Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεις να το κανεις με το rotateMe.

 

Για να κανει εγκατασταση στο κινητο σου το rotateMe θα πρεπει να το κανεις sign.

Eαν θελεις να μαθεις πως μπορουμε να κανουμε sign μια εφαρμογη διαβασε τα 2 πρωτα ποστ του επισημου θεματος.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=208801

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H φωτεινότητα της οθόνης είναι αυτό.

Εγώ τέρμα δεξιά το έχω για να είναι πιο φωτεινή.

 

Ναι αλλά έχω παρατηρήσει ότι όταν το έχω τέρμα δεξιά,ο αισθητήρας φωτός είναι σαν να μην λειτουργεί.Ελέγχει μόνο το φωτισμό του πληκτρολογίου.Ο φωτισμός της οθόνης δεν αλλάζει ποτέ.Γιατί γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ε πώς να λειτουργήσει εφόσον το έχεις στο full...

Η οθόνη σε αυτή τη περίπτωση "δίνει" όλη τη φωτεινότητα της με αποτέλεσμα όταν βγεις σε φωτεινό μέρος (τότε φωτίζει περισσότερο) δεν το κάνει γιατί πολύ απλά έχεις ήδη τη ρύθμιση στο full.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Ενώ το N73 ME είναι ένα αρκετά καλό και λειτουργικό κινητό, μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα, δυσκολεύοντάς με πάρα πολύ στην καθημερινότητά μου:

 

Όταν δέχομαι εισερχόμενη κλήση, σύμφωνα με τα όσα μου μεταφέρουν αυτοί που με καλούν, καθυστερώ να απαντήσω γιατί για αυτόν που με καλεί μεσολαβούν (με ήχο-σήμα κλήσης) γύρω στα 5-6 δευτερόλεπτα μέχρι να ενεργοποιηθεί ο δικός μου ήχος κλήσης.

 

Σας αναφέρω, ότι ο ήχος κλήσης που έχω στο κινητό μου είναι ένας προεπιλεγμένος ήχος της NOKIA (προϋπήρχε στη συσκευή-δεν τον πρόσθεσα).

 

Μπορεί , κάποιος , να βοηθήσει?

 

*

Έχει γίνει η τελευταία αναβάθμιση λογισμικού, επιτυχώς.

 

Ευχαριστώ

 

Φιλικά

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Ενώ το N73 ME είναι ένα αρκετά καλό και λειτουργικό κινητό, μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα, δυσκολεύοντάς με πάρα πολύ στην καθημερινότητά μου:

 

Όταν δέχομαι εισερχόμενη κλήση, σύμφωνα με τα όσα μου μεταφέρουν αυτοί που με καλούν, καθυστερώ να απαντήσω γιατί για αυτόν που με καλεί μεσολαβούν (με ήχο-σήμα κλήσης) γύρω στα 5-6 δευτερόλεπτα μέχρι να ενεργοποιηθεί ο δικός μου ήχος κλήσης.

 

Σας αναφέρω, ότι ο ήχος κλήσης που έχω στο κινητό μου είναι ένας προεπιλεγμένος ήχος της NOKIA (προϋπήρχε στη συσκευή-δεν τον πρόσθεσα).

 

Μπορεί , κάποιος , να βοηθήσει?

 

*

Έχει γίνει η τελευταία αναβάθμιση λογισμικού, επιτυχώς.

 

Ευχαριστώ

 

Φιλικά

 

Κώστας

Απ' όσο γνωρίζω δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό. Έτσι έχει βγει από την nokia. Το ίδιο συμβαίνει και στο Ν80, καθυστερεί να χτυπήσει ο ήχος κλήσης ενώ αυτός που καλεί έχει ήδη ακούσει το σήμα κλήσης.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό. Έτσι έχει βγει από την nokia. Το ίδιο συμβαίνει και στο Ν80, καθυστερεί να χτυπήσει ο ήχος κλήσης ενώ αυτός που καλεί έχει ήδη ακούσει το σήμα κλήσης.

 

Μα...στην αρχή όταν το πήρα, προ ενός έτους, δεν το έκανε!

Τι μπορεί να συμβαίνει.

Είναι ένα πρόβλημα, πάντως, που μπορεί να δυσκολεύει αρκετούς χρήστες του εν λόγω τηλεφώνου.

 

Υπάρχει κάποια άλλη άποψη/πρόταση/προτεινόμενη λύση?

Link to comment
Share on other sites

Μια προτεινόμενη λύση είναι το hard format.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους

με τη νέα αναβάθμιση σε v.4.0812.4.0.1 (21.03.08) έχω αποκτήσει μεγάλο πρόβλημα το εξής απλό :lol:

κανονικά πριν κάνω την αναβάθμιση κάνα back up επαφές μυνήματα κλπ κλπ, μου βγάζει κανονικά το log file όλα καλά τόσα σώθηκαν κλπ κλπ πάω μετά το update να κάνω restore όλα έρχονται πουθενά οι επαφές...ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΑΦΈς ΟΕΕΟΟ :ninja:

 

Καμιά ιδέα βρε nervous, gianpithio,itchrist anybody????

 

ps και hard format δοκιμασα να το καθαρίσω πλήρως και τα πάντα, τι κάνω?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

έχω ενα Nokia N73 το οποίο αγόρασα στην Αγγλία. Χωρίς καποιον ιδαίτερο λόγο το joystick έσπασε και επικοινώνησα με την NOKIA UK. Πράγματι το joystick αντικαταστάθηκε δωρεάν.

 

Το ίδιο ακριβώς συνέβη και πριν από λιγο καιρό. Πήγα το κινητο στην Νοκια (Θεσσαλονίκη) και αφού μου είπαν ότι το κινητό είναι σε warranty που είπαν ότι πρεπει να πληρωσω 47 ευρώ.

 

πως είναι δυνατόν για την ίδια εργασία στο ίδιο κινητό να προσφέρεται δωρεάν στην μία χώρα και να κοστίζει 43 ευρώ στην άλλη;

 

που μπορω να παραπονεθώ για αυτό;

 

δείτε το σχετικό post:

http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?board.id=smartphones&message.id=95343&jump=true#M95343

Link to comment
Share on other sites

@mylogic_x με ποιο προγραμμα κρατησες backup ?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

κανονικά, με τη νέα version του pc-suite version 6.86.9.3 κράτησα το backup

οκ και παλαιότερα είχα διάφορα προβληματάκια κυρίως όμως όσον αφορά εφαρμογές από "μαγαζάκια" κ σίγουρα όχι τις επαφές.

Περίεργο πάντως (εκτός κ από άβολο, έχω χάσει την μισή μου επαγγελματική δικτύωση)

 

Χάρης

(thanx for the interest):)

 

ps 1 γιατί υπάρχει κ άλλο πρόγραμμα?

ps 2 ψάχνω μήπως πάει κ διαβάζει τις contacts απ την sim αλλά καμία σχέση, σκανάροντας μάλιστα κ την μνήμη του τηλ βλέπω μόνο ελάχιστα kb να έχουν περάσει απ το restore συνεπώς no contact list..

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

έχω ενα Nokia N73 το οποίο αγόρασα στην Αγγλία. Χωρίς καποιον ιδαίτερο λόγο το joystick έσπασε και επικοινώνησα με την NOKIA UK. Πράγματι το joystick αντικαταστάθηκε δωρεάν.

 

Το ίδιο ακριβώς συνέβη και πριν από λιγο καιρό. Πήγα το κινητο στην Νοκια (Θεσσαλονίκη) και αφού μου είπαν ότι το κινητό είναι σε warranty που είπαν ότι πρεπει να πληρωσω 47 ευρώ.

 

πως είναι δυνατόν για την ίδια εργασία στο ίδιο κινητό να προσφέρεται δωρεάν στην μία χώρα και να κοστίζει 43 ευρώ στην άλλη;

Τι περιμένεις από τους ξευτίλες της Alpha Copy φίλε μου...;:angry:

 

 

κανονικά, με τη νέα version του pc-suite version 6.86.9.3 κράτησα το backup

οκ και παλαιότερα είχα διάφορα προβληματάκια κυρίως όμως όσον αφορά εφαρμογές από "μαγαζάκια" κ σίγουρα όχι τις επαφές.

Περίεργο πάντως (εκτός κ από άβολο, έχω χάσει την μισή μου επαγγελματική δικτύωση)

 

Χάρης

(thanx for the interest):)

 

ps 1 γιατί υπάρχει κ άλλο πρόγραμμα?

Back up μπορείς να πάρεις και στη κάρτα μνήμης, μέσω της εφαρμογής "Μνήμη" που έχει το κινητό.

Τώρα όσο αφορά τις επαφές, μικρό το κακό.

Κατέβασε αυτό το προγραμματάκι και κάνε τες εξαγωγή από το back up αρχείο και πέρασέ τες χειροκίνητα στο κινητό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ το ξέρω, αλλά δεν το έκανα (τώρα βλακεια που το σκεφτομαι)

Εκτός από rapidshare μπορώ να το βρω σε κανά άλλο γνωστό μαγαζάκι τύπου xxxxxxxxxxx ή άλλο (proxy k firewall λόγω εργασίας)

 

για να δούμε αν δουλέψει...δηλ αυτό κάνει extract τις επαφές απ το αρχείο contect copier file της νοκια...να το κοιτάξω κ να σου πώ

σ ευχαριστώ θερμά πάντως

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ το ξέρω, αλλά δεν το έκανα (τώρα βλακεια που το σκεφτομαι)

Εκτός από rapidshare μπορώ να το βρω σε κανά άλλο γνωστό μαγαζάκι τύπου xxxxxxxxxxx ή άλλο (proxy k firewall λόγω εργασίας)

 

για να δούμε αν δουλέψει...δηλ αυτό κάνει extract τις επαφές απ το αρχείο contect copier file της νοκια...να το κοιτάξω κ να σου πώ

σ ευχαριστώ θερμά πάντως

Ναι.

Όχι δεν μπορείς να το βρεις αλλού, εγώ το ανέβασα.

Δώσε email να στο στείλω.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

σου έκανα pm σε ευχαριστώ

πάντως μ αρέσει να ψάχνω την αιτία, ασυμβατότητα αρχείου δεν είναι, το άλλαξα από read only σε full και πάλι τίποτα, το τηλ το παίρνει κ δεν το βλέπεις μετά. μήπως το περνάει στην εσωτερική μνήμη? θα κοιτάξω σε κανα προγραμμάτι στυλ lonelycat explorer μηπως τις βρω πουθενά σαν ξεχωριστό file αλλα δε νομίζω.

ξερουμε τιποτα για νέο firmware πέραν του μαρτίου? (21.3.08 ήταν το τελευταίο)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει και εγώ πρόσφατα με το E51. Δεν πέρναγε μόνο τις επαφές.

Ίσως παίζει τίποτα με την τελευταία έκδοση του PC Suite.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τσέκαρα το back up αρχείο (το άνοιξα σα notepad να δω τι εχει περαστεί) και δεν έχει καμία παράλειψη.συνεπώς είναι θέμα του update πια το οποίο για κάποιο λόγο προσπερνά την λίστα ονομάτων ή την αποθηκεύει σε system file (πιο πιαθνό μου μοιάζει το τελευταίο) για έναν κ μοναδικό λόγο...δεν ξέρω κανένα πρόγραμμα back up που να επαναφέρει "επιλεκτικα" αν το πετύχει κ αυτο η νόκια ε τότε....:lol:

πάντως κρίμα ένα τόσο ωραίο τηλ να έχει τέτοιας υποστήριξης (τώρα ποθ αγόρασε κ την symbian)...

φαίνεται το espo εκείο στη φινλανδία κάτι έχει :X (οποιος κατάλαβε...:X )

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Αλλος ενας νεος κατοχος Ν73 απο επιδοτηση της vodafone. Χαρη στις οδηγιες εδω μεσα (μεχρι την 86 σελιδα καταφερα και διαβασα) εκανα φυσικα debrand και update (δε με απασχολει η εγγυηση).

 

Καλή συνέχεια σε όλους

Float like a butterfly, sting like a bee
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω πως κάνουμε hard format στη συσκευή?

 

Ποια δεδομένα χάνω από τη συσκευή και πως τα επαναφέρω μετά τη διαδικασία του hard format?

 

Είναι απαραίτητο να κρατήσω back-up στην κάρτα μνήμης πριν?

 

Ευχαριστώ

 

Φιλικά Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Μήνυμα #9 από S60 Platform FAQ.

 

Χάνεις τα πάντα από τη μνήμη της συσκευής.

Θα πρέπει να πάρεις ένα back up με το PC Suite.

Από τη κάρτα μνήμης δεν χάνεις τίποτα.

 

ΥΓ: Έχει ειπωθεί χιλιάδες φορές. Καλό είναι κάνουμε μια αναζήτηση πριν ρωτήσουμε...:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

...κι αν κάνω μετά επαναφορά από κάρτα μνήμης,επανέρχονται όλα τα δεδομένα και το αρχικό-προσωπικό σετάρισμα του τηλεφώνου (κανονικά)?
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα ετσι θα ειναι σαν να μην εκανες hard format γιατι τα σκουπιδια θα παραμεινουν.

 

Καλυτερα να μπεις στην διαδικασια να κανεις hard format στην συσκευη format στην καρτα και να τα περασεις απο την αρχη.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να σας ρωτησω κατι πολυ παραξενο? Πηρα ενα n73-5 απο America το οποιο εδω δεν πιανει 3G μπορω να κανω κατι για να το κανω να μου δοσει 3g. Δεν εχω ουτε καν επιλογη για εναλλαγη μεταξη 3g και gsm!!!!!! Please δωστε τα φωτα σας στην περιπτωση μου!!!1 :( :wacko: :(
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Για να πιάνει 3G θα πρέπει να έχει και την ανάλογη κεραία, πράγμα που δεν νομίζω πως έχει, ας έχει και τη μπροστινή κάμερα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...