Jump to content

Φορολογία / Τεκμήρια / Τέλη Κυκλοφορίας


dio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πουλαω ενα χωραφι και παιρνω ενα Golf GTi και με τα ρεστα το συντηρω και του βαζω βενζινες και ολα. Ειμαι φοιτητης και δεν δουλευω. ΜΕ συντηρει η οικογενεια μου γιατι ειμαι μαμακιας. Πουλαω και 2ο χωραφι και ζω γιατι ειμαι τεμπελης και δεν δουλευω. Χιλια δυο μπορει να συμβαινουν. Γιατι να πληρωνω φορους για το αμαξι μου; Πουλησα την περιουσια μου και το απεκτησα.

 

εαν εχεις αδερφη την παντρευομαι..:lol::p:lol::p:lol:

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δε γινεται ρε φιλε να σου δωσει 1000 ευρω,αν γινει αυτο θα διαλυθει η οικονομια και συ μαζι.το ξερω οτι η εποχη ειναι δυσκολη για τη δικη σας γενια και το κατανοω ομως αυτα που λετε δε γινονται.οποιαδηποτε κυβερνηση να ηταν πανω το ιδιο θα εκανε γιατι αυτο θα επρεπε να γινει,δεν υπαρχει αλλη λυση.

 

ε τοτε να μειωθουν και οι μισθοι των υπουργων.Υπαρχει προβλημα και οι μισθοι τους συνεχως αυξανονται.Ποσα θες να ζητησω εγω,700ευρω???ΟΚ 700.Βαλτα κατω και πες μου αν βγαινουν τον μηνα ικανοποιητηκα χρηματα για να ζησει καποιος.

 

@gmac

Ποιος δε σε αφήνει να πιάσεις δουλειά;

 

To κρατος δεν με αφηνει.Στους φοιτητες δεν επιτρεπεται να δουλευουν.Νταξει μπορω να πιασω καπου δουλεια αλλα παρανομα,δεν θα μπορω να ειμαι δηλωμενος και να εχω εισοδημα ωστε να φορολογω αυτοκινητο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To κρατος δεν με αφηνει.Στους φοιτητες δεν επιτρεπεται να δουλευουν.Νταξει μπορω να πιασω καπου δουλεια αλλα παρανομα,δεν θα μπορω να ειμαι δηλωμενος και να εχω εισοδημα ωστε να φορολογω αυτοκινητο.

 

Αυτο ισχυει? Δλδ καποιος που ειναι φοιτητης δεν μπορει να κολλησει ενσημα?

Αν καποιος θελει να σπουδασει σε αλλη πολη και χρειαζεται χρηματα δεν μπορει να δουλεψει?? Εγω ξερω οτι δεν μπορεις να βγαλεις καρτα ανεργιας, αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι μπορεις να βρεις δουλεια, νομιμα.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

"...πιο αναλυτικά ο υπουργός Οικονομίας κ. Γιώργος Αλογοσκούφης δήλωσε χθες μετά τη συνάντησή του με τον πρωθυπουργό ότι δεν υπάρχει περίπτωση να συμπεριληφθούν στα τεκμήρια διαβίωσης οι δαπάνες μέσω πιστωτικών καρτών.

 

Για τα Ι.Χ. το κόστος χρήσης θα κυμαίνεται από 1.000 έως και 6.000.

 

Ειδικότερα πειραματισμούς, εξαιτίας των οποίων κινδυνεύει να «παγώσει» η ελληνική αγορά αυτοκινήτου, καταλόγισε στο αρμόδιο υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών ο πρόεδρος του Συνδέσμου Εισαγωγέων-Αντιπροσώπων Αυτοκινήτων, Ανδρέας Ανδρικόπουλος, με αφορμή τις εξαγγελίες για το τεκμήριο στα ΙΧ.

 

«Με έκπληξη ακούσαμε, κατά τη διάρκεια συνάντησής μας με τον αρμόδιο για τη σχετική εισήγηση γενικό γραμματέα του υπουργείου, ότι όσα ακούστηκαν, ούτε τα εννοούσαν ούτε τα είπαν ποτέ» τόνισε χαρακτηριστικά ο κ. Ανδρικόπουλος, προσθέτοντας πως: «Ηταν μια ευχάριστη έκπληξη για μας, καθώς η λέξη τεκμήριο στα αυτιά του Ελληνα έχει μια συγκεκριμένη σημασία τα τελευταία 25 χρόνια».

 

Διαβεβαιώσεις

Ο ίδιος επεσήμανε ότι, σύμφωνα με τις διαβεβαιώσεις του υπουργείου, το κόστος αυτό θα ξεκινά από τα 1.000 ευρώ και θα φτάνει ως τα 6.000 ευρώ για τα πολυτελή οχήματα και θα συνυπολογίζονται το κόστος χρήσης και συντήρησης του αυτοκινήτου συμπεριλαμβανομένων των καυσίμων και των τελών κυκλοφορίας: «Ελπίζουμε ότι δεν θα «παγώσουν» την αγορά, αν και δεν εμπιστευόμαστε απόλυτα τους πολιτικούς. Αλλάζουν συχνά γνώμη και έχουν την κακή συνήθεια να μη συζητούν από πριν με τους κλάδους που αφορούν οι εκάστοτε εξαγγελίες» τόνισε ο κ. Ανδρικόπουλος."

 

ολο το αρθρο

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ισχυει? Δλδ καποιος που ειναι φοιτητης δεν μπορει να κολλησει ενσημα?

Αν καποιος θελει να σπουδασει σε αλλη πολη και χρειαζεται χρηματα δεν μπορει να δουλεψει?? Εγω ξερω οτι δεν μπορεις να βγαλεις καρτα ανεργιας, αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι μπορεις να βρεις δουλεια, νομιμα.

 

νομιζω πως δεν μπορεις να κολλησεις ενσημα και εννοειτε ουτε καρτα ανεργειας.Οσο για τον αν καποιος θελει να σπουδασει θεωρειται προστατευομενο τεκνο αρα συντηρειται απο τους γονεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Που το διαβασες αυτο. Δεν μου φαινεται πολυ λογικο. Τι θα ισχυσει για παραδειγμα για αυτοκινητα που ειναι κατω απο το αφορολογητο?

 

Στην σελίδα 8 της συζήτησης (βλέπε και το post moy στην σελίδα 9 πάνω πάνω) και έχω κι εγώ ακριβώς την ίδια απορία στην περίπτωση αυτή. Δηλαδή τι γίνεται αν κάποιος χωρίς εισοδήματα έχει μικρό αυτοκίνητο με τεκμήριο κάτω από το αφορολόγητο; Η για να το γράψουμε αλλιώς πόσο είναι το αφορολόγητο αν ... δεν έχεις εισόδημα;

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως δεν μπορεις να κολλησεις ενσημα και εννοειτε ουτε καρτα ανεργειας.Οσο για τον αν καποιος θελει να σπουδασει θεωρειται προστατευομενο τεκνο αρα συντηρειται απο τους γονεις.

 

Eισαι λαθος φιλε μου.

Ειμαι φοιτητης στο 5ο ετος και δουλευω εδω και 2 χρονια νομιμα με ενσημα, ΙΚΑ κλπ

στον ιδιωτικο τομεα.

Δεν εχω κανενα προβλημα ουτε στερουμαι των διαφορων επιδοματων ή αλλων παροχων.

Επισης, φιλοι μου φοιτητες που ειχαν συμπληρωσει τα απαιτουμενα ενσημα, εχουν βγει ταμειο ανεργιας.

Αυτο μας ελειπε τωρα.....Να μη μας αφηνουν να δουλεψουμε.....:mad:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το χωραφι και το GTi ηταν παραδειγμα ακραιο!!! Δεν εχω σκοπο να πουλησω χωραφι για να παρω αμαξι ή να παντρεψω την αδερφη μου...........χεχεχε!!!

 

Απλα καποιος μπορει να το κανει αυτο πχ

Link to comment
Share on other sites

Πλέον τα τεκμήρια θα ισχύσουν για όλα τα οχήματα, μικρά μεγάλα, φθηνά ακριβά.

 

Δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Αν όντως ισχύει, θα ήθελα να δω κάποιο link. :)

 

@gmac

To κρατος δεν με αφηνει.Στους φοιτητες δεν επιτρεπεται να δουλευουν.

 

:wacko:

 

Δεν ξέρω που το άκουσες αυτό, αλλά πρόκειται για ράδιο αρβύλα και μάλιστα από τις χοντρές. Φυσικά και ΔΕΝ απαγορεύεται στους φοιτητές να δουλεύουν, όπως και δεν απαγορεύεται σε κανέναν να δουλεύει (υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις που δεν έχουν σχέση με την κουβέντα μας, πχ τα παιδιά κάτω από μια ηλικία, οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν επιτρέπεται να έχουν 2η δουλειά κτλ κτλ).

 

Σόρρυ κιόλας, αλλά όταν ακούμε κάτι τόσο ξεκάρφωτο καλό είναι να το επιβεβαιώνουμε πριν το θεωρήσουμε σίγουρο και μάλιστα αρχίσουμε να το χρησιμοποιούμε σαν επιχείρημα σε μια κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το χωραφι και το GTi ηταν παραδειγμα ακραιο!!! Δεν εχω σκοπο να πουλησω χωραφι για να παρω αμαξι ή να παντρεψω την αδερφη μου...........χεχεχε!!!

 

Απλα καποιος μπορει να το κανει αυτο πχ

 

Έχουμε απαντήσει κι εγώ και ο Xphys σε αυτό. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα εισοδήματα των προηγούμενων χρόνων (συμπεριλαμβανομένων αυτών από πώληση ακινήτων, εκτάσεων κτλ) για να καλύψεις το τεκμήριο διαβίωσης και άρα να μη φορολογηθείς extra:

 

Με εισοδήματα μέχρι 15 χρόνια πίσω μπορείς να δικαιολογήσεις και να καλύψεις το τεκμήριο..αρκεί φυσικά να μην έχεις άλλα έξοδα που να φαίνονται στην δήλωση και να συμφωνήσει και ο έφορος...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μέχρι στιγμής έχω ένα παλιό Skoda Favorit του 92' (του πατέρα μου). Είχα μια μηχανή την έδωσα όπως θα κάνω και με το Skoda για να πάρω ένα άλλο αμαξί λίγο πιο καινούριο. Αυτή τη στιγμή σπουδάζω και χρειάζομαι το αμάξι γιατί σπουδάζω στην Λάρισα και δεν μένω εκεί και πηγαινοέρχομαι, πότε με τραίνο πότε με το αυτοκίνητο. Σκεφτόμουν να πάρω ένα αυτοκίνητο μικρό μέχρι 1.300cc για οικονομία καυσίμου, λιγότερα τέλη κυκλοφορίας και για ασφάλεια. Το θέμα είναι πως δεν έχω εισόδημα. Εάν πάρω αμάξι θα το γράψω στο όνομα της μητέρας μου, όμως η μητέρα μου δεν εργάζεται. Τι θα γίνει στην προκειμένη περίπτωση με το τεκμήριο διαβίωσης;:confused:
Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ κιόλας, αλλά όταν ακούμε κάτι τόσο ξεκάρφωτο καλό είναι να το επιβεβαιώνουμε πριν το θεωρήσουμε σίγουρο και μάλιστα αρχίσουμε να το χρησιμοποιούμε σαν επιχείρημα σε μια κουβέντα.

 

Kι ομως ενας φιλος μου το ειχε αυτο το προβλημα.Αρχικα μου ειχε πει περυσι πως θα ισχυσει αυτο το μετρο και σα να θυμαμαι οτι καπου το διαβασα.Τελως παντων θα το ψαξω.

 

Υ.Γ καποιος να απαντησει με σιγουρια στον Cloud γιατι ακριβως αυτη την απορια εχω και γω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kι ομως ενας φιλος μου το ειχε αυτο το προβλημα.

 

Πες του φίλου σου ότι το πρόβλημά του έχει λυθεί γιατί δεν υπάρχει τέτοιο μέτρο :p

 

Υ.Γ καποιος να απαντησει με σιγουρια στον Cloud γιατι ακριβως αυτη την απορια εχω και γω.

 

Με σιγουριά δεν μπορει να απαντήσει κανένας μέχρι να συγκεκριμενοποιηθούν τα μέτρα, να εμφανιστεί νομοσχέδιο και να ψηφιστεί.

 

Λέγεται πάντως και γράφεται ότι τα τεκμήρια δε θα αφορούν αυτοκίνητα μικρού κυβισμού κι άρα ο Cloud και ο κάθε ένας στη θέση του Cloud θα είναι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

 

Όπως είπα και πριν αυτά είναι πληροφορίες μιας και τίποτα δεν είναι σίγουρο. Αν δεχτούμε όμως τον πίνακα της Ημερησίας, τα ποσά αναφέρονται σε τεκμαρτό εισόδημα ή σε φόρο;

 

Φαντάζομαι το 1ο (μια και ο φόρος υπολογίζεται ανάλογα με τη φορολογική κλίμακα που διαφέρει ανάλογα με κατηγορία κτλ). Αν είναι έτσι τότε:

 

- τα τεκμαρτά εισοδήματα είναι πολύ χαμηλά.

- κάποιος χωρίς εισόδημα ΔΕΝ πρόκειται να περάσει το αφορολόγητο όριο αν δεν έχει άλλα εισοδήματα ή τεκμήρια μόνο και μόνο από το τεκμήριο του αυτοκινήτου.

 

Άρα (ΑΝ ισχύουν αυτά) ο Cloud και η μητέρα του δε θα είχαν τίποτα να φοβούνται. Αλλά πρέπει να περιμένουμε να έχουμε κάτι σίγουρο ...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πριν αυτά είναι πληροφορίες μιας και τίποτα δεν είναι σίγουρο. Αν δεχτούμε όμως τον πίνακα της Ημερησίας, τα ποσά αναφέρονται σε τεκμαρτό εισόδημα ή σε φόρο;

 

Φαντάζομαι το 1ο (μια και ο φόρος υπολογίζεται ανάλογα με τη φορολογική κλίμακα που διαφέρει ανάλογα με κατηγορία κτλ). Αν είναι έτσι τότε:

 

- τα τεκμαρτά εισοδήματα είναι πολύ χαμηλά.

- κάποιος χωρίς εισόδημα ΔΕΝ πρόκειται να περάσει το αφορολόγητο όριο αν δεν έχει άλλα εισοδήματα ή τεκμήρια μόνο και μόνο από το τεκμήριο του αυτοκινήτου.

 

Άρα (ΑΝ ισχύουν αυτά) ο Cloud και η μητέρα του δε θα είχαν τίποτα να φοβούνται. Αλλά πρέπει να περιμένουμε να έχουμε κάτι σίγουρο ...

 

Αν το εχω καταλαβει καλα οι τιμες αναφερονται σε τεκμηριο εισοδηματος για διατηρηση του εν λογω οχηματος (για αγορα τα τεκμηρια θα ειναι πιο υψηλα). Θα προστιθενται σε αυτα και αλλα τεκμηρια. Πχ, αυτοκινητο 3500κε, τεκμηριο 6000, αν εχεις και ενα εξοχικο στη μυκονο 200τμ, με τεκμηριο πχ, 15000ε, τοτε δεν μπορεις να δηλωνεις εισοδημα κατω απο 21000ε...

 

Μπορει βεβαια και να ειμαι εντελως λαθος.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Αν το εχω καταλαβει καλα οι τιμες αναφερονται σε τεκμηριο εισοδηματος για διατηρηση του εν λογω οχηματος (για αγορα τα τεκμηρια θα ειναι πιο υψηλα). Θα προστιθενται σε αυτα και αλλα τεκμηρια. Πχ, αυτοκινητο 3500κε, τεκμηριο 6000, αν εχεις και ενα εξοχικο στη μυκονο 200τμ, με τεκμηριο πχ, 15000ε, τοτε δεν μπορεις να δηλωνεις εισοδημα κατω απο 21000ε...

 

Μπορει βεβαια και να ειμαι εντελως λαθος.

 

Aυτό καταλαβαίνω κι εγώ :)

 

Που σημαίνει ότι ο φοιτητής του παραδείγματός μας που δεν εργάζεται μπορεί να έχει ότι αυτοκίνητο θέλει (ακόμα και 5λιτρο) αφού και πάλι δεν ξεπερνάει το αφορολόγητο όριο.

 

Having said that, αφορολόγητο όριο έχουν όσοι εργάζονται (μιας και είναι διαφορετικό για μισθωτούς από ότι για ελεύθερους επαγγελματίες πχ) οπότε θα είναι ενδιαφέρον να δούμε ποιο θα είναι το αφορολόγητο όριο για κάποιον που ... δεν έχει εισοδήματα :wacko: (αν και το όλο concept είναι τρελό).

 

Και πάλι, κάποιος με απλά ένα αυτοκίνητο στο όνομά του (χωρίς άλλα περιουσιακά στοιχεία που αποτελούν τεκμήριο) αμφιβάλω τα μάλα αν θα πληρώσει φόρο.

 

Οπότε ορίστε και το 1ο παραθυράκι: γιατροί, δικηγόροι και λοιποί ελεύθεροι επαγγελματίες θα αρχίσουν να μεταβιβάζουν τα Cayenne τους σε συζύγους (όταν δεν εργάζονται), παιδιά που φοιτούν, άεργες μητέρες και πεθερές κτλ.

 

Δουλειά να χουν οι λογιστές :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ορίστε και το 1ο παραθυράκι: γιατροί, δικηγόροι και λοιποί ελεύθεροι επαγγελματίες θα αρχίσουν να μεταβιβάζουν τα Cayenne τους σε συζύγους ...

 

:!:Πρεπει να την εμπιστευεσαι πολυ τη γυναικα σου, ε?:!::lol:

 

ΥΓ, τουκαχιστον θα πληρωσουν φορο μεταβιβασης:D

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άκουσα ότι τελικά δε θα ψηφιστεί κι έκανε πίσω ο Αλογο(μούρης?)σκούφης γιατί ζορίστηκε που θα τον φάνε λάχανο οι δικοί του της ΝΔ. Το σκέφτεται.... Μακάρι....

Πάντως την αύξηση των τελών κυκλοφορίας δε τη γλιτώνουμε. Εγώ θα δώσω 201 για το ένα και 440 ευρά για το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άκουσα ότι τελικά δε θα ψηφιστεί κι έκανε πίσω ο Αλογο(μούρης?)σκούφης γιατί ζορίστηκε που θα τον φάνε λάχανο οι δικοί του της ΝΔ. Το σκέφτεται.... Μακάρι....

Πάντως την αύξηση των τελών κυκλοφορίας δε τη γλιτώνουμε. Εγώ θα δώσω 201 για το ένα και 440 ευρά για το άλλο.

 

202 δε το υπολογισες καλα :D μη τρως το 1 ευρω της κυβερνησης :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άκουσα ότι τελικά δε θα ψηφιστεί κι έκανε πίσω ο Αλογο(μούρης?)σκούφης γιατί ζορίστηκε που θα τον φάνε λάχανο οι δικοί του της ΝΔ. Το σκέφτεται.... Μακάρι....

Πάντως την αύξηση των τελών κυκλοφορίας δε τη γλιτώνουμε. Εγώ θα δώσω 201 για το ένα και 440 ευρά για το άλλο.

 

Μα νομιζω πως ειναι μια απο τις κυριες αιτιες που επεσε στις δημοσκοπισεις η ΝΔ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από http://www.madata.gr/index.php?news=23902

 

Άλλο παράδειγμα της φορολογικής αδικίας που προκαλούν τα τεκμήρια είναι η περίπτωση ενός 25χρονου ανέργου, ο οποίος ουσιαστικά συντηρείται από τους γονείς του. Αν ο συγκεκριμένος φορολογούμενος έχει στην κατοχή του ένα Ι.Χ. 1.700 κ. εκ., τότε με βάση τα τεκμήρια θα του προκύψει τεκμαρτό εισόδημα 14.200 ευρώ. Έτσι, αντί για μηδενικό φόρο- αφού είναι άνεργος και δεν έχει εισόδημα- επειδή έχει στην κατοχή του ένα Ι.Χ. θα αναγκαστεί να καταβάλει φόρο 550 ευρώ.

 

Σύμφωνα με αυτό (αν όντως ισχύει) όποιος δεν έχει εισόδημα έχει το αφορολόγητο των μισθωτών (12000 €) γιατί 14200-12000 = 2200 x25% που θα είναι του χρόνου η φορολογική κλίμακα βγαίνει το 550 που λέει το άρθρο. Άρα όσοι δεν έχουν εισοδήματα αλλά έχουν μόνο μικρό αυτοκίνητο και όχι κάτι άλλο δεν θα έχουν λογικά πρόβλημα.

 

Και ένα επίσης ωραίο παλιό αρθράκι...

 

http://users.otenet.gr/~hallacc/thema/tekmirio.htm

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω,ειχαμε κανει ενα βημα μπροστα και τωρα ξαφνικα μας πανε 2 πισω.τι να πω.

εγω τουλαχιστον καλυπτομαι για την m3 και το golf,αλλοι τι θα κανουν.

θα γεμισουν οι μαντρες με αμαξια ανω των 2000 κυβικων λεω εγω.

μακαρι να μην τηρηθει ο νομος.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...