Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να ρωτήσω κάτι..

 

πόσες μέρες δικαιούμαι να καθυστερήσω να πληρώσω κάτι που αγόρασα με "buy-it-now" ?

Ο καθε πωλητης αναφερει στους ορους του σε ποσες μερες πρεπει να πληρωθει. Εαν δε το γραφει, συνηθως ειναι μεταξυ 5-7

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

δηλαδή δεν υπάρχει κανονισμός από την eBay?

O κανονας ειναι οτι πρεπει να πληρωσεις. Οπως εγραψα πριν, σχεδον ολοι οι πωλητες βαζουν καποια λογικη προθεσμια. Νομιζω ομως οτι το ebay δε παιρνει θεση σ αυτο το θεμα

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους.

Οριν απο δυο εβδομάδες εκανα μια αγορα απο εναν χρηστη στο ebay.co.uk απο τον οποιο ειχα αγοράσει ξανα στο παρελθόν και όλα ήταν άψογα. Του ζήτησα στις 8 september να μου στείλει το total amount επειδή δεν ήξερα το ακριβές κόστος αποστολής. Καμία απάντηση... μετα απο μια εβδομάδα δλδ στις 16 του μηνός του στέλνω ένα e-mail για να του το υπενθυμίσω, αλλά μέχρι και σήμερα ούτε φωνη ούτε ακρόαση. ο χρήστης έχει Feedback score: 5690|Positive feedback: 99.9% και έχει ebay-store. δεν ξέρω τι να κάνω... έχετε να μου προτείνεται κάτι?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά, θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με μια αγορά. Ο πωλητής μου είπε να γίνει μέσω του ebay protection program. Συγκεκριμένα μου έστειλε το εξής email:

 

Hello again,

I checked your feedback everything is OK.

The deal will go strictly according to eBay Protection Program You will send the money to ebay and i will send the items to eBay, when they will have that from both you will receive the items and i will get the money. Rules and policy regarding to this auction - to start the official transaction, I need to know your details:

First Name:

Last Name:

Street Address:

City:

State/Province:

Zip Code:

Country:

eBay username:

Product Name :

Product Price :

As soon as I have them I'll start the official procedure, and eBay Protection Program will notify you about this. You'll also receive important guidelines + instructions from them (please go through them exactly).

I'll handle the shipping, so this will be free of charge for you + I am willing to deduct you with the fee for handling the payment procedure.

Also, a refund policy will be included.

Looking forward to hearing from you.

Ο πωλητής έχει 99.7% θετικό feedback και είναι powerseller με 20000+ πωλήσεις. Υπάρχει η διαδικασία που μου ανάφερε; Είναι ασφαλές να προχωρήσω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κανονικες δημοπρασιες, Buy it know, τι ειναι? Μηπως ειναι on line δημοπρασιες?Παντως πρωτη φορα ακουω ο πωλητης να λεει να στειλεις τα λεφτα στο ebay και αυτος θα στειλει τα πραγματα στο ebay. Μπορεις να γραψεις το ID του πωλητη? Και αν ειναι δυνατον τι θελεις ν αγορασεις
[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Είναι για buy it now, εγώ είδα τη "διαφήμιση" για το τηλέφωνο που θέλω να αγοράσω σε άλλη κανονική δημοπρασία του πωλητή. Ο πωλητής είναι ο εξής:
http://myworld.ebay.co.uk/tapsukcom/

Όντως, και εγώ πρώτη φορά βλέπω τέτοια διαδικασία... :wacko: Να προσθέσω ότι του ζήτησα link για να πάω στο buy it now, έτσι ώστε να ακολουθήσω την γνωστή διαδικασία, αλλά ο πωλητής μου έστειλε το πιο πάνω email.

Link to comment
Share on other sites

Είναι για buy it now, εγώ είδα τη "διαφήμιση" για το τηλέφωνο που θέλω να αγοράσω σε άλλη κανονική δημοπρασία του πωλητή. Ο πωλητής είναι ο εξής:
http://myworld.ebay.co.uk/tapsukcom/

Όντως, και εγώ πρώτη φορά βλέπω τέτοια διαδικασία... :wacko: Να προσθέσω ότι του ζήτησα link για να πάω στο buy it now, έτσι ώστε να ακολουθήσω την γνωστή διαδικασία, αλλά ο πωλητής μου έστειλε το πιο πάνω email.

Ο πωλητης σωστος ειναι αλλα η ολη διαδικασια που σου προτεινε μου φαινεται κουφη. Επισης κατι το τρελο ειναι οτι στις δημοπρασιες που εχει, αυτα τα τηλεφωνα εχουν φτασει 294 και 255 λιρες που σημαινει περιπου 580 και 510 δολλαρια αντιστοιχα. Δηλαδη οταν τα διαφημιζει 400 δολλαρια αμεση αγορα, πως ειναι δυνατο να σκοτωνονται οι αλλοι και να εχουν φτασει οι τιμες εκει που ειναι, και να μη συγκινουνται απο τη BIN τιμη που προτεινει? Μαλλον κατι βρωμαει. Παντως χρηματα στο ebay δε μπορεις να στειλεις, πως θα τα στειλεις? και πως θα στειλει αυτος το τηλεφωνο στο ebay? Τρελλα πραγματα. Eαν ομως θελεις να το προχωρησεις προτεινε του κατι πολυ ξεκαθαρο. Πες του να στησει μια αμεση πωληση, να το παρεις,να πληρωσεις και ολα καλα.

Υπαρχει και αλλη μια λυση εαν δε θελει να το βαλει αμεση πωληση στο ebay. Προτεινε του να σου στειλει 1 τιμολογιο μεσω paypal που να περιγραφει ακριβως τι τηλεφωνο σου πουλαει,τιμη κλπ. Το πληρωνεις και περιμενεις να στο στειλει. Την ιδια προστασια θα εχεις αν το αγοραζες απο το ebay. Βεβαια πριν απ ολα ρωτησε τον αν εχει στα χερια του το τηλεφωνο και ποτε θα στο στειλει.

Τωρα βεβαια μπορει να υπαρχει καποια τετοια διαδικασια οπως αυτος ισχυριζεται και να την αγνοουμε. Δε χανεις τιποτα να συμπληρωσεις τη φορμα που σου ζηταει και να περιμενεις τις οδηγιες που θα σου ερθουν απο το ebay οπως αυτος λεει. Βλεποντας και κανοντας. Προσπαθω να θυμηθω οτι κατι καποτε ειχε παρει το ματι μου που ανακατευοταν το ebay, αλλα εμπαιναν κατι καπελα και η τιμη σχεδον διπλασιαζοταν. Ρωτησε τα ολα αυτα και κυριως που θα φτασει η τελικη τιμη με το τροπο που σου προτεινει

 

Δεν νομίζω να ναι απατεώνας. Θεωρώ ότι το κάνει για να γλιτώνει τα τέλη του PayPal.

Ουτως η αλλως θα πληρωσει εξοδα για το paypal. Αν το αγορασει ο ctr πως θα πληρωσει? με ταχυδρομικο περιστερι? Με paypal θα πληρωσει και φυσικα θα κρατηθει προμηθεια απο το πωλητη ;) Αρα δε το κανει για να γλυτωσει τα εξοδα του paypal

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

@CtR:

 

Πολύ περίεργα αυτά που σου ζητάει. Πρώτη φορά ακούω τέτοια διαδικασία και πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχει.

 

Ζήτησέ του link από το ebay που να περιγράφει αυτή τη διαδικασία, ή βρες άλλο πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα για του PayPal αλλά για του ebay.

Ισως ενοουσες του ebay παντως για τα εξοδα του paypal εγραψες και σ αυτο απαντησα

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο παράξενη κατάσταση. Είμαι περίεργος να δω πως και που θα μου πεί να πληρώσω... Εννοείται πως αν είναι άλλος τρόπος εκτός από Paypal, θα αρνηθώ. Μήπως το κάνει για να πάρει τα προσωπικά μου στοιχεία; Να τα κάνει τι;

 

Το μόνο που βρωμάει όπως είπε και ο φίλος SpyrosDan, είναι η χαμηλή τιμή... :confused: Προς το παρόν σκέφτομαι να αποφύγω να δώσω τα προσωπικα μου στοιχεία, θα τον ρωτήσω να μου δώσει link για αυτη την διαδικασία και θα ρωτήσω για περαιτέρω εξηγήσεις. Θα σας ενημερώσω για την συνέχεια.

 

Edit:Αφού δεν θα πληρώσω κάτι, θα δώσω τα στοιχεία μου για να δω τι θα συμβεί στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Προχώρησα όπως σας είπα με το να στείλω τα στοιχεία μου στον πωλητή. Έλαβα πριν από λίγο, 2 email που επιβεβαιώνουν τη συναλλαγή, προερχόμενα από ένα ebay agent(υπάρχουν τέτοιοι; ) Μάλιστα δίνει και το όνομα του. Το ένα δίνει και οδηγίες για πληρωμή, οι οποίες μου λένε να πάω μέσω western union και να πληρώσω τον ebay agent, όχι τον πωλητή. Παραθέτω κάποια screenshots των μυνημάτων που μου έστειλαν.

 

http://img145.imageshack.us/img145/739/sshot1tm3.jpg

 

http://img187.imageshack.us/img187/2084/sshot2pu5.jpg

 

http://img403.imageshack.us/img403/7256/sshot3lu9.jpg

 

http://img249.imageshack.us/img249/2345/sshot4ny1.jpg

 

Μου φαίνεται κάπως ύποπτο. Εκτός αν ο πωλητής το κάνει για να γλυτώσει τα fees του paypal... Δεν ξέρω... Τι νομίζετε;

Link to comment
Share on other sites

...οδηγίες για πληρωμή, οι οποίες μου λένε να πάω μέσω western union και να πληρώσω τον ebay agent, όχι τον πωλητή...

 

Ποτέ δεν χρησιμοποιούμε Western Union και τέτοιες παρεμφερείς υπηρεσίες για αγορές από το ebay. :!:

Paypal με πιστωτική για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Μείνει μακρυά από το συγκεκριμένο πωλητή, βρες κάποιον άλλον που να ακολουθεί την κανονική διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Προχώρησα όπως σας είπα με το να στείλω τα στοιχεία μου στον πωλητή. Έλαβα πριν από λίγο, 2 email που επιβεβαιώνουν τη συναλλαγή, προερχόμενα από ένα ebay agent(υπάρχουν τέτοιοι; ) Μάλιστα δίνει και το όνομα του. Το ένα δίνει και οδηγίες για πληρωμή, οι οποίες μου λένε να πάω μέσω western union και να πληρώσω τον ebay agent, όχι τον πωλητή. Παραθέτω κάποια screenshots των μυνημάτων που μου έστειλαν.

 

http://img145.imageshack.us/img145/739/sshot1tm3.jpg

 

http://img187.imageshack.us/img187/2084/sshot2pu5.jpg

 

http://img403.imageshack.us/img403/7256/sshot3lu9.jpg

 

http://img249.imageshack.us/img249/2345/sshot4ny1.jpg

 

Μου φαίνεται κάπως ύποπτο. Εκτός αν ο πωλητής το κάνει για να γλυτώσει τα fees του paypal... Δεν ξέρω... Τι νομίζετε;

Μ Α Κ Ρ Ι Α !!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα ολα τα τελευταια ποστς, φιλε CtR μην κανεις τη συναλλαγη με τιποτε ειναι πολυ υποπτη η διαδικασια, βρες αλλο πωλητη με παραδοσιακο τροπο συναλλαγης
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το γνωρίζουν υπάρχει αυτό το site όπου βάζετε το user name του πωλητή και βλέπετε ΟΛΑ τα αρνητικά του όσα χρόνια κι αν περάσουν(κάτι που δεν φαίνεται μέσω ebay).http://toolhaus.org/
Link to comment
Share on other sites

τι αντικειμενα αγοραζετε συνηθως απο ebay; στα περισσοτερα που με ενδιαφερουν ειτε δε στελνουν Ελλαδα, ειτε το κοστος αποστολης ειναι τεραστιο, οποτε ειναι μια η αλλη.

εχω αγορασει βεβαια αλλα μαπα το καρπουζι βγηκε :p

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το γνωρίζουν υπάρχει αυτό το site όπου βάζετε το user name του πωλητή και βλέπετε ΟΛΑ τα αρνητικά του όσα χρόνια κι αν περάσουν(κάτι που δεν φαίνεται μέσω ebay).http://toolhaus.org/

 

Πολύ χρήσιμη σελίδα!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν κερδίσεις σε μια δημοπρασία και δεν αγοράσεις το προϊόν, όταν το δηλώσει ο πωλητής τι επιπτώσεις έχει ο λογαριασμός σου;

Θέλω να αγοράσω ένα laptop αλλά με τελωνεία και λοιπά, έρχεται στα ίδια χρήματα με Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα ολα τα τελευταια ποστς, φιλε CtR μην κανεις τη συναλλαγη με τιποτε ειναι πολυ υποπτη η διαδικασια, βρες αλλο πωλητη με παραδοσιακο τροπο συναλλαγης

Δεν την πάτησα τελικά χάρη στα υπόλοιπα παιδιά.

 

@soublaki: Τι γίνεται το γράφει κάπου στο ebay. Απ'ότι θυμάμαι χάνεις την αξιοπιστία σου ως αγοραστής, και πιθανόν τον λογαριασμό σου.

Link to comment
Share on other sites

@soublaki: Τι γίνεται το γράφει κάπου στο ebay. Απ'ότι θυμάμαι χάνεις την αξιοπιστία σου ως αγοραστής, και πιθανόν τον λογαριασμό σου.

Members who left a positive: 71 Members who left a negative: 1 All positive Feedback: 135

 

Ποια αξιοπιστία να χάσω;

 

 

[font=Arial, Verdana][size=2]Dear ......,

[/size][/font][font=Arial, Verdana][size=2]yunsen_company has informed us that they have not yet received your payment for the following item: [b]12.1", Dual Core T2130,1.86GHz, 2GB RAM, HASEE Laptops[/b] (#290174230153)                

No action is being taken against your account at this time. However, it is important to remember that when you bid on or buy an item you are agreeing to a contract between you and the seller. If the situation isn't resolved within 7 days of this reminder email, you may receive an Unpaid Item strike under eBay's [url="http://pages.ebay.com/help/policies/unpaid-item.html"]Unpaid Item Policy[/url][/size][/font]
[font=Arial, Verdana][size=2] Most Unpaid Item disputes can be resolved through direct communication between the buyer and seller, and we encourage you to work with your trading partner to reach a resolution. 

[/size][/font][font=Arial, Verdana][size=2]                Thank you,                
               eBay[/size][/font]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...