Jump to content

Volleyball -Άλματα


sonicsotos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΑΙΖΩ VOLLEY ΓΥΡΩ ΣΤΑ 16 ΧΡΟΝΙΑ!!ΕΙΧΑ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΙ Α1 ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΛΟΓΩ ΣΟΒΑΡΟΥ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥ ΣΤΟΝ ΩΜΟ!!ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ Β ΒΑΘΜΟΥ!!

 

ΑΛΛΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 1,93 ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΣΤΗΝ Α1 ΠΑΛΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΝΩ ΣΤΟ ΑΛΜΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2ΜΕΤΡΑ!!

 

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΑΕΡΟΒΙΩΣΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ!!ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΒΑΡΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΑΛΜΑΤΟΣ??:blink:

Link to comment
Share on other sites

...ΑΛΛΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 1,93...

 

Mην τα λες δυνατά αυτά!!

Δηλαδή εμείς που είμαστε κοντά στο 1,80 τι είμαστε, μύγες;;

:p:p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Mην τα λες δυνατά αυτά!!

Δηλαδή εμείς που είμαστε κοντά στο 1,80 τι είμαστε, μύγες;;

:p:p

 

Πες τα. Πες τα.:p

 

Πάντως είναι αρκετά ριψοκίνδυνο ύστερα από τραυματισμό να θες να βελτιωθείς σε άθλημα. Μπορείς να πάθεις χειρότερη ζημιά. Πρόσεχέ το.;)

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΖΩ VOLLEY ΓΥΡΩ ΣΤΑ 16 ΧΡΟΝΙΑ!!ΕΙΧΑ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΙ Α1 ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΛΟΓΩ ΣΟΒΑΡΟΥ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥ ΣΤΟΝ ΩΜΟ!!ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ Β ΒΑΘΜΟΥ!!

 

ΑΛΛΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 1,93 ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΣΤΗΝ Α1 ΠΑΛΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΝΩ ΣΤΟ ΑΛΜΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2ΜΕΤΡΑ!!

 

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΑΕΡΟΒΙΩΣΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ!!ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΒΑΡΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΑΛΜΑΤΟΣ??:blink:

 

16 χρόνια παίζεις και μάλιστα και Α1 και ρωτάς εδώ για βελτίωση του άλματος ? Προπονητές και γυμναστές τόσα χρόνια δεν είχες ?

Link to comment
Share on other sites

16 χρόνια παίζεις και μάλιστα και Α1 και ρωτάς εδώ για βελτίωση του άλματος ? Προπονητές και γυμναστές τόσα χρόνια δεν είχες ?

 

apo ta 16 xronia mono 2 paizw se a1

 

alla pera apo auta oi coach sou dinoun symboules gia themata taktikis kai oxi gia almata!!

an skefteis oti to file einai 2.43cm kai egw pou eimai 1.93 me tentwmeno xeri eimai 2.45..autoi pou einai dimetroi me tentwmeno xeri poso les na einai??to alma einai ola a lefta!!

twra gia ta kathismata pou mou lete prepei na ksekinisw na kano..

asxoleitai kaneis me gymnastiria?

Link to comment
Share on other sites

apo ta 16 xronia mono 2 paizw se a1

 

alla pera apo auta oi coach sou dinoun symboules gia themata taktikis kai oxi gia almata!!

an skefteis oti to file einai 2.43cm kai egw pou eimai 1.93 me tentwmeno xeri eimai 2.45..autoi pou einai dimetroi me tentwmeno xeri poso les na einai??to alma einai ola a lefta!!

twra gia ta kathismata pou mou lete prepei na ksekinisw na kano..

asxoleitai kaneis me gymnastiria?

 

Επειδή έπαιζα κι εγώ βόλλευ κάποια χρόνια στη Γ΄Εθνική, μου φάνηκε περίεργο να μην γνωρίζεις ή να μην έχεις κάποιον γυμναστή ή τον προπονητή σου να σε βοηθήσει. Όταν σε ομάδα δεν υπάρχει γυμναστής ο προπονητής θα πρέπει να ξέρει και να ασχολείται και με τη φυσική κατάσταση των παικτών του.

 

Στο θέμα μας τώρα, η καλύτερη άσκηση κατά τη γνώμη μου για το άλμα είναι τα επιτόπια άλματα σε ύψος ανάλογο με τις δυνατότητες του καθενός. Βρες ένα πολύ ψηλό πεζούλι (στο μέτρο περίπου) ή αν έχεις όργανα βάλε ένα ζυγό κάτι τέλος πάντων που να μπορείς να ακουμπήσεις και να έχει το κατάλληλο ύψος. Ακόμα κι αν το θεωρείς εύκολο, τα αποτελέσματα είναι καλύτερα από οποιαδήποτε άλλη άσκηση, τουλάχιστον ήταν σε μένα. Αν είσαι σε καλό επίπεδο βάλε βαρίδια στα πόδια και μεγάλωσε το ύψος. Το ότι είναι ακριβώς η ίδια κίνηση που κάνεις και στο παιχνίδι σου είναι πολύ σημαντικό. Τα βάρη ποτέ δεν τα συμπάθησα και μια περίοδο που έκανα καθίσματα με μπάρα τραυμάτισα την μέση μου. Προσοχή και στα γόνατα.

 

Σίγουρα θα ξέρεις ότι στο βόλλευ η φυσική κατάσταση δεν είναι το παν. Καλά κάνεις και ενδιαφέρεσαι για τη βελτίωση του άλματός σου αλλά ένας καλός καρπός και μυαλό κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά ακόμα και απέναντι στο καλύτερο μπλοκ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έπαιζα κι εγώ βόλλευ κάποια χρόνια στη Γ΄Εθνική, μου φάνηκε περίεργο να μην γνωρίζεις ή να μην έχεις κάποιον γυμναστή ή τον προπονητή σου να σε βοηθήσει. Όταν σε ομάδα δεν υπάρχει γυμναστής ο προπονητής θα πρέπει να ξέρει και να ασχολείται και με τη φυσική κατάσταση των παικτών του.

 

Στο θέμα μας τώρα, η καλύτερη άσκηση κατά τη γνώμη μου για το άλμα είναι τα επιτόπια άλματα σε ύψος ανάλογο με τις δυνατότητες του καθενός. Βρες ένα πολύ ψηλό πεζούλι (στο μέτρο περίπου) ή αν έχεις όργανα βάλε ένα ζυγό κάτι τέλος πάντων που να μπορείς να ακουμπήσεις και να έχει το κατάλληλο ύψος. Ακόμα κι αν το θεωρείς εύκολο, τα αποτελέσματα είναι καλύτερα από οποιαδήποτε άλλη άσκηση, τουλάχιστον ήταν σε μένα. Αν είσαι σε καλό επίπεδο βάλε βαρίδια στα πόδια και μεγάλωσε το ύψος. Το ότι είναι ακριβώς η ίδια κίνηση που κάνεις και στο παιχνίδι σου είναι πολύ σημαντικό. Τα βάρη ποτέ δεν τα συμπάθησα και μια περίοδο που έκανα καθίσματα με μπάρα τραυμάτισα την μέση μου. Προσοχή και στα γόνατα.

 

Σίγουρα θα ξέρεις ότι στο βόλλευ η φυσική κατάσταση δεν είναι το παν. Καλά κάνεις και ενδιαφέρεσαι για τη βελτίωση του άλματός σου αλλά ένας καλός καρπός και μυαλό κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά ακόμα και απέναντι στο καλύτερο μπλοκ.

 

 

 

 

znefera kai prin omws oti den xreiazomai askiseis aerobiwsis opws einai kai at epitopia almata pou les giati auta ta kanw opws kai na xei!

 

endiaferomai gia askiseis kathara kai mono me bari!!giati auta einai poio apotelesmatika kai den fthiroun tous muniskous!!

 

oso gia tous coach na ksereis oti se katigories a1+2 den endiaferontai gia ti katastasi twn mikra se ilikia paixtwn alla mono gia tous megalous!!texniki einai panw apo ola!!oso poio texnikos kai dunatos eisai toso to kalutero!!alla gia na exw kai to pleonektima twn psilwn sto blok prepei apo monos mou n a ftiaksw alma!!opote katalabaineis!!:)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εγω παιζω εδω και 15 χρονια μπασκετ... και φυσικα το αλμα ειναι το ιδιο χρησιμο και σε εμας!!

Ταυτοχρονα ομως ειναι και το πιο πολυπλοκο πραγμα που μπορεις να κληθεις να βελτιωσεις και αυτο γιατι χρειαζεται να βελτιωσεις σχεδον ολους τους μυες του σωματος σου!!

 

Σε πρωτη φαση πρεπει να δυναμωσει ολο το ποδι σου... Ξεκινωντας απο γαμπες, τον τετρακεφαλο, τον οπισθιο μηριαιο και φυσικα και τους προσαγωγους!!

Απο εκει και περα πρεπει επισης να δυναμωσεις και τον κορμο σου (ανω/κατω/πλαγιους κοιλιακους και ραχιαιους) αλλα και τα ανω ακρα σου γιατι και αυτα βοηθουν στο δυνατοτερο αλλα και ισσοροπημενο αλμα!!

 

Κοινως... καλο χτυπημα στο γυμναστηριο!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εγω παιζω εδω και 15 χρονια μπασκετ... και φυσικα το αλμα ειναι το ιδιο χρησιμο και σε εμας!!

Ταυτοχρονα ομως ειναι και το πιο πολυπλοκο πραγμα που μπορεις να κληθεις να βελτιωσεις και αυτο γιατι χρειαζεται να βελτιωσεις σχεδον ολους τους μυες του σωματος σου!!

 

Σε πρωτη φαση πρεπει να δυναμωσει ολο το ποδι σου... Ξεκινωντας απο γαμπες, τον τετρακεφαλο, τον οπισθιο μηριαιο και φυσικα και τους προσαγωγους!!

Απο εκει και περα πρεπει επισης να δυναμωσεις και τον κορμο σου (ανω/κατω/πλαγιους κοιλιακους και ραχιαιους) αλλα και τα ανω ακρα σου γιατι και αυτα βοηθουν στο δυνατοτερο αλλα και ισσοροπημενο αλμα!!

 

Κοινως... καλο χτυπημα στο γυμναστηριο!!!

 

Αλλά επειδή προέρχεσαι από τραυματισμό θέλει τεράστια προσοχή προκειμένου να μην τραυματιστείς ξανά και μάλιστα χειρότερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα.... Δεν ξερω ποσο καιρο εχεις που ξεπερασες τον τραυματισμο σου αλλα μια υποτροπη σε αυτο το σημειο θα κανει μεγαλυτερη ζημια απο τον ιδιο τον τραυματισμο σου!!

Γενικα τα βαρη και το γυμναστηριο δεν θελουν υπερβολες...

Σιγα σιγα και να ξερεις οτι τα αποτελεσματα του γυμναστηριου και αυτου του ειδους την εκγυμναση θα τα δεις αρκετους μηνες μετα!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εγω παιζω εδω και 15 χρονια μπασκετ...

Συγνώμη, αλλά από 6 χρονών παίζεις μπάσκετ? :blink:

Μήπως υπερβάλλεις λιγάκι?

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΖΩ VOLLEY ΓΥΡΩ ΣΤΑ 16 ΧΡΟΝΙΑ!!ΕΙΧΑ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΙ Α1 ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΛΟΓΩ ΣΟΒΑΡΟΥ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥ ΣΤΟΝ ΩΜΟ!!ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ Β ΒΑΘΜΟΥ!!

 

ΑΛΛΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 1,93 ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΣΤΗΝ Α1 ΠΑΛΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΝΩ ΣΤΟ ΑΛΜΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2ΜΕΤΡΑ!!

 

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΑΕΡΟΒΙΩΣΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ!!ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΒΑΡΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΑΛΜΑΤΟΣ??:blink:

 

Ο καθενας θα σου πει το μακρυ και το κοντο του..

Καλο να ρωτας δημοσια σε forums αποψεις, αλλα οταν στη μεση μπαινει ο επαγγελματικος αθλητισμος και η "υγεια" κρατα μια πισινη...

 

Τελος παντων, για μεγαλυτερο αλμα σε πολλα αθληματα οι γυμανστες λενε οτι "σκουωτ" (δες

) με κιλα normal και οχι υπερβολικα, σε συνδυασμο με γρηγορο/αποτομο σηκωμα του σωματος(δηλαδη γρηγορη εκτελεση της ασκησης) εχει αποτελεσματα. Ουσιαστικα δινει εκρηκτικοτητα στο αλμα...ειναι ομως σχετικα "επικυνδινη"(για πλατη κυριως) ασκηση που δεν συνισταται περα των "εμπειρων" ποσο μαλλον οταν γινεται σχεδον "βιαια" με αποκλειστικο σκοπο να βελτιωσεις το αλμα σου.

 

Να ξερεις οτι και οι κοιλιακοι(χαμηλο ποσοστο λιπους κλπ) βοηθουν για βελτιωση του αλματος.

Με καθε επιφυλαξη ολα αυτα, γιατι εισαι αθλητης του volley και δεν γνωριζω αν κατηγοριοποιουνται τα αλματα που εχετε αναλογως με τη θεση σας κλπ...ισως καποιοι απο εσας πρεπει να δουλεψε περισσοτερο ή λιγοτερο σε καποιες μυικες ομαδες.

Ρωτα καλυτερα καποιον "ειδικο" γιατι δεν παιζουνε με αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά από 6 χρονών παίζεις μπάσκετ? :blink:

Μήπως υπερβάλλεις λιγάκι?[/QUOT

 

Κ εγω απο εκεινη την ηλικια αρχισα.. 2-3 χρονια σε ακαδημιες κ μετα ανεβαινεις στα τμηματα υποδομης της ομαδας σου..

 

Για να καλυτερεψεις το αλμα σου θα πρεπει να αρχισεις να γυμναζεις ολους τους μυες των ποδιων σου κ οχι καποιον μεμονομενα.. Οι βασικες ασκησεις κ τα οργανα ειναι αυτα που ανεφερε ο amelidis πιο πανω... Στην αρχη με σχετικα λιγα κιλα κ οσο πας ανεβαζεις πιο πολλα κιλα... Μετα απο μερικους μηνες εντατικης εκγυμνασης θα αρχισεις να βλεπεις διαφορα στο αλμα σου..

(Κ φυσικα αννοειται πως επιβαλλεται να κανεις κ αλματα μονος σου.. Θα πρεπει να δουλευεις σε συνδιασμο αλματα κ βαρη..)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά από 6 χρονών παίζεις μπάσκετ? :blink:

Μήπως υπερβάλλεις λιγάκι?

Αντε να μην ειναι 15, να ειναι 14...

Υπερβολικος ομως οχι δεν ειμαι!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 1,93 ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΣΤΗΝ Α1 ΠΑΛΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΝΩ ΣΤΟ ΑΛΜΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2ΜΕΤΡΑ!!

:

δηλ. 7 εκατοστα:P k λογικα ενα επιτοπιο αλμα π κανεις ειναι toyl 30-50cm:P

Link to comment
Share on other sites

δηλ. 7 εκατοστα:P k λογικα ενα αλμα π κανεις ειναι toyl 30-50cm:P

 

 

an paro fora me ta bimata tou volley ftano se alma to 3.15 me 3.20 cm

 

alla prpei na to auksisw!

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και εννοει πως αν πηδηξει τα ακροδαχτυλα του φτανουν τα 3,15-3,20 και οχι το αλμα το ιδιο!

Και επισης οι 2μετροι τους οποιους προσπαθει να υπερπηδηξει δεν θα καθονται στο εδαφος ωστε να του φτασει απλα ενα επιτοπιο αλμα αλλα θα πηδανε και αυτοι....

Link to comment
Share on other sites

ειναι ανουσιο ολο το ποστ οτι επειδη δεν ειναι 2 μετρα δεν παει στην α1...

αν ειναι κοντος δεν μπορει να πηγαινει για μπλοκ(δεν μπορει να κρατησει αυτη την θεση) λογικο ειναι οταν οι αλλοι ειναι 2+...

Link to comment
Share on other sites

kala pisteuw na eimai antiliptos oti me fora pidaw 3.15-3.20 cm me sikwmenoo xeri kai me ta akrodaktyla terma!!

 

file kaneis den einai jordan!! an asxolitheis ligo kai sy tha deis poso mporeis na pidikseis!alla analoga me to ypsos sou!

 

oso gia to filo pou leei gia tin a1

 

einai gnwsto oti auto to athlima thelei 2 metrous alwste an eisai poio kontos einai meionektima se auto!

 

to kathe ekatosto einai polu simantiko eite sto voleey eite sto basket eite sto podosfairo!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...