Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 8GB


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πραγματικα, αφου υπαρχει και αλλο μοντέλο με τα ιδια χαρακτηριστικα και με μεγαλυτερες δυνατοτητες μαλιστα σε καποια σημεια, δεν μπορω να καταλαβω γιατι θεωρειται ακομα απ'τα κορυφαια μοντελα της Nokia και κυμενεται ακομα σε τετοιες τιμες.. (??) :confused:

 

και ποιο ειναι ρε συ γιαννη?πλακα κανειs?μην πειs για την """υπερσυσκευη""":p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν και δεν είναι το κατάλληλο θέμα για συγκρίσεις, η διαφορά της οθόνης (2,8 ίντσες έναντι 2,4 ιντσών) είναι σημαντική. Δεν δικαιολογείται πάντως τόση διαφορά τιμής.

Ε ας μην παραλογιζομαστε ωρες ωρες πια.... Δηλαδη που θα επρεπε κανονικα να το κανω αυτο το σχολιο για το Ν95-8GB? Ή θεωρειται συγκριση (με το Ν82 για το οποιο χτυπαει η καμπανα)?

Ενα σχολιο ηταν, μια απορια.

 

Παντως την οθονη βλεπω κι εγω σαν σημαντικοτερη διαφορα, αντε και τον σχεδιασμο που ειναι slide, που και παλι δεν δικαιολογουν τοση διαφορα αξιας οπως ειπες κι εσυ Πανο.

 

Τωρα οσον αφορα στις δυνατοτητες που λεω.. εννοώ την καλυτερη καμερα (+το xenon flash) του Ν82 (εδω οντως παει να γινει λιγο συγκριτικο.!) και το ταχυτερο Gps παλι του Ν82.

 

 

(Ολα αυτα βεβαια, να ενημερωσω οτι τα συζηταω σαν ενας καταναλωτης που τωρα μαθαινει τα Nokia τηλαφωνακια.! Μεχρι τωρα επαιζα με τα S.E.. καιρος ειναι να δοκιμασω και τιποτε αλλο. Πειραματιστηκα με ενα LG Viewty, αλλα προτιμω να μεινω στις πιο σταθερες αξιες.!)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ε ας μην παραλογιζομαστε ωρες ωρες πια.... Δηλαδη που θα επρεπε κανονικα να το κανω αυτο το σχολιο για το Ν95-8GB? Ή θεωρειται συγκριση (με το Ν82 για το οποιο χτυπαει η καμπανα)?

Ενα σχολιο ηταν, μια απορια.

 

Παντως μονο την οθονη βλεπω κι εγω σαν σημαντικοτερη διαφορα, αντε και τον σχεδιασμο που ειναι slide, που και παλι δεν δικαιολογουν τοση διαφορα αξιας οπως ειπες κι εσυ Πανο.

 

Τωρα οσον αφορα στις δυνατοτητες που λεω.. εννοώ την καλυτερη καμερα (+το xenon flash) του Ν82 (εδω οντως παει να γινει λιγο συγκριτικο.!) και το ταχυτερο Gps παλι του Ν82.

 

 

Ολα αυτα ομως, τα λεω σαν ενας καταναλωτης που τωρα μαθαινει τα Nokia τηλαφωνακια.! Μεχρι τωρα επαιζα με τα S.E..

 

ειναι διπλο slide δυο ξεχωριστα κοματια υψηλοτερο κοστοs+0,4 ιντσεs+8g μνημη+μουρατο σειρα 9χχχ. το ν82 ειναι 10αs 90' οψη

Link to comment
Share on other sites

I timi tou dikaiologeitai.min ksexnas oti tora einai sta 560-570 an den kano lathos.an valeis megaliteri othoni, megaliteri mpataria, slide sxediasi kai built in 8 gb mnimi (asxeto an einai argi) tote nomizo pos mia xara einai ta lefta tou gia tora.
Link to comment
Share on other sites

den iparxei allo kinito tis nokia pou na einai kalitero auti ti stigmi se kanena tomea apo to n95 8gb.

Αυτό ισχύει. Ακόμα και νέο 9άρι να κυκλοφορήσει με χαρακτηρτικά καλύτερα και hardware πιο δυναμικό, το Ν95 8GB θα είναι πάντα μια πάρα πολύ καλή και ικανότατη συσκευή.

 

Όμως δεν παύει να έχει και αυτή όπως και σχεδόν όλες οι ναυαρχίδες της Nokia τις αδυναμίες της.

 

Φίλε thsss, αν πόσταρες με ελληνικούς πεζούς χαρακτήρες θα μας άκανες χαρούμενους. :D Για να διαβάσω το ποστ που παραθέτω μου βγήkαν τα μάτια. :)

Link to comment
Share on other sites

στην αρχή και το δικό μου ετριζαν τα πλήκτρα αλλά μάλλον γιατί ήταν καινούργια τα πλαστικά.τώρα όλα μια χαρά.

 

Εμένα δεν τρίζουν τα πλήκτρα αλλά πιέζοντας τα πλήκτρα τρίζει το υπόλοιπο πλαστικό στην περιοχή του C.

Τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα έβγαλα γιατί αν κρατούσα σταθερό το slider και πίεζα τα πλήκτρα δεν άκουγα τίποτα.

Το απόγευμα θα περάσω από νόκια αφού έχω χρόνο και βλέπουμε.

Κρίμα πάντως για τέτοιο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και τα 2 Ν95άρια σε αυτό τον τομέα έχουν πρόβλημα. Και δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί δεν έβαλε καλύτερο μηχανισμό slide σε αυτές τις 2 "ναυαρχίδες" όπως τις αποκαλεί η Nokia. Ξέρει πως να φτιάχνει slide και αυτό το έχει αποδείξει με τα Ε66, τα "πολυτελή" κινητά της και το Ε65. Αγόρασα πριν λίγες μέρες το Ε66 και ο μηχανισμός του δεν έχει καμία σχέση με αυτόν του Ν95 μου, είναι η μέρα με την νύχτα. Ο μηχανισμός slide που έχει το Ε66 είναι από τους καλύτερους που έχω δει σε κινητό slide. Ούτε τζόγο έχει, ούτε τριξίματα ούτε τίποτα, είναι απλά "τέλειος". Το έχω μεγάλη απορία, γιατί δεν έβαλε κάτι αντίστοιχο στα Ν95, Ν95 8GB, Ν81 και Ν96.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους και συγχαρητηρια για την καλη δουλεια που γινεται εδω και για τις απεριοριστες πληροφοριες σας.Εδω και 3 ημερες πηρα το Ν95 8GB.Επειδη ομως ειμαι πολυ ασχετος θα ηθελα καποιες πληροφοριες.Θα ηθελα να κανω ανβαθμιση στο κινητο αλλα δεν ξερω πως.Να το παω στη Νοκια η να το κανω μονος μου;;;Α και κατι αλλο πατησα *#0000# και μου βγαζει τα εξης v20.0.016 28-02-08 RM-320 (85.01)Aν μπορει καποιος ας μου πει τον τροπο γιατι δεν ξερω την τυφλα μου.Ευχαριστω!!!!:):)
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ έτσι. :D Μπορεί να βλέπω μόνο όμικρον και ξι αλλά τουλάχιστον είναι Ελληνικά. :lol:

 

Την ποιότητα κατασκευής που βλέπεις στα νέα Ε την κρατάει για πιο exclusive μοντέλα. Και το χειρότερο, τον σχεδιασμό του Ν81, θα τον βλέπουμε σε αρκετά ακόμα μοντέλα.

 

To N95 8GB δεν πάσχει τόσο πολύ απο συναρμολόγηση αλλά απο ποιότητα κατασκευής. Έχουν πέσει 2 8άρια στα χέρια μου και τα 2 δεν κουνούσαν ούτε χιλιοστό. Ήταν πολύ πιο δεμένα απο το Ν96 που έπιασα. Όμως τα πλαστικά του ήταν εντελώς ψεύτικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια να σας ρωτησω κατι...εχετε παρατηρησει καποιο πρπβλημα μετα την αναβαθμιση απο v20 σε v30 στο Ν95-8Gb...Εμένα έγινε αισθητα πιο αργο και κολλάει το roation της οθόνης..ειτε σε βιντεο ειτε σε φωτο ειτε σε κατασταση αναμονης..?
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Παιδακια να σας ρωτησω κατι...εχετε παρατηρησει καποιο πρπβλημα μετα την αναβαθμιση απο v20 σε v30 στο Ν95-8Gb...Εμένα έγινε αισθητα πιο αργο και κολλάει το roation της οθόνης..ειτε σε βιντεο ειτε σε φωτο ειτε σε κατασταση αναμονης..?

 

οχι παει καλυτερα!πωs την εκανεs την αναβαθμηση? χωριs format?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα...Απλα εκανα Back up μεσω Pcsuite αναβαθμιση και μετα restore παλι...Έπρεπε να κανώ Format?και αν πως..?
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα...Απλα εκανα Back up μεσω Pcsuite αναβαθμιση και μετα restore παλι...Έπρεπε να κανώ Format?και αν πως..?

Μάλλον έχει αυτά τα κολλήματα λόγω του ό,τι πέρασες ξανά το back up που είχες κρατήσει. Κάνε φορμάτ πατώντας *#7370# στην οθόνη αναμονής. Αν θες μπορείς να κάνεις φορμάτ και στον 8άρη δίσκο. Όλα αυτά αφου κρατήσεις τα βασικά δηλ φωτογραφίες, επαφές, μηνύματα, βίντεο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μετά από format με *#7780# λόγω κάποιων προβλημάτων που είχα με την λίστα του music player, στο browsing στον ιστό μου εμφανίζει τα ελληνικά με κουτάκια (π.χ. στο www.google.gr). Νομίζω (αν θυμάμαι καλά :O) πως δεν είχε τέτοιο πρόβλημα πριν το format. Καμιά ιδέα (εννοείται ότι δοκίμασα όλες τις γνωστές κωδικοποιήσεις σελίδας από τις ρυθμίσεις - ελληνικές και unicode - και φυσικά με refresh της σελίδας); :worry:

 

ΥΓ: Μην μου προτείνεται να αλλάξω browser, να φτιάξω αυτόν πρώτα και μετά βλέπουμε...

Τελικά ψάχνοντας στο net διαπίστωσα είτε ότι δεν ξέρω να ψάχνω :p είτε ότι είμαι ο μοναδικός με αυτό το πρόβλημα... :worry: Να προσθέσω μόνο ότι την ζημιά την έπαθα από ότι φαίνεται μετά από την αναβάθμιση στην 30...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δοκιμασει να μπω στο google αλλα σε καποια ελληνικα sites και εμενα μου τα εδειχνε κινεζικα και κουτακια ...

 

επιπλεον για κατι αλλο που ειπε ενα φιλος για το WIFI και εγω εχω παρατηρησει σε σχεση με κατι αλλα κινητα( iphone , HTC ...) οτι το Ν95 8gb (το δικο μου) βρισκει λιγοτερα ασυρματα δικτυα

Link to comment
Share on other sites

μπηκα google κανενα προβλημα οσο για wifi δεν εχω κανει συγκρισειs αλλα δουλευει μια χαρα τοσο καιρο
Link to comment
Share on other sites

1ov. Poios esvise to post pou eixa afierosi me tosi agapi ston mirrorofsorrow.:ninja:Apaito na epistrepsei.

2ov. Iparxei tropos i kapoia efarmogi pou na epitrepei tin antallagi arxeion me xrisi wi-fi?

3ov. Mporoume na traviksoume video me xrhsh tou led?:ninja:Oso kai na exo psaksei den exo vrei kati.

4ov. Distixos xeromai pou antimetopizei kai allos to idio provlima me to wi-fi giati otan to anefera oloi me koroideuate.:p:p

 

PS:exoume gemisei ninja an den to exete proseksei.:ninja::ninja:

Link to comment
Share on other sites

1) Ο nervous λόγω ανούσιου post.

2) Θα χρειαστεί να εγκαταστήσεις στο κινητό, το πρόγραμμα SymSMB, που θα βρεις στα γνωστά μαγαζιά...

3) Όχι, δεν μπορείς.

4) No comment.

5) Επειδή βλέπω πως δεν γράφεις ελληνικά λόγω προβλήματος του υπολογιστή σου, μπορείς να εφαρμόσεις αυτή τη λύση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά αυτή οφείλεται στο γεγονός ότι το N95-8GB είναι η ναυαρχίδα της Nokia. :lol:

 

Πέρα από την πλάκα, πρώτη φορά το ακούω αυτό για το WiFi του Ν95-8GB. Για το GPS ήξερα ότι είναι πιο αργό σε σχέση με το Ν82. Πάντως σε σχέση με το GPS αρκετά παιδιά έχουν αναφέρει ότι με την τελευταία αναβάθμιση βελτιώθηκε αρκετά. Έχεις περάσει την τελευταία έκδοση λογισμικού; :what:

 

To N958G είναι μακρά το χειρότερο κινητό της Νοκια σε θέμα απόδοσης WiFi.

Τα προβλήματα που αναφέρεται δεν είναι τα μόνα.

Το καλύτερο μέχρι τώρα που έχω δοκιμάσει είναι το Ε60 η διαφορά σε θέμα απόδοσης με τα άλλα της Νοκια ήταν τέτοια που φοβόμουν :wacko: κάθε φορά που το έβαζα στο αυτί μου με το WiFi ανοιχτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Μην ανησυχείς για το τι σκέφτονται οι άλλοι για εσένα. Είναι απασχολημένοι με το να ανησυχούν τι σκέφτεσαι εσύ για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με το δικο μου δεν εχω κανενα προβλημα με το wi-fi.Πιανει παντου.Γενικα δεν εχω προβλημα με την συσκευη.Για περαστε μια βολτα απο το forum του OMNIA:lol:
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δοκιμασει να μπω στο google αλλα σε καποια ελληνικα sites και εμενα μου τα εδειχνε κινεζικα και κουτακια ...
Α, άρα δεν είμαι μόνος μου... :( Αν βρείς κάποια λύση φίλε μου, πες μου και εμενα.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το GPS του κινητού.Με garmin k sygic που δοκίμασα δε κλειδώνει με τπτ οπότε ψιλιάζομαι ότι ίσως φταίει ο δέκτης του.Αν πάω το κινητό χωρίς απόδειξη αγοράς θα το δεχτούν σε nokia center?

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το βρισκουν απο το ΙΜΕΙ αν εχει εγγυηση ή οχι,δεν σου ζητανε αποδειξη.

 

Αρα πηγαινε το να δεις τι εχει.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόβλημα με το GPS του κινητού.Με garmin k sygic που δοκίμασα δε κλειδώνει με τπτ οπότε ψιλιάζομαι ότι ίσως φταίει ο δέκτης του.Αν πάω το κινητό χωρίς απόδειξη αγοράς θα το δεχτούν σε nokia center?

 

Πιστευω να δοκιμασες με ανοιχτο το slide και να βλεπει ουρανο για κανα 3-4 λεπτα, γιατι ο πομποδεκτης ειναι απο κατω απο το πληκτρολογιο;)Αν σου πιασει την πρωτη φορα μετα καποιες φορες θα σου πιανει και με κλειστο το slide.Τουλάχιστον εμενα ετσι κανει και δεν εχω κανενα προβλημα.Αν εχεις κανει ολα αυτα και δεν σου βρισκει τοτε εχει προβλημα:(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...