Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε l3ft3r1s χίλια ευχαριστώ!

Έχω βρει ενα μικρό λάπτοπ στα 119,9$ για linux κλπ απο ebay αμερικής.Ο πωλητής στέλνει με USPS (Priority Mail International Medium Flat Rate Box).Η αγορά θα γίνει με paypal.Εγώ θα του πω όπως έγραψες τα παραπάνω αλλά έχω μια μικρή απορία.Ακόμη και αν χτύπα ξύλο περάσει απο το τελώνη υπάρχει πιθανότητα να πληρώσω κερατιάτικα αν το κοστολογήσει όπως θέλει.Το λαπτοπ ειναι παλιο με pentium III στα 1,2Ghz σκεψου - μην δώσω και στο τελώνη για μια τεχνολογία του περασμένου αιώνα κρίμα είναι...

 

ΥΓ Αν μου πει να βάλει τιμή τι τιμή να του πω να βάλει;

 

πεστου να το στειλει δωρο η να το στειλει ως μεταχειρισμενο με αξια μεχρι 50$.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Φίλε l3ft3r1s χίλια ευχαριστώ!

Έχω βρει ενα μικρό λάπτοπ στα 119,9$ για linux κλπ απο ebay αμερικής.Ο πωλητής στέλνει με USPS (Priority Mail International Medium Flat Rate Box).Η αγορά θα γίνει με paypal.Εγώ θα του πω όπως έγραψες τα παραπάνω αλλά έχω μια μικρή απορία.Ακόμη και αν χτύπα ξύλο περάσει απο το τελώνη υπάρχει πιθανότητα να πληρώσω κερατιάτικα αν το κοστολογήσει όπως θέλει.Το λαπτοπ ειναι παλιο με pentium III στα 1,2Ghz σκεψου - μην δώσω και στο τελώνη για μια τεχνολογία του περασμένου αιώνα κρίμα είναι...

Αν το κοστολογήσει ο τελωνιακός, θα το κοστολογήσει δίκαια (πιστεύω), απλά δασμοί+ΦΠΑ+φόροι αεροδρομίου+άλλοι φόροι που δεν τους θυμάμαι κάθονται too much για την αξία του προϊόντος.

 

ΥΓ Αν μου πει να βάλει τιμή τι τιμή να του πω να βάλει;

Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου... Είναι δίλημμα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε l3ft3r1s χίλια ευχαριστώ!

Έχω βρει ενα μικρό λάπτοπ στα 119,9$ για linux κλπ απο ebay αμερικής.Ο πωλητής στέλνει με USPS (Priority Mail International Medium Flat Rate Box).Η αγορά θα γίνει με paypal.Εγώ θα του πω όπως έγραψες τα παραπάνω αλλά έχω μια μικρή απορία.Ακόμη και αν χτύπα ξύλο περάσει απο το τελώνη υπάρχει πιθανότητα να πληρώσω κερατιάτικα αν το κοστολογήσει όπως θέλει.Το λαπτοπ ειναι παλιο με pentium III στα 1,2Ghz σκεψου - μην δώσω και στο τελώνη για μια τεχνολογία του περασμένου αιώνα κρίμα είναι...

 

ΥΓ Αν μου πει να βάλει τιμή τι τιμή να του πω να βάλει;

 

Το πιο πιθανόν ειναι να πληρώσεις 3 ευρώ, πρεπει να εισαι πολυ άτυχος για να σου ανοιξουν το κουκί και να στο εισαγουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανόν ειναι να πληρώσεις 3 ευρώ, πρεπει να εισαι πολυ άτυχος για να σου ανοιξουν το κουκί και να στο εισαγουν κανονικά.

Εμένα σε κουτιά που δεν τα άνοιξαν φυσικά, ως τώρα πάντα η ταρίφα ήταν 6€ στάνταρ, όχι 3 :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε κουτιά που δεν τα άνοιξαν φυσικά, ως τώρα πάντα η ταρίφα ήταν 6€ στάνταρ, όχι 3 :wacko:

 

6 δεν εχω πληρώσει ποτέ, αλλα δεν εχει και πολυ σημασία τι 3 τι 6 :D

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εισαι πολυ άτυχος για να σου ανοιξουν το κουκί και να στο εισαγουν κανονικά.

 

Τι "γράφουμε" καμιά φορά :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες...εγω για καποιους λογους δεν πληρωσα δυο προιοντα που πηρα και δεν με αφηνουν να κανω αλλη αγορα...τωρα τι γινεται??? τι πρεπει να κανω για να μπορεσω να ξαναγορασω???
Link to comment
Share on other sites

οταν κανω λογαριασμο στο ebay δινω τα πραγματικα στοιχεια μο, ετσι? βαζω τα ιδια που εχω και στο paypal ή δεν παιζει ρολο?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες...εγω για καποιους λογους δεν πληρωσα δυο προιοντα που πηρα και δεν με αφηνουν να κανω αλλη αγορα...τωρα τι γινεται??? τι πρεπει να κανω για να μπορεσω να ξαναγορασω???

Στειλε εμαιλ στο Ebay

 

 

οταν κανω λογαριασμο στο ebay δινω τα πραγματικα στοιχεια μο, ετσι? βαζω τα ιδια που εχω και στο paypal ή δεν παιζει ρολο?

Ναι πρέπει να ειναι τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

απο Vietnam, hong kong και σιγκαπουρη ψωνιζω ελευθερα? παιζει κατι με τελωνειο?

 

Εισαι στην ΕΕ. Mονο εκει δεν παιζει το τελωνείο. Αυτα πρεπει να τα ξέρεις σαν Ελληνας πολίτης, δεν εχουν σχέση με το ebay.

Link to comment
Share on other sites

ξερω τι ειμαι και που ειμαι ;)

 

μαλλον λαθος διατυπωση της ερωτησης μου πριν :) αυτο που ρωταω ειναι: αν κανω αγορα απο τις χωρες που ανεφερα πριν, θα πληρωσω ΣΙΓΟΥΡΑ τελωνειο? το πολυ μεχρι 20€ να ειναι η αγορα που θα κανω.

 

 

*νεος χρηστης στο ebay(μολις πριν λιγο γραφτηκα) και ψαχνομαι :)

Link to comment
Share on other sites

ξερω τι ειμαι και που ειμαι ;)

 

μαλλον λαθος διατυπωση της ερωτησης μου πριν :) αυτο που ρωταω ειναι: αν κανω αγορα απο τις χωρες που ανεφερα πριν, θα πληρωσω ΣΙΓΟΥΡΑ τελωνειο? το πολυ μεχρι 20€ να ειναι η αγορα που θα κανω.

 

 

*νεος χρηστης στο ebay(μολις πριν λιγο γραφτηκα) και ψαχνομαι :)

 

αν ειναι μεχρι 40$ δεν πληρωνεις φορο.

Link to comment
Share on other sites

ωραια. οι αγορες κινητων τηλεφωνω ειναι οκ απο χονκγ κονγκ?

 

τι εννοει οκ? αν εσυ δεν εχεις προβλημα στο καποιο τηλεφωνο να μην εχει ελληνικα μεσα εισαι οκ. απο εκει και περα επειδη ξερουν οι τελωνες ποσο κανουν τα κινητα δεν ξερω αν δεν θα πληρωσεις τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα την πρωτη αγορα μου. ελπιζω ολα να πανε καλα και να μην εκανα καμια βλ@κει@ :p

πηρα μια μπαταρια για το κινητο απο αγγιλα. κοστος 5.3€. τωρα περιμενω να ερθει με το ταχυδρομειο? κανω καποια αλλη ενεργεια? η πληρωμη εγινε μεσω paypal. επισης στο mail που μου ηρθε, εκει που αναγραφεται η διευθυνση μου, γραφει απο διπλα uncomfirmed. πειραζει? μπορω να κανω κατι για να το διορθωσω?

 

οσον αφορα για κινητα και χονγκ κονγκ που ρωτησα... θελω να παρω μια νοκια συσκευη με κοστος περιπου 25-30€. εξοδα αποστολης λεει ειναι free για Ελλαδα. υπαρχει περιπτωση να γινει κατι στο τελωνειο? μη με φεσωσουν για 30€....

(οσον αφορα τη γλωσσα που θα εχει το κινητο, μια χαρα με βολευει η αγγλικη. δεν απαιτω ελληνικη γλωσσα.)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.. εδω και 3βδομαδες ταλαιπωρουμαι με ενα δεμα απο αμερικη..εσταλει μεσω usps ειναι iphone και επιτελους την παρασκευη που μας περασε εφτασε ελλαδα..ενω περιμενα σημερα να το παραλαβω εκανα τηλεφωνο στα ελτα και μου ειπαν οτι βρισκεται στο τελωνειο θεσσαλονικης(νομιζα πως ηδη ειχε περασει τελωνειο οταν ηταν στην αθηνα) plus (εχουν απεργια!@$%#^#^%&) τωρα τι κανω?απλα περιμενω μεχρι να το παρουν τα ελτα και να μου ερθει ειδοποιηση κτλ κτλ...η μπορω να το παραλαβω απο το τελωνειο ?(βεβαια ολα αυτα εφοσον σταματησει η απεργια των τελωνειακων..)

 

--> φιλε mοl δεν πειραζει που ειναι uncomfirmed βεβαια μπορεις να το αλλαξεις αυτο αν ακολουθησεις τις οδηγιες μεσω paypal - απλα περιμενε τωρα ,οσον αφορα για συσκευη απο χονγκ κονγκ ψαξε καλυτερα στην ευρωπαικη αγορα για πιο γρηγορη αποστολη ,συνηθως να αποφευγεις αγορες που δεν εχουν να κανουν με ευρωπαικη κοινοτητα για να μην εχεις μπλεξιματα οπως εγω με τελωνεια κτλ :) αν και για τα τελωνεια ισχυουν τα εξης αν το δεμα ειναι μικρης αξιας και κατω των 2 κιλων περναει χωρις φορο οποτε εισαι καλυμμενος ;)

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

νταξει, ενα κινητο τι βαρος να εχει? κανω απο κιλο με τιποτα. απο ευρωπη δεν βρηκα αυτο που θελω.
Link to comment
Share on other sites

νταξει, ενα κινητο τι βαρος να εχει? κανω απο κιλο με τιποτα. απο ευρωπη δεν βρηκα αυτο που θελω.

 

Λογικα δεν θα στο περασουν τελωνειο.... Ετσι και αλλιως οι περισσοτεροι πωλητες το στελνουν σαν δωρο, η με χαμηλοτερη αξια για να μην πληρωσεις φορο.....

 

Εγω εχω κανει μια αγορα, στο ebay μου λεει οτι εχει γινει η πληρωμη και την ημερομηνια της, στο paypal λεει οτι εχει γινει η πληρωμη, στην τραπεζα φαινεται οτι εχουν γινει ολα κανονικα, ομως δεν εχω παρει ακομα tracking number για να δω την πορεια αποστολης.... Σε ποσες μερες να το περιμενω απο την ημερομηνια καταχωρησης της πληρωμης; Και που θα ενημερωθω για αυτο; Θα εχω καποιο mail απο τον πωλητη; Θα μου ερθει καποια ενημερωση απο paypal;

Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

σε μενα σταλθηκε Mail μεσω ebay απο τον πωλητη οτι ηδη το προ'ι'όν εχει σταλθει. το περιμενω να ερθει
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια αγορα ενος ρολογιου casio protrek στο ebay.gr με τιμη 83,91 Ε και εξοδα αποστολης 19 Ε, δηλαδη συνολο 102,91 Ε.

Η αντιστοιχεια σε δολαρια στο ebay.gr ειναι 123,63$ και εξοδα αποστολης 28$, δηλαδη συνολο 151,63$ οσο ακριβως μου ηρθε και η αποδειξη απο το paypal.

Kοιταζοντας ομως καρτα μου(προπληρωμενη Πειραιως), βλεπω οτι αφαιρεθηκαν 112,43 Ε.

Ειναι λαθος οι ισοτιμιες στο ebay ή μου κρατησε καποιο ποσοστο το paypal?

Αλλα και παλι οπως και να εχει δεν ειναι υπερολικο ενα 10% παραπανω στην τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια αγορα ενος ρολογιου casio protrek στο ebay.gr με τιμη 83,91 Ε και εξοδα αποστολης 19 Ε, δηλαδη συνολο 102,91 Ε.

Η αντιστοιχεια σε δολαρια στο ebay.gr ειναι 123,63$ και εξοδα αποστολης 28$, δηλαδη συνολο 151,63$ οσο ακριβως μου ηρθε και η αποδειξη απο το paypal.

Kοιταζοντας ομως καρτα μου(προπληρωμενη Πειραιως), βλεπω οτι αφαιρεθηκαν 112,43 Ε.

Ειναι λαθος οι ισοτιμιες στο ebay ή μου κρατησε καποιο ποσοστο το paypal?

Αλλα και παλι οπως και να εχει δεν ειναι υπερολικο ενα 10% παραπανω στην τιμη?

 

Εγώ την βλέπω σωστή την ισοτιμία

http://www.xe.com/ucc/convert.cgi?Amount=151.62&From=USD&To=EUR&x=49&y=20

Link to comment
Share on other sites

Το paypal κρατάει κάτι παραπάνω από την ισοτιμία αλλά δεν είναι μεγάλο το ποσό. Μήπως το ποσό που βλέπεις είναι στις προβλέψεις της κάρτα και όχι η τελική χρέωση;

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...