Jump to content

Εξωτερικος σκληρος δίσκος


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 603
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nαι,αλλα με 8-10 ευρω παιρνεις απο το eshop θηκη και τον κανεις φορητο και δε χρειαζεται να περιμενεις 20 μερες.

φροντισε να αποφυγεις οτι λεει Y-type γιατι αυτο σημαινει οτι στη μια ακρη εχει ενα mini usb που παει στο δισκο και στην αλλη μια διακλαδωση που παει σε 2!! usb του υπολογιστη σου.

Πηρα μια θηκη απο eshop που δεν ανεφερε τον τροπο συνδεσης και τελικα ηταν με 2 usb στην ακρη ( Y-type ) , κατι που με νευριασε και αφησα το σχετικο σχολιο στο προιον, το οποιο φυσικα δεν εκδοθηκε ποτε.

Παρ'ολα αυτα,χωρις να ειμαι 100% σιγουρος,νομιζω οτι ενας φιλος εχει παρει αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.801772

και εχει μονό καλωδιο usb.

Edited by webassasin
Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος που έχει, αν καταλαβαίνω καλά από τις φωτογραφίες, είναι 3.5'' (ενώ το κουτί που αναφέρεις είναι για δίσκο 2.5'') επομένως χρειάζεται εξωτερική τροφοδοσία καθώς για αυτούς τους δίσκους δεν επαρκεί το ρεύμα που δίνει το USB. Άρα πρέπει να πάρει αντίστοιχο κουτί ή αντάπτορα σαν αυτόν που λέει, που να έχει μαζί του και τροφοδοσία όμως.
Link to comment
Share on other sites

Να μας πει ποσες ιντσες ειναι ο φιλος,για να μην εχει προβλημα.

Οσο εψαξα στο νετ ο δισκος εμφανιζοταν μονο ως 2,5 αλλα τωρα που το ειπες τον κοιταξα και ειδα την παλια υποδοχη ρευματος,οποτε μπορει και να ειναι 3.5.

Link to comment
Share on other sites

Oπως και να εχει,αν το παρει απο eshop την ιδια δουλεια θα κανει με το προιον του ebay,απλα θα καταργησει τη θηκη.

ο ανταπτορας παραμενει λειτουργικος,ειτε ειναι 2.5 ειτε 3.5.

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι απο λαπτοπ ειναι 2.5 ιντσες.

Ειναι λιγο πιο μικροι απο μια ταυτοτητα,εαν σε βοηθαει αυτο και ειναι πολυ λεπτοι.

Link to comment
Share on other sites

πως θα καταλαβω ποσες ιντσες ειναι?

Ειναι 2,5 ιντσων γιατι οι Momentus ειναι σειρα για λαπτοπ.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ειναι 2,5 ιντσων γιατι οι Momentus ειναι σειρα για λαπτοπ.
Σωστά, με μπέρδεψε η φωτογραφία.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω εναν σκληρο,αν δεν κανω λαθος ειναι αυτος ( http://www.e-shop.gr...l?id=PER.301632 ),τον οποιο τον ειχα σαν 2ο για media κ μπακαπ αρχειων.

Τον χρησιμοποιουσα οταν ειχα ακομα desktop,αλλα μετα με την αλλαγη που εκανα σε macbook pro,τον εβαλα στην αρκρη και καθεται και τωρα που θελω να τον χρησιμοποιησω,διαβάζεται κανονικοτατα σε mac (αναγνωση-αντιγραφη αρχειων) αλλα σε windows ,οταν το συνδεω ειναι σα να μη κανει τπτ.

Μου τον βγάζει Δυναμικό - Μη Έγκυρο (στο disk management).

θελω να τσεκαρω το health του για να ξερω αν μπορω να τον εμπιστευω να τον εχω ως μπακαπ,έκανα το short generic μέσω seatools με επιτυχια αλλα στο long generic μου βγαζει ενα μηνυμα οτι αν πατησω repair μπορει να σβησει τα αρχεια και δεν το θελω σε καμια περιπτωση,οποτε δεν το εκανα.

τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γινεται λογικα γιατι το file system που δημιουργησε το ΜΑC δεν αναγνωριζεται απο τα windows.

Εαν τον θες για windows κανε backup τα αρχεια σε αλλο δισκο,κανε repair και διαμορφωση απο τα windows και βαλε παλι τα αρχεια σου εκει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνφορουμίτες! Τη βοήθειά σας παρακαλώ. Έχω ένα εξωτερικό δίσκο Seagate expansion 1TB, ο οποίος ξαφνικά δεν αναγνωρίζεται από το σύστημα. Ακούγεται κανονικά το spin-up και δεν κάνει κανένα περίεργο ήχο αλλά δε φαίνεται πουθενά στον υπολογιστή, ούτε στο device manager, ούτε στο disk manager. Αφού δοκίμασα τα πάντα αποφάσισα να τον αφαιρέσω από το κουτί και να τον βάλω σαν εσωτερικό στον υπολογιστή. Ο δίσκος που είχε λοιπόν μέσα είναι ένας sata Barracuda ST1000DM000. Όταν τον σύνδεσα και άνοιξα το pc έμεινε κολλημένο στην πρώτη οθόνη και συγκεκριμένα εκεί που κάνει το detecting ide devices. Γυρίζοντας τον controller σε λειτουργία AHCI εμφανίζει no device detected μετά από λίγη ώρα και μπαίνει κανονικά στα windows. Αποφάσισα λοιπόν να ρισκάρω λίγο και έτσι αποσύνδεσα την τροφοδοσία του δίσκου και την επανασύνδεσα ενώ ο υπολογιστής ήταν σε λειτουργία. Το αποτέλεσμα είναι κάθε φορά που το κάνω αυτό να μου εμφανίζεται ο δίσκος στο device manager για μερικά δευτερόλεπτα και μετά να ξαναχάνεται. Να υπενθυμίσω ότι ο δίσκος κάνει κανονικά spin up και παραμένει σε λειτουργία μόνιμα. Παίζει να φταίει η πλακέτα του δίσκου ή να μην είμαι αισιόδοξος? Όποιος μπορεί να ξέρει κάτι παραπάνω παρακαλώ ας βοηθήσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζουμε με το ρευμα παιχτη,τυχερος ησουν που δεν τα εκαψες ολα.

Αν καταλαβα καλα το κανεις επανειλημμένως,θα σου προτεινα να το σταματησεις οσο εισαι τυχερος..

Σε αλλο υπολογιστη δοκιμασες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζουμε με το ρευμα παιχτη,τυχερος ησουν που δεν τα εκαψες ολα.

Αν καταλαβα καλα το κανεις επανειλημμένως,θα σου προτεινα να το σταματησεις οσο εισαι τυχερος..

Σε αλλο υπολογιστη δοκιμασες?

 

Δοκίμασα αλλά τίποτα. Παντού κάνει spin-up αλλά δεν εμφανίζεται. Το θέμα με τα ρεύματα δεν το φοβάμαι. Αν προσέχεις πως το κάνεις (πάγκος, βραχιόλι γείωσης, οχι φυσική επαφή με το δίσκο) δεν υπάρχει θέμα αφού το hot swapping υποστηρίζεται απο τον AHCI controller. Το θέμα είναι να παραγγείλω την πλακέτα ή τσάμπα τα χρήματα? Κοστίζει γύρω στα 50 ευρώ και αν δεν υπάρχει πιθανότητα να φταίει δε θα ήθελα να προσθέσω και άλλα έξοδα στην ήδη ακριβή ανάκτηση δεδομένων από εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αλλά τίποτα. Παντού κάνει spin-up αλλά δεν εμφανίζεται. Το θέμα με τα ρεύματα δεν το φοβάμαι. Αν προσέχεις πως το κάνεις (πάγκος, βραχιόλι γείωσης, οχι φυσική επαφή με το δίσκο) δεν υπάρχει θέμα αφού το hot swapping υποστηρίζεται απο τον AHCI controller. Το θέμα είναι να παραγγείλω την πλακέτα ή τσάμπα τα χρήματα? Κοστίζει γύρω στα 50 ευρώ και αν δεν υπάρχει πιθανότητα να φταίει δε θα ήθελα να προσθέσω και άλλα έξοδα στην ήδη ακριβή ανάκτηση δεδομένων από εταιρία.

 

Με 80€ παίρνεις 2ΤΒ οπότε δεν ξέρω αν αξίζει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι εφοσον δεν εχεις δεδομενα που να σε ενδιαφερουν δεν αξιζει να ασχοληθεις με το δισκο.

με τα ιδια λεφτα παιρνεις καινουργιο δισκο 500ρι.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι εφοσον δεν εχεις δεδομενα που να σε ενδιαφερουν δεν αξιζει να ασχοληθεις με το δισκο.

με τα ιδια λεφτα παιρνεις καινουργιο δισκο 500ρι.

 

Εκεί είναι το πρόβλημά μου. Έχει δεδομένα τα οποία χρειάζομαι οπότε δε βλέπω να τη γλιτώνω την εταιρία ανάκτησης που σημαίνει από 150 εως 800 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε καλυτερα να εψαχνες στα μεταχειρισμενα μηπως βρεις καποια πλακετα.

ρωτα και σε κανα μικρο μαγαζακι,μπορει να σου βρουνε πολυ φθηνοτερη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε καλυτερα να εψαχνες στα μεταχειρισμενα μηπως βρεις καποια πλακετα.

ρωτα και σε κανα μικρο μαγαζακι,μπορει να σου βρουνε πολυ φθηνοτερη λυση.

 

Το σκέφτηκα κι αυτό. Εχω βρει την ίδια πλακέτα στα 40 ευρώ στο εξωτερικό μόνο που για να λειτουργήσει χρειάζεται firmware transfer οπότε +30 ευρώ για να στείλω την πλακέτα μου έξω και δεν είναι και σίγουρο οτι φταίει η πλακέτα. Τελοσπάντων, βρήκα και μια εταιρία που κάνει δωρεάν διάγνωση και κοστολόγηση οπότε θα τον στείλω εκεί σε πρώτη φάση να δώ τι θα μου πούνε. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειμαστε,ποσταρε οτι νεοτερο εχεις,μπορει να βρεθει και κανεις να σε εξυπηρετησει εαν εχει παρομοιο δισκο.

αν και νομιζω οτι δε χρειαζοταν firmware transfer καποτε που ειχαμε ιδιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα κι αυτό. Εχω βρει την ίδια πλακέτα στα 40 ευρώ στο εξωτερικό μόνο που για να λειτουργήσει χρειάζεται firmware transfer οπότε +30 ευρώ για να στείλω την πλακέτα μου έξω και δεν είναι και σίγουρο οτι φταίει η πλακέτα. Τελοσπάντων, βρήκα και μια εταιρία που κάνει δωρεάν διάγνωση και κοστολόγηση οπότε θα τον στείλω εκεί σε πρώτη φάση να δώ τι θα μου πούνε. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

 

To θεμα με την πλακέτα πάντως μια φορά που το είχα κάνει έπαιξε μεν αλλά δεν τον αναγνώριζε και είχα χάσει τα data. Δεν ξέρω αν είναι stadar αλλά σε έμενα είχα συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...