Jump to content

Μπλοκάρισμα TrackID από Vodafone;


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα νέα σύνδεση στη Vodafone και παρατήρησα μετά λύπης ότι η Vodafone δεν αφήνει την υπηρεσία TrackID που υπάρχει στα Sony Ericsson να λειτουργήσει... :( Οι ρυθμίσεις είναι όλες σωστές(άλλωστε έχω κανονικά πρόσβαση σε wap sites και εκτός αυτού σε τηλέφωνα γνωστών που υποστηρίζουν την υπηρεσία εμφανίζεται το ίδιο μήνυμα).Το μήνυμα λέει:"Λυπούμαστε,αλλά η υπηρεσία δεν υποστηρίζεται" ή κάτι τέτοιο.Γνωρίζετε μήπως κάποιον τρόπο να παρακαμφθεί το εν λόγω εμπόδιο;Η Vodafone για να προωθεί τις δικές της υπηρεσίες(βλέπε mad scanner)καταστρέφει όλες τις υπόλοιπες....Έλεος.....Αν γνωρίζει κανείς κάτι ας απαντήσει...Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Για δες κάτι.. Όταν ανοίγεις μια απλή σελίδα σου έχεται και ένα header/footer από τη vodafone?

 

Αν ναι, τότε πιθανότατα αυτό φταίει...

Link to comment
Share on other sites

Nαι,μου φαίνεται ότι βγάζει στο πάνω μέρος της οθόνης μία μπάρα κόκκινη που γράφει Vodafone....Αυτό εννοείς;Πώς μπορεί να λυθεί αυτό; Ή δεν υπάρχει τρόπος; :(
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις. Έχει κανά μήνα που γίνεται αυτό και δεν παίζει όχι μόνο το track-id αλλά και όλες οι java εφαρμογές που χρειάζονται internet.

 

Τους πήρα τηλέφωνο και δεν καταλαβαίνανε.

Τους έστειλα mail αλλά δεν απαντήσανε.

 

Μετά από 10 χρόνια vodafone για εμένα ήρθε η ώρα της αλλαγής..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν 2 βδομάδες έκανα νέα σύνδεση(έφυγα από Wind που ήμουν επί 2.5 χρόνια-όχι για κάποιον ιδιαίτερο λογο)αλλά ξαναπάω κατευθείαν στη Wind,δεν υπάρχει περίπτωση να μείνω Voda....Τους επιστρέφω τα 100 ψωρο-ευρώ επιδότησης και πάω στα flexy και το non-stop plus...Συν τοις άλλοις,συνειδητοποίησα ότι στη Θεσσαλονίκη και στα περίχωρα έχει πολύ καλύτερη κάλυψη 3ης γενιάς η Wind.............
Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω...εγά πιστεύω ότι θέλουν να προωθήσουν το δικό τους mad scanner.......Αν είναι να περιμένουμε κανενα δίμηνο-τριμηνο να το βράσω...Άσε που δεν έχει flat ταρίφα....(ακόμη και στην Αγγλία..είναι μέχρι 200 mb νομίζω δωρεάν....)
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις το πρόγραμμα WAP με τα 8 ευρώ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=187866) θα δουλεύει; Γιατί αν συμβαίνει κάτι τέτοιο είναι για τα μπάζα... Αν πρέπει δηλαδή να τους σκας 8 ευρώ κάθε μήνα για να έχεις τα αυτονόητα και με περιορισμούς μάλιστα...
Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι διάβασα σε ένα άλλο θέμα πως δε θα το βγάλουν τελικά το πακετάκι...Μάλλον γιατι ειδαν ότι δεν πρόκειται να τσιμπήσει κανείς... :lol: Δεν το λέω με απόλυτη σιγουριά βέβαια...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάτι σκόπευαν να βγάλουν αλλά πήραν είδηση ότι θα πάτωνε λόγω τιμής και το μάζεψαν... Έβαλε την ουρά στα σκέλια σαν τη vodafone που λένε...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ,αυτό λειτουργεί!Προφανώς μέσω του άλλου apn μπλοκάρουν την πρόσβαση στον server της Gracenote,ε;Αλλά γιατί;Υπάρχει παρ'όλα αυτά η ίδια χρέωση ανά kb για την αποστολή του τραγουδιού στον server;
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ,αυτό λειτουργεί!Προφανώς μέσω του άλλου apn μπλοκάρουν την πρόσβαση στον server της Gracenote,ε;Αλλά γιατί;Υπάρχει παρ'όλα αυτά η ίδια χρέωση ανά kb για την αποστολή του τραγουδιού στον server;

 

Το ιντερνετ εχει τη μιση τιμη.

Link to comment
Share on other sites

πολύ περίεργη αυτή η απόφαση της Voda...να μην επιτρέπει μέσω του apn:wap την πρόσβαση στους servers του track id και να επιτρέπεται μέσω του apn:internet!Από άποψη χρέωσης και μόνο τη συμφέρει η πρόσβαση μέσω του wap apn ;)

 

Μήπως επομένως θέλει να προωθήσει το mad scanner(που δεν έχει καμία πρακτική ευκολία σε σχέση με το TRACK ID-ώσπου να πάάάρεις τηλ στον αριθμό,να ηχογραφήσει 20 δευτερόόόλεπτα έχει τελειώσει το κομμάτι :lol: );Σου λέει:μόνο οι ψαγμένοι θα γνωρίζουν το κολπάκι να ενεργοποιούν το εν λόγω προφιλ,οι υπόλοιποι λογικά αφού δεν έχουν καμία άλλη λύση,θα αξιοποιήσουν το mad scanner... ;)

Link to comment
Share on other sites

πολύ περίεργη αυτή η απόφαση της Voda...να μην επιτρέπει μέσω του apn:wap την πρόσβαση στους servers του track id και να επιτρέπεται μέσω του apn:internet!Από άποψη χρέωσης και μόνο τη συμφέρει η πρόσβαση μέσω του wap apn ;)

 

Μήπως επομένως θέλει να προωθήσει το mad scanner(που δεν έχει καμία πρακτική ευκολία σε σχέση με το TRACK ID-ώσπου να πάάάρεις τηλ στον αριθμό,να ηχογραφήσει 20 δευτερόόόλεπτα έχει τελειώσει το κομμάτι :lol: );Σου λέει:μόνο οι ψαγμένοι θα γνωρίζουν το κολπάκι να ενεργοποιούν το εν λόγω προφιλ,οι υπόλοιποι λογικά αφού δεν έχουν καμία άλλη λύση,θα αξιοποιήσουν το mad scanner... ;)

 

λογικα εχει να κανει με το οτι πλεον ο wap server τοπουετει τις κοκκινες μπαρες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία τα ίδια και με κοσμοτέ... μόνο με το mobile internet δουλεύει το trackid.Μάλλον μπλοκάρουν μαζικα πόρτες και domain που δε θέλουν να χρησιμοποιούνται απο τους χρήστες.Κρίμα γιατι με αυτή τη λογική mobile internet δε θα δούμε ποτέ στην ελλάδα...
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη παιδιά αν η ερώτηση μου είναι λίγο άσχετη. Αλλά ποιό είναι το πρόβλημα να έχεται προφίλ web και οχι wap? Από ότι γνωρίζω το web έχει και την μισή χρέωση από το wap.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη παιδιά αν η ερώτηση μου είναι λίγο άσχετη. Αλλά ποιό είναι το πρόβλημα να έχεται προφίλ web και οχι wap? Από ότι γνωρίζω το web έχει και την μισή χρέωση από το wap.

 

Tι ειναι τo trackid?

 

Όσον αφορά το πρώτο ερώτημα,το προφίλ web νομίζω δε σ'αφήνει να περιηγηθείς σε ιστοσελίδες του wap,νομίζω ούτε καν στο vodafone live!Και είναι απόλυτα λογικό,δεν είναι περιορισμός της voda...Άλλωστε,ποιο το νόημα να υπήρχαν 2 προφίλ αν με το ένα μπορούσες να έχεις πρόσβαση και στο wap?(Και μάλιστα,με πολύ πιο χαμηλή χρέωση....).To web λειτουργεί μόνο όταν συνδέσεις το κιν σου στον υπολογιστή και το χρησιμοποιείς ως μόντεμ...

 

Το trackID είναι μια λειτουργία κάποιων Sony Ericcson κινητών που σου επιτρέπει να ηχογραφήσεις λίγα δευτερόλεπτα κάποιου τραγουδιού που δεν ξέρεις και στη συνέχεια στέλνει την ηχογράφηση στον server της Gracenote(της εταιρίας στη βάση δεδομένων της οποίας υπάρχει μια πολύ μεγάλη ποικιλία τραγουδιών)και σου λέει τον τίτλο του τραγουδιού και το όνομα του καλλιτέχνη αλλά και του άλμπουμ στο οποίο περιέχεται το τραγούδι(και νομίζω μπορείς ν'αγοράσεις το τραγούδι).Η βάση περιέχει σαφώς όλα τα τραγούδια της Sony-BMG(για προφανείς λόγους)και άλλων μεγάλων παγκόσμιων δισκογραφικών εταιριών..Να φανταστείτε ότι μου βρήκε μέχρι το:"Θέλω να τα πιω" της; Φανης Δρακοπούλου!! :lol:

Εκτός και αν η κοπελίτσα ανήκει στο δυναμικό της Sony,οπότε είναι προφανές γιατί το βρήκε!! :p

Πάντως,Στέλλα Μπεζεντάκου δε βρήκε!Ούτε Βέρα Λάμπρου!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε τον πόνο μου και πείτε την γνώμη σας..

 

Έχω alacarte και για Internet μπαίνω με vflive-prepay settings.

Από πάντα ( δεν θυμάμαι από πότε ) δεν είχα κανένα πρόβλημα να ανοίγω οτιδήποτε σελίδα και wap αλλά και www. Σήμερα πήρα το 13830 να διαμαρτηρηθώ για το κόψιμο του trackid αλλά και όλων των java εφαρμογών που χρειάχονται internet ( amazegps, nav4all ) και μου είπαν ότι με το allacarte δεν γίνεται να ανοίγω σελίδες www και δεν πιστεύανε ότι μπορώ και ανοίγω. Τι συμβαίνει????

1. Δεν ξέρω τι μου γίνεται.

2. Δεν ξέρουν αυτοί τι τους γίνεται.

3. Και τα 2 μαζί....

4. Κάτι άλλο?

 

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε γνωρίζω(γιατί δε χρησιμοποιώ a la carte)λέω ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται...Απ'τη στιγμή που εσύ μπορούσες να μπαίνεις σε www σελίδες,γιατί να πιστέψουμε κάποιον υπάλληλο;Μπορεί να γινόταν παλιά και επειδή πλέον το κόψαν λεν τις γνωστές ασυναρτησιες τους,για να μην μπορείς να τους τη βγεις...Συνήθης τακτική όλων των εταιριών όταν παν να καλύψουν διάφορες μαλ......ς τους... :mad:

 

Για το trackID ανέφεραν τίποτα;(Αν και η πιο πιθανή απάντηση που περιμένω να μου πεις είναι ότι δεν είχαν καν ιδέα τι είναι αυτό...) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πήγε η συζήτηση στο trackid γιατί προσπαθούσαν να με πείσουν ότι δεν είχα internet.

Σήμερα ενεργοποίησα την π@π@ρι@ με τα 3.5€ για το ιντερνετ και θα τους ξαναπάρω να δω τι ηλιθιότητα θα ακούσω τώρα...

 

Αύριο πάω για αλλαγή σε wind να γλιτώσω μια και καλή.

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά θα κάνεις...Ξέρεις τι καλά που θα'ναι όταν θα μ΄παίνεις μόνο με 3,5 ευ΄ρώ το μήνα σε όποια σελίδα του web θες;Ξερεις τι ωραια που είναι να ανεβάζεις στο blog σου 70 φωτό και να ξέρεις ότι δε χρεώνεσαι;Ξέρεις τι ωραία είναι που θα πατάς κατά λάθος το κουμπί εισόδου στο Internet και πάλι δε θα χρεώνεσαι;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε τον πόνο μου και πείτε την γνώμη σας..

 

Έχω alacarte και για Internet μπαίνω με vflive-prepay settings.

Από πάντα ( δεν θυμάμαι από πότε ) δεν είχα κανένα πρόβλημα να ανοίγω οτιδήποτε σελίδα και wap αλλά και www. Σήμερα πήρα το 13830 να διαμαρτηρηθώ για το κόψιμο του trackid αλλά και όλων των java εφαρμογών που χρειάχονται internet ( amazegps, nav4all ) και μου είπαν ότι με το allacarte δεν γίνεται να ανοίγω σελίδες www και δεν πιστεύανε ότι μπορώ και ανοίγω. Τι συμβαίνει????

1. Δεν ξέρω τι μου γίνεται.

2. Δεν ξέρουν αυτοί τι τους γίνεται.

3. Και τα 2 μαζί....

4. Κάτι άλλο?

 

Τι λέτε?

Στα καρτοκινητά η Vodafone επίσημα παρέχει μόνο πρόσβαση στο Vodafone live! και σε άλλες σελίδες wap (με τις ρυθμίσεις του Vf live prepay). To ότι κάποιες συσκευές που διαθέτουν τον κατάλληλο browser ανοίγουν και web σελίδες αυτό είναι άλλο θέμα (δεν συμφέρει κιόλας γιατι η ογκοχρέωση εκτός live! είναι αρκετά υψηλή...). Επίσημα δίνει μόνο wap (όπως και η Wind δίνει μόνο wap μέσω του plus, ανεξάρτητα αν γίνεται κατάχρηση της υπηρεσίας). Τώρα με το νέο πακέτο άρχισε να κάνει λόγω για mobile internet αλλά με ειδικές συσκευές που δίνει στο site της (χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπαίνεις και με άλλες συσκευές).

 

Στα συμβόλαια πάλι εκτός από την υπηρεσία wap/live δίνει και internet (http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001060801&vars=0000000000) κυρίως για χρήση του κινητού ως μόντεμ για ασύρματη σύνδεση με laptop, και σε χαμηλότερη τιμή από την ογκοχρέωση του live!... (με ρυθμίσεις Vodafone internet που έχουν ως APN το internet.vodafone.gr και τις οποίες μπορείς να χρησιμοποιήσεις και για χρήση μέσω κινητού αλλά μόνο από συμβόλαια).

 

Συνεπώς στα καρτοκινητά επίσημα παρέχεται (ή έστω παρεχόταν, γιατι τώρα μιλάνε για mobile internet με το νέο πακέτο) μόνο wap και όχι internet, ανεξάρτητα από τις δυνατότητες της συσκευής μας. Για αυτό το λόγο σου είπε αυτά ο υπάλληλος του 13830.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόλις διαπίστωσα κι εγώ ότι μέσω wap εμφανίζεται η #@#@#?@ της vodafone είτε ανοίγεις wml είτε web σελίδα. Γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι παράνομο; Οι πάροχοι περιεχομένου για κινητά τηλέφωνα (wap sites) πότε θα διαμαρτυρηθούν για αθέμιτο ανταγωνισμό;
Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...