Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εκανα παραγγελια απο Uk.

ο πωλητης εδωσε Tracking number (δε του ζητησα).

το εστειλε με royal mail.

βαζω το τρακινγκ ναμμπερ(στο site του royal mail) και στο status γραφει Overseas. αυτο σημαινει οτι ειναι καθ οδον ε?

οταν μπει ελλαδα, θα τσεκαρω που βρισκεται μεσω του site των ελτα?

 

σορρυ που ρωταω, αλλα πρωτη φορα μου στελνουν απο ebay με τρακινγκ ναμμπερ :D

 

σημαινει οτι φευγει εκτος αγγλιας για εξωτερικο. θα δεις μετα οτι εφτασε ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

εκανα παραγγελια απο Uk.

ο πωλητης εδωσε Tracking number (δε του ζητησα).

το εστειλε με royal mail.

βαζω το τρακινγκ ναμμπερ(στο site του royal mail) και στο status γραφει Overseas. αυτο σημαινει οτι ειναι καθ οδον ε?

οταν μπει ελλαδα, θα τσεκαρω που βρισκεται μεσω του site των ελτα?

 

σορρυ που ρωταω, αλλα πρωτη φορα μου στελνουν απο ebay με τρακινγκ ναμμπερ :D

Όπως τα λες είναι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα κι εγώ ένα αντικείμενο από ένα Γερμανό πωλητή, ο οποίος όταν απέστειλε το δέμα, πόσταρε και το tracking number στη σελίδα του κερδισμένου μου αντικειμένου στο ebay.

 

Το θέμα είναι ότι εγώ δε βρίσκω το δέμα ούτε στο track and trace των ΕΛΤΑ αλλά ούτε και σε αυτή του Deutsche Post/DHL... Θα μπορούσε κάποιος να παραθέσει την ακριβή σελίδα των γερμανικών ταχυδρομείων όπου βάζουμε το tracking number; :O

 

DHL/Deutsche Post - internationaler Versand

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα κι εγώ ένα αντικείμενο από ένα Γερμανό πωλητή, ο οποίος όταν απέστειλε το δέμα, πόσταρε και το tracking number στη σελίδα του κερδισμένου μου αντικειμένου στο ebay.

 

Το θέμα είναι ότι εγώ δε βρίσκω το δέμα ούτε στο track and trace των ΕΛΤΑ αλλά ούτε και σε αυτή του Deutsche Post/DHL... Θα μπορούσε κάποιος να παραθέσει την ακριβή σελίδα των γερμανικών ταχυδρομείων όπου βάζουμε το tracking number; :O

 

DHL/Deutsche Post - internationaler Versand

 

dhl.de

http://www.dhl.de/en.html

dhl.gr

http://www.dhl.gr/en.html

 

 

elta-courier

http://www.elta-courier.gr/trackit/results_with_valid.asp

elta-απλα

http://212.205.82.71/trackandtrace/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, τελικά εμφανίστηκε μόλις στο track and trace των ΕΛΤΑ.Όλα ΟΚ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ξερετε πως μπορω να βρω ολες τις αγορες που εχω κανει?απο την πρωτη μεχρι την τελευταια.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται .

Μόνο τους τελευταίους 2 μήνες μπορείς να δεις.

Link to comment
Share on other sites

τι περιεργο εχει? δεν καταλαβα κατι...

εκτος απο την διαφορα χωρητικοτητας. 32gb στην περιγραφη, 16gb στον τιτλο

Link to comment
Share on other sites

ουτως ή αλλως στο αμερικα εγινε η πωληση.

ποσο κοστιζει εκει?

επισης ειναι/ηταν κλειδωμενο στιν ΑΤ&Τ και εστελνε μονο στην αμερικη :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς η δημοπρασία έληξε, οπότε δεν χρειάζεται να σε απασχολεί. Αλλά ακόμα και να μην είχε λήξει, στέλνει από ΗΠΑ. Εχεις τα χρήματα να πληρώσεις το τελωνείο; Το ότι θα αγόραζες μια ακριβή συσκευή χωρίς να έχεις κάλυψη από εγγύηση δεν σε ενοχλεί;
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς η δημοπρασία έληξε, οπότε δεν χρειάζεται να σε απασχολεί. Αλλά ακόμα και να μην είχε λήξει, στέλνει από ΗΠΑ. Εχεις τα χρήματα να πληρώσεις το τελωνείο; Το ότι θα αγόραζες μια ακριβή συσκευή χωρίς να έχεις κάλυψη από εγγύηση δεν σε ενοχλεί;

παιδες εληξε το ξερω αλλα εγω το εχω κερδισει (η εγγυηση δεν με πολυνοιαζει το τελωνειο υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να το αποφυγω)

Link to comment
Share on other sites

παιδες εληξε το ξερω αλλα εγω το εχω κερδισει (η εγγυηση δεν με πολυνοιαζει το τελωνειο υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να το αποφυγω)

Συγγνώμη φιλαράκι αλλά θα μας τρελάνεις εδώ.

Κέρδισες κάτι και μας ρωτάς εκ των υστέρων αν έκανες καλά ή όχι?

Για μένα το θέμα δεν είναι τόσο αν είναι χαμηλή η τιμή του, αλλά το ότι πας να δώσεις τόσα λεφτά σε άτομο με τόσο χαμηλό feedback.

Μπορεί να είναι το καλύτερο παιδί ο πωλητής, αλλά τόσα λεφτά εγώ δεν θα του έσκαγα.

Τώρα που το κέρδισες τι θα κάνεις?Αν και βλέπω ότι τώρα τελευταία πουλάει πολλά APPLE.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εκ των υστερων ρωταω για να την ακυρωσω αν χρειαζεται εφοσον δεν εχω πληρωσει ακομα.

Ειχα βαλει bid οριο στα 500 δολαρια και μου φανηκε περιεργο που εκλεισε τοσο χαμηλα παρακολουθω την τελευταια εβδομαδα και βλεπω εκει οτι κλεινουν (στα 500+-) οποτε λεω ας ρωτησω μηπως βλεπω κατι λαθος εχω παρει χρηματα πισω και απο seller με 0 feedback αν η αγορα εχει γινει με paypal Ευχαριστω για τις απαντησεις

Edited by evripidis
Link to comment
Share on other sites

Εκ των υστερων ρωταω για να την ακυρωσω αν χρειαζεται εφοσον δεν εχω πληρωσει ακομα.

Ειχα βαλει bid οριο στα 500 δολαρια και μου φανηκε περιεργο που εκλεισε τοσο χαμηλα παρακολουθω την τελευταια εβδομαδα και βλεπω εκει οτι κλεινουν (στα 500+-) οποτε λεω ας ρωτησω μηπως βλεπω κατι λαθος εχω παρει χρηματα πισω και απο seller με 0 feedback αν η αγορα εχει γινει με paypal Ευχαριστω για τις απαντησεις

Αφου ειναι καλη η τιμη οπως λες γιατι δεν το παίρνεις? Ο πωλητής δεν εχει κανενα πρόβλημά προς το παρών.

Τωρα βέβαια απο οτι ειδα ο πωλητής δεν στέλνει Ελλαδα, πιστευω για αυτο να εχεις μιλήσει μαζι του και να μην το χτύπησε αυθαίρετα.

Αν δεν το πληρώσεις το εβαυ θα σε χρεώσει με ενα απλήρωτο αντικείμενο.

Εχεις δυνατότητα να ζητησης ανάκληση αγοράς απο τον πωλητή χωρις επιπτώσεις αρκεί να την δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ο evripidis ειχε ολες τις απαντησεις! :lol::dizzy::what:

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα αντικείμενο στο ebay από ένα Γερμανό πωλητή με καλό feedback, δε νομίζω να είναι αναξιόπιστος.

 

Το θέμα είναι πως λέει ότι από μη Γερμανούς, δε δέχεται κατάθεση μέσω paypal αλλά μόνο μέσω bank transfer.Αν τον πληρώσω με αυτόν τον τρόπο, πληρώνω τίποτα έξτρα στην τράπεζα;;;; :O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...