Jump to content

Σώστε τα δάση με μια υπογραφή


palaboul156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγαπητα Μελη του myphone, μολις ελαβα ενα e-mail με τις εξης πληροφοριες :

 

" Αγαπητοί φίλοι, συνειδητοποιημένοι πολίτες,

Εκδόθηκε ψήφισμα που υπογράφηκε από όλες τις χώρες της Ευρωπαικής Ένωσης ότι οι χώρες που επλήγησαν από τις πυρκαγιές πρέπει να δεσμευτούν ότι θα προστατεύσουν και θα αναδασώσουν τις καμένες περιοχές. Ξέρετε ποιός δεν υπέγραψε; ..... Μα ποιός άλλος.... Η Ελλάδα!!!

Μπείτε στο

 

www.petitiononline.com/forestgr/

 

 

και υπογράψτε!!! Πρέπει να μαζέψουμε χιλιάδες υπογραφές! Στείλτε το μήνυμα σε φίλους! Όλοι να συμβάλλουμε αν δεν θέλουμε να δούμε τσιμεντοποιημένες τις καμένες περιοχές! "

 

Παρακαλω λοιπον ολους εσας που φτανουμε αισιως τον αριθμο 91,332 εγγεγραμμενα μελη, οσοι μπορουν να επισκεφτουν το site και να υπογραψουν. Πριν απο 5 λεπτα που γραφτηκα πηρα τον αριθμο 30010. Τωρα εχει φτασει τους 30296.

 

Παρακαλω και τους διαχειριστες του myphone να το κανουν επισημασμενο εστω για λιγες μερες.

 

Ευχαριστω πολυ,

Φραγκατος Πετρος

Εθελοντης Διασωστης κ Δασοπυροσβεστης

Κλιμακιο Ροδοπολης 9ου Πυροσβεστικου Σταθμου Αθηνων.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την ενημέρωσή!Γιατί είναι υπόθεση όλων μας η διεκδίκηση!:protest:
Η λογική είναι ο μόνος τρόπος να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση;)
Link to comment
Share on other sites

O αριθμός υπογραφών αυξάνεται με τρελούς ρυθμούς κάθε λεπτό,ε;

Πολύ καλή κίνηση, αν και εύχομαι τα δάση να μην είχαν καεί και να μην χρειαζόντουσαν τώρα υπογραφές για την αναδάσωσή τους...

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι γινεται Ισμηνη μου? ο Ελληνας και εδω αλλα και στο εξωτερικο τρεχει και νοιαζεται μετα εορτης και οπως ολοι ξερουμε αυτο δε προκειται να αλλαξει στον αιωνα τον απαντα.

Απο την αλλη , ευτυχως που υπαρχουν και μερικοι σαν εμενα , εσενα την Βικυ απο πανω , και οποιον αλλον ευαισθητοποιεται, και τουλαχιστον τρεχουμε να πιασουμε κατι που ειναι πολυ μακρυα. Ετσι ειναι η φυση μας.

ΜΑΚΑΡΙ και το τονοζω να εχουν απηχηση οι υπογραφες εστω και καποιοες εκατονταδες στρεματα να γλιτωσουμε θα ειναι σχετικα καλο!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Μολις εστειλα το μυνημα και σε πελατες/προμηθευτες που εχω στο εξωτερικο. Ελπιζω και απο κει να εχουμε ανοδο στις υπογραφες

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητα Μελη του myphone, μολις ελαβα ενα e-mail με τις εξης πληροφοριες :

 

" Αγαπητοί φίλοι, συνειδητοποιημένοι πολίτες,

Εκδόθηκε ψήφισμα που υπογράφηκε από όλες τις χώρες της Ευρωπαικής Ένωσης ότι οι χώρες που επλήγησαν από τις πυρκαγιές πρέπει να δεσμευτούν ότι θα προστατεύσουν και θα αναδασώσουν τις καμένες περιοχές. Ξέρετε ποιός δεν υπέγραψε; ..... Μα ποιός άλλος.... Η Ελλάδα!!!

Μπείτε στο

 

www.petitiononline.com/forestgr/

 

 

και υπογράψτε!!! Πρέπει να μαζέψουμε χιλιάδες υπογραφές! Στείλτε το μήνυμα σε φίλους! Όλοι να συμβάλλουμε αν δεν θέλουμε να δούμε τσιμεντοποιημένες τις καμένες περιοχές! "

 

Παρακαλω λοιπον ολους εσας που φτανουμε αισιως τον αριθμο 91,332 εγγεγραμμενα μελη, οσοι μπορουν να επισκεφτουν το site και να υπογραψουν. Πριν απο 5 λεπτα που γραφτηκα πηρα τον αριθμο 30010. Τωρα εχει φτασει τους 30296.

 

Παρακαλω και τους διαχειριστες του myphone να το κανουν επισημασμενο εστω για λιγες μερες.

 

Ευχαριστω πολυ,

Φραγκατος Πετρος

Εθελοντης Διασωστης κ Δασοπυροσβεστης

Κλιμακιο Ροδοπολης 9ου Πυροσβεστικου Σταθμου Αθηνων.

 

Γκουχ, ευγενικός σκοπός και ΟΚ να υπογράψουμε γιατί όχι αλλά το όλο σκηνικό μου θυμίζει e-mail hoax. Ψάχνοντας στα 2 portal της ΕΕ τα http://europa.eu/index_ns_en.htm και http://eur-lex.europa.eu/ δεν βρήκα κανένα ίχνος του υποτιθέμενου ψηφίσματος. Το οποίο δεν έχει και νόημα βέβαια γιατί αν υπάρχει ψήφισμα (φαντάζομαι του Ευρωκοινοβουλίου) το έχουν ψηφίσει και οι Ευρωβουλευτές και θα το έχουμε μάθει. Υπάρχει ένας κανονισμός που ψηφίστηκε το 2006 (Κανονισμός (EΚ) αριθ. 1737/2006 της Επιτροπής, της 7ης Νοεμβρίου 2006 , σχετικά με τη θέσπιση των λεπτομερειών εφαρμογής του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 2152/2003 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για την παρακολούθηση των δασών και των περιβαλλοντικών αλληλεπιδράσεων στην Κοινότητα) αλλά δεν υπάρχει πρακτικά κάποιος τρόπος να βρείς το αν για κάποιο λόγο αυτός ο κανονισμός δεν τηρείται από εμας.

 

Το κυριότερο βέβαια είναι ότι αυτό όλο το σκηνικό δεν αναφέρεται στο κείμενο του petition το οποίο είναι μία αοριστολογία και μισή. Τώρα αν περιμένεις να βρείς καποιον competent για να τη διαβάσει όπως λέει, φέξε μου και γλύστρησα. :p

Αν κάποιος έχει κάτι πιο πλήρες σε link για το σκοπό και το background αυτής της υπόθεσης παρακαλώ ας το παραθέσει. Προσοχή δεν ειναι απαραίτητα κακό σαν νόημα έτσι, αλλά χρησιμοποιούνται παράξενα μέσα για τη συλλογή υπογραφών.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ego pantos ipegrapsa.. kai sou erxetai email me ta stoixeia autou pou dimiourgise to petition.. mi fantasteite tipota polla.. mono ena onomateponimo kai to email tou.. an einai alithino exei kalos..an oxi..den exasa kati, mono 2 lepta :)
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

αυτά δεν είναι δύσκολο να τα βρεί κάποιος (Κωνσταντίνα Σταφυλάκη κλπ)..απλά υποπτεύομαι πως κάποιος έδειξε υπερβάλλοντα ζήλο στη διαφήμιση.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτά δεν είναι δύσκολο να τα βρεί κάποιος (Κωνσταντίνα Σταφυλάκη κλπ)..απλά υποπτεύομαι πως κάποιος έδειξε υπερβάλλοντα ζήλο στη διαφήμιση.

 

Καλημερα.

Εαν αναφερεσαι σε εμενα για τον υπερβαλλοντα ζηλο ναι εδειξα γιατι προσπαθω με καθε τροπο ( λογικο παντα ) να κανω κατι για τα δαση μας. Δε ξερω αν σε αγγιζει το θεμα η αν σου περναει αδιαφορο, αλλα τι σε πειραζει αν ειναι hoax η υπουλος τροπος περισυλλογης υπογραφων.. αν σε ενοχλει μεν αλλα θελεις να ψηφισεις δε, βαλε ενα αλλο ονομα, ενα nickname., αριθμους, κ.ο.κ.

Απο την αλλη μπραβο σου για ολη αυτη την αναλυση που εκανες η οποια δειχνει πως εισαι ανθρωπος μεσα στα πραγματακαι γνωστης αυτων , αλλα και παλι δε καταλαβαινω το ολο υφος της πρωτης απαντησης σου. Ασφαλως και δεν εχω επειχηρηματα να υποστηριξω αυτο το ψηφισμα, αλλα οκ. Ανθρωποι και σπιτι καηκανε,δεν εχει σημασια γιατι και πως, πλεον εγινε,και μου πεις ο ελληνας ετσι ειναι της τελευταιας στιγμης ας προσεχε... Στο δια ταυτα τι κανουμε. αν εχεις την διαθεση βοηθας. δεν ειναι αναγκαστικο , ουτε στο σβερκο σου εκατσε το topic.Συγνωμη που γινομαι ελαφρως επιθετικος.

Ευχαριστω.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εαν αναφερεσαι σε εμενα για τον υπερβαλλοντα ζηλο ναι εδειξα γιατι προσπαθω με καθε τροπο ( λογικο παντα ) να κανω κατι για τα δαση μας. Δε ξερω αν σε αγγιζει το θεμα η αν σου περναει αδιαφορο, αλλα τι σε πειραζει αν ειναι hoax η υπουλος τροπος περισυλλογης υπογραφων.. αν σε ενοχλει μεν αλλα θελεις να ψηφισεις δε, βαλε ενα αλλο ονομα, ενα nickname., αριθμους, κ.ο.κ.

Απο την αλλη μπραβο σου για ολη αυτη την αναλυση που εκανες η οποια δειχνει πως εισαι ανθρωπος μεσα στα πραγματακαι γνωστης αυτων , αλλα και παλι δε καταλαβαινω το ολο υφος της πρωτης απαντησης σου. Ασφαλως και δεν εχω επειχηρηματα να υποστηριξω αυτο το ψηφισμα, αλλα οκ. Ανθρωποι και σπιτι καηκανε,δεν εχει σημασια γιατι και πως, πλεον εγινε,και μου πεις ο ελληνας ετσι ειναι της τελευταιας στιγμης ας προσεχε... Στο δια ταυτα τι κανουμε. αν εχεις την διαθεση βοηθας. δεν ειναι αναγκαστικο , ουτε στο σβερκο σου εκατσε το topic.Συγνωμη που γινομαι ελαφρως επιθετικος.

Ευχαριστω.

 

όπα time out, δεν εννοούσα εσένα, απλά όποιος ξεκίνησε την αλυσίδα των e-mail αναφέρεται σε ένα γεγονός που πολύ πιθανόν να μην είναι πραγματικότητα, δεν νομίζω ότι ήταν απαραίτητο αυτό. Επίσης αυτά που γράφει το petition είναι αρκετά έως πολύ ασαφή,δεν ξέρουμε αν υπάρχει κάποιος αριθμός υπογραφών ως στόχος που θέλουμε να επιτευχθεί ή κάποια καταληκτική ημερομηνία, θα το στείλει κάποιος συγκεκριμένος κάπου συγκεκριμένα, κοκ. Είναι δηλαδή λίγο ανοργάνωτο το όλο θέμα που απλά τρέχει μέσω μιας δωρεάν μηχανής δημιουργίας petition. Όλοι αγανακτήσαμε αλλά νομίζω είναι καλό να διοχετεύεται αυτή η αγανάκτηση σε πιο πρακτικούς τρόπους, π.χ η συγκέντρωση έξω από τη Βουλή είχε βγάλει ένα δυνατό μήνυμα, τώρα όλοι τρέχουν να γίνουν περισσότερο οικολόγοι από τους άλλους. By all means όποιος θέλει ας υπογράψει, στο κάτω-κάτω και οι απαντήσεις που γράφουμε τώρα κάνουν bump up το θέμα, και το διαβάζουν περισσότεροι, έτσι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

όπα time out, δεν εννοούσα εσένα, απλά όποιος ξεκίνησε την αλυσίδα των e-mail αναφέρεται σε ένα γεγονός που πολύ πιθανόν να μην είναι πραγματικότητα, δεν νομίζω ότι ήταν απαραίτητο αυτό. Επίσης αυτά που γράφει το petition είναι αρκετά έως πολύ ασαφή,δεν ξέρουμε αν υπάρχει κάποιος αριθμός υπογραφών ως στόχος που θέλουμε να επιτευχθεί ή κάποια καταληκτική ημερομηνία, θα το στείλει κάποιος συγκεκριμένος κάπου συγκεκριμένα, κοκ. Είναι δηλαδή λίγο ανοργάνωτο το όλο θέμα που απλά τρέχει μέσω μιας δωρεάν μηχανής δημιουργίας petition. Όλοι αγανακτήσαμε αλλά νομίζω είναι καλό να διοχετεύεται αυτή η αγανάκτηση σε πιο πρακτικούς τρόπους, π.χ η συγκέντρωση έξω από τη Βουλή είχε βγάλει ένα δυνατό μήνυμα, τώρα όλοι τρέχουν να γίνουν περισσότερο οικολόγοι από τους άλλους. By all means όποιος θέλει ας υπογράψει, στο κάτω-κάτω και οι απαντήσεις που γράφουμε τώρα κάνουν bump up το θέμα, και το διαβάζουν περισσότεροι, έτσι?

Ορθον. ομως υπαρχουν ενα σωρο αλλα θεματα που απαντουιν οι χρηστες, οποτε παλι θα βρεθει στην 5-6 σελιδα. Δεν θελω να παρεξηγηθω ουτε απο σενα ουτε απο κανεναν. Προς θεου. Απλα οπως εγραψα εξαρχης ενα mail που μου ηρθε... και το παρεθεσα οπως ητανε. Επισης προσωπικα εχω κανει καποια βηματα προς την αντιμετωπηση με τον εναν η τον αλλον τροπο ( μπορεις να το δεις και απο την υπογραφη μου στο πρωτο post. Καπου λεει οτι πρεπει να μαζευτουν 200.000 υπογραφες γιατι η ελλαδα δεν υπεγραψε.

Δε ξερω τι παιζεται πισω απο αυτο και θα ητανε ευλογο καποιος να ελεγε αληθεια εν τελει. Πχ τι εφταιγε Πεντελη Γραμματικο Διονυσος Αλιβερι κλπ περιοχες που εγιναν σταχτη επειδη καποιοι θελουν ντε και καλα να φτιαξουν εναν δρομο που να ενωνει την Αττικη οδο μεχρι τη Καλαματα παραλιακως ? Τελος παντων

εδω συζητηση κανουμε και παραθεση αποψεων. Δεν ειναι αναγκη να δημιουργουνται εντασεις και συγνωμη αν σε προσεβαλα καπου.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

οk έγω το έκανα!!μακάρι να γίνει τπτ:)!!!αν μπορεις στειλε μου το e-mail!στο tsak.bam@hotmail.com!αν γινετε ας κανουμε κατι σαν αυτο που σου ηρθε το e-mail με τα κινητα σε μνμ;)!!

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Ορθον. ομως υπαρχουν ενα σωρο αλλα θεματα που απαντουιν οι χρηστες, οποτε παλι θα βρεθει στην 5-6 σελιδα. Δεν θελω να παρεξηγηθω ουτε απο σενα ουτε απο κανεναν. Προς θεου. Απλα οπως εγραψα εξαρχης ενα mail που μου ηρθε... και το παρεθεσα οπως ητανε. Επισης προσωπικα εχω κανει καποια βηματα προς την αντιμετωπηση με τον εναν η τον αλλον τροπο ( μπορεις να το δεις και απο την υπογραφη μου στο πρωτο post. Καπου λεει οτι πρεπει να μαζευτουν 200.000 υπογραφες γιατι η ελλαδα δεν υπεγραψε.

Δε ξερω τι παιζεται πισω απο αυτο και θα ητανε ευλογο καποιος να ελεγε αληθεια εν τελει. Πχ τι εφταιγε Πεντελη Γραμματικο Διονυσος Αλιβερι κλπ περιοχες που εγιναν σταχτη επειδη καποιοι θελουν ντε και καλα να φτιαξουν εναν δρομο που να ενωνει την Αττικη οδο μεχρι τη Καλαματα παραλιακως ? Τελος παντων

εδω συζητηση κανουμε και παραθεση αποψεων. Δεν ειναι αναγκη να δημιουργουνται εντασεις και συγνωμη αν σε προσεβαλα καπου.

 

Α μην ανησυχείς είμαι αναίσθητος :p Ε τώρα τι παίζεται πίσω από τις φωτιές το βλέπεις στη νεκροψία, αμέσως όρμησαν τα κοράκια να κάνουν τουριστικές εγκαταστάσεις γύρω από τη λίμνη του Καιάφα κάτω στη Μεσσηνία, στη Πεντέλη φυτρώνουν βίλες κοκ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

την υπογραφη σας την βαλατε.

τα σκουπιδια σας, που τα βαζετε;;

Link to comment
Share on other sites

Η αμφισβήτηση οδηγεί στην αναζήτηση για πληροφορίες. Και οι πληροφορίες αυτές υπάρχουν και μάλιστα έχουν αναφερθεί σε ορισμένα ΜΜΕ αρκετές φορές στις αρχές του Σεπτεμβρίου. Το ψήφισμα που αναφέρεται στο petition, έγινε και μάλιστα υιοθετήθηκε από την ΕΕ και κατά συνέπεια, ισχύει.

 

Εκδόθηκε ψήφισμα που υπογράφηκε από όλες τις χώρες της Ευρωπαικής Ένωσης ότι οι χώρες που επλήγησαν από τις πυρκαγιές πρέπει να δεσμευτούν ότι θα προστατεύσουν και θα αναδασώσουν τις καμένες περιοχές. Ξέρετε ποιός δεν υπέγραψε; ..... Μα ποιός άλλος.... Η Ελλάδα!!!

 

Πραγματικότητα:

 

Στις 3 Σεπτεμβρίου 2007, κατατέθηκε το Έγγραφο RC-B6-0323/2007 στο Ευρωκοινοβούλιο. Πρόκειται για την κοινή πρόταση ψηφίσματος τεσσάρων πολιτικών ομάδων (ΕΛΚ-ΕΔ, ΣΕΚ, ΦΙΛ, ΕΕΑ/ΠΒΧ) σχετικά με τις φυσικές καταστροφές. Η ψηφοφορία έγινε στις 4 Σεπτεμβρίου 2007. Το Ευρωπαικό Κοινοβούλιο αναφέρει σε ένα εκτενές του άρθρο όλες τις πληροφορίες σχετικά με αυτό το ψήφισμα και θα το βρείτε εδώ:

 

http://www.europarl.europa.eu/news/expert/infopress_page/064-9993-246-09-36-911-20070823IPR09756-03-09-2007-2007-false/default_el.htm

 

Αναδάσωση και άρθρο 24 του Ελληνικού Συντάγματος

 

Τα κράτη μέλη θα πρέπει επίσης να διασφαλίσουν ότι όλες οι καμένες δασικές περιοχές θα συνεχίσουν να είναι δάση και θα καλυφθούν από προγράμματα αναδάσωσης συμπεριλαμβανομένων των υποχρεωτικών όρων, τονίζουν οι ευρωβουλευτές. Παράλληλα, ζητούν να μην επιτραπεί καμία αλλαγή όσον αφορά τη χρήση της γης. Καταδικάζουν ακόμη την πρακτική νομιμοποίησης παράνομων κατασκευών σε προστατευόμενες περιοχές και σε περιοχές που δεν επιτρέπεται γενικά η δόμηση και ζητούν να σταματήσει άμεσα κάθε προσπάθεια μείωσης της προστασίας των δασών μέσω τροποποιήσεων του Ελληνικού Συντάγματος (άρθρο 24). Ζητούν, τέλος, να επιστραφούν πόροι της κοινοτικής ενίσχυσης που δεν χρησιμοποιήθηκαν νομοτύπως, όπως στην περίπτωση μη εκτέλεσης σχεδίων αναδάσωσης.

 

Να σημειωθεί ότι το ψήφισμα υπέγραψαν οι ακόλουθοι ευρωβουλευτές: Γιάννης ΒΑΡΒΙΤΣΙΩΤΗΣ (ΝΔ), Αντώνης ΤΡΑΚΑΤΕΛΛΗΣ (ΝΔ), Κώστας ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ (ΝΔ), Γιάννης ΓΚΛΑΒΑΚΗΣ (ΝΔ), Νίκος ΒΑΚΑΛΗΣ (ΝΔ), Μαρία ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ-ΚΑΣΣΙΩΤΟΥ (ΝΔ), Γιώργος ΠΑΠΑΣΤΑΜΚΟΣ (ΝΔ), Αντώνης ΣΑΜΑΡΑΣ (ΝΔ), Μανώλης ΜΑΥΡΟΜΜΑΤΗΣ (ΝΔ), Ρόδη ΚΡΑΤΣΑ-ΤΣΑΓΚΑΡΟΠΟΥΛΟΥ (ΝΔ), Γιώργος ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ (ΝΔ), Σταύρος ΛΑΜΠΡΙΝΙΔΗΣ (ΠΑΣΟΚ), Μάριος ΜΑΤΣΑΚΗΣ (ΦΙΛ, CY), Δημήτρης ΠΑΠΑΔΗΜΟΥΛΗΣ (ΣΥΝ), Κυριάκος ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ (ΑΚΕΛ) και Γιώργος ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ (ΛΑΟΣ).

 

Το ψήφισμα τελικώς υιοθετήθηκε. Ποιοι δεν υπέγραψαν; Η χώρα μας; Όχι. Σύμφωνα με τη Φωνή της Αμερικής, δεν υπέγραψε μόνο μια παράταξη (και επειδή θα γίνει πολιτικό το θέμα, κανένα σχόλιο επί αυτού, ευχαριστώ). Το ψήφισμα όμως έγινε και υιοθετήθηκε από την ΕΕ με 342 ψήφους υπέρ, 274 κατά και 20 αποχές.

 

http://news.pathfinder.gr/ecology/424984.html

 

( και http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=829014&lngDtrID=244 για ακόμη περισσότερες πληροφορίες και είμαι βέβαιος ότι με μια αναζήτηση μπορούν να προκύψουν και άλλα links ).

 

 

--

 

Οπότε, πραγματικά, δεν καταλαβαίνω ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης του συγκεκριμένου online petition; Το ψήφισμα έγινε, οι περισσότεροι συμφώνησαν και άρα υιοθετήθηκε από την ΕΕ. Δεν χρειάζεται νομίζω καμία online υπογραφή σε ένα online petition. Αυτό που χρειάζεται είναι πολύ πιο απλά πράγματα, που μπορούν να γίνουν από τον καθένα για να βελτιωθεί έστω και ελάχιστα το περιβάλλον.

 

http://www.wwf.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=118&Itemid=144

 

Δεν χρειάζεται να τα ξαναγράφω εγώ εδώ, τα όσα ήδη έχουν αναφέρει όλες οι περιβαλλοντικές οργανώσεις ξανά και ξανά. Αν θέλετε να στείλετε ένα link με email σε κάθε γνωστό σας, προτιμήστε αυτό που παρέθεσα λίγο προηγουμένως. Υιοθετήστε μερικές, κάποιες, όλες από αυτές τις συμβουλές και στη συνέχεια πείτε το και στους φίλους σας. Αυτό μπορεί να βοηθήσει, σε κάποιο βαθμό, το περιβάλλον.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η υπόθεση με το ψήφισμα μου φαίνεται πολύ παράξενη γιατί οι πληροφορίες είναι αντικρούομενες (ποιό κόμμα δεν το δέχτηκε - ποιοί βουλευτές το ψήφισαν). Τέλος πάντων, θα βγεί εντελώς εκτός τόπικ η υπόθεση οπότε ας μείνει εδώ, το petition μάλλον έγινε από κάποια 18χρονη που άκουσε κάτι άσχετο στα νέα - δείχνει πόσο γρήγορα εξαπλώνεται στην Ελλάδα μία φήμη μέσω ίντερνετ. Είμαστε στο επίπεδο της Αμερικής του 1997... :wacko:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

την υπογραφη σας την βαλατε.

τα σκουπιδια σας, που τα βαζετε;;

 

 

Δεν θα γινουμε ανθρωποι ποτε φιλε bayern.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητα Μελη του myphone, μολις ελαβα ενα e-mail με τις εξης πληροφοριες :

 

" Αγαπητοί φίλοι, συνειδητοποιημένοι πολίτες,

Εκδόθηκε ψήφισμα που υπογράφηκε από όλες τις χώρες της Ευρωπαικής Ένωσης ότι οι χώρες που επλήγησαν από τις πυρκαγιές πρέπει να δεσμευτούν ότι θα προστατεύσουν και θα αναδασώσουν τις καμένες περιοχές. Ξέρετε ποιός δεν υπέγραψε; ..... Μα ποιός άλλος.... Η Ελλάδα!!!

Μπείτε στο

 

www.petitiononline.com/forestgr/

 

 

και υπογράψτε!!! Πρέπει να μαζέψουμε χιλιάδες υπογραφές! Στείλτε το μήνυμα σε φίλους! Όλοι να συμβάλλουμε αν δεν θέλουμε να δούμε τσιμεντοποιημένες τις καμένες περιοχές! "

 

Παρακαλω λοιπον ολους εσας που φτανουμε αισιως τον αριθμο 91,332 εγγεγραμμενα μελη, οσοι μπορουν να επισκεφτουν το site και να υπογραψουν. Πριν απο 5 λεπτα που γραφτηκα πηρα τον αριθμο 30010. Τωρα εχει φτασει τους 30296.

 

Παρακαλω και τους διαχειριστες του myphone να το κανουν επισημασμενο εστω για λιγες μερες.

 

Ευχαριστω πολυ,

Φραγκατος Πετρος

Εθελοντης Διασωστης κ Δασοπυροσβεστης

Κλιμακιο Ροδοπολης 9ου Πυροσβεστικου Σταθμου Αθηνων.

 

 

 

Για να γνωρίζουμε κάποιο πράγματα:

Το εν λόγω mail είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ανακριβές.

Μου ήρθε κ εμένα.

Κ επειδή έχω κόλλημα να ψάχνω πριν κάνω κάτι βρήκα ότι:

1. Η σύνδεσμος που λέει το mail σε οδηγεί σε ένα ιστοτόπο ο οποίος αναφέρει ένα κείμενο που απευθύνεται γενικώς κ αορίστως στην Ελλάδα, την ΕΕ κ τον ΟΗΕ.

2. Δεν αναφέρεται σε κανένα απολύτως ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

Παραδόξως το μόνο ψήφισμα που μπορεί να έχει σχέση με αυτό που αναφέρει το mail είναι αυτό:

 

http://www.europarl.europa.eu/news/public/story_page/008-9921-246-09-36-901-20070830STO09907-2007-03-09-2007/default_el.htm

 

κ επίσης:

 

http://www.europarl.europa.eu/news/expert/infopress_page/064-9993-246-09-36-911-20070823IPR09756-03-09-2007-2007-false/default_el.htm

 

3. Στο ψήφισμα αυτό αναφέρεται χαρακτηριστικά ότι ΥΠΟΣΤΗΡΙΧΘΗΚΕ Κ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ (πλην ΚΚΕ...) ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΥΡΟΒΟΥΛΕΥΤΕΣ!!!!

Άρα δεν κολλάει πουθενά το ότι κ καλά η Ελλάδα ήταν η μόνη χώρα που δεν το ψήφισε.

 

4. Μετά τα παραπάνω, νομίζω ότι είναι προφανές πως το εν λόγω mail είναι μια ακόμη προσπάθεια παραπληροφόρησης του κόσμου, κάτι που βεβαίως δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο.

 

Θα παρακαλούσα να μεταφέρετε τις πληροφορίες αυτές σε όσους έχουν λάβει το mail αυτό ώστε να γνωρίζουν την πραγματικότητα κ να μην πέφτουν θύματα εκμετάλλευσης κ εύκολου εντυπωσιασμού.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπορεί να υπάρχει καλή πρόθεση, αλλά το... όλο περιστατικό για το οποίο μαζεύονται υπογραφές είναι απλά ανύπαρκτο, παραθέτω και πάλι το αρχικό μου μήνυμα και κλειδώνω το θέμα:

 

Πραγματικότητα:

 

Στις 3 Σεπτεμβρίου 2007, κατατέθηκε το Έγγραφο RC-B6-0323/2007 στο Ευρωκοινοβούλιο. Πρόκειται για την κοινή πρόταση ψηφίσματος τεσσάρων πολιτικών ομάδων (ΕΛΚ-ΕΔ, ΣΕΚ, ΦΙΛ, ΕΕΑ/ΠΒΧ) σχετικά με τις φυσικές καταστροφές. Η ψηφοφορία έγινε στις 4 Σεπτεμβρίου 2007. Το Ευρωπαικό Κοινοβούλιο αναφέρει σε ένα εκτενές του άρθρο όλες τις πληροφορίες σχετικά με αυτό το ψήφισμα και θα το βρείτε εδώ:

 

http://www.europarl.europa.eu/news/expert/infopress_page/064-9993-246-09-36-911-20070823IPR09756-03-09-2007-2007-false/default_el.htm

 

Αναδάσωση και άρθρο 24 του Ελληνικού Συντάγματος

 

Τα κράτη μέλη θα πρέπει επίσης να διασφαλίσουν ότι όλες οι καμένες δασικές περιοχές θα συνεχίσουν να είναι δάση και θα καλυφθούν από προγράμματα αναδάσωσης συμπεριλαμβανομένων των υποχρεωτικών όρων, τονίζουν οι ευρωβουλευτές. Παράλληλα, ζητούν να μην επιτραπεί καμία αλλαγή όσον αφορά τη χρήση της γης. Καταδικάζουν ακόμη την πρακτική νομιμοποίησης παράνομων κατασκευών σε προστατευόμενες περιοχές και σε περιοχές που δεν επιτρέπεται γενικά η δόμηση και ζητούν να σταματήσει άμεσα κάθε προσπάθεια μείωσης της προστασίας των δασών μέσω τροποποιήσεων του Ελληνικού Συντάγματος (άρθρο 24). Ζητούν, τέλος, να επιστραφούν πόροι της κοινοτικής ενίσχυσης που δεν χρησιμοποιήθηκαν νομοτύπως, όπως στην περίπτωση μη εκτέλεσης σχεδίων αναδάσωσης.

 

Να σημειωθεί ότι το ψήφισμα υπέγραψαν οι ακόλουθοι ευρωβουλευτές: Γιάννης ΒΑΡΒΙΤΣΙΩΤΗΣ (ΝΔ), Αντώνης ΤΡΑΚΑΤΕΛΛΗΣ (ΝΔ), Κώστας ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ (ΝΔ), Γιάννης ΓΚΛΑΒΑΚΗΣ (ΝΔ), Νίκος ΒΑΚΑΛΗΣ (ΝΔ), Μαρία ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ-ΚΑΣΣΙΩΤΟΥ (ΝΔ), Γιώργος ΠΑΠΑΣΤΑΜΚΟΣ (ΝΔ), Αντώνης ΣΑΜΑΡΑΣ (ΝΔ), Μανώλης ΜΑΥΡΟΜΜΑΤΗΣ (ΝΔ), Ρόδη ΚΡΑΤΣΑ-ΤΣΑΓΚΑΡΟΠΟΥΛΟΥ (ΝΔ), Γιώργος ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ (ΝΔ), Σταύρος ΛΑΜΠΡΙΝΙΔΗΣ (ΠΑΣΟΚ), Μάριος ΜΑΤΣΑΚΗΣ (ΦΙΛ, CY), Δημήτρης ΠΑΠΑΔΗΜΟΥΛΗΣ (ΣΥΝ), Κυριάκος ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ (ΑΚΕΛ) και Γιώργος ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ (ΛΑΟΣ).

 

Το ψήφισμα τελικώς υιοθετήθηκε. Ποιοι δεν υπέγραψαν; Η χώρα μας; Όχι. Σύμφωνα με τη Φωνή της Αμερικής, δεν υπέγραψε μόνο μια παράταξη (και επειδή θα γίνει πολιτικό το θέμα, κανένα σχόλιο επί αυτού, ευχαριστώ). Το ψήφισμα όμως έγινε και υιοθετήθηκε από την ΕΕ με 342 ψήφους υπέρ, 274 κατά και 20 αποχές.

 

http://news.pathfinder.gr/ecology/424984.html

 

( και http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=829014&lngDtrID=244 για ακόμη περισσότερες πληροφορίες και είμαι βέβαιος ότι με μια αναζήτηση μπορούν να προκύψουν και άλλα links ).

 

 

--

 

Οπότε, πραγματικά, δεν καταλαβαίνω ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης του συγκεκριμένου online petition; Το ψήφισμα έγινε, οι περισσότεροι συμφώνησαν και άρα υιοθετήθηκε από την ΕΕ. .

 

http://www.wwf.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=118&Itemid=144

 

Δεν χρειάζεται να τα ξαναγράφω εγώ εδώ, τα όσα ήδη έχουν αναφέρει όλες οι περιβαλλοντικές οργανώσεις ξανά και ξανά. Αν θέλετε να στείλετε ένα link με email σε κάθε γνωστό σας, προτιμήστε αυτό που παρέθεσα λίγο προηγουμένως. Υιοθετήστε μερικές, κάποιες, όλες από αυτές τις συμβουλές και στη συνέχεια πείτε το και στους φίλους σας. Αυτό μπορεί να βοηθήσει, σε κάποιο βαθμό, το περιβάλλον.

 

Τέλος, αν θέλετε να υπογράψετε απαραίτητα κάτι, υπογράψτε online το παρακάτω και διαδώστε το γιατί είναι πέρα για πέρα αληθές και πραγματικό:

 

Ελλάδα: Χώρα ελεύθερη από τσίρκο με ζώα

http://arcturos.wordpress.com/ ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ ΤΟ ΠΑΝΤΟΥ!!!

 

 

 

Όπως ανέφεραν προχθές οι ειδήσεις, η ΕΕ εξέδωσε ένα ψήφισμα για όλες τις μεσογειακές χώρες που επλήγησαν από φωτιές, να δεσμευτούν ότι τα δάση που κάηκαν θα ξαναγίνουν δάση, διότι αυτό αφορά ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ.

Το ψήφισμα υπεγράφη από τις αντιπροσωπείες όλων των Μεσογειακών χωρών ( Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία, Πορτογαλία) και όλων των παρατάξεων... εκτός μίας.

Guess who?... Ο κ. Ρουσόπουλος είπε ως δικαιολογία ότι αυτό είναι παρέμβαση στο Σύνταγμα της Χώρας βλέπε Άρθρο 24, περί 'δασικών εκτάσεων και δασών'!!!

 

Εκτός, αυτού, προχτές οι ειδήσεις ακόμα και των κρατικών καναλιών ανέφεραν ότι 2.000 και πλέον στρέμματα στη Ζαχάρω 'παραχωρήθηκαν για ήπια τουριστική ανάπτυξη' σε μεγάλα ξενοδοχειακά συγκροτήματα.

 

Οφείλουμε να δείξουμε σε όλα τα κόμματα ότι δεν είμαστε σύμφωνοι και ότι δεν αδιαφορούμε: υπογράψτε το petition για την προστασία των δασών.

Οι τωρινές 145.000 υπογραφές είναι πάρα πολύ λίγες - οφείλουμε να τις κάνουμε 2.000.000, αφού η αίτηση αυτή θα σταλεί στη Βουλή, στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο αλλά και στον ΟΗΕ.

 

http://www.petitiononline.com/forestgr/

 

 

Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...