Jump to content

Μικρά & χρήσιμα freeware προγραμματάκια


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωρίζει κανείς καποιο πρόγραμμα (όχι απαραίτητα freeware) που να μετονομάζει αυτοματα αρχεία απο ελληνικά σε greeklish;; Έκανα τόσο κόπο να φτιάξω 15GB mp3 με πλήρη tags/filenames και τωρα βλέπω οτι το DVD deck που μόλις αγόρασα δεν βλέπει ελληνικά...
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς καποιο πρόγραμμα (όχι απαραίτητα freeware) που να μετονομάζει αυτοματα αρχεία απο ελληνικά σε greeklish;; Έκανα τόσο κόπο να φτιάξω 15GB mp3 με πλήρη tags/filenames και τωρα βλέπω οτι το DVD deck που μόλις αγόρασα δεν βλέπει ελληνικά...

 

Greeklish converter, χειροκίνητο (κοπυ-πέιστ), αυτό ψάχνεις ;

(υπάρχουν dvd players που βλέπουν ελληνικά ?) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Greeklish converter, χειροκίνητο (κοπυ-πέιστ), αυτό ψάχνεις ;

(υπάρχουν dvd players που βλέπουν ελληνικά ?) :blink:

Ψάχνω ενα προγραμμα που να του λέω: πάρε αυτους του καταλόγους/αρχεία και ότι filename βρείς με ελληνικούς χαρακτήρες μετέτρεψε το σε αγγλικούς.

Οχι, φυσικά και δεν υπάρχει DVD που να βλέπει ελληνικα, και αυτο είναι το πρόβλημα μου. Καθησα και έφτιαξα όλα μου τα mp3 με ελληνικά tags/filenames όστε να είναι άψογα οργανωμένα στο media library του winamp αλλα τώρα δεν τα βλέπει το DVD...

Link to comment
Share on other sites

oson afora to Skype egw to xrhsimopoiw edw kai ena xrono... ;) hmoun apo toys tyxerous pou to brhka prin akomh ginei gnwsto apo periodika klp :cool: eimai ypereyxaristhmenos!!!eimai se esties me 33ara syndesh kai milaw me 56ara syndesh (komothnh - thessalonikh) kyrile kai me polu kalh poiothta.prepei apla na exei egkatasthsei kai o allos to programmataki gia na milas mesw net,den mporeis na kaleseis dwrean se stathero.to mono arnitiko tou einai oti den exei grhgorh metafora arxeiwn,alla mh ta theloume kai ola dika mas! :)
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ενα προγραμμα που να του λέω: πάρε αυτους του καταλόγους/αρχεία και ότι filename βρείς με ελληνικούς χαρακτήρες μετέτρεψε το σε αγγλικούς.

Οχι, φυσικά και δεν υπάρχει DVD που να βλέπει ελληνικα, και αυτο είναι το πρόβλημα μου. Καθησα και έφτιαξα όλα μου τα mp3 με ελληνικά tags/filenames όστε να είναι άψογα οργανωμένα στο media library του winamp αλλα τώρα δεν τα βλέπει το DVD...

Πολύ χρήσιμο θα ήταν κάτι τέτοιο, καθώς ούτε ο mp3player (AIWA) του αυτοκινήτου διαβάζει ελληνικά, μου τα βγάζει αστεράκια :cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ένα decent free πρόγραμμα για μετατροπή αρχείων από και προς Greeklish είναι εδώ http://www.code.gr/repchars/

 

Δεν μετατρέπει όμως υποκαταλόγους. Αν έχετε όμως κάποιο renamer που να δίνει την δυνατότητα να διαμορφώνεις την λίστα των replace τότε γίνεται πολύ άνετα να δώσετε προς αντικατάσταση όλο το ελληνικό αλφάβητο με την επιθυμιτή "μετάφραση" δίπλα. Και φυσικά να scannάρει όλους τους υποφακέλους.

Ένα που χρησιμοποιώ εγώ κι έχει αυτή την δυνατότητα είναι το FlashRenamer που δυστυχώς δεν είναι free.

 

Aφού μετονομαστούν τα αρχεία μας είναι πλέον παιχνιδάκι να αλλάξουν και τα tags. Ένας πολύ καλός και δωρεάν tagger είναι ο The GodFather. Yποστηρίζει κι αυτός την μετατροπή σε Greeklish μέσω κάποιου script αλλά δεν το έχω ψάξει.

 

Όσοι από σας ενδιαφέρεστε για το αντίστροφο (GRL->Ελλ) που είναι και το πακέτο της υπόθεσης, δείτε έναν οδηγό που έχω φτιάξει σε ένα άλλο forum:

Greeklish MP3 σε σωστά Ελληνικά, σχεδόν αυτόματα!

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και το top αγαπημένο μου freeware: StrokeIt

Aναγνωρίζει mouse gestures σε όλα τα windows/προγράμματα, είναι πανάλαφρο και παραμετροποιήσιμο όσο δεν πάει. Δοκιμάστε το θα εκπλαγείτε.

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ψάχνω κάτι σαν LagMeter, αντίστοιχο ας πούμε με το dumeter... Σκέφτηκα και έφτιαξα ένα .bat που κάνει ping το http://www.ntua.gr, αλλά δεν είναι και τόσο χρήσιμο.. :P
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kalligator, ευχαριστουμε!!!! Πραγματικά ότι έψαχνα, άψογο!

Τωρα πριν γράψω κατι σε MP3 CD απλα θα μαζεύω όλα τα MP3 σε έναν temp φακελο, θα χρησιμοποιώ το repchars και μετα το tag&rename για να γινουν όλα greeklish!

 

ΥΓ.Όσο για το "αντιστροφο", εγω το κάνω χειροκινητα με το tag&rename. Κουραστιό, αλλα τι να κανουμε, τουλάχιστον τα φτιάχνω άψογα και μονο μια φορά.

ΥΓ2. Μα γιατι όλι τα κανουν rip/share σε greeklish;! Σε ποιον αρέσει να έχει μια τεράστια media library και να μη μπορεί να βρεί άμεσα ένα τραγούδι;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

 

Θέλω πρόγραμμα με το οποίο να μπορώ να βλέπω μέσω δορυφόρου διάφορα μέρη της Αθήνας. Όχι κάτι τεράστιο γιατί η σύνδεση δεν πολυβοηθάει..

 

thx in advance... :)

Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

γεια,υπαρχει καποιο προγραμμα οπου μπορω να παιζω μουσικη online και να με ακουν και αλλοι?κατι ειχα ακουσει...ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

 

Θέλω πρόγραμμα με το οποίο να μπορώ να βλέπω μέσω δορυφόρου διάφορα μέρη της Αθήνας. Όχι κάτι τεράστιο γιατί η σύνδεση δεν πολυβοηθάει..

 

thx in advance... :)

 

Ριξε μια ματια στο Nasa World Wind αλλα αφου οπως λες δεν σε βοηθαει η συνδεση σου ειναι δυσκολα τα πραγματα. :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

 

Θέλω πρόγραμμα με το οποίο να μπορώ να βλέπω μέσω δορυφόρου διάφορα μέρη της Αθήνας. Όχι κάτι τεράστιο γιατί η σύνδεση δεν πολυβοηθάει..

 

thx in advance... :)

 

Kαι εγω ψαχνω κατι τετοιο σαν τρισδιαστατο χαρτη. Κανει αυτο?

Θελω μονο της Αθηνας η εστω ολης της Ελλαδας και αρκετα μεγαλη ικανοτητα "ζουμ".

 

(Το ΝΑSA WORLD WIND ειναι για ολο τον κοσμο. Εγω θελω μονο για Αθηνα.)

Link to comment
Share on other sites

Έπεσα τυχαία σήμερα σε ένα προγραμματάκι που εδώ και καιρό αναζητούσα. Ο λόγος... για ένα απλό ρολόι με αρκετά έξτρα πλεονεκτήματα.

 

Εφαρμογή: Sun Clock v6.0

Περιγραφή: Η εφαρμογή εμφανίζει τον παγκόσμιο (ανάγλυφο) χάρτη. Η περιοχή του πλανήτη στην οποία είναι νύχτα... εμφανίζεται υπό σκιά με τα φώτα των πόλεων ενεργά και πανέμορφα. Η υπόλοιπη περιοχή του πλανήτη απλά εμφανίζεται χωρίς τα φώτα και χωρίς σκιά. Η ανανέωση γίνεται σε πραγματικό χρόνο. Υπάρχει η δυνατότητα για fast forward, επιλογής του κέντρου του χάρτη είτε με γεωγραφικές συντεταγμένες είτε με το όνομα της πόλης κ.α.

 

Εντυπωσιακή και δωρεάν εφαρμογή (free Map Maker Edition):

 

Screenshot:

 

http://www.mapmaker.com/shadowfacts/sc6_default.JPG

 

Download: http://www.mapmaker.com/shadowfacts/sunClock6.asp

 

Συμβατότητα: Windows 98/ME/XP/2000

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kalligator, ευχαριστουμε!!!! Πραγματικά ότι έψαχνα, άψογο!

Τωρα πριν γράψω κατι σε MP3 CD απλα θα μαζεύω όλα τα MP3 σε έναν temp φακελο, θα χρησιμοποιώ το repchars και μετα το tag&rename για να γινουν όλα greeklish!

 

ΥΓ.Όσο για το "αντιστροφο", εγω το κάνω χειροκινητα με το tag&rename. Κουραστιό, αλλα τι να κανουμε, τουλάχιστον τα φτιάχνω άψογα και μονο μια φορά.

ΥΓ2. Μα γιατι όλι τα κανουν rip/share σε greeklish;! Σε ποιον αρέσει να έχει μια τεράστια media library και να μη μπορεί να βρεί άμεσα ένα τραγούδι;

papajohn δοκίμασε μια φορά τον οδηγό μου για τα Ελληνικά και δεν θα το ξανακάνεις με το χέρι.. :D

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο προγραμμα freeware που να μετραει τις ημερες που απομενουν για μια ημερομηνια και της ημερες που εχουν περασεις απο μια ημερομηνια ?
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο προγραμμα freeware που να μετραει τις ημερες που απομενουν για μια ημερομηνια και της ημερες που εχουν περασεις απο μια ημερομηνια ?

 

αν χρησιμοποιείς firefox, υπάρχει ένα extension που βγήκε πρόσφατα και κάνει αυτήν την δουλειά...αν όχι...sorry...:O

let me know,αν είναι για να το ψάξω και να σου δώσω link...:)

Link to comment
Share on other sites

αν χρησιμοποιείς firefox, υπάρχει ένα extension που βγήκε πρόσφατα και κάνει αυτήν την δουλειά...αν όχι...sorry...:O

let me know,αν είναι για να το ψάξω και να σου δώσω link...:)

 

χμμμ με ψιλοχαλαει που θα πρεπει να ανοιγω το firefox αλλα αν σου ειναι ευκολο δωσε λινκ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...