Jump to content

[Επίσημο] Nokia E51


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπως εγραψα και πιο πανω ελαβα γραπτη απαντηση απο τη ΝΟΚΙΑ με email που λεει οτι θα κυκλοφορησει την εβδομαδα που διανυουμε.

 

Παντως και εγω που ειμαι στο εξωτερικο δεν εχει κυκλοφορησει επισημα εδω αλλα μερικα μαγαζια το εχουν στους καταλογους, και αμα πας να το αγορασεις λενε δεν ηρθε ακομη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μακάρι να έρθει αυτή την εβδομάδα γιατί βαρέθικα να περημένω! Εμένα μου είπε φίλος από ΝΟΚΙΑ shop ότι έμαθε από υπεύθυνο παραλαβών της ΝΟΚΙΑ ότι η παραλαβή αναμένεται την πρώτη εβδομάδα του έτους. Όποτε και να έρθει πάντος, δεν θα κάνω την χάρη στους παραεισαγωγείς να τους το πληρώσω ίδια τιμή ή και ακριβότερα χωρίς Ελληνικό βιβλιαράκι, χωρίς Ελληνικό πληκτρολόγιο και χωρίς δυντότητα αναβάθμησης από το internet!!!
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έρθει αυτή την εβδομάδα γιατί βαρέθικα να περημένω! Εμένα μου είπε φίλος από ΝΟΚΙΑ shop ότι έμαθε από υπεύθυνο παραλαβών της ΝΟΚΙΑ ότι η παραλαβή αναμένεται την πρώτη εβδομάδα του έτους. Όποτε και να έρθει πάντος, δεν θα κάνω την χάρη στους παραεισαγωγείς να τους το πληρώσω ίδια τιμή ή και ακριβότερα χωρίς Ελληνικό βιβλιαράκι, χωρίς Ελληνικό πληκτρολόγιο και χωρίς δυντότητα αναβάθμησης από το internet!!!

 

ελληνικο βιβλιαρακι καταβαζεις απο το ιντερνετ

 

επισης αναβαθμιση απο ιντερνετ μπορεις να του κανεις και μαλιστα στα ελληνικα.

το μονο που δεν αλλαζει ειναι το πληκτρολογιο.

Link to comment
Share on other sites

ελληνικο βιβλιαρακι καταβαζεις απο το ιντερνετ

 

επισης αναβαθμιση απο ιντερνετ μπορεις να του κανεις και μαλιστα στα ελληνικα.

το μονο που δεν αλλαζει ειναι το πληκτρολογιο.

-To "βιβλιαράκι" είναι εικονικό, ακόμα και να το τυπώσεις δεν θα είναι το ίδιο....

 

-Γιά να κάνεις αναβάθμιση θα πρέπει να αλλάξεις πρώτα το product code χρησιμοποιώντας άλλο πρόγραμμα...(διαδικασία σαφώς πολυπλοκότερη)

 

- Τέλος και σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, το πληκτρολογιο τελικά είναι το ΜΟΝΟ ευκολότερο που μπορείς να αλλάξεις και να βάλεις το ελληνικό όταν φυσικά κυκλοφορήσουν τα ανταλλακτικά-αξεσουάρ του...;)

 

Δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγο γιατί να μην περιμένεις λίγο ακόμα για να έχεις την full ελληνική εκδοση και να τα έχεις όλα έτοιμα....

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω αν εχεις κανει ποτε την αλλαγη product code?ειχα και εγω την ιδια αποψη με σενα μεχρι που πηρα το ν82 και εκανα την αλλαγη η οποια γινεται σε μισο λεπτο κυριολεκτικα γιατι να πληρωνουμε τα κερατιατικα της αλφα?λες και τα κινητα της ελλαδας ειναι καλυτερα απο της γερμανιας.....
Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω αν εχεις κανει ποτε την αλλαγη product code?ειχα και εγω την ιδια αποψη με σενα μεχρι που πηρα το ν82 και εκανα την αλλαγη η οποια γινεται σε μισο λεπτο κυριολεκτικα γιατι να πληρωνουμε τα κερατιατικα της αλφα?λες και τα κινητα της ελλαδας ειναι καλυτερα απο της γερμανιας.....

Aν είναι έτσι μια σαφώς χαμηλότερη τιμή αποτελεί κίνητρο...Αλλά και πάλι προσωπικά δεν θα ήθελα μόλις το αγοράσω να το συνδέσω με πρόγραμμα αλλαγής χαρακτηριστικών (και αν δεν πετύχει, ή κολλήσει ή...ή...) Χωρίς δε ελληνικό βιβλιαράκι και με πληκτρολόγιο ελληνικό σε κανένα τρίμηνο το λιγότερο μετά....Θα το σκεφτόμουν τουλάχιστον σοβαρά πριν κάνω τέτοια ενέργεια....:O

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζετε ότι συμφέρει η τιμή της παραεισαγωγής. Η επισημη εισαγωγή θα έχει 300 ευρώ. Μια αναζήτηση στο http://www.skroutz.gr θα δείξει ότι τα παραεισαγωγής είναι από 20 ευρώ φθηνότερα ως 65 ευρώ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ!!! Μήπως κάποιοι εκμεταλεύονται την ανυπομονησία μας; Γιατί να υποστηρήξω αυτούς, και όχι την alpha copy που φέρνει τις συσκευές τις με Ελληνικά στα πλήκτρα, κάτι που δεν κάνουν οι περισσότερες εταιρίες. Όσο για τις αναβαθμήσεις και το βιβλιαράκι δεν είναι τα μόνα μείον. Στην μεταπώληση το παραεισαγωγής χάνει περισσότερο. Εγώ προσωπικά αν έπερνα μεταχειρισμένο δεν θα έπερνα ποτέ παραεισαγωγής. Μια φορά πήρα καινούργιο παραεισαγωγής και την έπαθα. Πήρα από το play247 το sony ericsson P1 με 560 ευρώ και μια εβδομάδα μετά το έφερε το Πλαίσιο με 500 ευρώ και gps στο κουτί. Με το ζόρι έδωσα το δικό μου 420 ευρώ. Μήπως πρέπει να μποϊκοτάρουμε την παραεισαγωγή μέχρι να καταλάβουν ότι πρέπει να είναι σημαντικά φθηνότεροι;
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ παντως θα τολμησω να ξαναψαξω πληρφοριες για πιθανη κυκλοφορια η παραγγελια αυριο . μακαρι να χουν δικιο οσοι ειπαν πως κυκλοφορει μεσα στη βδομαδα .

 

ηθελα να ρωτησω το εξης υπαρχει πιθανοτητα αυτα τα πρωτα μοντελα που θα βγουν επισημα στην ελληνικη αγορα να ναι προβληματικα , ειχα ακουσει αναλογα πραματα στα τοπικ του ν95 παλαιοτερα το τηλ εχει δοκιμαστει αρκετα στο εξωτερικο , λετε να χουμε προβληματα οσοι το παρουμε πρωτοι απο alpha copy ???

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας στο mobile-review την παρουσίαση του Ε51 αναφέρει τα εξής:

The Nokia E51 runs Symbian OS, and in this sense it is a smartphone, while in fact it is a feature phone - that’s the way it was designed. All its smartphone perks are just pleasant and optional bonuses. This is the only way to look at the Nokia E51 – as a feature phone.

 

Μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος τι σημαίνει η παραπάνω παρατήρηση;

Εννοεί μήπως ότι δεν έχει καθόλου εγκατεστημένες εφαρμογές ή ότι οι δυνατότητες του λειτουργικού είναι υποδεέστερες από ένα άλλο symbian s60 κινητό;

 

Η πλήρης παρουσίαση είναι στο:

http://www.mobile-review.com/review/nokia-e51-2-en.shtml

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος τι σημαίνει η παραπάνω παρατήρηση;

Εννοεί μήπως ότι δεν έχει καθόλου εγκατεστημένες εφαρμογές ή ότι οι δυνατότητες του λειτουργικού είναι υποδεέστερες από ένα άλλο symbian s60 κινητό;

 

Η πλήρης παρουσίαση είναι στο:

http://www.mobile-review.com/review/nokia-e51-2-en.shtml

 

Διαβαζοντας το στα γρηγορα ,φανταζομαι οτι εννοει οτι ενω

το Ε51 εχει πολλες δυνατοτητες σαν συσκευη ,σε συγκριση με αλλες,

δεν μπορουν να αξιοποιηθουν καταλληλα & πληρως λογω μεγεθους ,οθονης κλπ.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να το δουμε συντομα σε review apo to myphone.gr

 

οσο για την εισαγωγη απο το εξωτερικο δεν βρισκω κανενα απολυτως μειονεκτημα.

 

-Η τιμη του ειναι χαμηλοτερη (εννοειται οτι ο ορθολογικος καταναλωτης θα το αγορασει απο τον απολυτα φθηνοτερο προμηθευτη)

 

-το εγχειριδιο δεν υπαρχει λογος να το εχει καποιος τυπωμενο. ζητημα αν θα διαβασει 5 σελιδες στο συνολο.

 

- Η χαμηλοτερη τιμη μεταπωλησης -αν υποθεσουμε οτι υπαρχει- ισοροπειται απο τη χαμηλοτερη τιμη αγορας.

 

-Την εποχη που ο κοσμος παραγγελνει iphone απο το εξωτερικο και ακολουθει μια ομολογουμενως περιπλοκη διαδικασια για να τα ξεκλειδωσει, δε νομιζω οτι τιθεται θεμα για την ευκολη αλλαγη Product code σε ενα ΝΟΚΙΑ. Εξαλλου το "σκαλισμα" ειναι σημα κατατεθεν των Symbian. Διαφορετικα σε S40...

 

Για να μην παρεξηγηθω και εγω περιμενω την επισημη εισαγωγη. Μεχρι και τη Δευτερα μπορω να αντεξω ομως...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Το mobile review πραγματικά το "έθαψε" το τηλέφωνο, το οποίο φαίνεται και να τα έχει όλα (στην κατηγορία business) και να είναι και τηλέφωνο. Δε μπορώ να καταλάβω τί του λείπει και γιατί το θάβει έτσι.
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

επειδη και εω το αναμενο το τηλεφωνακι με απιστευτη υπομονη

 

εχω να πω οτι δε με πειραζει το μεγαλο sar η εμφανιση του απο ατσαλι και ολα τα καλουδια του καθως επισης και η τιμη του ειναι αρκετα καλος λογος να το περιμενω , μιας και λογω κλοπης εχω μεινει με ενα αρχαιο τηλεφωνο .

 

οι πληροφοριες που αναφερθηκαν οτι αυτη ειναι η πρωτη βδομαδα κυκλοφοριας του δεν ηταν ακριβης , πηγα σημερα πρωι πεμπτης σε κλαμπ νοκια και καταστημα wind και τπτ δεν ηξερε κανεις , αμα δε ξερουν τπτ τωρα πως θα κυκλοφορησει την αλλη βδομαδα δε τους εχουν ενημερωσει τι θα τους στειλουν .

 

δυστυχως φιλοι μ το βλεπω το κινητακι να αργει διοτι στην ελλαδα ειμαστε και υπαρχει μια αλλη νοοτροπια , ελπιζω μονο να μη φτασει τελη γεναρη για να το παρουμε . διοτι μαλλον θα προτιμησω κανα SAMSUNG να τελειωνουμε

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο υπάρχει στα κεντρικά (acopy) σε τιμή 252 ευρώ + Φπα = 300 ευρώ.

Τα Νοκια shops, σε καποια που ρωτησα, δεν το είχαν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το nokia help desk σήμερα λέει ότι είναι διαθέσιμο. Τα ενυμερωμένα nokia shops λένε ότι ήρθε αλλά δεν έγινε διανομή λόγω απογραφής. Αν είναι έτσι, θα το δούμε την εβδομάδα που έχουμε μπροστά μας. Προσοχή στο nokia shop Ομόνοιας (Βερανζέρου 8) Μου είπε ότι το έχει και είναι από alpha copy και όταν πήγα είδα ότι ήταν παραεισαγωγής. Έγραφε ΤΙΜ στην ετικέτα του κουτιού και είχε αυτοκόλλητο με Ιταλικά! :rtfm: Κάποια μαγαζιά προσπαθούν να κοροϊδέψουν τους πελάτες! :angry:
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στο nokia shop Ομόνοιας (Βερανζέρου 8) Μου είπε ότι το έχει και είναι από alpha copy και όταν πήγα είδα ότι ήταν παραεισαγωγής. Έγραφε ΤΙΜ στην ετικέτα του κουτιού και είχε αυτοκόλλητο με Ιταλικά! :rtfm: Κάποια μαγαζιά προσπαθούν να κοροϊδέψουν τους πελάτες! :angry:

 

Εχεις απολυτο δικιο :) ,το ιδιο διαπιστωσα και εγω με ενα Ν82 :mad:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Το nokia help desk σήμερα λέει ότι είναι διαθέσιμο. Τα ενυμερωμένα nokia shops λένε ότι ήρθε αλλά δεν έγινε διανομή λόγω απογραφής. Αν είναι έτσι, θα το δούμε την εβδομάδα που έχουμε μπροστά μας. Προσοχή στο nokia shop Ομόνοιας (Βερανζέρου 8) Μου είπε ότι το έχει και είναι από alpha copy και όταν πήγα είδα ότι ήταν παραεισαγωγής. Έγραφε ΤΙΜ στην ετικέτα του κουτιού και είχε αυτοκόλλητο με Ιταλικά! :rtfm: Κάποια μαγαζιά προσπαθούν να κοροϊδέψουν τους πελάτες! :angry:

 

 

τι σας εχει πιασει μερικους και δεν θελετε τηλεφωνα που εχουν εισαχθει απο αλλη χωρα, -παραλληλη εισαγωγη και οχι παραεισαγωγη-.

 

Μηπως σας ειπε κανεις οτι η Αλφα κοπυ τα εφοδιαζει με καποιο επιπλεον "χαρισμα"? Η το εν λογω ιταλικο τηλεφωνο θα ειναι υποδεεστερο...?

 

Μην γινεστε υπερβολικοι... ενα τηλεφωνο ειναι.

 

Να σημειωσω οτι αν το καταστημα παραπληροφορει αυτο ειναι καταδικαστεο.

Link to comment
Share on other sites

τι σας εχει πιασει μερικους και δεν θελετε τηλεφωνα που εχουν εισαχθει απο αλλη χωρα, -παραλληλη εισαγωγη και οχι παραεισαγωγη-.

 

Μηπως σας ειπε κανεις οτι η Αλφα κοπυ τα εφοδιαζει με καποιο επιπλεον "χαρισμα"? Η το εν λογω ιταλικο τηλεφωνο θα ειναι υποδεεστερο...?

 

Μην γινεστε υπερβολικοι... ενα τηλεφωνο ειναι.

 

Να σημειωσω οτι αν το καταστημα παραπληροφορει αυτο ειναι καταδικαστεο.

Ο καθένας την "ψάχνει" με το δικό του τρόπο...Δεν υποχρεώνεται κανένας να ακολουθήσει κάποιο τρόπο, πράτει κατά το δοκούν και δεν καταλαβαίνω προς τί αυτού του είδους οι πατερναλιστικές νουθεσίες με πολύ δόση αφελούς ειρωνίας (;;; ):O

http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι καλεσα 3 κλαμο νοκια κοντινα σε μενα και τπτ

 

νοκια κλαμπ κορυδαλλου , μ ειπαν οτι ερχεται κατοπιν παραγγελιας και να καλεσω σε 2 ωρες αμα ρθει ο υπευθυνος

 

νοκια κλαμπ κερατσινιου δεν ηξεραν τπτ και και δεν ειχαν καμμια διαθεση να εξυπηρετησουν

 

νοκια κλαμπ πειραια (1) στη γρ λαμπρακη , δεν απαντησαν καν και το τηλ εκανε εναν ηχο σαν κληση απο pstn μοντεμ .

 

τωρα τι λετε για κυκλοφορια δε ξερω

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση κανω εβαλα ενα φακελο pdf 11 mb και μου λεει ανεπαρκησ μνημη.ξερει κανεις τι μπορω να κανω?

 

Όσα κινητά είχα μέχρι τώρα nokia & sony ericsson smartphone δεν μπορούσαν να ανοίξουν μεγάλα pdf

Link to comment
Share on other sites

Το nokia help desk σήμερα λέει ότι είναι διαθέσιμο. Τα ενυμερωμένα nokia shops λένε ότι ήρθε αλλά δεν έγινε διανομή λόγω απογραφής. Αν είναι έτσι, θα το δούμε την εβδομάδα που έχουμε μπροστά μας. Προσοχή στο nokia shop Ομόνοιας (Βερανζέρου 8) Μου είπε ότι το έχει και είναι από alpha copy και όταν πήγα είδα ότι ήταν παραεισαγωγής. Έγραφε ΤΙΜ στην ετικέτα του κουτιού και είχε αυτοκόλλητο με Ιταλικά! :rtfm: Κάποια μαγαζιά προσπαθούν να κοροϊδέψουν τους πελάτες! :angry:

Από κει που δεν το περιμένεις. Παραεισαγωγή η επίσημη αντιπροσωπεία!

 

Κοιταζοντας τις φωτογραφιες δεν μπορω να προσδιορισω την θεση του ηχειου στο κινητο. Υποθετω οτι μπορει να ειναι κατω απο το λογοτυπο της Νοκια στο πισω μερος,

Eκει ακριβως ειναι , αυτες οι δυο εγκοπες .

Δεν ειναι ιδιαιτερα δυνατο αλλα ειναι αρκετα "καθαρο" και ευχαριστο για ηχους κλησης και οριακο για να ακους μουσικη :)

Κακό αυτό. Δεν θα μπορείς να το καλύπτεις με το δάχτυλο σου όταν τραβάς φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

οεοο που είναι το Ε51 οεοο!!!;;;

Μας έσκασε η αλφα κοπυ.

Μόλις κυκλοφορησε στην αγγλια με 200 λιρες (περίπου =300€)

http://www.carphonewarehouse.com/commerce/servlet/gben-pd-ProductDisplay?S=40&PN=SIMFREEPHONES&filter_partModel=NOKE51

Άντε να δούμε τι θα γίνει και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

παίδες, το κουμπάκι με το φακελάκι, σε πάει στα εισερχόμενα mail ή τα έχει όλα μαζί τα εισερχόμενα? sms, mms, mail, bt, κτλ?

γιατι είδα απο ένα φλασάκι, οτι σε πάει στο mail inbox, το οποίο και δεν θα χρησιμοποιώ, αρα αν είναι έτσι, μου πάει άχρηστο ένα κουμπάκι?

 

delete, μολις είδα σε άλλο βίντεο οτι έχει να τα ρυθμίζεις! και μάλιστα για 2 λειτουργίες, short και long press.

πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...