Jump to content

Προβλημα με pc


enick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες έχω ένα πρόβλημα με το pc μου ενώ το έχω ανοιχτώ κάποια στιγμή σβήνει πρώτα η οθόνη και μετά από λίγο κάνει επανεκκίνηση και ο υπολογιστής. Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να φταίνε τα ram αλλά από εκεί που τον πήρα τον υπολογιστή έκανε ένα test στα ram και μου είπε ότι δεν έχουν χτυπηθεί τα ram. Να πω ότι έχω κάνει πολλές φορές format στο pc μου άρα δεν είναι πρόβλημα κάποιου ιού, μήπως ξέρετε τι μπορεί να φταίει. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω ένα πρόβλημα με το pc μου ενώ το έχω ανοιχτώ κάποια στιγμή σβήνει πρώτα η οθόνη και μετά από λίγο κάνει επανεκκίνηση και ο υπολογιστής. Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να φταίνε τα ram αλλά από εκεί που τον πήρα τον υπολογιστή έκανε ένα test στα ram και μου είπε ότι δεν έχουν χτυπηθεί τα ram. Να πω ότι έχω κάνει πολλές φορές format στο pc μου άρα δεν είναι πρόβλημα κάποιου ιού, μήπως ξέρετε τι μπορεί να φταίει. Ευχαριστώ!

hmmmmmmmmm

gia hardware akugete to provlima... i isws kapoios driver...

vasika dn xerw.... prepei prwta na to prosdioriseis...

Diladi pote to kanei?

Kathe poso?

To kanei panta otan kaneis kati?

SU vgazei kapoia mple othoni sta grigora mipws?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω ένα πρόβλημα με το pc μου ενώ το έχω ανοιχτώ κάποια στιγμή σβήνει πρώτα η οθόνη και μετά από λίγο κάνει επανεκκίνηση και ο υπολογιστής. Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να φταίνε τα ram αλλά από εκεί που τον πήρα τον υπολογιστή έκανε ένα test στα ram και μου είπε ότι δεν έχουν χτυπηθεί τα ram. Να πω ότι έχω κάνει πολλές φορές format στο pc μου άρα δεν είναι πρόβλημα κάποιου ιού, μήπως ξέρετε τι μπορεί να φταίει. Ευχαριστώ!

υπερθερμανση της CPU?

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε iassael μου το κανει ανα διαστηματα μπορει να το κανει και σε μια ωρα και σε σε δυο ωρες μπορει και σε μια μερα αλλα κυριος μου το κανει οταν βαζω να παιξω καποιο παιχνιδι πρωτα σβήνει η οθόνη του υπολογιστή και μετά από λίγο κάνει επανεκκίνηση ο υπολογιστής αλλα μπορει να μου το κανει και οταν τον ειμαι απλος στο internet. Ενω παλαιοτερα δεν μου το εκανε αυτο το προβλημα! Φιλε psycoclan1 αν εχει υπερθερμανθη η cpu πως θα το καταλαβω! καποιος μου ειπε οτι μπορει να φταιει το τροφοδοτικο. Απο εκει που τον Αγορασα τον υπολογιστη μου του τον πηγα και τον κρατησε μια εβδομαδα αλλα δε βρηκε απο τι φταιει και ετσι τον πηρα γιατι τον χρειαζομουνα τον υπολογιστη!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε enick, μάλλον είναι πρόβλημα υπερθέρμανσης, όπως είπε ο psycoclan.

 

Για να βεβαιωθείς ότι είναι πρόβλημα θερμοκρασίας, μπορείς να κατεβάσεις κάποιο utility ή να μπεις στο BIOS και να δεις τη θερμοκρασία του εσωτερικού, καθώς και σε ποια θερμοκρασία είναι ρυθμισμένο να σταματάει.

 

Καλό είναι πάντως, αν μπορείς, να ανοίξεις το μηχάνημα και να το ξεσκονίσεις (τα ανεμιστηράκια κυρίως). Είναι πολύ πιθανό η σκόνη να εμποδίζει τη σωστή ψύξη του CPU ή της κάρτας γραφικών.

 

Αν δεις ότι πάλι έχεις πρόβλημα, είναι πιθανό να πρόκειται για ανεπάρκεια ισχύος του τροφοδοτικού, αλλά καλό είναι να ξεκινήσεις με τις ανέξοδες λύσεις, όπως το ξεσκόνισμα :)

We're walking in the air, we're floating in the moonlit sky

The people far below are sleeping as we fly

Link to comment
Share on other sites

Φιλε teo64x τον υπολογιστη τον ειχα ξεσκονισει αλλα δεν εγεινε τιποτα. αν μπορεις πες μου ποιο utility πρεπει να κατεβασω για να δω την θερμοκρασια και αν ειναι προβλημα θερμοκρασιας τι πρεπει να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω υπ' όψιν μου κάποιο utility αυτή τη στιγμή... Δοκίμασε να μπεις στο BIOS και να δεις σε ποια θερμοκρασία είναι ρυθμισμένο να κλείνει. Αν δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση, τότε μάλλον πρέπει να κοιτάξεις για καινούριο τροφοδοτικό.

We're walking in the air, we're floating in the moonlit sky

The people far below are sleeping as we fly

Link to comment
Share on other sites

Φιλε iassael κατεβασα και το εκανα test και μου εβγαλε: temp1: 25C temp2: 32 temp3: 70 temp: 1 HD0: 42C CORE: 36C. H θερμοκρασιες ειναι λογικες;

 

Μήπως υπαρχει καποιο προγραμμα οστε να μπορεσω να ελεγξω αν φταιει και η μυτρικη; γιατι μου ειπαν οτι μπορει να φταιει η μυτρικη

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα το καταλαβεις μονο αν κατεβασεις τη συχνοτητα της cpu σου. αν δεν συνεχισει να κανει reboot τοτε το προβλημα σου ειναι στη ψηξη. αν ξανακανει reboot κατεβασε το ρολοι στη χαμηλοτερη συχνοτητα κ παιξε εκει για λιγο. αν κ παλι κανει reboot δες ο ανεμιστηρας αν δουλευει. αν δουλευει τοτε μαλλον τα εφτυσε η μητρικη σου.

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε iassael κατεβασα και το εκανα test και μου εβγαλε: temp1: 25C temp2: 32 temp3: 70 temp: 1 HD0: 42C CORE: 36C. H θερμοκρασιες ειναι λογικες;

 

Μήπως υπαρχει καποιο προγραμμα οστε να μπορεσω να ελεγξω αν φταιει και η μυτρικη; γιατι μου ειπαν οτι μπορει να φταιει η μυτρικη

hmmm to 70 mu kakofainete ligo pantws...

Link to comment
Share on other sites

Αν όπως λες πρώτα σβήνει η οθόνη, μάλλον δεν πάει κάτι καλά με την κάρτα γραφικών. Ίσως αυτή να είναι που ζεσταίνεται.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω ένα πρόβλημα με το pc μου ενώ το έχω ανοιχτώ κάποια στιγμή σβήνει πρώτα η οθόνη και μετά από λίγο κάνει επανεκκίνηση και ο υπολογιστής. Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να φταίνε τα ram αλλά από εκεί που τον πήρα τον υπολογιστή έκανε ένα test στα ram και μου είπε ότι δεν έχουν χτυπηθεί τα ram. Να πω ότι έχω κάνει πολλές φορές format στο pc μου άρα δεν είναι πρόβλημα κάποιου ιού, μήπως ξέρετε τι μπορεί να φταίει. Ευχαριστώ!

 

Αν σβήνει πρώτα η οθόνη είναι 90% πρόβλημα κάρτας γραφικών. Πιθανό και το ρεύμα να παίζει ρόλο, αν δεν έχεις καλό βολταζ στη γραμμή σου και το τροφοδοτικό σου δεν είναι καλής "σειράς". Λογικά όμως θα σου καιγόταν πρώτα η οθόνη ή σχεδόν αμέσως το τροφοδοτικό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε zxr και πως μπορω να δω εαν φταιει η καρτα γραφικων; υπαρχει καποιο προγραμμα οπου μπορω να κανω καποιο τεστ την καρτα;
Link to comment
Share on other sites

Φιλε zxr και πως μπορω να δω εαν φταιει η καρτα γραφικων; υπαρχει καποιο προγραμμα οπου μπορω να κανω καποιο τεστ την καρτα;

mporeis na to deis apo to panel twn drivers sigura stis NVIDIA....

dn xerw an yparxei antistoixo k gia tis ATI

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι σημαινει αυτο: IRQ NOT LESS OR EQUAL

μου το βγαζει εδω και αρκετες ημερες.

στα καλα καθουμενα κολαει το pc,γινεται μπλε η οθονη και μου βγαζει αυτο μυνημα μαζι με αυτο : 0x0000000a.

kai κατι αλλα κινεζικα.

το θεμα ειναι οτι παταω reset (αναγκαστικα)και οταν φορτωσουν τα xp δεν μου βγαζει κανα μυνημα σφαλματος!

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι σημαινει αυτο: IRQ NOT LESS OR EQUAL

μου το βγαζει εδω και αρκετες ημερες.

στα καλα καθουμενα κολαει το pc,γινεται μπλε η οθονη και μου βγαζει αυτο μυνημα μαζι με αυτο : 0x0000000a.

kai κατι αλλα κινεζικα.

το θεμα ειναι οτι παταω reset (αναγκαστικα)και οταν φορτωσουν τα xp δεν μου βγαζει κανα μυνημα σφαλματος!

Μπορεί να φταίνε πολλά, αρχικά τσέκαρε τη μνήμη RAM με κάποιο πρόγραμμα όπως το Goldmemory ή το Memtest86. Μετά κοίτα το δίσκο με το utility του κατασκευαστή σου, και τέλος κατέβασε τελευταίους drivers για όλες τις συσκευές σου. Αν τίποτα από αυτά δε βοηθήσει, ίσως χρειαστείς format...

Link to comment
Share on other sites

File mou auto to problima to eixe enas filos mou, mexri pou alla3e katra grafikon kai ola kala. Dokimase na pai3eis me kapoia alli karta kai des?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

File mou auto to problima to eixe enas filos mou, mexri pou alla3e katra grafikon kai ola kala. Dokimase na pai3eis me kapoia alli karta kai des?

diafwnw mporei na einai otidipote me ta IRQ....

egw tha su proteina na kaneis ena BIOS UPDATE k episis mipws piraxes kamia rythmisi ekei?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...