Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος ΙΙ


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχην εαν δεν εχεις την τελευταια αναβαθμιση στην συσκευη σου καλο θα ειναι να την περασεις (Εαν εχεις την τελευταια εκδοση μην κανεις τιποτα). Περα απο αυτο καλυτερα ειναι να περιμενεις την καινουρια καρτα μνημης μολης θα ερθει να κανεις hard format στην συσκευη σου και μετα format την καρτα μνημης μεσα απο το τηλ. Λογικα δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καταρχην εαν δεν εχεις την τελευταια αναβαθμιση στην συσκευη σου καλο θα ειναι να την περασεις (Εαν εχεις την τελευταια εκδοση μην κανεις τιποτα). Περα απο αυτο καλυτερα ειναι να περιμενεις την καινουρια καρτα μνημης μολης θα ερθει να κανεις hard format στην συσκευη σου και μετα format την καρτα μνημης μεσα απο το τηλ. Λογικα δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

δεν εχω την τελευταια εκδοση,οποτε μου προτινεις να κανω hard reset?αν ισχυει οτι διαγραφονται μονο τα δεδομενα και επαναφερετε στην αρχικη κατασταση εγω το εχω μονο λιγες μερες οποτε δεν θα αλλαξει και τιποτα,ελπιζω μονο με την αναβαθμιση.......στην καινουργια καρτα χρειαζεται να κανω κατι μεσα απο την συσκευη?(πως κανω φορματ)?

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα πρέπει να της κάνεις format πρώτα και μετά να αρχίσεις να περνάς δεδομένα σ' αυτή.

Αυτό γίνεται μέσω του εικονιδίου "Μνήμη" που βρίσκεται στο Μενού μέσα στο φάκελο "Εργαλεία".

 

Εφόσον δεν έχεις την τελευταία έκδοση κάνε αμέσως αναβάθμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε περίπου 60€ μαζί με τα εργατικά σε Nokia Shop.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

εκανα σημερα αναβαθμιση στην συσκευη και αφου τελειωσε και εγινε reboot η συσκευη πλεον δεν εχω ελληνικα ουτε στο Menu ουτε σαν γλωσσα γραφης...συν του οτι το κινητο σερνεται...

Τι κανουμε?

 

Thanx για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Αυτό!

 

ΥΓ: Έχει αναφερθεί χιλιάδες φορές. Πρώτα θα πρέπει να ψάχνουμε και μετά να ρωτάμε.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

εκανα σημερα αναβαθμιση στην συσκευη και αφου τελειωσε και εγινε reboot η συσκευη πλεον δεν εχω ελληνικα ουτε στο Menu ουτε σαν γλωσσα γραφης...συν του οτι το κινητο σερνεται...

Τι κανουμε?

 

Thanx για τον χρονο σας

Απλά το κινητό σου είναι παρα-εισαγωγή και πρέπει να εφαρμόσεις την εξής διαδικασία. Το Ελληνικό product code θα το βρεις στην πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος.

 

EDIT: Με πρόλαβες Itchrist86!! :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Απλά το κινητό σου είναι παρα-εισαγωγή και πρέπει να εφαρμόσεις την εξής διαδικασία. Το Ελληνικό product code θα το βρεις στην πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος.

 

EDIT: Με πρόλαβες Itchrist86!! :)

 

Εκανα search απλα δεν εφαρμοσα την παραπανω διαδικασια γιατι το κινητο μου ηταν στα ελληνικα και οσα update ειχα κανει παρεμενε στα ελληνικα μονο με το τελευταιο update τα χασαμε :p τι κανω συνεχιζω με την παραπανω διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

stendor καλή σου μέρα μήπως ξέρεις γιατί στους χάρτες της nokia στο n95 κάποιους δρόμους τους δείχνει με τελίτσες τελίτσες τι θέλει να πει ο ποιητής?
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα το Nokia N95 το απλό μέσω vodafone (άσχετα αν εγώ του έχω βάλει cosmoκάρτα μέσα) του έχω βάλει 4gb μνήμη nokia micro sdhc και έχω κάποιες ερωτήσεις δεδομένου ότι είμαι ολίγον πίσω στα των κινητών. (To Νοκια firmware είναι το τελευταίο v12.0.013.)

 

1. Πώς κάνω σύνδεση μέσω GPRS αφού πάω στα Εργαλεία->Ρυθμίσεις->Σύνδεση και δεν βρίσκω κάτι σχετικό με σύνδεση μέσω GPRS. Στο manual δεν έβγαλα άκρη. Δεν πιστεύω να έχει κλειδωθεί από τη vodafone αυτό.

2. Τι πρόγραμμα για δωρεάν voip κλήσεις να εγκαταστήσω στο PC μου ώστε να κάνω δωρεάν κλήσεις από το κινητό (Τα Skype, voipdiscount,voipbuster μου έχουν λήξει μεν για free και αφετέρου δεν ξέρω αν συνεργάζονται για κλήσεις μέσω κινητού).

3. Έχω μεν εγκαταστήσει τον Garmin (πολύ καλός) αλλά πού μπορώ να βρω και να εγκαταστήσω δωρεάν το Smart2go (αν και αυτό νομίζω ότι είναι ήδη εγκατεστημένο και ούτως ή άλλως διατίθεται free και όχι ως trial - ή κάνω λάθος; ) αλλά περισσότερο το nokia maps για την Ελλάδα; Επίσης μέσω Garmin έχω ξεκλειδώσει το εσωτερικό GPS. Αυτό θα το δει και το Nokia maps ή θέλει σύνδεση οπωσδήποτε μέσω δικτύου ή bluetooth;

4, Γιατί το visual radio ακούγεται χαμηλά μέσω μεγαφώνου -και όχι ακουστκών- αν και το volume είναι στο full και από τα ακουστικά και από το κουμπάκι του κινητού στο πλάϊ; ) Επίσης για να ενεργοποιηθεί το μεγάφωνο -για τo radio πάντα- πρέπει πάντα να συνδέω τo handsfree; Δεν μπορώ χωρίς αυτά;

5. Μπορώ να στείλω MMS μέσω Cosmoκάρτας; Φαντάζομαι πως όχι με τις υπάρχουσες vodafone ρυθμίσεις. Τι settings του τηλεφώνου μπορώ να αλλάξω και τι διαδικασίες χρειάζονται μέσω cosmote (αν γίνεται κιόλας αυτό για κάρτα και όχι για σύνδεση) για να έχω αυτή την επιλογή;(Βέβαια αυτή η κάρτα sim είναι από το 2000 και δεν ξέρω αν επιδέχεται αυτές τις ρυθμίσεις. Ελπίζω πως ναι γιατί αυτό το νούμερο το χρησιμοποιώ ακόμα.)

 

 

Αυτά προς το παρόν. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Για αρχή το τελευταίο firmware της Nokia είναι το ν30.0.015. Η έκδοση v12.0.013 που έχει το δικό σου είναι από τις πρώτες που βγήκαν.

 

1) Για να συνδεθείς με GPRS θα πρέπει πρώτα να έχεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις από την vodafone. Αν δεν της έχει το κινητό θα πρέπει να στις στείλουν από την vodafone ή να ρίξεις μια ματιά στο θέμα της Vodafone.

2) Δεν ξέρω κάποιο πρόγραμμα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κοιτάξεις στο αντίστοιχο θέμα Internet telephony on Nokia mobile phones.

3) Αφού έχεις περάσει το Garmin δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με το nokia maps. Το Garmin είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί μέχρι στιγμής σε προγράμματα πλοήγησης και είναι εντελώς δωρεάν.

4)Δυστυχώς μέχρι εκεί ακούγεται. Ούτε στο τελευταίο firmware έχει βελτιωθεί η ακουστική από τα ηχεία. Το καλώδιο λειτουργεί ως κεραία για το ράδιο, δεν γίνετια να λειτουργήσει αν δεν τα έχεις συνδέσει.

5)Για να στείλεις MMS μέσω Cosmote θα πρέπει να σου στείλουν τιις ρυθμίσεις από Cosmote ή μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στο αντίστοιχο θέμα της Cosmote.

 

@vissarion12 Δεν ξέρω γιατί σου εμφανίζει έτσι τους δρόμους. Δεν το έχω συναντήσει ποτέ αυτό. Δοκίμασε να περάσεις ξανά τους χάρτες. Για ό,τι άλλο έχει σχέση με το nokia maps να ρωτάς στο [/url]

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Να ρωτησω, το μαυρο εχει πλαστικο προστατευτικο τζαμακι που περιεχεται sto front cover ενω στο απλο ν95 δεν υπαρχει τζαμακι και η οθονη ειναι εκτεθειμενη? Σωστα τα λεω? Αν μπορει καποιος να επιβεβαιαωσει Σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Να ρωτησω, το μαυρο εχει πλαστικο προστατευτικο τζαμακι που περιεχεται sto front cover ενω στο απλο ν95 δεν υπαρχει τζαμακι και η οθονη ειναι εκτεθειμενη? Σωστα τα λεω? Αν μπορει καποιος να επιβεβαιαωσει Σας ευχαριστω

Ναι έτσι ακριβώς είναι. Το Ν95 δεν έχει προστατευτικό στην οθόνη του, ενώ το N95 8GB έχει πλαστικό τζαμάκι στην πρόσοψη.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι ακριβώς είναι. Το Ν95 δεν έχει προστατευτικό στην οθόνη του, ενώ το N95 8GB έχει πλαστικό τζαμάκι στην πρόσοψη.

 

πολλα ευχαριστω για την αμεσοτατη απαντηση! :)

 

οπότε αν παρω ενα νεο front cover για το n95-8gb πανε οι γρατζουνιες απο την οθονη!

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας.

Πέρασα προχθές το νέο firmware v30. Όντως το τηλέφωνο έγινε ελαφρώς γρηγορότερο.

Όμως αρνείται πεισματικά να συνδεθεί στο inernet! Ούτε μέσω wi-fi ούτε μέσω vodafone web. Ξεκινά δήθεν να κατεβάζει δεδομένα αλλά μένει στάσιμο.

Έχει παρουσιαστεί σε κάποιον άλλο;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας.

Πέρασα προχθές το νέο firmware v30. Όντως το τηλέφωνο έγινε ελαφρώς γρηγορότερο.

Όμως αρνείται πεισματικά να συνδεθεί στο inernet! Ούτε μέσω wi-fi ούτε μέσω vodafone web. Ξεκινά δήθεν να κατεβάζει δεδομένα αλλά μένει στάσιμο.

Έχει παρουσιαστεί σε κάποιον άλλο;;

 

Εγώ δεν εχω κάποιο πρόβλημα ούτε με το wi-fi ούτε με την Wind. Λειτουργούν και τα 2 άψογα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, για τη v30.0.015 (n95-1) υπαρχει καποιο h@ck εκτος του HelloCarbide γιατι καποιες εφαρμογες απαιτουν σπασμενο το λογισμικο και μετα το τρεξιμο του συγκεκριμενου προγραμματος δεν μπορεις να κανεις ουτε εγκατασταση ουτε να τρεξεις καποια αλλη εφαρμογη...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, για τη v30.0.015 (n95-1) υπαρχει καποιο h@ck εκτος του HelloCarbide γιατι καποιες εφαρμογες απαιτουν σπασμενο το λογισμικο και μετα το τρεξιμο του συγκεκριμενου προγραμματος δεν μπορεις να κανεις ουτε εγκατασταση ουτε να τρεξεις καποια αλλη εφαρμογη...

O τρόπος με το HelloCarbide λειτουργεί άψογα στο Ν95 με το firmware v30. To έχω κάνει και στο δικό μου Ν95 και περνάω τα πάντα από εφαρμογές. Υπάρχουν 2 τρόποι απλά διάβασε καλά τις οδηγίες: Ο 1ος τρόπος και ο 2ος τρόπος

Για ότι άλλο θες σχετικά με το hackάρισμα μπορείς να ρωτάς στο S60 - Hacks & Patches.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ektos apo to garmin dn exw valei kamia alli efarmogi paixnidi i tpt allo sto kinito...prospathisa na vrw tpt endiaferon alla xathika mesa sta hacks sta pistopoiitika ktl.

exei kapoios na mou protinei tpt kalo?

tnks

Link to comment
Share on other sites

O τρόπος με το HelloCarbide λειτουργεί άψογα στο Ν95 με το firmware v30. To έχω κάνει και στο δικό μου Ν95 και περνάω τα πάντα από εφαρμογές. Υπάρχουν 2 τρόποι απλά διάβασε καλά τις οδηγίες: Ο 1ος τρόπος και ο 2ος τρόπος

Για ότι άλλο θες σχετικά με το hackάρισμα μπορείς να ρωτάς στο S60 - Hacks & Patches.

Σ ευχαριστω πολυ , το προβλημα λυθηκε, το μονο "θεμα" ηταν οτι κρασαρε ασχημα το Route 66 με το που το ανοιγα οταν το CProfDriver_SISX.ldd ηταν στο \sys\bin.Μονο οταν το διεγαψα μπορεσα να χρησιμοποιησω το Route 66 ( v7.3.545).Και παλι thanks

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να συνδεσει εξωτερικη κεραια για gps αυτοκινητου ωστα να πιανει πιο γρηγορα σημα???? Το εχει δοκιμασει κανεις????
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς αν μπορείς να συνδέσεις εξωτερικό Bluetooth GPS Module, ναι μπορείς.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...