Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βεβαίως . Μπορείς να ρωτήσεις την ACS που βρίσκεται το δέμα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αυτό όμως λέει ότι αντί για 45 μέρες από την πληρωμή τώρα έχεις 30 από την ημέρα που υποτίθεται ότι θα φτάσει σε σένα (όχι από την ημέρα πληρωμής...)

Άρα, σε κάποιους δίνει περισσότερο χρόνο από 45 μέρες.

 

Έτσι ακριβώς είναι!

30 ημέρες από την ημέρα που το παρέλαβες, 'η που υποτίθεται ότι θα το παραλάμβανες.

Ειδικά από Κίνα θα πάει 20+30=50 περίπου.

Από Ευρώπη 5+30=35

Πάνω-κάτω....

 

Διαβάζετε προσεκτικά παιδιά για να καταλαβαίνετε πλήρως τι ακριβώς έχει αλλάξει...

Γιατί προβλέπω μπερδέματα και παρεξηγήσεις.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

πάντως στο paypal παραμένει στις 45 ημέρες

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν έχεις tracking, πώς αποδεικνύει ο καθένας πότε παρελήφθη ένα πακέτο;;

Πολύ θεωρητικό μου ακούγεται.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν έχεις tracking, πώς αποδεικνύει ο καθένας πότε παρελήφθη ένα πακέτο;;

Πολύ θεωρητικό μου ακούγεται.

 

Αυτό θα ήθελα να το μάθω κι εγώ!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ρε παιδιά ότι έρχεται από Ευρώπη δεν περνάει από τελωνείο. Έχω πάρει πολλά πράγματα από ευρωπαϊκά σάιτ και μάλιστα μεγάλα ποσά κάποιες από αυτές και δεν υπάρχε κάποιο θέμα.

 

Αναφορικά με το Ebay έχω 65 αγορές στο ενεργητικό μου. Ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα και ποτέ δεν είχα τελωνείο, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί σε συνδυασμό με την εμπειρία που έχω από το eastbay, προσπαθώ να κρατάω τις παραγγελίες σε μικρά ποσά.

 

Από το eastbay για την ακρίβεια έχω κάνει περίπου 50 παραγγελίες τα τελευταία 3-4 χρόνια (φυσικά παίρνω πράγματα και για φίλους και όχι μόνο για μένα) και έχω πληρώσει 4-5 τελωνεία ειδικά πρόπερσι. Από πέρσι που προσέχω δεν έχω πληρώσει ούτε ένα.

 

Κατέληξα μετά από άπειρα τηλέφωνα και ερωτήσεις σε γνωστούς που μπορεί να έχουν πάθει το ίδιο ότι παραγγελίες που έρχονται από αμερική όταν το ποσό ξεπερνάει ένα όριο της τάξης των 150 ευρώ (εντελώς στο περίπου) αυξάνονται οι πιθανότητες να πληρώσεις τελωνείο. Αυτό βέβαια δεν είναι κατηγορηματικό καθώς τα Χριστούγεννα πήρα από το eastbay ένα ζευγάρι μποτάκια Τimberland με 180 δολ. αν θυμάμαι καλά και μου ήρθε κανονικότατα. Επίσης είναι σίγουρο ότι έγκειται στο πώς θα ξυπνήσει ο τελωνειακός. Παίζει πολύ το θέμα της τύχης. Πάντως για παραγγελία από ένα αμερικάνικο σάιτ αν θες να πάρεις πολλά πράγματα είναι καλύτερο να σπάσεις την παραγγελία σε 2 ή 3 και ας πληρώσεις τα μεταφορικά 2 φορές παραπάνω. Είναι προτιμότερο από το να πληρώσεις τελωνείο. Επίσης έχω καταλάβει ότι δεν παίζει τόσο ρόλο το βάρος του δέματος για το αν θα περάσει τελωνείο. Η γνώμη μου είναι πως όχι.

 

Τέλος δεν έχω καταλάβει τι γίνεται σχετικά με την εταιρία που τα στέλνει. Το eastbay πχ νομίζω στέλνει με USPS. Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο, θα ήθελα και εγώ μία ενημέρωση πάνω σε αυτό και τις υπόλοιπες εταιρίες

 

Αυτό το θέμα με το τελωνείο έχει κάψει άπειρο κόσμο είναι δεδομένο και σίγουρη απάντηση δεν υπάρχει ακόμα.

 

Πάντως καθαρά προσωπικά σε αγορές μέσω ebay μέχρι 100-150 δολλάρια θα προχωρούσα άφοβα (όπως και κάνω) ενώ από αυτό το ποσό και πάνω θα ήμουν πολύ πολύ επιφυλακτικός. Προσωπικά laptop δε θα αγόραζα ποτέ από ebay ας πούμε... Αλλά αν θέλετε να το ρισκάρετε...

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε email από ebay.co.uk για κάποιες αλλαγές στους όρους χρήσης. Ανάμεσα τους διαβάζω και αυτό(από 17/2/14)

We've made further changes regarding the eBay Money Back Guarantee as summarised below (please see the eBay Money Back Guarantee policy for the full details):

• The timeline for opening an eBay Money Back Guarantee case will change from 45 days from payment date to no later than 30 days after actual (or latest estimated) delivery date. This timeline change will give all buyers, domestic and international, the same amount of time after actually receiving or expecting to receive their item, to get protection for their purchase with the eBay Money Back Guarantee.

 

• The timeline for buyers and sellers to appeal an eBay Money Back Guarantee case from the day it is closed will change from 45 days, to 30 days.

 

Οπότε να έχετε στο νου ότι πλέον σε 30 μέρες (από την ημέρα παραλαβής) μπορείς να διεκδικήσεις τα λεφτά σου πίσω

 

ΥΓ. Το διόρθωσα

 

Το εβαυ εδω και καποιο καιρό κατω απο την αγορα σου εχει μια ημερομηνία πιθανής παράδοσης

πχ

Sale date: 01/07/14

Tracking number: --

Estimated Delivery: Wed. Jan. 22 - Wed. Feb. 12

 

Πιθανολογώ λοιπόν οτι αναφέρετε σε αυτην την ημερομηνία και 30 μερες μετα, βεβαια δεν συντρέχει ανησυχία και λογος να μετραμε τις μερες, γιατι πλεον το εβαυ στο ιδιο σημείο οταν πλησιαζει η ημερομηνία της προθεσμίας που εχεις σε ενημερώνει με ενα μήνυμα.

 

Περιμένουμε λοιπόν να δουμε και κάποια αντίστοιχη κίνηση απο το παυπαλ

 

ΥΓ

Εμενα παντως δεν μου ηρθε ακομα αυτο το μαιλ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα..Επειδη εχω καιρο να παραγγειλω απο αμερικη,παρατηρησα το global shipping programme που βαζει το εbay.Επειδη ομως λεει estimated import fees,απο προηγουμενες δικες σας παραγγελιες,ειχατε ποτε πληρωσει παραπανω δασμους απο αυτους που προπληρωσατε στο paypal? Και επισης με ups ερχονται?
Link to comment
Share on other sites

Ένα thermos που πήρα πριν λίγο καιρό, ογκώδη συσκευασία μιας και είναι λίτρου και αρκετά βαρύ, δεν πλήρωσα τελωνείο. Κόστος κοντά στα 25-30€ αν θυμάμαι καλά.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα

 

Παρειγγειλα στισ 18/11/2013 απο το Ebay ενα touch screen για tablet και μου εδωσαν και track id το οποιο δεν εδειχνε καμια κινηση . Επειδή μεχρι και 30/12/2013 δεν παρελαβα το δεμα ανοιξα case στο ebay και την άλλη μερα μου επέστρεψαν τα χρήματα.

Στην συνέχεια παρειγειλα άλλο απο άλλο πωλητή στην μισή τιμή (επεσαν οι τιμες)

Σήμερα το πρωι βρισκω εξω απο την πορτα μου το πακετο με touch screen της πρωτης παραγγελίας.

Δεν θέλω να βρώ το μπελά μου αλλά και να μην πληρώσω τα εξοδα επιστροφής,Εγω δεν υπεγραψα πουθενά οτι το παρέλαβα , αλλά φοβάμαι επειδή αγοράζω συχνά πραγματα απο εξωτερικό και ο ταχυδρομος τα αφήνει στην πορτα μου χωρίς να υπογράψω μηπως εβαλε αυτος υπογραφή για μένα

Τι κάνω τώρα? το κρατάω και κάνω τον"κινεζο" ή το πάω στον ταχυδρομο και ας βρει αυτός την ακρη , αλλά θα με τρέχει στο ταχυδρομειο για τα άλλα δεματα που προκειτε να μου ερθουν

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα

 

Παρειγγειλα στισ 18/11/2013 απο το Ebay ενα touch screen για tablet και μου εδωσαν και track id το οποιο δεν εδειχνε καμια κινηση . Επειδή μεχρι και 30/12/2013 δεν παρελαβα το δεμα ανοιξα case στο ebay και την άλλη μερα μου επέστρεψαν τα χρήματα.

Στην συνέχεια παρειγειλα άλλο απο άλλο πωλητή στην μισή τιμή (επεσαν οι τιμες)

Σήμερα το πρωι βρισκω εξω απο την πορτα μου το πακετο με touch screen της πρωτης παραγγελίας.

Δεν θέλω να βρώ το μπελά μου αλλά και να μην πληρώσω τα εξοδα επιστροφής,Εγω δεν υπεγραψα πουθενά οτι το παρέλαβα , αλλά φοβάμαι επειδή αγοράζω συχνά πραγματα απο εξωτερικό και ο ταχυδρομος τα αφήνει στην πορτα μου χωρίς να υπογράψω μηπως εβαλε αυτος υπογραφή για μένα

Τι κάνω τώρα? το κρατάω και κάνω τον"κινεζο" ή το πάω στον ταχυδρομο και ας βρει αυτός την ακρη , αλλά θα με τρέχει στο ταχυδρομειο για τα άλλα δεματα που προκειτε να μου ερθουν

Την Κινέζο θα κάνεις γιατί δε φαίνεται πουθενά ότι παρέλαβες. Ακόμη και tracking number να είχε ο πωλητής σιγά μην καθόταν να έβλεπε την πορεία του στην Ελλάδα. Στην χειρότερη περίπτωση, θα το δει ότι παρέλαβες και θα σου αφήσει αρνητικό feedback. Σκέψου ότι πήρες 2 στην τιμή του ενός (ή του μισού).

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα

 

 

 

Παρειγγειλα στισ 18/11/2013 απο το Ebay ενα touch screen για tablet και μου εδωσαν και track id το οποιο δεν εδειχνε καμια κινηση . Επειδή μεχρι και 30/12/2013 δεν παρελαβα το δεμα ανοιξα case στο ebay και την άλλη μερα μου επέστρεψαν τα χρήματα.

 

Στην συνέχεια παρειγειλα άλλο απο άλλο πωλητή στην μισή τιμή (επεσαν οι τιμες)

 

Σήμερα το πρωι βρισκω εξω απο την πορτα μου το πακετο με touch screen της πρωτης παραγγελίας.

 

Δεν θέλω να βρώ το μπελά μου αλλά και να μην πληρώσω τα εξοδα επιστροφής,Εγω δεν υπεγραψα πουθενά οτι το παρέλαβα , αλλά φοβάμαι επειδή αγοράζω συχνά πραγματα απο εξωτερικό και ο ταχυδρομος τα αφήνει στην πορτα μου χωρίς να υπογράψω μηπως εβαλε αυτος υπογραφή για μένα

 

Τι κάνω τώρα? το κρατάω και κάνω τον"κινεζο" ή το πάω στον ταχυδρομο και ας βρει αυτός την ακρη , αλλά θα με τρέχει στο ταχυδρομειο για τα άλλα δεματα που προκειτε να μου ερθουν

 

 

Εγω ας πουμε θα το πληρωνα.και θα το κραταγα.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ας πουμε θα το πληρωνα.και θα το κραταγα.

 

Οπως ειπα εχω παραγείλει άλλο απο άλλον πωλητή με 30 € δεν μου χρειάζετε πλεον συν οτι εκαμε 60 €

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση!

 

Του είπα ότι δεν το έλαβα και μου έστειλε 2ο δωρεάν! Μετά μου ήρθαν και τα δυο μαζί!

Τελικά τον πληρωσα και για το δεύτερο που μου έστειλε. Από τη στιγμή που αυτός μου φέρθηκε ΤΙΜΙΑ, του φέρθηκα κι εγώ....

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση!

 

Του είπα ότι δεν το έλαβα και μου έστειλε 2ο δωρεάν! Μετά μου ήρθαν και τα δυο μαζί!

Τελικά τον πληρωσα και για το δεύτερο που μου έστειλε. Από τη στιγμή που αυτός μου φέρθηκε ΤΙΜΙΑ, του φέρθηκα κι εγώ....

για μικρα ποσα ναι αλλα αν ειναι μεγαλα νομιζω η τιμιοτης..χανει!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει, εξαρτάται. Τα δικά μου ήταν περίπου 45 ευρώ.

 

Βέβαια στην προκειμένη περίπτωση, τα χρήματα έχουν ήδη επιστραφεί, οπότε δεν υπάρχει θέμα "βάζω και από την τσέπη μου".

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μολις κοιταξα το tracking και ειδα οτι καταγράφτηκε οτι εφτασε στο ταχυδρομειο της πολης , δεν κατγραφτηκε ακομα η παράδοση , νωρίς το πρωι θα πάω στο ταχυδρομειο να το παραδώσω και να μην εκθεσω και τον ταχυδρομο που με εξυπηρετεί
Link to comment
Share on other sites

Μολις κοιταξα το tracking και ειδα οτι καταγράφτηκε οτι εφτασε στο ταχυδρομειο της πολης , δεν κατγραφτηκε ακομα η παράδοση , νωρίς το πρωι θα πάω στο ταχυδρομειο να το παραδώσω και να μην εκθεσω και τον ταχυδρομο που με εξυπηρετεί

νομιζω ειναι σωστη η προθεση σου

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι σωστη η προθεση σου

Πηγα το πρωι στι 7 στο ταχυδρομειο και βρηκα τον ταχυδρομο του εδωσα το δεμα και μου ειπε οτι εχει τις καταστάσεις εκεί και θα το επιστέψει πισω

 

Τελος καλο ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Πηγα το πρωι στι 7 στο ταχυδρομειο και βρηκα τον ταχυδρομο του εδωσα το δεμα και μου ειπε οτι εχει τις καταστάσεις εκεί και θα το επιστέψει πισω

 

 

 

Τελος καλο ολα καλα

 

 

Σωστος!πολυ καλα.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Πηγα το πρωι στι 7 στο ταχυδρομειο και βρηκα τον ταχυδρομο του εδωσα το δεμα και μου ειπε οτι εχει τις καταστάσεις εκεί και θα το επιστέψει πισω

 

Τελος καλο ολα καλα

 

Μπράβο!

Αλλά στείλε και του Κινέζου μήνυμα για να ξέρει να το περιμένει!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!

Αλλά στείλε και του Κινέζου μήνυμα για να ξέρει να το περιμένει!

 

Και ας ελπίσουμε δεν θα το βουτήξει ο ταχυδρόμος.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και ας ελπίσουμε δεν θα το βουτήξει ο ταχυδρόμος.

 

Ελπιζω πως οχι .

Θα το παρακολουθω κε εγω με το trackid αλλά θα στειλω και μυνημα στον πωλητή και θα του πω πως δο δεμα επιστεφει πισω με το ιδιο trackid για να το παρακολουθει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...