Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το n73 του αδελφού μου και θα ήθελα όποιος ξέρει να μου απαντήσει.

 

Από την πρώτη εβδομάδα αυτό το κινητό είχε το πρόβλημα ότι δεν έκανε καλά επαφή μάλλον η κάρτα με το κινητό και έπρεπε να την σπρώξεις λίγο προς τα μέσα για να δουλέψει κανονικά. Αυτό ξαναέγινε πρόσφατα (σχεδόν κάθε μέρα έχει καταντήσει να γίνεται) αλλά αυτήν την φορά δεν μου εμφανίζει καθόλου τις εικόνες!

 

Το βάζω στο Pc και και πάλι δεν τις βλέπω πουθενά. Όμως μέτρησα την συνολική χωρητικότητα αυτών που βλέπει ο υπολογιστής και βγαίνει μικρότερη με αυτήν που λέει στις ιδιότητες ότι καταλαμβάνουν τα αρχεία.

 

Άρα οι εικόνες υπάρχουν απλός ούτε το κινητό ούτε το Pc τις βλέπουν. Και εδώ έρχεται το ερώτημα μου:

 

Μπορώ να τις ανακτήσω?

==>www.wiinews.gr<== The best GREEK wii blog

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το n73 του αδελφού μου και θα ήθελα όποιος ξέρει να μου απαντήσει.

 

Από την πρώτη εβδομάδα αυτό το κινητό είχε το πρόβλημα ότι δεν έκανε καλά επαφή μάλλον η κάρτα με το κινητό και έπρεπε να την σπρώξεις λίγο προς τα μέσα για να δουλέψει κανονικά. Αυτό ξαναέγινε πρόσφατα (σχεδόν κάθε μέρα έχει καταντήσει να γίνεται) αλλά αυτήν την φορά δεν μου εμφανίζει καθόλου τις εικόνες!

 

Το βάζω στο Pc και και πάλι δεν τις βλέπω πουθενά. Όμως μέτρησα την συνολική χωρητικότητα αυτών που βλέπει ο υπολογιστής και βγαίνει μικρότερη με αυτήν που λέει στις ιδιότητες ότι καταλαμβάνουν τα αρχεία.

 

Άρα οι εικόνες υπάρχουν απλός ούτε το κινητό ούτε το Pc τις βλέπουν. Και εδώ έρχεται το ερώτημα μου:

 

Μπορώ να τις ανακτήσω?

 

Μου έχει συμβεί κάποτε το ίδιο με μια ψηφιακή. Τις ανέκτησα με Card Reader και με το πρόγραμμα "File Recovery" (Google it). Τα ονόματα των αρχείων των εικόνων είχαν μια περίεργη κατάληξη (δε θυμάμαι τώρα) αλλά μόλις τα μετονόμασα με κατάληξη *.jpg δούλεψαν κανονικά σαν εικόνες.

 

Πριν μπεις στην παραπάνω διαδικασία όμως δοκίμασε και το εξής. Σύνδεσέ το με το PC, επέλεξε από το "Εργαλεία" > "Καλώδιο δεδομένων" την "Μαζική αποθήκευση", και βάλε στην "Εξερεύνηση των Windows" από τις επιλογές (μενού) να είναι ορατά τα κρυφά αρχεία και φάκελοι. Ψάξε μετά μήπως και υπάρχουν κάπου στην κάρτα.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε πάντως το πρόβλημα με την υποδοχή της κάρτας, γιατί είναι πολύ πιθανό να χάσεις και άλλα αρχεία στο μέλλον.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, εγώ έχω το 6600 τα τελευταία 3 1/2 χρόνια και ψάχνω πλέον για τον αντικαταστάτη του. Με μια πρώτη ματιά μου αρέσουν αυτά που προσφέρει το Ν73. Για να καταλάβετε τι ψάχνω, το τελευταίο που με ενδιαφέρει σε ένα κινητό είναι η... ομιλία. Περισσότερο θέλω κάτι που να αντικαθιστά το PC μου όταν είμαι μακριά από το σπίτι, ένα κινητό-λάπτοπ με λίγα λόγια, δηλαδή η χρήση του κινητού θα είναι κυρίως για διάβασμα βιβλίων, Internet browsing, μουσική και φωτογραφίες. Χρησιμοποιούσα το 6600 για αυτούς τους σκοπούς και είχα μείνει ικανοποιημένος (σε σχέση πάντα και με την ηλικία του), οπότε φαντάζομαι ότι το Ν73 είναι ένα λογικό βήμα μπροστά, σωστά; Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η ισορροπία μεταξύ όλων αυτών των στοιχείων, δεν με νοιάζει αν θα είναι τέλεια η φωτογραφική πχ αλλά αν το κινητό θα στέκεται αξιοπρεπώς σε όλες αυτές τις χρήσεις χωρίς να υστερεί σημαντικά κάπου. Επίσης θέλω να ξέρω αν γενικά είναι γερό, το 6600 πέρασε από πολλές κακουχίες αυτά τα χρόνια χώρις να μου παρουσιάσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα οπότε θα ήθελα ανάλογη ποιότητα κατασκευής και αντοχής.

 

Επειδή όπως είναι προφανές δεν αλλάζω κινητό κάθε χρόνο, πιστεύετε ότι το Ν73 θα καλύψει τις ανάγκες μου όπως τις περιέγραψα για τα επόμενα 2 χρόνια τουλάχιστον; Όλα αυτά μένοντας στο πλαίσιο τιμών που κινείται το Ν73.

Link to comment
Share on other sites

Το product code που έχεις δεν είναι το ελληνικό και γι' αυτό δεν σου βγάζει τη τελευταία έκδοση λογισμικού.

Δες τι θα κάνεις... Θα πρέπει να ακολουθήσεις πιστά αυτό τον οδηγό, βάζοντας όμως αυτό το product code: 0539293.

 

Το Nemesis Service Suite το κατεβάζεις από εδώ.

 

Το Nokia Software Updater το κατεβάζεις από εδώ.

 

Σημείωση 1: Ο οδηγός που γράφω αναφέρεται για το N73, αλλά η διαδικασία είναι ακριβώς ίδια.

Σημείωση 2: Κατά τη διαδικασία της αναβάθμισης δεν πειράζεις το κινητό για κανένα λόγο.

Σημείωση 3: Για να δουλέψει το NSS θα πρέπει να έχεις εγκαταστήσει στο pc σου το Nokia PC Suite και να έχεις συνδεθεί τουλάχιστον μια φορά με αυτό.

 

Σ' ευχαριστώ. Τώρα δούλεψε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

paidia egw eimai pou exw problima me tin bataria tou n73 music edition!!!x8es to brady itan full kai lew as kleisw to kinito gt an to afisw oli nyxta anoixto 8a m kleisei apo bataria!!!to prwi pou to anoiksa eixe mono mia grammoula stin bataria!!!gt arage???mipws exei kanena io to kinito???
Link to comment
Share on other sites

paidia egw eimai pou exw problima me tin bataria tou n73 music edition!!!x8es to brady itan full kai lew as kleisw to kinito gt an to afisw oli nyxta anoixto 8a m kleisei apo bataria!!!to prwi pou to anoiksa eixe mono mia grammoula stin bataria!!!gt arage???mipws exei kanena io to kinito???

 

Ιος για τα τελευταια series 60 δεν εχει βγει ακομα.Αν δεν εχεις βαλει κατι που τραβαει πολυ μπαταρια τοτε δεν χανεις τιποτα να κανεις εναν ελεγχο σε αυτη και αν ειναι σε εγγυηση η μπαταρια τοτε να την αλλαξεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

impreza_sti dn prosekses ti grafw parapanw!!!kleisto eixa to kinito kai eksantli8ike i bataria!!!ti paizei??

 

Το προσεξα ,αν και με τα greeklish που χρησιμοποιεις ειναι δυσκολο για αυτο γραφε κανονικα αν μπορεις.Το οτι σου εδειχνε οτι ειναι γεματη η μπαταρια δεν σημαινει απαραιτητα οτι ητανε γεματη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα χρονια πολλα.εχω προβλημα με το Ν73 μολις του εκανα αναβαθμιση και πηγαν ολα καλα ανακαλυψα ατι δεν ειχε προστεθει η ελληνικη γλωσσα.δεν υπαχει πουθενα.υπαρχει δυνατοτητα να μπει τωρα με καποιον τροπο?βοηθηστε γιατι χανομαι!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα χρονια πολλα.εχω προβλημα με το Ν73 μολις του εκανα αναβαθμιση και πηγαν ολα καλα ανακαλυψα ατι δεν ειχε προστεθει η ελληνικη γλωσσα.δεν υπαχει πουθενα.υπαρχει δυνατοτητα να μπει τωρα με καποιον τροπο?βοηθηστε γιατι χανομαι!!

Χρόνια πολλά!!!

 

Το κινητό σου είναι παρά-εισαγωγή!

 

Για να περάσεις τα Ελληνικά θα πρέπει να ακολουθήσεις πιστά αυτό τον οδηγό, βάζοντας όμως αυτό το product code: 0529782.

 

Το Nemesis Service Suite το κατεβάζεις από εδώ.

 

Το Nokia Software Updater το κατεβάζεις από εδώ.

 

Σημείωση 1: Ο οδηγός που γράφω αναφέρεται στη μετατροπή του N73 σε Ν73 music edition, αλλά η διαδικασία είναι ακριβώς ίδια.

Σημείωση 2: Κατά τη διαδικασία της αναβάθμισης δεν πειράζεις το κινητό για κανένα λόγο.

Σημείωση 3: Για να δουλέψει το NSS θα πρέπει να έχεις εγκαταστήσει στο pc σου το Nokia PC Suite και να έχεις συνδεθεί τουλάχιστον μια φορά με αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια χαλαρωστε λιγο με τον ορο "παραεισαγωγη".Σαν ανιατη ασθενεια ακουγεται...Και μενα παραεισαγωγη ειναι αλλα 1 χρονο τςρα δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα.
nokia n73-nokia 6120c(sold)-nokia n82 black
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια χαλαρωστε λιγο με τον ορο "παραεισαγωγη".Σαν ανιατη ασθενεια ακουγεται...Και μενα παραεισαγωγη ειναι αλλα 1 χρονο τςρα δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα.

Δεν σημαίνει πως είναι ασθένεια, δεν ισχυρίστηκε κάνεις ποτέ πως είναι...

Απλά ενημέρωσα το φίλο πως έχουν τα πράγματα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια χαλαρωστε λιγο με τον ορο "παραεισαγωγη".Σαν ανιατη ασθενεια ακουγεται...Και μενα παραεισαγωγη ειναι αλλα 1 χρονο τςρα δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα.

 

Σαφώς δεν υπάρχει πρόβλημα με τις εκτός ελλάδος συσκευές, το μόνο πρόβλημα είναι πως με μη ελληνική συσκευή, χάνεις τα ελληνικά μετά την αναβάθμιση. Μπορεί να μην είναι ανίατη αλλά παραμένει ασθένεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί κάποτε το ίδιο με μια ψηφιακή. Τις ανέκτησα με Card Reader και με το πρόγραμμα "File Recovery" (Google it). Τα ονόματα των αρχείων των εικόνων είχαν μια περίεργη κατάληξη (δε θυμάμαι τώρα) αλλά μόλις τα μετονόμασα με κατάληξη *.jpg δούλεψαν κανονικά σαν εικόνες.

 

Πριν μπεις στην παραπάνω διαδικασία όμως δοκίμασε και το εξής. Σύνδεσέ το με το PC, επέλεξε από το "Εργαλεία" > "Καλώδιο δεδομένων" την "Μαζική αποθήκευση", και βάλε στην "Εξερεύνηση των Windows" από τις επιλογές (μενού) να είναι ορατά τα κρυφά αρχεία και φάκελοι. Ψάξε μετά μήπως και υπάρχουν κάπου στην κάρτα.

Αν και δοκίμασα τον δεύτερο τρόπο που αναφέρεις δεν δούλεψε και έτσι πήγα στην πρώτη διαδικασία με το πρόγραμμα που μου συνέστησες και δούλεψε!

 

Ευχαριστώ πολλύ!

==>www.wiinews.gr<== The best GREEK wii blog

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς δεν υπάρχει πρόβλημα με τις εκτός ελλάδος συσκευές, το μόνο πρόβλημα είναι πως με μη ελληνική συσκευή, χάνεις τα ελληνικά μετά την αναβάθμιση. Μπορεί να μην είναι ανίατη αλλά παραμένει ασθένεια ;)

 

Και εμένα το δικό μου παρα-εισαγωγής είναι,έχω κάνει όλα τα update αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα Ελληνικά!!:shifty:

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται θα του είχαν αλλάξει το product code από το κατάστημα.

 

Το περίεργο με αυτούς που τα εισάγουν ενώ προορίζονται για άλλες χώρες είναι γιατί δεν αλλάζουν οι ίδιοι το product code σε ελληνικό ώστε να μην αντιμετωπίζει το πρόβλημα απώλειας της ελληνικής γλώσσας όποιος το κάνει αναβάθμιση μόνος του.

Όχι τίποτα άλλο αλλά εκτός του ότι θα απέφευγε και ο πελάτης τους την ταλαιπωρία, θα γλίτωναν και οι ίδιοι τη γκρίνια ότι "Μου πουλήσατε κινητό που προοριζόταν για Ουγκάντα" π.χ.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το δικό μου παρα-εισαγωγής είναι,έχω κάνει όλα τα update αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα Ελληνικά!!:shifty:

Εφόσον είναι παρα-εισαγωγή και κάνοντας αναβάθμιση δεν χάθηκαν τα ελληνικά σημαίνει πως είχαν ήδη αλλάξει αυτοί το product code της συσκευής πριν την αγοράσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι παρα-εισαγωγή και κάνοντας αναβάθμιση δεν χάθηκαν τα ελληνικά σημαίνει πως είχαν ήδη αλλάξει αυτοί το product code της συσκευής πριν την αγοράσεις.

 

Μάλλον έτσι θα έχει γίνει...Λέτε γι'αυτό να ήταν ανοιγμένη η συσκευασία?????:lol::lol::lol::p

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Σημερα περασα μερικα θεματα στο Ν73 ενος φιλου μου που εχει ηδη την τελευταια εκδοση, μια ερωτηση. Εχουμε καποιες φωτο και σε αλμπουμ μερικες, πως θα γινει να τακτοποιηθουν σε φακελλους γιατι δεν βλεπω πουθενα επιλογη, υποψην οτι ειναι περασμενες στην καρτα μνημης...
Link to comment
Share on other sites

Σημερα περασα μερικα θεματα στο Ν73 ενος φιλου μου που εχει ηδη την τελευταια εκδοση, μια ερωτηση. Εχουμε καποιες φωτο και σε αλμπουμ μερικες, πως θα γινει να τακτοποιηθουν σε φακελλους γιατι δεν βλεπω πουθενα επιλογη, υποψην οτι ειναι περασμενες στην καρτα μνημης...

 

Τα καλα της Nokia.Δεν γινεται.Μονο με εξωτερικο προγραμμα,photorite η resco photo viewer

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, εγώ έχω το 6600 τα τελευταία 3 1/2 χρόνια και ψάχνω πλέον για τον αντικαταστάτη του. Με μια πρώτη ματιά μου αρέσουν αυτά που προσφέρει το Ν73. Για να καταλάβετε τι ψάχνω, το τελευταίο που με ενδιαφέρει σε ένα κινητό είναι η... ομιλία. Περισσότερο θέλω κάτι που να αντικαθιστά το PC μου όταν είμαι μακριά από το σπίτι, ένα κινητό-λάπτοπ με λίγα λόγια, δηλαδή η χρήση του κινητού θα είναι κυρίως για διάβασμα βιβλίων, Internet browsing, μουσική και φωτογραφίες. Χρησιμοποιούσα το 6600 για αυτούς τους σκοπούς και είχα μείνει ικανοποιημένος (σε σχέση πάντα και με την ηλικία του), οπότε φαντάζομαι ότι το Ν73 είναι ένα λογικό βήμα μπροστά, σωστά; Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η ισορροπία μεταξύ όλων αυτών των στοιχείων, δεν με νοιάζει αν θα είναι τέλεια η φωτογραφική πχ αλλά αν το κινητό θα στέκεται αξιοπρεπώς σε όλες αυτές τις χρήσεις χωρίς να υστερεί σημαντικά κάπου. Επίσης θέλω να ξέρω αν γενικά είναι γερό, το 6600 πέρασε από πολλές κακουχίες αυτά τα χρόνια χώρις να μου παρουσιάσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα οπότε θα ήθελα ανάλογη ποιότητα κατασκευής και αντοχής.

 

Επειδή όπως είναι προφανές δεν αλλάζω κινητό κάθε χρόνο, πιστεύετε ότι το Ν73 θα καλύψει τις ανάγκες μου όπως τις περιέγραψα για τα επόμενα 2 χρόνια τουλάχιστον; Όλα αυτά μένοντας στο πλαίσιο τιμών που κινείται το Ν73.

 

Χωρίς να θέλω να επεκταθώ, θα σου πω οτι όντως το Ν73 είναι ένα πάρα πολύ καλό all-around κινητό, ισορροπημένο σε όλες τις λειτουργίες του οι οποίες είναι πλούσιες ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα (νομίζω για κάποιους μόνο το wifi θα χαρακτηριζόταν ως έλλειψη). Μαζί του έχω συμπληρώσει ήδη 1,5 χρόνο και δεν αισθάνομαι καμμία ανάγκη να το αντικαταστήσω. Btw, είναι πολύ σταθερό με τα updates της σειράς 4 και τέλος, η τιμή του σήμερα είναι πολύ μεγάλο πλεονέκτημα σε σχέση με ανταγωνιστικά τηλέφωνα...

Ένα τηλέφωνο με το οποίο θα ήθελα να...απατήσω το Ν73 και θα μπορούσα να χαρακτηρίσω άξιο αντίπαλο, είναι το Ρ1 της SonyEricsson αλλά κάνει γύρω στα 500Ε και άρα δεν θα το βάλεις στη λίστα σου-ούτε κι εγώ, γιατί πέρα από τον αέρα ανανέωσης στο χέρι μου δεν θα μου προσφέρει επί της ουσίας πολύ περισσότερα, οπότε επιλέγω σταθερότητα και ηρεμία...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση,πηρα το Ν73 ΜΕ,εκανα αντιγραφη τις επαφες μου στη μνημη απο τη Σιμ αλλα οταν με παιρνουν τηλεφωνο εμφανιζεται ο αριθμος και οχι το ονομα αυτου που με καλει.Πως μπορω να το φτιαξω?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...