Jump to content

Adsl χωρίς τηλεφωνική γραμμή;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8ελω να εχω συνδεση adsl αλλα δεν εχω τηλεφωνικη γραμμη στο σπιτι που σπουδαζω (8εσαλλονικη). Υπαρχει καποια εταιρια η οποια μπορει να μου παρεχει ιντερνετ μονο χωρις να πληρωνω παγια στον οτε ?

Συγνωμη που ανοιγω νεο 8εμα αλλα δεν ξερω που να κοιταξω...

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

8ελω να εχω συνδεση adsl αλλα δεν εχω τηλεφωνικη γραμμη στο σπιτι που σπουδαζω (8εσαλλονικη). Υπαρχει καποια εταιρια η οποια μπορει να μου παρεχει ιντερνετ μονο χωρις να πληρωνω παγια στον οτε ?

Συγνωμη που ανοιγω νεο 8εμα αλλα δεν ξερω που να κοιταξω...

ολες φιλε μου αυτο ακριβως κανουνε.δες στο www.forthnet.gr
Link to comment
Share on other sites

ολες φιλε μου αυτο ακριβως κανουνε.δες στο www.forthnet.gr

 

Η Forthnet που του πρότεινες, είναι ο μόνος εναλλακτικός με ιδιόκτητο δίκτυο που δεν δίνει ανενεργό βρόχο (νέα γραμμή), δηλαδή αυτό που χρειάζεται ο barchetta :!:

 

8ελω να εχω συνδεση adsl αλλα δεν εχω τηλεφωνικη γραμμη στο σπιτι που σπουδαζω (8εσαλλονικη). Υπαρχει καποια εταιρια η οποια μπορει να μου παρεχει ιντερνετ μονο χωρις να πληρωνω παγια στον οτε ?

Συγνωμη που ανοιγω νεο 8εμα αλλα δεν ξερω που να κοιταξω...

 

Δώσε μας τα πρώτα ψηφία του τηλεφώνου κάποιου γείτονα (του διπλανού ή του πάνω ορόφου). π.χ. 2310-1234yz για να σου πούμε τι μπορείς να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

8ελω να εχω συνδεση adsl αλλα δεν εχω τηλεφωνικη γραμμη στο σπιτι που σπουδαζω (8εσαλλονικη). Υπαρχει καποια εταιρια η οποια μπορει να μου παρεχει ιντερνετ μονο χωρις να πληρωνω παγια στον οτε ?

 

τα πρωτα ψηφια ειναι 2310-455xxx

 

Μπορείς να βάλεις:

 

1) Vivodi Maxx 10 (Full LLU σε ανενεργό βρόχο) - 10Mbps μόνο Internet - €25/μήνα (τέλος ενεργοποίησης €35)

Για modem αγοράζεις κάποιο, π.χ. Speedtouch 530v6 στα €37 από τον ΟΤΕ της περιοχής σου.

 

2) Tellas Zisto DSL (Full LLU σε ανενεργό βρόχο) - 12Mbps Internet και τηλεφωνική γραμμή - €30/μήνα

Για modem επιλέγεις το ασύρματο Speedtouch 585.

 

Μεταξύ των 2, θα προτιμούσα τη δεύτερη λύση, καθώς με μόλις €5 επιπλέον το μήνα, έχεις και τηλεφωνική γραμμή, δεν έχει τέλος ενεργοποίησης, και με ελάχιστα χρήματα (€2,9 x 12 μήνες = €35) παίρνεις το πολύ καλό Speedtouch 585.

 

Vivodi: Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL2+ πρόσβασης (Αστικό κέντρο : ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ) μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της Vivodi Telecom

 

Tellas: Το Tellas Zisto είναι διαθέσιμο στην περιοχή σας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μήπως ξέρεις τι ελάχιστη χρονική δέσμευση απαιτείται;

 

12μηνη και στις 2 περιπτώσεις.

 

Η Vivodi έχει τέλος διακοπής πριν το 12μηνο €59,50.

 

Η Τellas: Penalty πρόωρης διακοπής: [12-6 μήνες: €154,7][6-5 μήνες: €77,4][5-4 μήνες: €64,5][4-3 μήνες: €51,6][3-2 μήνες: €38,7][2-1 μήνες: €25,8][1 μήνα-1 ημέρα: €12,9]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Yπάρχει και το πακέτο full LLU της Vodafone με 32,5 ευρώ το μήνα και 24 Mbps ταχύτητα αλλά δωρεάν δίνει μόνο ενσύρματο modem. (βέβαια εγώ αν πήγαινα στη Vodafone θα προτιμούσα το 3σε1 με σύνδεση κινητού και 30 ευρώ adsl 24 Μbps και σταθερο(κινητό) Vodafone με νέο νούμερο και 500' κλήσεων προς σταθερά).
Link to comment
Share on other sites

Βάλε οτιδή[ποτε εκτος από Forthnet! Είναι απάτη!!!

τιποτα πιο ενδιαφερον εχεις να μας πεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και ψάχνω να βρω την καλύτερη λύση. Διάβασα τις λύσεις που δώσατε στον φίλο μας και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποιες επιπλέον απορίες που έχω.

1) Για το τηλεφωνικό νούμερο 23106368ΧΧ ισχύει η Tellas & η Vodafone?

2) Η ταχύτητα των 12Mbps & 24Mbps είναι καλή για να κατεβάζεις αρχεία από το ιντερνετ? Στην δουλειά έχουμε την 1024Μbps που χωρίζεται σε 10p/c και η ταχύτητα που έχει το δικό μου το p/c είναι αυτό που θα ήθελα σε ταχύτητα. Στον δικό μου όμως υπολογιστή γράφει 100Mbps. Μήπως κάνω κάπου λάθος?

'Η μήπως τα 12 ή 24 είναι πολύ λίγα για να μιλάς στο Skype, να κατεβάζεις ταινίες και να γράφεις και e-mail? Και όταν λένε 12 είναι καθαρά 12?

3) Υπάρχει κάποια άλλη εταιρία - προσφορά εκτός από τις προαναφερόμενες?

4) Δεν μπορώ να αγοράσω ασύρματο μόντεμ και να βάλω την Vodafone (μιας και έχω 4 νούμερα σε αυτούς?)???

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και περιμένω με αγωνία τις γνώσεις σας.

Να ξέρετε ότι είμαι λίγο άσχετη με αυτά τα θέματα (ίσως φαίνεται και σε αυτά που γράφω) γι' αυτό θα ήθελα λίγο αναλυτικά να μου τα πείτε... :O

Link to comment
Share on other sites

1) Για το τηλεφωνικό νούμερο 23106368ΧΧ ισχύει η Tellas & η Vodafone?

 

Tellas διαθέσιμη

Vodafone (HOL): Μη Διαθέσιμο. Δε γνωρίζουμε ημερομηνία διαθεσιμότητας

 

2) Η ταχύτητα των 12Mbps & 24Mbps είναι καλή για να κατεβάζεις αρχεία από το ιντερνετ? Στην δουλειά έχουμε την 1024Μbps που χωρίζεται σε 10p/c και η ταχύτητα που έχει το δικό μου το p/c είναι αυτό που θα ήθελα σε ταχύτητα. Στον δικό μου όμως υπολογιστή γράφει 100Mbps. Μήπως κάνω κάπου λάθος?

'Η μήπως τα 12 ή 24 είναι πολύ λίγα για να μιλάς στο Skype, να κατεβάζεις ταινίες και να γράφεις και e-mail? Και όταν λένε 12 είναι καθαρά 12?

 

Για το Skype και τα email χρειάζεται λιγότερο από 1Mbps.

Εδώ παίρνεις έως 12-24 Mbps, άρα παραπάνω από αρκετά.

 

Φυσικά είναι καλή για να κατεβάζεις αρχεία από το Internet, τα 24Mbps είναι το όριο της ADSL2+

 

Υπολόγιζε ότι με 10Mbps κατεβάζεις περίπου 1 megabyte / δευτερόλεπτο

 

3) Υπάρχει κάποια άλλη εταιρία - προσφορά εκτός από τις προαναφερόμενες?

 

Με ιδιόκτητο σε καλύπτει και η Forthnet, μπορείς να πας σε 2play ή 2play SoHo.

 

4) Δεν μπορώ να αγοράσω ασύρματο μόντεμ και να βάλω την Vodafone (μιας και έχω 4 νούμερα σε αυτούς?)???

 

Εαν υπήρχε διαθεσιμότητα, απλά θα επέλεγες το ασύρματο router

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατατοπιστικότατη απάντηση. Μήπως θα μπορούσες να μου πεις εσύ ποια θα διάλεγες? Tellas ή Forthnet???

Χθες μου έλεγε ένας συνάδελφός μου να μην κάνω Tellas με τίποτα, μακρυά από Tellas!!! (χωρίς όμως να μου εξηγήσει τον λόγο...)

Από την άλλη όμως η forthnet δεν βάζει καινούργια γραμμή και εγώ δεν έχω τηλέφωνική γραμμή στο σπίτι μου.

 

Για την Hellas on Line ξέρεις τίποτα???

 

Μ.Φ.Χ.

Δότα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσες να μου πεις εσύ ποια θα διάλεγες? Tellas ή Forthnet???

 

Forthnet λόγω μεγαλύτερης ταχύτητας με λιγότερα χρήματα.

 

Από την άλλη όμως η forthnet δεν βάζει καινούργια γραμμή και εγώ δεν έχω τηλέφωνική γραμμή στο σπίτι μου.

 

Μπορείς να βάλεις Forthnet αν πρώτα ζητήσεις από τον ΟΤΕ να σου φέρει νέα γραμμή, και αμέσως μετά την ενεργοποίησή της να κάνεις αίτηση στη Forthnet, στέλνοντας αντί για λογαριασμό ΟΤΕ, εκτύπωση που παίρνεις από τον ΟΤΕ που γράφει ότι η τάδε γραμμή σου ανήκει.

 

Εαν δεν θέλεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία, κάνε αίτηση για νέα γραμμή (ανενεργό βρόχο) στην Tellas.

 

Για την Hellas on Line ξέρεις τίποτα???

 

Εφόσον δεν σε καλύπτει, τι νόημα έχει να το συζητάμε;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα. Θα ήθελα να κάνω μερικές διευκρινιστικές ερωτήσεις. Ο αδερφός μου ενδιαφέρεται να βάλει ADSL στο σπίτι του (Ζωγράφου-Αθήνα). Στο σπίτι υπάρχει τηλεφωνική γραμμή ωστόσο είναι "κομμένη" εδώ και 4 χρόνια.

 

Οι απλές λύσεις είναι να κάνει αίτηση σε Tellas ή Vivodi (με την Tellas να έχει την προτίμηση μου μιας και του δίνει και τηλέφωνο) και να τελειώσει εκεί η ιστορία χωρίς να μπλέξει με ΟΤΕ και πάγια. (ελπίζω να έχω καταλάβει καλά μέχρι τώρα - αν κάνω λάθος διορθώστε με)

 

Η δεύτερη λύση είναι να πάει σε FORTHnet. Απ' ότι είδα για να ενεργοποιήσει το FORTHnet 2play SoHo θα πρέπει να προσκομίσει κάποιο λογαριασμό του ΟΤΕ. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να ενεργοποιήσει ξάνα τη γραμμή (και κατά συνέπεια να πληρώνει πάγιο στον ΟΤΕ) ή απλά προσκομίζει έναν λογαριασμό του 2003 και είναι ΟΚ;

 

Ο ariadgr το αναφέρει λίγο πιο πάνω αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τη διαδικασία. :(

 

Η πληρωμή του λογαριασμού μπορεί να γίνει μέσω internet ή θα πρέπει να τρέχουμε στα καταστήματα των εταιρειών;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα. Θα ήθελα να κάνω μερικές διευκρινιστικές ερωτήσεις. Ο αδερφός μου ενδιαφέρεται να βάλει ADSL στο σπίτι του (Ζωγράφου-Αθήνα). Στο σπίτι υπάρχει τηλεφωνική γραμμή ωστόσο είναι "κομμένη" εδώ και 4 χρόνια.

 

Γραμμή που κάποτε υπήρχε αλλά έχει διακοπεί, θεωρείται ότι δεν υπάρχει.

 

Οι απλές λύσεις είναι να κάνει αίτηση σε Tellas ή Vivodi (με την Tellas να έχει την προτίμηση μου μιας και του δίνει και τηλέφωνο) και να τελειώσει εκεί η ιστορία χωρίς να μπλέξει με ΟΤΕ και πάγια. (ελπίζω να έχω καταλάβει καλά μέχρι τώρα - αν κάνω λάθος διορθώστε με)

 

Δώσε το τηλέφωνο κάποιου γείτονα (τα πρώτα ψηφία, π.χ. 210-1234xxx) να δούμε σε ποιό αστικό κέντρο υπάγεται ο αδερφός σου.

Μπορεί να υπάρχουν και άλλες αξιόλογες προτάσεις που να τον καλύπτουν.

 

Η δεύτερη λύση είναι να πάει σε FORTHnet. Απ' ότι είδα για να ενεργοποιήσει το FORTHnet 2play SoHo θα πρέπει να προσκομίσει κάποιο λογαριασμό του ΟΤΕ. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να ενεργοποιήσει ξάνα τη γραμμή (και κατά συνέπεια να πληρώνει πάγιο στον ΟΤΕ) ή απλά προσκομίζει έναν λογαριασμό του 2003 και είναι ΟΚ;

 

Πρέπει να υπάρχει και ενεργή γραμμή ΟΤΕ, όχι απλά ένας παλιός λογαριασμός. Αρα εαν δεν θέλει να βάλει γραμμή ΟΤΕ και να τη μεταφέρει την επόμενη μέρα (πληρώνοντας τέλος ενεργοποίησης στον ΟΤΕ και τα 2 πρώτα πάγια) ξεχνάει τη Forthnet.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε το τηλέφωνο κάποιου γείτονα (τα πρώτα ψηφία, π.χ. 210-1234xxx) να δούμε σε ποιό αστικό κέντρο υπάγεται ο αδερφός σου.Μπορεί να υπάρχουν και άλλες αξιόλογες προτάσεις που να τον καλύπτουν.

 

210-7751xxx. Νομίζω ότι πάμε σε Tellas ή Vivodi. Από τη στιγμή που κάνεις αίτηση σε μια από τις δυο εταιρείες σε πόσο καιρό έχεις γραμμή;

Η Tellas μιλάει για 12Mbps και η Vivodi για 10. Επειδή αυτές οι ταχύτητες είναι θεωρητικές στην πραγματικότητα για τι ταχύτητες μιλάμε;

 

Πρέπει να υπάρχει και ενεργή γραμμή ΟΤΕ, όχι απλά ένας παλιός λογαριασμός. Αρα εαν δεν θέλει να βάλει γραμμή ΟΤΕ και να τη μεταφέρει την επόμενη μέρα (πληρώνοντας τέλος ενεργοποίησης στον ΟΤΕ και τα 2 πρώτα πάγια) ξεχνάει τη Forthnet.

 

A, μπράβο! Καλά το είχα καταλάβει ότι θα πρέπει να πληρώσεις στον ΟΤΕ κάτι επιπλέον.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θελω και εγω να μαθω μερικες πληροφοριες επι του θεματος.Η tellas σου παρεχει ADSL χωρις να εχεισ τηλεφωνικη γραμμη?και ποιες αλλες εταιρειες σου παρεχουν αυτη τη δυνατοτητα ?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

210-7751xxx. Νομίζω ότι πάμε σε Tellas ή Vivodi. Από τη στιγμή που κάνεις αίτηση σε μια από τις δυο εταιρείες σε πόσο καιρό έχεις γραμμή;

 

Αν δεν ενδιαφέρεται για απεριόριστες αστικές/υπεραστικές, ναι, οι επιλογές είναι αυτές οι 2.

 

Η Tellas μιλάει για 12Mbps και η Vivodi για 10. Επειδή αυτές οι ταχύτητες είναι θεωρητικές στην πραγματικότητα για τι ταχύτητες μιλάμε;

 

Η ταχύτητα που συγχρονίζει το modem εξαρτάται από την απόσταση με το αστικό κέντρο, και την ποιότητα των καλωδίων.

Αν συγχρονίσει στα 10-12 Mbps, αυτές τις ταχύτητες θα βλέπει και στο download από servers που μπορούν να τις δώσουν.

 

Θελω και εγω να μαθω μερικες πληροφοριες επι του θεματος.Η tellas σου παρεχει ADSL χωρις να εχεισ τηλεφωνικη γραμμη?και ποιες αλλες εταιρειες σου παρεχουν αυτη τη δυνατοτητα ?

 

HOL

Netone

On Telecoms

Tellas

Vivodi

 

δίνουν ανενεργό βρόχο (νέα γραμμή)

Link to comment
Share on other sites

Γραμμή που κάποτε υπήρχε αλλά έχει διακοπεί, θεωρείται ότι δεν υπάρχει.

 

 

 

Πολύ ενδιαφερον και ηθελα να το ρωτησω γιατι μολις σημερα με ρωταγε η μανα μου Επειδη θα βαλουμε forthnet διακοπτωντας την παροχη του ΟΤΕ, τι θα πει αυτο; Εμεις θα εχουμε το ιδιο τηλεφωνικό νουμερο μεσω της forthnet και ο ΟΤΕ θα μπορει να ξαναχρησιμοποιησει το νουμερό μας εφοσον διακιψαμε τη συνδεση μαζι του;

Κι αν καποια στιγμη δε θελουμε πια forthnet και τη διακοψουμε μπορουμε να έχουμε ξανα το νουμερό μας ή θα είναι σα να μην είχαμε ποτε τηλέφωνο στον ΟΤΕ και θα πρεπει να ξανακάνουμε αίτηση και θα μας δωσουν καινουργιο;

'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφερον και ηθελα να το ρωτησω γιατι μολις σημερα με ρωταγε η μανα μου Επειδη θα βαλουμε forthnet διακοπτωντας την παροχη του ΟΤΕ, τι θα πει αυτο; Εμεις θα εχουμε το ιδιο τηλεφωνικό νουμερο μεσω της forthnet και ο ΟΤΕ θα μπορει να ξαναχρησιμοποιησει το νουμερό μας εφοσον διακιψαμε τη συνδεση μαζι του;

Κι αν καποια στιγμη δε θελουμε πια forthnet και τη διακοψουμε μπορουμε να έχουμε ξανα το νουμερό μας ή θα είναι σα να μην είχαμε ποτε τηλέφωνο στον ΟΤΕ και θα πρεπει να ξανακάνουμε αίτηση και θα μας δωσουν καινουργιο;

 

Εσύ τα μπέρδεψες.

Εαν έχεις γραμμή ΟΤΕ, και μεταφέρεις τον αριθμό με φορητότητα σε forthnet2play, κράτας τον τηλεφωνικό αριθμό και κανείς δεν σου τον παίρνει.

 

Εαν θέλεις αργότερα να φύγεις από τη Forthnet, κάνεις φορητότητα σε άλλο πάροχο ή πίσω στον ΟΤΕ και κρατάς πάλι το νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Σήμερα μπήκα στο site της HOL και είδα ότι για το τηλεφωνικό νούμερο του γείτονά μου 23106368ΧΧ υπάρχει διαθέσιμο δίκτυο της HOL σε αντίθεση με την περασμένη βδομάδα που έλεγε ότι δεν υπάρχει. Το ερώτημα είναι τώρα άλλο. Η ακόλουθη προσφορά που έχουνε: "Συναρπαστική προσφορά hol hibox με ADSL Internet

έως 24 Mbps* στην τιμή των 6 Mbps μόνο με € 17,97 /μήνα" ισχύει για ανενεργό βρόχο (νέα γραμμή)? Και αν ισχύει, υπάρχει έξτρα χρέωση γι' αυτό? Και τελικά η προσφορά τους είναι αυτή που φαίνεται ή υπάρχουν αδιευκρίνιστα και σκοτεινά σημεία???

 

Περιμένω τις απόψεις σας,

Δότα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μπήκα στο site της HOL και είδα ότι για το τηλεφωνικό νούμερο του γείτονά μου 23106368ΧΧ υπάρχει διαθέσιμο δίκτυο της HOL σε αντίθεση με την περασμένη βδομάδα που έλεγε ότι δεν υπάρχει. Το ερώτημα είναι τώρα άλλο. Η ακόλουθη προσφορά που έχουνε: "Συναρπαστική προσφορά hol hibox με ADSL Internet

έως 24 Mbps* στην τιμή των 6 Mbps μόνο με € 17,97 /μήνα" ισχύει για ανενεργό βρόχο (νέα γραμμή)? Και αν ισχύει, υπάρχει έξτρα χρέωση γι' αυτό? Και τελικά η προσφορά τους είναι αυτή που φαίνεται ή υπάρχουν αδιευκρίνιστα και σκοτεινά σημεία???

 

Το hibox είναι Shared LLU και λειτουργεί μόνο πάνω σε γραμμή ΟΤΕ (συνεχίζεις να πληρώνεις το πάγιο ΟΤΕ).

 

Εσυ χρειάζεσαι το double play, είτε με είτε χωρίς τις απεριόριστες κλήσεις.

 

> Χωρίς τις απεριόριστες κλήσεις

> Mε τις απεριόριστες κλήσεις

 

Αν αποφασίσεις να κάνεις αίτηση, στις παρατηρήσεις θα πρέπει να γράψεις το τηλέφωνο του γείτονα για να εντοπίσουν το αστικό κέντρο.

Π.χ. θα γράψεις "Τηλέφωνο γείτονα για έλεγχο διαθεσιμότητας: 23106368xx"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...