Jump to content

Xλιδάνεργοι


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και κάτι άλλο (άσχετο-σχετικό). Λέμε συνεχεια για το τι συμβαίνει έξω και το τι συμβαίνει έξω. Εγώ λοιπόν δε θα μιλήσω για το εξωτερικό γενικά, αλλα για την Αγγλία συγκεκριμένα μιας και εκεί εργάζομαι και για αυτή γνωρίζω.

 

Κάποιος είπε ότι έξω είναι υποχρεωμένοι να αναγνωρίζουν πτυχία, μεταπτυχιακά κτλ. Σας πληροφορώ λοιπόν ότι εδώ υπάρχει ΈΝΑΣ βασικός μισθός για όλους. Το κράτος δεν επιβάλει στον εργοδότη να σου δώσει ούτε μια δεκάρα παραπάνω επειδή έχεις πτυχίο, μεταπτυχιακό, ξένη γλώσσα η γνώσεις υπολογιστή. Θα το κάνει όταν η δουλειά απαιτεί πτυχίο και θα σου δώσει αρκετά παραπάνω, δεν τον υποχρεώνει όμως το κράτος να το κάνει για αυτό κι αν πας να πιάσεις δουλειά που δε χρειάζεται πτυχίο θα πάρεις τα ίδια με τους άλλους. Είχα φίλο που δούλευε ταμίας σε τράπεζα και έπαιρνε τα ίδια λεφτά με τον άλλο που τελειωσε το σχολειο στα 16 (απλά το βασικό). Βεβαια ο βασικός είναι καλύτερος από τον δικό μας, αλλα δεν είναι αυτό το νόημα.

 

Βεβαια αυτό λειτουγεί both ways και μπορεί να πάρεις τα διπλα του βασικού ως αρχικό μισθό σε δουλειά που το πτυχίο σου εκτιμάται. Αλλα να βλέπουμε και τις 2 πλευρές κι όχι μονο αυτή που μας συμφέρει.

 

Επίσης για master ελάχιστες επιχειρήσεις πληρώνουν παραπάνω. Μια πολύ μικρή μειοψηφία. Επίσης όταν συγκρίνουμε τους μισθούς ξεχνάμε ότι δεν υπάρχει ούτε δέκατος τρίτος μύθος (Δώρο χριστουγέννων), ούτε επιδόματα άδειας/14ως μύθος, ούτε άδειες για ότι τρελό μας κατεβει στο κεφάλι (άκου εκλογική άδεια και άδεια αιμοδοσίας, το δεύτερο για τους ΔΥ).

 

OK, και πάλι η σύγκριση είναι υπέρ του ξένου εργαζομενου παρα του έλληνα, αλλα να μη συγκρίνουμε μονο ότι μας συμφέρει e;

 

gmac συγνωμη κιολας αλλα που διαφωνουμε ακτιβως εμεις οι δυο μηπως στο οτι δεν θες να καταλβεις τι λεω?

 

Μια χαρά καταλαβαίνω τι λες και σε κάποια πράγματα μάλιστα συμφωνώ, σε κάποια όχι και διατυπώνω ευθέως την άποψη μου νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οχι επιμενω οτι δεν εχετε καταλαβει τι λεω κι διαφωνειτε για να διαφωνειτε.. Διαβασε τι συμπληρωσα πανω..

Κι παλι αυτο με το πτυχιο δεν καταλαβες..

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον κείμενο που έπεσε στα χέρια μου. Δε γνωρίζω τη πηγή, αν κάποιος τη ξέρει ας τη προσθέσει παρακαλώ, θέτει πάντως ενδιαφέροντες προβληματισμούς.

 

Εσείς θα πηγαίνατε σε μια δουλειά για 600 ευρω μέχρι να βρίσκατε κάτι καλλίτερο ή θα προτιμούσατε να περιμένετε?

 

Έχω ακούσει και εγώ κοπέλα ετών 23 σε φιλική κουβέντα να μιλάει για την αναζήτηση της «οικονομικής σιγουριάς» από τον άντρα της. Συμφωνείτε με τέτοιες απόψεις? Ή απλά μιλάμε για μια πουτ@ν@?

 

Τι πρέπει να κάνουν σήμερα οι νέοι και οι γονείς στην Ελλάδα για να ξεπεράσουν αυτό το σκόπελο?

 

Βλέπω διάφυγε από όλους μια λεπτομέρεια .. η Μαρία της ιστορίας είχε μεταπτυχιακό στην ..Ιστορία της Τέχνης

Υπάρχει ένα τσουνάμι νέων στην Ελλάδα που σπουδάζει ότι να ναι και νομίζει μετά ότι κάποιος θα βρεθεί να τους πληρώνει επειδή έχουν τριτοβάθμια εκπαίδευση.

 

Λοιπόν για όσους δεν το ξέρουν καλό είναι να το μάθουν ότι αυτή η κρίση είχε σημειωθεί και στην Αμερική στα seventies όταν ένα κάρο άτομα τελείωναν το κολλέγιο με κατεύθυνση(major) Ψυχολογία, Αγγλική φιλολογία, Ιστορία, Ανθρωπολογία κτλ. Ε λοιπόν ούτε η Αμερική μπορούσε να τους συντηρήσει και το μέλλον των κορασίδων ήταν η παντρειά των δε αγοριών η μακροχρόνια ανεργία και η ανειδίκευτη εργασία σε ένα εργοστάσιο.

 

Η κατάσταση για μένα είναι αδιέξοδη εδώ

1.επειδή καμμία κυβέρνηση τα τελευταία 30 χρόνια δεν κατάφερε να φέρει λεφτά για σοβαρές επενδύσεις στην Ελλάδα και δεν ανάγκασε τους φοροφυγάδες/ρεμπεσκέδες εγχώριους να επενδύσουν τα υπερκέρδη τους εδώ. Τα δε γραφειοκρατικά/τραπεζικά εμπόδια σε κάθε νέα προσπάθεια (μήπως και χάσουν λεφτά οι πατρώνες του πολιτικού συστήματος) είναι τεράστια.

2.το εκπαιδευτικό σύστημα βγάζει άτομα με υπερειδίκευση σε κάτι που δεν υπάρχει αρκετή προσφορά εργασία όχι στην Ελλάδα, ούτε σε όλη την Ευρώπη. Είναι δυνατό εν έτη 2007 να υπάρχουν 300 θέσεις για Γερμανική φιλολογία? 400 θέσεις για Ιταλική-Ισπανική? 1100 θεολόγοι? 1200 ιστορικοί? κοκ...Που θα δουλέψουν όλοι αυτοί ρεεεεεεε? :X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ,καποιοι απλως δεν καταλαβατε τι λεμε νομιζω..Δεν διαφωνουμε συμφωνουμε με αλλα λογια εδω..Ολοι τα ιδια λεμε ουσιαστικα..

 

gmac κανεις δεν το αρνειται οτι δεν πρεπει να πληρωνονται ανεξαρτητα προυπηρεσιας ολοι το ιδιο απλα στην Ελλαδα το ποσο ειναι πολυ χαμηλο κι επισης δεν υπαρχει η νομοθεσια που υπαρχει στο εξωτερικο κι προστατευει τους εργαζομενους..Αν οι μισθοι ηταν λιγο πιο ψηλοι σε επιπεδο εξωτερικου αρχικου μισθου δεν θα υπηρχε προβλημα..

 

gkr ολοι ναγκαζονται να το κανουν αυτο που λες αυτο δεν σημαινει οτι η κατασταση στην ελλαδα σε μισθους ειναι καλη..

Επειδή ακόμα δεν κατάλαβα σε τι ακριβώς αναφέρεσαι, αν μιλάς για το πρώτο ποστ δε νομίζω να αναφέρθηκα ειδικά σε σένα. Εσύ άλλωστε με έκανες πρώτη quote, εγώ γενικα μιλούσα :wacko:

Αν μιλάς για το δεύτερο, το "Γιατι να δειξω οτι αξιζω για να παρω εναν αξιοπρεπη μισθο", οτι περιμένεις να πάρεις καλά λεφτά μόνο και μόνο με το χαρτί σου.

 

Anyway, γνώμη μου είναι πως πρέπει να φας και λίγο ζόρι για να σταδιοδρομήσεις. Και τα 600 ευρώ σχετικά νορμάλ μου φαίνονται για κάποιον τελείως πρωτάρη στο χώρο. Κάθε ιδιώτης κοιτάζει το κέρδος του και φυσικά δεν πρόκειται να επενδύσει στο κάθε φυντάνι που του έρχεται με τουπέ περιμένωντα να πληρώνεται λες και έχει 20 χρόνια προυπηρεσία. Όποιος αξίζει, δουλεύει και ενδιαφέρεται, το μόνο σίγουρο είναι πως αργά η γρήγορα θα πάρει αυτό που αξίζει έστω κι αν φάει τα μούτρα του 1-2 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι για σενα καλα λεφτα?Ακριβως?Με τα 600 ευρω δεν μπορεις να ζησεις..Αρα οχι δεν ειναι καλος μισθος κι ναι στο δευτερο αναφερομουν..Αν εσυ αρκεισαι να μενεις με τους γονεις σου μερχι τα 30 σου κι να μην σου φτανουν κιολας τι να πω?Δεν ειμαστε το ιδιο ανεξαρτητοι ..Εγω το θεωρω ασχημο αυτο..
Link to comment
Share on other sites

Γερμανικη φιλολογια σε ιδιαιτερα κι φροντιστηρια ..warum nicht?Ισπανικα ιταλικα το ιδιο ..

 

Ποσα φροντιστήρια γερμανικών θα ανοίξουν πιά; Οι διαφορες "φιλογιες" ελληνικές και ξένες είναι από καιρό κορεσμένες. Θα μου πεις και πιο επάγγελμα δεν είναι; Και θα σου πω ώρες μου έναν λογιστή που ψάχνει δουλειά και δε βρίσκει ...

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι για σενα καλα λεφτα?Ακριβως?Με τα 600 ευρω δεν μπορεις να ζησεις..Αρα οχι δεν ειναι καλος μισθος κι ναι στο δευτερο αναφερομουν..Αν εσυ αρκεισαι να μενεις με τους γονεις σου μερχι τα 30 σου κι να μην σου φτανουν κιολας τι να πω?Δεν ειμαστε το ιδιο ανεξαρτητοι ..Εγω το θεωρω ασχημο αυτο..

6 χρόνια σαν φοιτητής ζούσα με 500 από τους γονείς μου. Τώρα με τα 600 της πρακτικής πάλι τα φέρνω βόλτα. Φυσικά βοηθάνε και οι δικοί μου μερικές φορές.

Και στις δύο περιπτώσεις έμενα μακριά από το σπίτι και δε θυμάμαι να στερήθηκα τίποτα το σοβαρό.

 

 

Οπότε για μένα αυτά τα λεφτά θεωρούνται σχετικά νορμάλ μισθός. Δε λέω οτι είναι πολλά, αλλά νομίζω πως φτάνουν.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα φαινεται οτι ξερεις πως λειτουργει η αγορα..Επισης αν ο αλλος δεν σου κανει για την δουλεια μα για 500 μα για 700 ευρο θα τον διωξεις..Κι δεν χρειαζεται να τον εκμεταλευεσαι 2 χρονια ..Υπαρχει διαφορα μεταξυ 2 χρονων κι ενος μηνα..α καλα το να πουλαμε ελπιδα κι ωραια λογια δεν βοηθαει κανεναν..

 

Επισης κατι τετοιες πρακτικες δινουν την δυνατοτητα κι ο αλλος διατηρει τον μισθο πολυ χαμηλα για πολυ καιρο.Μην πω για δουλειες που οι εργαζομενοι περιεργως αλλαζουν καθε εξαμηνο..

 

EKMETAΛΕΥΣΗ ειναι οταν κανεις κατι που σε υποχρεωνει καποιος αλλος για μεγαλο χρονικο διαστημα.με μικρη χρηματικη απωζημιωση και οταν π.χ εχεις κατι που και καπιως αλλος εχει και περνει το δικο σου γιατι εσυ εισαι ενας χαζοφιλοτιμος.και μην το βλεπεις ετσι.ο πατερας μου εχει αποθηκη με εμπορευμα(ειναι εμπορος) καθε μερα πεφτει πολυ δουλεια οι υπαλυλοι ανταμιβονται παρα πολυ καλα μεχρι και τα προστημα πληρωνε ο εργοδοτης και δωρα και ρουχισμο παρα πολλα και το ευχαριστω ειναι ή να φυγει βραδυ ή να σε καρφωσει στον αντιπαλο σου σε << >> ή το χειροτερω να σε κλεψει και πιστεψε με εχει γινει παρα πολλες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ συμπερασμα ο gkr λοιπον θεωρει οτι 600 ευρο ειναι μια χαρα μισθος για να ζησει καποιος..κι θεωρει οτι φτανει αρα ειναι μια χαρα σαν αρχικος μισθος Ειναι κι αυτο μια αποψη εγω θεωρω οτι με 600 ευρο δεν ζει καποιος μονος του επομενως ειναι εκμεταλευση για αρχικος μισθος παντως συνενοηθηκαμε τελικα:happy::happy:
Link to comment
Share on other sites

Οκ ο gkr λοιπον θεωρει οτι 600 ευρο ειναι μια χαρα μισθος για να ζησει καποιος..Ειναι κι αυτο μια αποψη εγω θεωρω οτι με 600 ευρο δεν ζει καποιος μονος του παντως συνενοηθκαμε τελικα:happy::happy:

Όχι, δε συνενοηθήκαμε καθόλου. Άλλο το "μια χαρά μισθός" και άλλο το "σχετικά νορμάλ" που είπα εγώ 500 φορές. Καλό θα ήταν να ήταν περισσότερα, αλλά νομίζω πως αρκεί απλά για να τα βγάλει κάποιος πέρα στην πρώτη του δουλειά.

 

 

Και όχι δε θα πεθάνεις, μεταφορικά μιλούσα :p

Link to comment
Share on other sites

Kαθολου σχετικα νορμαλ δεν ειναι ..Εγω θεωρω οτι με 600 ευρο δεν ζεις κι αν τα βγαζες περα απλα εισαι ηρωας..Κι εγω καταλαβα τι ηθελες να πεις ..Κι ειμαι ευτυχης με αυτο..:lol:Διαφωνουμε ουσιαστικα σε κατι μαλλον χαζο αν ζεις με 600 ευρο η οχι..
Link to comment
Share on other sites

Παραδέχομαι οτι είμαστε γενικώς κακομαθημένοι αλλά δε βοηθά την κατάσταση οτι ο βασικός μισθός είναι 600ευρώ στην Ελλάδα,φυσικά και πρέπει να δουλέψουμε και να μην τρώμε λευτά των γονιών μας,αλλά και τα αφεντικά και το κράτος είναι αυτοί επίσης κακομαθημένοι, εγω δουλέψει πολλές φορές αποθηκάριος αν ο κατώτερος μισθός ήταν 800-1000(και λίγα πάλι βάζω) ευρώ φυσικά και θα καθόμουν,οσοι έχετε κάνει τη δουλειά αυτή ξέρετε πόσο κουραστική είναι και οι σπουδασμένοι πολλών ετών ας έπερναν και 2500 το μήνα καθαρά,συμπέρασμα οτι ψάχνω να βρω κάτι στο αντικέιμενο μου αλλά θα συμ βιβαστώ και κατανάγκη και με κάτι ποιο άσχετο
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Γερμανικη φιλολογια σε ιδιαιτερα κι φροντιστηρια ..warum nicht?Ισπανικα ιταλικα το ιδιο ..

 

:wacko:

 

καλά, κάνε έναν πολλαπλασιασμό. 300 καθηγητές * 20 σου λέω εγώ μαθητές = 6000 μαθητές. Καταλαβαίνεις ότι με τους αποφοίτους 10 χρόνων έχει καλυφθεί το σύνολο της πελατείας? ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποια πρόστιμα;

 

συγγνωμη φιλε μου παρεληψη.ειχανε σταματησει ενα παιδι που δουλευε στο μαγαζι και τον πιασανε πιωμενο και δεν ειχε λεφτα να πληροση το προστημο γυρω στα 1.200ε ηταν επηδει ηταν πιωμενος,δεν ειχε κρανος καθρεπτες.και μετα απο μια βδομαδα την εκανε...

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα:

 

Το κοστος ζωης που επικρατει σημερα, σιγουρα δεν δικαιολογει την αμοιβη της ταξης 600-700 ευρω!!! ουτε και οι τρελες απαιτησεις που εχουνε οι εργοδοτες στον ιδιωτικο τομεα,δηλ. που εχουνε 1 ατομο και ζητανε να τους κανει ταυτοχρονα 10 διαφορετικες εργασιες,ακομα και προσωπικες χαρες εκτος χραφειου( πηγαινε παρε μου τσιγαρα,πληρωσε τους λογαριασμους μου, πηγαινε το αμαξι μου και παρκαρε το και αυριο πηγαινε το για sercive...σκουπισε,καθαρισε,ξεσκονισε,σφουγγαρισε :p ) οταν αυτες δεν περιλαμβανονται σε θεση γενικων καθηκοντων!

 

Επισεις δεν μπορεις να απαιτεις απο τον αλλον να εχει προυπηρεσια,να ξερει αγγλικα,να εχει ecdl..και να γνωριζει απταιστα χειρισμο pc και ενα σκασμο αλλα προγραμματα λογιστικα και μη, να ειναι αποφοιτος τει,αει, να εχει μεταπτυχιακο,να αντεχει στην εργασικη πιεση,να,να,να,νανα............και να τον εχεις 2-3 χρονια να εχει αποδειξει οτι αγαπαει αυτο που κανει και ειναι καλος και να συνεχισει να παιρνει 700 κατοσταρικα....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ!! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ!....

 

ΤΑ 600-700 ΕΥΡΩ ειναι καλα αν εισαι 17-24 και μενεις με τους γονεις σου...εχεις το αμαξι του μαπμπακαι πληρωνεις τα βασικα...καρτοκινητο, βενζινες, τσιγαρα,κανενα ρουχαλακι, εξοδους..και βαζεις αν σου μεινει και 1-2 κατοσταρικα στην ακρη!;)

 

Αν μενεις μονος σου, εχεις πολλα περισσοτερα εξοδα, και περισσοτερες υποχρεωσεις!

Πως ενας νεος μετα τα 25-27 να κανει ενα ποιο σοβαρο ξεκινημα στην ζωη του αν δεν εχει γερες οικονομικες βασεις??

 

Απο την αλλη ομως...ειναι μεγαλο λαθος, το σκεπτικο να μην δεχομαστε εγωιστικα και υπεροπτικα να εργαστουμε στην πρωτη μας-δευτερη μας δουλεια γιατι θα λαμβανουμε 600...

ειναι λογικο!!....δεν μπορει ο αλλος να σου δινει 1000+ οταν εσυ δεν ξερεις που ειναι καν η.... τουαλετα στην εταιρια που εργαζεσαι:p

Ξεκινας ετσι,αποκτας εμπειρια,γνωσεις,(γιατι κακα τα ψεματα καμια μα καμια δουλεια δεν μαθαινεται στο πανεπιστημιο,στα τει..η οπουδηποτε αλλου..) αποκτας και γνωριμιες και μετα απο καποιο χρονικο διαστημα εχεις τα ματια σου ανοιχτα!!:blink:

 

ετσι ειναι το σωστο...και οχι να αποριπτουμε συνεχομενα και να καθομαστε σπιτι, βριζοντας και αποριπτοντας την καθε δουλεια, μεχρι να μας κανουνε την προταση των 1000+ ευρο....Αυτο δεν προκειται να γινει ποτε, εκτος και αν δουλεψουμε στον θειο μας η τον μπαμπα μας..

 

φιλικα παντα!

 

συμφωνώ απόλυτα!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη φιλε μου παρεληψη.ειχανε σταματησει ενα παιδι που δουλευε στο μαγαζι και τον πιασανε πιωμενο και δεν ειχε λεφτα να πληροση το προστημο γυρω στα 1.200ε ηταν επηδει ηταν πιωμενος,δεν ειχε κρανος καθρεπτες.και μετα απο μια βδομαδα την εκανε...

Άσχετο, αλλά η ορθογραφία σου βγάζει μάτια (και τα δύο).

Επίσης xristinoula, βάζε και κανένα κόμμα, γιατί (παρ' όλο που συμφωνώ μαζί σου) δεν μπορώ να διαβάσω τα μηνύματά σου.

 

Εγώ έχω να ρωτήσω το εξής: ένας νέος εργαζόμενος που ζει μόνος του παίρνει 600 ευρώ/μήνα. Θα δώσει τα 250 ευρώ για νοίκι (εάν νοικιάζει μικρό σπίτι). Θα δώσει άλλα 50 ευρώ για σταθερό και κινητό. Θα δώσει άλλα 150 ευρώ το μήνα για φαγητό (γιατί θέλει να χάσει και μερικά κιλά :D). Θα δώσει και 100 ευρώ για ρεύμα-νερό-κοινόχρηστα. Σύνολο 550 ευρώ. Ε λοιπόν, του μένουν 50 ολόκληρα ευρώ να καλύψει τα καθημερινά μικροέξοδα + τον απαραίτητο ρουχισμό για να κυκλοφορεί στον δρόμο χωρίς να τον αποκαλούν επιδειξία. Φυσικά δεν συζητάμε καν για τη στοιχειώδη διασκέδαση (καφέ ή σινεμά), ούτε για τυχόν "πολυτέλειες" όπως ο υπολογιστής και το internet. Ερώτηση κρίσεως: σε πόσους μήνες ο νέος αυτός εργαζόμενος θα απογοητευτεί από την κατάσταση αυτή και θα γυρίσει τρέχοντας στο ζεστό και στοργικό παιδικό του δωμάτιο?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα κοιτάξει για χαρτζιλίκι από γονείς όπως όταν ήταν μικρότερος ή δεύτερη δουλειά.

Ή και τα 2...

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Το όλο πρόβλημα εντοπίζεται πιστεύω στη διαφορά απαιτήσεων που έχει δημιουργηθεί μεταξύ της προσφοράς εργασίας(εκπαιδευτικό σύστημα όλων των βαθμίδων) και της ζήτησης της εργασίας (δημόσιος και ιδωτικός τομέας).Με πολύ απλά λόγια κάποιος μας είπε όταν είμασταν μικρά ότι αν διαβάζεις θα γίνεις πλούσιος,όχι έξυπνος,πλούσιος, και εμείς το κάναμε στο λύκειο και συνεχίζουμε ακάθεκτοι στο πανεπιστίμιο σαν τα πρόβατα.Και ποιος-α (αφελής) σου είπε εσένα που υποστηρίζεις ότι τα 600 ευρώ είναι λίγα ότι χρειάζεται όλος αυτός ο κόπος για να ζήσεις,όλος αυτός ο ιδρώτας και το μηχανικό διάβασμα και τα χαρτιά για να έρθεις εσύ και να απογοητευτείς στο τέλος που δεν είναι έτσι όπως σου είπαν κάποιοι δευτέρα δημοτικού και τρίτη λυκείου ώστε να σου φαίνονται λίγα αυτά τα λεφτά.Τα 600 ευρώ είναι το τίμημα του να ακολουθήσεις το ρεύμα από μικρό παιδί και να μην κάνεις κάτι διαφορετικό,κάτι που πραγματικά αγαπάς και όχι μια κωλοδουλειά που είτε παίρνεις 600 είτε 1500 βλέπεις πως θα είναι η ζωή σου τα επόμενα 40 χρόνια και μιζεριάζεις.Όσοι έγιναν πλούσιοι και ευτυχισμένοι ήταν έξυπνοι,ικανοί και ευέλικτοι και όχι αυτό που βγάζει το σύστημα ψευτοειδικευμένος,φυτό και επίπεδος.Συμπέρασμα?Να μην έχετε απαιτήσεις γιατί δεν τις αξίζετε ακόμα,αυτό λέει η αγορά,αυτό λέει ο εργοδότης,600 ευρώ,και συγκρίνετε το με το συγχαρητήρια στο άκουσμα των 17000 μονάδων εισαγωγής από τον καθηγητή του φροντιστηρίου και τη θεια σας με το ένα δόντι,η απόλυτη αντίθεση???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα πράγματα είναι και κάπως πιο απλά...Εαν υποθετικά υπάρξει ποτέ ένας αξιοπρεπής μισθός στην Ελλαδίτσα μας,αυτο σημαίνει αυτόματα οτι και το αγοραστικό κοινό διευρύνει την αγοραστική του δύναμη,επομένως υπάρχει και μεγαλύτερος τζίρος[επομένως και κέρδος] για τον εργοδότη,μην βλέπετε μόνο το δέντρο,δείτε και το δάσος...Στην τελική με μεγαλύτερους μισθούς βγαίνουν όλοι κερδισμένοι και δεν θα είναι και ανάγκη να αυξάνεται η τιμή των προίοντων συνέχεια σε μεγάλο βαθμό για μετάφορα του κόστους σε μικρότερη μερίδα καταναλωτών.Αλλά ο "τωρινός" Ελληνας εργοδότης έχει το σύνδρομο της κατοχής ή αλλίως : ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε, και ό,τι αρπάξει ο |<όλος μας...

Για αυτούς που αρνούνται θέση εργασίας επειδή δεν την έχουν ανάγκη οικονομικά δεν μπορω να εκφράσω άποψη,δεν θέλω βασικά,λύπαμαι μόνο γατι στέρησαν μια θέση σπουδών[εαν σπουδασε στην Ελλάδα] απο καποιον που μπορει να μην είχε την δυνατότητα να πληρώσει πολλά για φροντιστήρια & ιδιαίτερα...

Για όσους πάλι περιμένουν και ρόδινη σταδιοδρομία απο την πρώτη τους δουλεια λίγο δύσκολο να έρθει,υπομονή,κούραση και ψάξιμο,να μην φοβάσαι την αλλαγή θέλει...

Εάν έχεις δουλέψει κάποια χρόνια ξέρεις και καλύτερα να θέτεις στόχους αλλα και να αντιμετωπίζεις τον κάθε εργοδότη ανάλογα.

 

υ.γ.Οσο για το θέμα του εργοδότη συγγενή,μην είσατε τόσο σίγουροι,απο τα 15 μου δουλέυω ευκαιρικά μέχρι να τελειώσω το λύκειο και μετά κανονικά ή part-time παράλληλα με τη σχολή,π χειρότερος εργοδότης που είχα ήταν συγγενής-τίνουν να θεωρούν πολλά πράγματα υποχρέωση λόγω συγγένειας,μακριά εκτός κ αν είναι ο φαδερ παίδες,μακριά...

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τσατσο προτεινεις στην Μαρια στην προκειμενη περιπτωση να γινει υδραυλικος κι μαλιστα να ανοιξει κι δικη της επιχειρηση γιατι σαν εργαζομενη αλλου δεν ξερω παλι ποσο θα πληρωνεται:p?Μαλιστα:lol:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τσατσο προτεινεις στην Μαρια στην προκειμενη περιπτωση να γινει υδραυλικος κι μαλιστα να ανοιξει κι δικη της επιχειρηση γιατι σαν εργαζομενη αλλου δεν ξερω παλι ποσο θα πληρωνεται:p?Μαλιστα:lol:

 

:)Μπα όχι,δεν μπορώ να προτείνω σε ένα φανταστικό πρόσωπο κάτι,αυτά είναι φαντασίες του αρθρογράφου για να διαβάζεις και καμμιά μπαρούφα όταν δεν θα βλέπεις την Μπάστα γυμνή.Πήγε λέει η Μαρία 4μήνες διακοπές (που θες μόνο 5000 ευρώ για τα εισητήρια) και μετά δεν είναι λογικό να την απορρίψει την δουλειά?Με φαίνεται μερικές φορές τα γράφουν στο ίδιο μέρος με εκεί που τα διαβάζουμε (στην τουαλέτα?που αλλού?).Δεν μπα να γίνει και ταρίφας η Μαρία με τόσα λεφτά που έχει θα πάρει και την άδεια:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...