Jump to content

Samsung SGH-i560


iMac
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα έκανα όλα αυτά που λέει ο φίλος gianisma1 αλλά δεν δουλεύει. Μήπως ξέρει κάποιος άλλο τρόπο;;

 

Χωρίς να το έχω επιχειρήσει, νομίζω ότι πριν αντιγράψεις οτιδήποτε στη νέα κάρτα μνήμης, πρέπει να της κάνεις μία Μορφοποίηση.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: με τη Μορφοποίηση σβήνονται όλα τα δεδομένα που υπάρχουν στην κάρτα μνήμης. Γι αυτό:

 

1. Δημιούργησε πρώτα αντίγραφα ασφαλείας του περιεχομένου της κάρτας στο PC σου.

2. Βάλε την κάρτα στο τηλέφωνο και από το μενού Ατζέντα -> Μνήμη -> Επιλογές κάνε click στο "Μορφοποίηση Κάρτας Μνήμης".

3. Αφού τελειώσει η διαδικασία βάλε την κάρτα πάλι στο PC και αντίγραψε τα αρχεία που είχες σώσει από πριν (δε χρειάζεται να ονομάσεις την κάρτα GARMIN γιατί με τη μορφοποίηση η κάρτα είναι έτοιμη να τη χρησιμοποιήσεις).

 

Κάνε εγκατάσσταση των προγραμμάτων που αντέγραψες στην κάρτα και είσαι έτοιμος! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 470
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

geia xara...

loipon prin liges meres pira ena samsung i560 k katebasa to garmin gia kinita alla adunato na katalabo pos na to egkatastiso.de ksero se poious fakeloun na kano antigrafi tous fakelous pou mou leei.mipos uparxei kati pio aplo na katebaso pou apla na thelei px mia antigrafi sti memory????

 

episis thelo na sundeso to kinito sto pc.sto kouti eixe drivers mono gia xp k oxi gia vista pou exo ego.episis oute stin istoselida exei gia vista.bazo to driver pou exei k otan mou leei na sundeso to kinito to bazo k pote de to anagnorizei fainetai san na to psaxnei sunexeia.

kamia sumbouli???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου!

 

Καλορίζικο το τηλέφωνο...

 

Σε ό,τι αφορά το πρόγραμμα της GARMIN, εφόσον έχεις το αυθεντικό δε χρειάζεται τίποτα αλλο παρα μόνο να το εγκαταστήσεις από την κάρτα μνήμης.

 

Εάν το έχεις κατεβάσει σπασμένο, θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες που αναφέρονται στο site απ' όπου το κατέβασες.

 

Όσο για τα WINDOWS VISTA, δοκίμασε να κάνεις ένα search μέσα στο forum μήπως έχει γίνει κάποια αναφορά από χρήστη που αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα με εσένα. Σε διαφορετική περίπτωση, καλό είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπία της SAMSUNG μήπως μπορούν να σε εξυπηρετήσουν σε ό,τι αφορά τους κατάλληλους drivers.

Link to comment
Share on other sites

thx gia tis plirofories..telika to sundeso meso bluetooth opote den uparxei problima.

 

brika to navigator alla den mou briskei sima to gps...mou grafei "mi sundemeno gps"....ksereis tpt gia auto????

Link to comment
Share on other sites

paidia ligi boitheia......!!!!!!

 

exo to samsung i560 kai to logismiko tis mls to navigator for mobile phones alla mpaino mesa sto xarti i sti ploigisi k mou leei oti de brethike sima.pao plirofories thesis i kapos etsi opos to lene telospantos k mou leei mi sundemeno gps.....ti na kano????thema samsung i mls????

 

thx ek to proteron.....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μάνο!

 

Δεν το ήξερα ότι το MLS Destinator βγαίνει για κινητά με λειτουργικό Symbian (μήπως αναφέρεσαι στο Sygic που χρησιμοποιεί χάρτες Destinator?).

 

Όπως και να 'χει, μπορώ να σου πω για το GARMIN, το οποίο χρησιμοποιώ.

 

Προφανώς η αδυναμία του προγράμματος να βρει το GPS έγκειται στο ότι δεν ήταν ενεργοποιημένο το GPS Receiver του τηλεφώνου. Το ενεργοποιείς από το μενού των Ρυθμίσεων.

 

Επίσης, είναι σημαντικό προτού ανοίξεις το πρόγραμμα, να ρυθμίσεις την Ενημέρωση Ώρας στο Αυτόματο.

 

Την πρώτη φορά κάνει αρκετή ώρα μέχρι να πιάσει δορυφόρο. Μετά όμως δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

Μία απορία: η μπαταρία πόση διάρκεια σου βγάζει;

Link to comment
Share on other sites

oxi prepei pos einai to kanoniko mls destinator...tsekare to edo...

http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PCE.00411

pira sti samsung k mou to eipan k tora pianei sima mia xara.bebaia mia fora prolaba na to leitourgiso k kanena parapono pros to paron...

apo diarkeia mpatarias pliris fortisi to energopoio me ploigisi gia mia wra k kati diadromi me ploigisi (fwnitikes entoles ktl) k mou efage tis protes duo grammes...kala einai esena poso sou troei?

oso afora to sima esena pianei sunexeia i to xanei pou k pou?gai na ksero ti na perimeno...

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή η μπαταρία δε μου έβγαζε πάνω από 1 μέρα αναμονή και ομολογώ ότι ήμουν αρκετά δυσαρεστημένος με το θέμα αυτό.

 

Ύστερα από λίγο ψάξιμο στις ενότητες του forum διαπίστωσα ότι το GARMIN είναι υπεύθυνο γι'αυτό καθώς ακόμη και όταν το έκλεινες κρατούσε το GPS Receiver ενεργοποιημένο ξοδεύοντας την μπαταρία. Τελικά ακολούθησα τις οδηγίες και τώρα, ανάλογα με τη χρήση μου βγάζει περίπου 3 εώς 3,5 ημέρες αναμονή.

 

Για το σήμα του GPS δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Εξαρτάται βέβαια και από την περιοχή που βρίσκεσαι. Σίγουρα εάν βρίσκεσαι στο κέντρο της Αθήνας κάτω απ'το τσιμέντο το σήμα δε θα είναι το ίδιο ισχυρό με το να οδηγείς στην Εθνική Οδό ;)

Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ καλό! Δεν ήξερα ότι είχε κυκλοφορήσει για Symbian...

 

Το έχω δοκιμάσει σε MIO Navigator και θεωρώ ότι είναι μακράν το καλύτερο πρόγραμμα πλοήγησης :)

Link to comment
Share on other sites

tora to douleuo to gps arketa k eimai polu euxaristimenos...k exo to eixa doulepsei to mls gia auto k to protimisa....k apo mpataria kala einai gia kinito me toses leitourgies pou trone ti mpataria..

apo paixnidia i efarmoges exeis kati aksiologo???

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια δεν ασχολούμαι με παιχνίδια και εφαρμογές λόγω έλλειψης χρόνου, οπότε δεν είμαι ο κατάλληλος να σου απαντήσω.

 

Το κινητό πάντως όντως είναι πολύ καλό. Είναι η πρώτη φορά που αγοράζω SAMSUNG και πιστεύω ότι η συγκεκριμένη συσκευή συνδυάζει όλα τα πλεονεκτήματα του λειτουργικού Symbian με πολύ ανώτερη ποιότητα κατασκευής από NOKIA (βλέπε τριξίματα 6110, Ν85 κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

kalimera

ekana prosfata update to garmin kai evala tin ekdosi 5.00.30 kai arxise i mpataria na teleionei se 5- 6 ores xoris ti xrisi gps kai alla tetoia paradoksa opos exoun oi perissoteroi edo mesa me tin mpataria...

gnorizei mipos kaneis an den to sikonei ti sigekrimeni ekdosi garmin i siskevi?

i' an kapoios to exei epixeirisei to update ayto????

 

an mporei kaneis na voithisei...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν το χρησιμοποιείς το GPS. Έστω και για 2 λεπτά να το ενεργοποιήσεις, αυτό παραμένει ενεργοποιημένο αφού το κλείσεις και καταναλώνει την μπαταρία.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ για να δεις πως μπορείς να λύσεις το πρόβλημά σου:

http://www.myphone.gr/forum/showthre...74#post2624974[/quote

 

Το ίδιο έκανα και εγώ και πλεόν η μπαταρία βγάζει αναμονή 3-4 ημέρες!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι περαστικος απο το section της Samsung :)

 

Να σας ενημερωσω για το ζητημα, οπως το εγραψα και στο θεμα του G810

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2624974#post2624974[/quote

 

Το σωστό link...

Link to comment
Share on other sites

 

Το σωστό link...

 

na sai kala file mou gia to endiaferon kai tis plirofories...

apo to link pou mou doses na sou po tin alitheia to arxiko stadia to na diagrapso to arxeiaki cardrunner.dll to ekana apo odigies se proigoumenes selides tou forum kai eida diafora alla kai pali den exei i mpataria ti diarkeia pou eixe prin to update tou garmin...

apo to link ton 2o tropo den mpaino stin diadikasia...

 

Mipos ksereis an ftaiei to gegonos oti pera apo to garmin exo sxedon gemisei tin karta mnimis ( 1 gb ) me mp3 kai isos katanalonei parapano energeia...???

garmin update exeis kanei????

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει update στο GARMIN.

 

Είναι πολύ πιθανό, εφόσον έχεις πολλά προγράμματα στην κάρτα, να υπάρχει κάποιο που περιέχει ένα παρόμοιο αρχείο cardrunner.dll και αυτό να καταναλώνει τη μπαταρία.

 

Σου προτείνω να φορτίσεις πλήρως το κινητό σου και να αφαιρέσεις την κάρτα μνήμης εντελώς (μην ξεχάσεις να κάνεις ένα restart πρώτα). Δοκίμασε να δουλέψεις το κινητό χωρίς κάρτα ή με μία άλλη κάρτα που δεν είναι τόσο γεμάτη ώστε να διαπιστωθεί εάν φταίει κάποιο πρόγραμμα που έχεις εγκαταστήσει.

 

Σε διαφορετική περίπτωση, φταίει κάτι άλλο και μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς στην αντιπροσωπία... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

μάλλον χάλασα την εγκατάσταση του mobileXT :(

Κατέβασα έναν χάρτη της Γαλλίας και τον παλιό (της Ελλάδας) τον έκανα rename. Απ' ότι κατάλαβα ο χάρτης (όποιον έχεις) έχει ένα όνομα κοινό άρα μάλλον δεν μπορώ να έχω και τους δύο μαζί.

 

Έπειτα λέω ας κάνω και ένα upgrade: https://buy.garmin.com/shop/store/downloadsDetails.jsp?id=4323&product=010-11034-00&cID=138&pID=11413#Instruct

 

Τι το ήθελα; Βασικά δεν το έκανα όπως ακριβώς λέει εκει. Έκανα τις εξης ενέργειες:

- Μέσω Bluetooth αντέγραψα το Garmin στον Η/Υ για backup.

- Έτρεξα το πρόγραμμα που κατέβασα και το έκανα setup σε ένα φλασακι.

- Έπειτα αντέγραψα τα περιεχόμενα του <φλασακι>\Garmin -> Samsung\Garmin (έκανα Overwrite).

- ανοίγωντας το πρόγραμμα μου βγάζει ότι δεν μπορεί να τρέξει για λόγους ασφάλειας.

- Σήμερα πήρα το usb καλώδιο. Έκανα την εγκατάσταση κανονικά απο πάνω όπως λένε οι οδηγίες αλλά πάλι τα ίδια :(

- Έπειτα έσβησα το φάκελο garmin και πέρασα το backup. Πάλι τα ίδια!!

 

τι φταίει; έξω απο το φάκελο Garmin υπάρχουν τα Garmin Mobile XT.exe & GarminMobileXT.sis (όπως ακριβώς τα γράφω με κενά το πρώτο). Αυτά ΔΕΝ τα είχα κάνει backup και υποθέτω η νέα εγκατάσταση τα μαμησε...

 

Καμιά βοήθεια; Επειδή αύριο φεύγω, μπορώ να βάλω κανένα άλλο; πχ route66?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα ότι πρέπει να τρέξω το GarminMobileXt.sis ώστε να κάνει εγκατάσταση...

 

Το θέμα είναι ότι ενώ έχω χάρτες της Γαλλίας δεν μπορώ να κάνω αναζήτηση διεύθυνσης. Μου λέει δεν υπάρχουν λεπτομερείς χάρτες...ξέρει κανείς τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια σας θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει πως μπορω να βγαλω το Vodafone Live απο το μενου του κινητου μου (SGH-i560V)? Ειναι ξεκαρφωτο πλεον μιας και εχω COSMOTE πλεον! Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω το γνησιο και μου σπαει τα νευρα.

το βρηκα στο ιντερνετ και το περασα σε νοκια και κανω οτι θελω.

με κι τζενεραιτορ οποιο χαρτη θεσ.

ψαξε λιγο . θα βρεις τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι αφορά το i560, υπάρχει επίσημο θέμα. Οπότε, συνεχίζουμε εκεί.

 

Ό,τι άλλο θέλετε να ρωτήσετε σχετικά με το Garmin, Μπορείτε να το κάνετε στο θέμα Garmin Maps Mobile™ XT

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω το i-560 κανά 8μηνο περιπου και στους 6 μήνες μου έβγαλε πρόβλημα κατά τη διάρκεια φόρτισης. Δηλαδή φόρτιζε για 5 λεπτά και μετά σταματούσε. Το πήγα στο service της Samsung και μου έκαναν κάποια επανακόλληση όπως μου είπαν και το κινητό φόρτιζε κανονικά. 1,5 μήνα μετά πάλι τα ίδια προβλήματα κατά τη φόρτιση. Τους το ξαναπάω και μου βάζουν ένα φέσι 150 ευρώ για αλλαγή μητρικής πλακέτας το οποίο φυσικά δεν δέχτηκα. Μου είπαν ότι οφείλετε σε κακή χρήση πράγμα αδύνατον γιατί εγώ έβαζα μια χαρά το βύσμα στο τηλέφωνο και δεν έπαιζα με το φορτιστή. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Τι με συμβουλεύετε;
Link to comment
Share on other sites

Έχω το i-560 κανά 8μηνο περιπου και στους 6 μήνες μου έβγαλε πρόβλημα κατά τη διάρκεια φόρτισης. Δηλαδή φόρτιζε για 5 λεπτά και μετά σταματούσε. Το πήγα στο service της Samsung και μου έκαναν κάποια επανακόλληση όπως μου είπαν και το κινητό φόρτιζε κανονικά. 1,5 μήνα μετά πάλι τα ίδια προβλήματα κατά τη φόρτιση. Τους το ξαναπάω και μου βάζουν ένα φέσι 150 ευρώ για αλλαγή μητρικής πλακέτας το οποίο φυσικά δεν δέχτηκα. Μου είπαν ότι οφείλετε σε κακή χρήση πράγμα αδύνατον γιατί εγώ έβαζα μια χαρά το βύσμα στο τηλέφωνο και δεν έπαιζα με το φορτιστή. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Τι με συμβουλεύετε;

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.. Πριν μια βδομάδα το πήγα στο service για την 'επανακόλληση' (στο 6μηνο και μένα).. τώρα λειτουργεί κανονικά αλλά έτσι όπως τα λες μάλλον θα ξανατύχει κάποια στιγμή και σε μένα.. τώρα, δεν έχω ιδέα τι μπορείς να κάνεις σε τέτοια περίπτωση..δεν ξέρω, δοκίμασε να μιλήσεις με την αντιπροσωπεία και να τους παραπονεθείς..καλή τύχη..

Α, κι αν βρεις άκρη, πες μας να ξέρουμε κι εμείς :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-i560

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...