Jump to content

Συμπεριφορά απέναντι σε σερβιτόρους


jim19
 Κοινοποίηση

Πόσο ταλαιπωρείτε τους σερβιτόρους;  

54 members have voted

  1. 1. Πόσο ταλαιπωρείτε τους σερβιτόρους;

    • Πάρα πολύ
      2
    • Αρκετά
      2
    • Καθόλου
      26
    • Λιγάκι
      12
    • Εξαρτάται...(απο τι?)
      12


Recommended Posts

Ειστε απαιτητικοι,οταν βγαινετε εξω κι καθεστε να παραγγειλετε???(Μας)ταλαιπωρειτε,(εχοντας δουλεψει κι εγω ως)σερβιτορο(υ)ς??
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το ποσο εξυπηρετικος ειναι ο σερβιτορος και γενικα το υφος του ...

Αν ειναι ευχαριστος και προθυμος εισαι και εσυ ;) ...

 

Υπαρχουν και περιπτωσεις που με το τσιγκελι τους τα βγαζεις :mad: !

Link to comment
Share on other sites

ακριβως...οταν προκειται για γυναικες που ειναι ευχαριστες και νοστιμες ειμαι και εγω ευχαριστος και με κεφι :lol:

 

οταν προκειται για αντρες απλα συμπεριφερομαι οπως ειναι το mood μου γιατι δεν με ενδιαφερει ετσι κι αλλιως τι θα νομισει :P

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ, γιατί έχω υπάρξει [και γιατί δε θέλω να κάνουν τπτ περίεργο στο φαγητό/ποτό μου (για όσους έχουν δει το Waiting :p)]
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μας)ταλαιπωρειτε,(εχοντας δουλεψει κι εγω ως)σερβιτορο(υ)ς??

 

Μονο αν ο σερβιτόρος είναι γκαγκά.

 

Πράγμα το οποιο μου συμβαίνει περισσότερο εδώ στην Αγγλία παρα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

γενικα δεν ειμαι δεν μου αρεσει να ταλαιπωρω τα παιδια που δουλευουν. μια φορα ειχα εκνευριστει απο μια κοπελια στα flocafe παρεγγειλα απο αυτα τα περιεργα ροφηματα που εχει (δεν θυμαμαι συγκεκριμενα ποιο) και μου λεει μην παραγγειλεις αυτο αργει πολυ να γινει και βαριεμαι να περιμενω να το ετοιμασουν φυσικα και δεν αλλαξα την παραγγελια μου :wacko:
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

γενικα δεν ειμαι δεν μου αρεσει να ταλαιπωρω τα παιδια που δουλευουν. μια φορα ειχα εκνευριστει απο μια κοπελια στα flocafe παρεγγειλα απο αυτα τα περιεργα ροφηματα που εχει (δεν θυμαμαι συγκεκριμενα ποιο) και μου λεει μην παραγγειλεις αυτο αργει πολυ να γινει και βαριεμαι να περιμενω να το ετοιμασουν φυσικα και δεν αλλαξα την παραγγελια μου :wacko:

 

Και καλα εκανες.Πριν 4 χρονια ειχα παει διακοπες κι ηταν μια που την ειχε δει καπως ρε παιδι μου, του στυλ εγω δουλευω για αγγαρεια αργουσε να φερει τις παραγγελιες κι το κουβερ που ειχε φερει(με το ψωμι μπαγιατικο)οταν τις ειπαμε να το αλλαξει εβγαλε κι γλωσσα,τωρα τι ακριβως ειχε πει δεν θυμαμαι.Αλλα σου λεω τετοιου ειδους τυποι μου την δινουν.Που στα flo αν δεν κανω λαθος εχει περισσοτερους απο 1 για να εξυπηρετουν.

 

ακριβως...οταν προκειται για γυναικες που ειναι ευχαριστες και νοστιμες ειμαι και εγω ευχαριστος και με κεφι :lol:

 

 

Συμφωνω κι εγω ακριβως το ιδιο.!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Μπα εγώ είμαι ιδιαίτερα ευγενικός όπως πάντα.

Απλά θέλω το μαγαζί να έχει κατάλογο (για εστιατόριο μιλάω, για καφετέρια ξέρω τι θα πάρω και χωρίς κατάλογο).

Link to comment
Share on other sites

Καπως ασχετο, αλλα μου τι δινει να βλεπω τυπους να πηγαινουν σε εστιατορια συνηθως και να εχουν το σερβιτορο να τους γεμιζει το ποτηρι με νερο ή να παραγγελνουν ενα κρασι και να κανουν δηθεν οτι το δοκιμασαν και αποφασισαν αν ειναι καλο...

-Πως σας φαινεται;

-Χμμ.. αυτο ειναι κρασι!!

ή

-Χμμ.. λιγο ξινο ειναι αυτο, παρακαλω φερτε μου ενα αλλο!!

Link to comment
Share on other sites

-Πως σας φαινεται;

-Χμμ.. αυτο ειναι κρασι!!

ή

-Χμμ.. λιγο ξινο ειναι αυτο, παρακαλω φερτε μου ενα αλλο!!

 

Μονο στην τηλεοραση το εχω δει αυτο :) ...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν τους ταλαιπωρο σχεδον καθολου. εκτος αν πεσω σε σπαστικο που θα κανει συνεχεια κ τον εξυπνο οποτε ειναι λογικο να τον ταλαιπωρισω λιγο.
Link to comment
Share on other sites

Καπως ασχετο, αλλα μου τι δινει να βλεπω τυπους να πηγαινουν σε εστιατορια συνηθως και να εχουν το σερβιτορο να τους γεμιζει το ποτηρι με νερο ή να παραγγελνουν ενα κρασι και να κανουν δηθεν οτι το δοκιμασαν και αποφασισαν αν ειναι καλο...

-Πως σας φαινεται;

-Χμμ.. αυτο ειναι κρασι!!

ή

-Χμμ.. λιγο ξινο ειναι αυτο, παρακαλω φερτε μου ενα αλλο!!

Εδώ φίλε είσαι άδικος. Είμουντο καλοκαίρι σε ένα ξενοδοχείο στην Κρήτη και δοκίμασε το κρασί η μητέρα μου. Το κρασί κάτι είχε, φαίνεται είχε χτυπηθεί το μπουκάλι. Μας φέρανε άλλο μπουκάλι, από το ίδιο κρασί και είχε μεγάλη διαφορά.

 

Στην τελική, Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Καπως ασχετο, αλλα μου τι δινει να βλεπω τυπους να πηγαινουν σε εστιατορια συνηθως και να εχουν το σερβιτορο να τους γεμιζει το ποτηρι με νερο ή να παραγγελνουν ενα κρασι και να κανουν δηθεν οτι το δοκιμασαν και αποφασισαν αν ειναι καλο...

Aυτό με το νερό σου το κάνουν και στις καφετέριες.

Τι να κάνεις όμως; Να του πεις να μη σου βάλει; Άλλωστε δε με ενοχλεί κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω για την περιπτωση οπου εχει βγει ο λεφτας-πιτσιρικας με τη γκομενα και για να το παιξει μορφη κανει το σκηνικο με το κρασι. Και ναι το εχω δει και μαλιστα αυτο το μηνα σε εστιατοριο στο μικρολιμανο. Και φαινοταν οτι το παιδακι δεν ειχε ιδεα απο κρασι και ηθελε απλα να το παιξει "ιστορια"..

Για το νερο που λεω ειναι οταν σου φερνουν το μπουκαλι, το ανοιγουν και σου γεμιζουν, οχι σε καφετεριες που ερχεται η κοπελιτσα με την κανατα και γενιζει τα ποτηρια. Τεσπα, το θεωρω καπως ψωνιστικο να καθεσαι και να σου βαζει ο αλλος νερο. Στα περισσοτερα εστιατορια ετσι κανουν βεβαια....αλλα δεν μου καθεται καλα, θεωρω οτι ταλαιπωρω τους σερβιτορους με αυτη τη σταση. Χερακια δοξα το Θεο εχω και μπορω να βαζω νερο στο ποτηρι μου.

Link to comment
Share on other sites

χερακια εχεις να κανεις καφε και στο σπιτι σου αλλα δεν το κανεις...relax body...δουλεια τους ειναι...δεν ειναι ασχημο ισα ισα δειχνει και ενα επιπεδο
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το ποσο εξυπηρετικος ειναι ο σερβιτορος και γενικα το υφος του ...

Αν ειναι ευχαριστος και προθυμος εισαι και εσυ ;) ...

 

Υπαρχουν και περιπτωσεις που με το τσιγκελι τους τα βγαζεις :mad: !

+1 και απο μενα.

 

αν ειναι στραβαδι και δεν εχει ορεξη ο σερβιτορος...δεν φταιω εγω.

ενταξει στον καφε δεν εχω προβλημα..διοτι ενα καφε θα πιεις και φευγεις.στο φαγητο ομως...αυτοι που ηρθαν στο meeting ξερουν.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

+1 και απο μενα.

 

αν ειναι στραβαδι και δεν εχει ορεξη ο σερβιτορος...δεν φταιω εγω.

ενταξει στον καφε δεν εχω προβλημα..διοτι ενα καφε θα πιεις και φευγεις.στο φαγητο ομως...αυτοι που ηρθαν στο meeting ξερουν.

 

Συμφωνω...

Εγω πηγα φετος το καλοκαιρι σε μια ταβερνα στην νεα περαμο..

Ειχαμε εναν σερβιτορο 17 χρονων και μου εσπασε τα νευρα...

Την μια φορα που ηρθε εριξε τα νερα την δευτερη πηγε να ριξει το πιατο και την τριτη φορα μπερδεψε τις παραγκελειες μας...Ασε που καθε φορα μιλουσε παρα πολυ για ασχεταθεματα...

Ηταν η πρωτη φορα που δεν εβλεπα την ωρα να φυγουμε:lol:!!!

Nokia 5610[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω οχι,(εχοντας μαλιστα κανει την ιδια δουλεια τα τελευταια 2 χρονια).Οποτε ψηφιζω καθολου.Ακουστε ομως ενα σκηνικο.Ειχα παει σε μια πιτσαρια στην οποια δουλευε καποιος γνωστος μου κι καθομαι,παραγγελνω ενα πεινιρλι.Μαζι με κατι φιλους.Στο ακριβως απο πισω μου τραπεζι,κι ενω παρεπιμπτοντως εκεινη την μερα ειχε πολυ κοσμο.,σκαει μυτη μια παρεα αρκετα μεγαλη 6 με 7 ατομα.κι αρχιζουν.....Ρωταγαν το σερβιτορο το υλικο καθε πιτσας που ενταξει δε λεω,μερικοι ισως δεν ξερουμε (γι αυτο ομως δεν υπαρχουν κι οι καταλογοι??)Κι μετα απο λιγο θελαν να φανε πιτσα με τα4 τυρια,κι αρχισαν.Εγω ελεγε ο ενας θελω να μου βαλεις τα πχ3 τυρια μονο,΄'η βαλτα μου κι τα 4 ..καποιοι αλλοι δε αλλαζαν συνεχεια γνωμη,Και λεω τωρα εγω αν ειδικα αυτος που δουλευει αρκετεςε ωρες κι ερχονται οι αλλοι μιση ωρα για μια παραγγελια τα παιρνεις ή οχι???Εν ολιγοις για να μην τα πολυλογω ψυριζαν τη μαιμου ωσπου να αποφασισουν..Ε,δεν θες κι πολυ ως σερβιτορος νβα τα παρεις στο κρανιο.Συμφωνω βεβαιως οτι ο πελατης εχει παντα δικιο,αλλα καποια στιγμη εκνευριζεσαι.Εγω παντως παντα με το χαμογελω στα χειλη ημουν,κι πιστευω οτι αυτο με βοηθησε οσον αφορα τα μπουρπουαρ.Λογικο καποια στιγμη οπως κι συνεβη σε μενα να αργω λιγακι,λογω κοσμου αλλα πηγαινα κι ζηταγα συγνωμη για τη καθυστερηση κι οπι περισσοτεροι δειχναν τη στοιχειωδη κατανοηση.Βεβαια οταν ο αλλος πειναει αστα να πανε λογικο ειναι.Αυτα τα ολιγα...
Link to comment
Share on other sites

λιγακι κ εξαρταται θα ελεγα! κι αυτο γιατι πρωτον εχω κανει αυτη τη δουλεια το καλοκαιρι και καταλαβαινω τη θεση τους και 2ov ενταξει,οταν εχεις παρει 1 και 2 μπουκαλια πρεπει να εισαι πιο απαιτητικος,τοσα $$ δινεις..αλλα και παλι,οχι τιποτα τρελο,απλα παντα με ευγενικο τροπο ζητας αυτο που θες..και αν καθυστερησει το υπενθυμίζεις :)
Link to comment
Share on other sites

χερακια εχεις να κανεις καφε και στο σπιτι σου αλλα δεν το κανεις...relax body...δουλεια τους ειναι...δεν ειναι ασχημο ισα ισα δειχνει και ενα επιπεδο

 

Χερακια να κανω καφε εχω, αλλα δεν εχω το περιβαλλον της καφετερειας. Απλα δεν καταλαβες τι εννοω. Σαφως και αυτο δειχνει το επιπεδο του καταστηματος που σου το προσφερει. Απλα δεν μπορω να καθομαι στο τραπεζι και να ερθει ο σερβιτορος να μου βαζει νερο. Πολυ καλο εκ μερους του, αλλα γιατι να τον κουραζω επιπλεον; Αυτο εννοω...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω για την περιπτωση οπου εχει βγει ο λεφτας-πιτσιρικας με τη γκομενα και για να το παιξει μορφη κανει το σκηνικο με το κρασι. Και ναι το εχω δει και μαλιστα αυτο το μηνα σε εστιατοριο στο μικρολιμανο. Και φαινοταν οτι το παιδακι δεν ειχε ιδεα απο κρασι και ηθελε απλα να το παιξει "ιστορια"..

Για το νερο που λεω ειναι οταν σου φερνουν το μπουκαλι, το ανοιγουν και σου γεμιζουν, οχι σε καφετεριες που ερχεται η κοπελιτσα με την κανατα και γενιζει τα ποτηρια. Τεσπα, το θεωρω καπως ψωνιστικο να καθεσαι και να σου βαζει ο αλλος νερο. Στα περισσοτερα εστιατορια ετσι κανουν βεβαια....αλλα δεν μου καθεται καλα, θεωρω οτι ταλαιπωρω τους σερβιτορους με αυτη τη σταση. Χερακια δοξα το Θεο εχω και μπορω να βαζω νερο στο ποτηρι μου.

 

 

ψωνιστικο είναι όταν το ζητάς. Αφού στα μαγαζιά το κάνουν μονοι τους, τι να κανεις, να αρνηθείς;

Link to comment
Share on other sites

Απλα το θεωρω επιπλεον κουραση για τους σερβιτορους να καθονται και να μου γεμιζουν το ποτηρι με νερο, και ασχετα με το αν το προσφερουν, που οπως ειπα δειχνει και ενα καλο επιπεδο μαγαζιου, εγω οταν μου συνεβη τις 2-3 πρωτες φορες ενιωσα πολυ ψωνιστικα, ε και πλεον λεω ευχαριστω αφηστε το θα βαλω εγω νερακι και αυτο ειναι ολο. Χαμογελανε, λενε ευχαριστω και φευγουν.

 

Ο καθενας οπως το βλεπει...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, εμενα μου φαίνεται το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο να σου βάλουν το νερό στο ποτήρι αντί να παρατήσουν το μπουκάλι και να φύγουν, αλλα όπως είπες όπως το βλέπει ο καθένας. Πάντως ψωνιστικο δε νομίζω ότι είναι σε καμια περίπτωση :O
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, εμενα μου φαίνεται το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο να σου βάλουν το νερό στο ποτήρι αντί να παρατήσουν το μπουκάλι και να φύγουν, αλλα όπως είπες όπως το βλέπει ο καθένας. Πάντως ψωνιστικο δε νομίζω ότι είναι σε καμια περίπτωση :O

 

Oταν εχεις συνηθισει να τρως σε ταβερνουλες του νησιου που σου φερνουν το νερο και τα ποτηρια και τα αφηνουν οπως λες στο τραπεζι, αν πας σε ενα εστιατοριο στην Αθηνα του στυλ ΛαΠαστερια και σου σερβιρουν νερο σε γυαλινο μπουκαλι κλπ κλπ κλπ σου φαινεται καπως.:worry:

Τελος παντων, κανονας του μαγαζιου ειναι προς τους σερβιτορους...

 

Αυτα.:)

Link to comment
Share on other sites

Oταν εχεις συνηθισει να τρως σε ταβερνουλες του νησιου που σου φερνουν το νερο και τα ποτηρια και τα αφηνουν οπως λες στο τραπεζι,

 

 

Εννοείται, στις ταβέρνες μου φαίνεται φυσιολογικό να τα αφήνουν έτσι :p

 

Οποτε ανάλογα το μέρος ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...