός περιοχής θά μπορούσε να ειχε πρόβλημα. Η κατάσταση βγαίνοτας απο την Αθήνα ηταν παρα πολυ ασχημη.Ανύπαρκτες διασταυρώσεις οπου επρεπε να κρατήσεις το ενα η το αλλο ρευμα, εξοδοι σε χωραφια,κτλ.Προχωρώντας ειδικά στον Μαλλιακο πολυ σχημη εικόνα. Αλλά εκεί υπάρχει το ελαφρυντικό της μη ολοκλήρωσης των εργων. Πλησιάζοντας ομως και διασχίζοντας την Β. Ελλάδα το σχεδόν απόλυτο δράμα. Δεν αμφισβητώ το πόσοι κόμβοι της Εγνατίας εχουν ενσωματωθει στον χάρτη, πάντως αν δεν ακολουθούσα τις ταμπέλες του δρόμου θα ειχα βρεθεί οπουδήποτε αλλου εκτος του προορισμού μου. Ακόμη ο τελικός προορισμός οπως και οι περισσότερες γύρω περιοχές ηταν εντελώς αχαρτογράφητες, αλλά αυτό μάλλον αφορά στην μη πλήρη κάλυψη της Ελλάδας.

Κατά τά αλλα απόλυτα ευχαριστημένος με το μηχάνημα mio c520, αριστη ληψη καθόλη την διαδρομμή,επανυπολόγιζε αμεσα και πολλες φορες εκνευριστικά, αλλά τι να το κάνεις οταν ο χάρτης δεν βοηθά.

Δυστυχώς παρόμοια προβλήματα υπάρχουν και στη Αθηνών -Κορίνθου. Με κατέυθυνση το Αργος, μόλις πήρα την Τριπόλεως ηθελε να με βγαλει σε 1700μ σε εξοδο (χωράφι) προς Αργος, ενω η πραγματική ειναι 32χλμ πιο κάτω

Σε καμμία περίπτωση δεν θα ηθελα να εκληφθούν τα παραπάνω ως αρνητική και μηδενιστική κριτική. Στο κάτω κάτω αν σε αυτόν τον χάρτη 2008.01 (71220) (**δωρεαν**) που θεωρείται αναβάθμιση υπάρχουν αυτά τα κενα, σκεφθείτε τι γίνετε στον αρχικό.Η πρόθεση μου ηταν καθαρά προς ενημέρωση των χρηστών και προς ενδεχόμενη βοήθεια των υπευθύνων του χάρτη.

Δυστυχώς παρόλες τίς προσπάθειες μου δεν κατόρθωσα να εγκαταστήσω και να τρέξω το destinator στην sd κάρτα.Μου βγάζει μηνυμα οταν πατάω το εικονίδιο στην εικόνα με τον φάρο "cannot find 'destinator'(or one of its components).Make sure the path and filename are correct and that all the required libraries are available."

Μέχρι που εβαλα στην κάρτα και μια εκδοση του 7 που εγκαθίσταται σαν copy/paste αλλα παλι δεν ετρεξε.

Ετσι καθαρά γιά λογους σύγκρισης δεν μπορώ να εχω αποψη για τον χάρτη του destinator

 

 

 

Τροποποίησα το button του αλλά τωρα μου βγάζει 'fatal aplication error" .............Τι του φταιει τωρα παλι ????

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Σε πρόσφατη εκδρομή που είχα κάνει στο Καρπενήσι εντόπισα κι εγώ σφάλματα του χάρτη.Πάντως το πέταλο του Μαλλιακού το πέρασα μια χαρά με εξαίρεση 10 χμ από το καινούριο κομμάτι που έχει παραδωθεί και μόνο στο ρεύμα προς Λαμία.Σε αυτό το σημείο το όχημά μου φαινόταν εκτός δρόμου.Πολύ καλά η Λαμία και τα πρώτα 40 χμ προς Καρπενήσι,άσχημα τα τελευταία 30 χμ πριν το Καρπενήσι.Καλά χαρτογραφημένη η πόλη του Καρπενησίου,κακοφτιαγμένη σε μερικά σημεία η διαδρομή προς μονή Προυσού.Τα έχουμε ξαναπεί,η κάλυψη του χάρτη είναι πολύ καλή με προβλήματα στη σχεδίαση επαρχιακών δρόμων.
Link to comment
Share on other sites

@skiace

To 7 δεν έχει κυκλοφορήσει επίσημα για pna.H τελευταία έκδοση για pda τρέχει σε κάποια pna καλά και σε άλλα δημιουργεί προβλήματα.Βάλε το 6 για pna.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναρωτήσει εδώ, αλλά απάντηση δεν πήρα:

 

Λοιπόν, έχω ένα mio c520 αγορασμένο τέλη Δεκεμβρίου από Πλαίσιο. Προσπαθώ να κάνω ένα από τα ακόλουθα:

 

1) να αναβαθμίσω το χάρτη στην τελευταία έκδοση. Αυτό δεν γίνεται με απλή αντιγραφή γιατί λέει ότι είναι κλειδωμένος. Δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω τον χάρτη, αλλά δεν έχω καταλάβει από πού...

 

2) να το ξεκλειδώσω ακολουθώντας οδηγίες που υπάρχουν εδώ. Ούτε αυτό λειτουργεί. Μόλις μπει το "σπασμένο" πρόγραμμα, το miomap απλά δεν ανοίγει με τίποτε

 

3) να βάλω το (αγορασμένο) destinator που έχω. Ούτε αυτό γίνεται γιατί δεν ξεκλειδώνει.

 

Ενημερωτικά, το συγκεκριμένο mio (9931) αρνείται συστηματικά να αναβαθμίσει το firmware του. Μετά από τη διαδικασία μεταφοράς στη συσκευή, όταν ζητά να αφαιρεθεί το καλώδιο usb, δεν κάνει reboot.

 

Θερμή παράκληση για βοήθεια με pm ή και δημόσια...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το 520 δεν είναι διαφορετικό από το 320 (στα βασικά του). Κοίτα λοιπόν εδώ μήπως και βοηθηθείς.

http://mioheaven.mywebcommunity.org/

mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kalispera,

exw to P3300. Prospathontas na vrw to kalitero gps software dokimasa ta eksis:

 

1. Destinator 7. Akseperastoi xartes, polles dinatotites epilogis. Distixws to engine tou einai gia ta baza me apotelesma to rerouting kathws kai alles endikseis argoun ypervolika + megali katanalwsi mnimis

2. Miomap/igo, kalitero engine kathws kai dinatotites eksairoumenis tis anazitisis odou. Chartes metrioi ews chalia. Dokimasa Teleatlas, Creative 2007 (october) kathws kai 2008 q1.

3. garmin mobile xt. Poli kalo engine. Kales dinatotites anazitisis, kali chartes. Ftwxo grafiko perivallon kai epipleon kaloudia.

 

Parakalw dokimaste to ekseis: Psakste gia Zaloggou 11 stin Athina sto miomap/ igo (me tk & xwris tk - 10678). Kai stis dio periptwseis se odigei sti Zaloggou sto Psihiko. Epeidi merikes fores ta oria kapoias perioxis einai sigkehimena, thewrw oti toulaxiston me tk prepei na deixnei ti swsti odo.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάντως βρε παιδιά, ο χάρτης της Creative είναι απαράδεκτος! Απορώ για όλη τη συζήτηση και κυρίως απορώ με αυτούς που τον υποστηρίζουν. :confused:

 

Στην περιοχή μου (Π. Φάληρο), μόνο γέλια προκαλεί το Routing του Igo με αυτόν το χάρτη!

Αντιθέτως, χρησιμοποιώντας την προηγούμενη έκδοση (2007.07 NaviGreece 071009) δεν έχω κανένα πρόβλημα σχεδόν, και θα μπορούσα να πω πως ανταγωνίζεται άνετα το destinator.

 

Αλλά όχι ρε παιδιά να συζητάμε για αυτό το απαράδεκτο κατασκεύασμα της Craetive! Αμάν!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Περνάω διάφουρους άλλους χάρτες που έχω βρεί στο web, (Greece_NaviGreece_greek_2008.01_071219.fbl , ή Greece-miomap-oct.2007.fbl)

αλλά όταν τους βάζω στο c230 μου λεει οτι κάποιοι χάρτες είναι κλειδωμένοι, πρέπει να κάνω κάτι που δεν γνωρίζω προφανώς, μπορεί κάποιος φίλος να με διαφωτίσει?

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...