Jump to content

Πρωτοετείς στα ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας


livtylerfan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα είναι για τα σχόλια των πρώτων ημερών

καθώς και για ερωτήσεις αλλά και συμβουλές από τους παλαιότερους.!

 

>>Καλούνται οι παλαιότεροι να συνδράμουν ώστε να αποφύγουν οι καινούργιοι τις {ΚΑΚΟΤΟΠΙΕΣ}!.<<

 

ευχαριστούμε :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

(σχετικό/άσχετο).

 

Νομίζω πως πάρα πολλές σχολές τελικά θα ζητήσουν ακτινογραφία θώρακος.Όχι για την εγγραφή αλλά μετέπειτα στην πορεία των σπουδών.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως την ακτινογραφία μου την είχαν ζητήσει από τη γραμματεία κατά την εγγραφή, καλό είναι να την έχετε έτοιμη.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά που πήρα τηλ στο Μαθηματικό,μου είπαν πως κατά την εγγραφή δεν χρειάζεται,αλλά αργότερα θα μου την ζητήσουν...
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στο ΤΕΙ Πειραια στο 4 ετος και ακομα δεν εχω παει τις εξετασεις,μου τις ζητησαν οταν πηγα να γραφτω τους ειπα οτι δεν τις εχω και οτι θα τις παω μεσα σε 20 μερες αλλα δεν τις πηγα ποτε οπως και οι περισσοτεροι φιλοι μου στην σχολη.
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στο ΤΕΙ Πειραια στο 4 ετος και ακομα δεν εχω παει τις εξετασεις,μου τις ζητησαν οταν πηγα να γραφτω τους ειπα οτι δεν τις εχω και οτι θα τις παω μεσα σε 20 μερες αλλα δεν τις πηγα ποτε οπως και οι περισσοτεροι φιλοι μου στην σχολη.

 

Και σου δώσανε φοιτητική ταυτότητα και πάσο;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Μην ανακατευτειτε με παραταξεις,μην αφηνετε πολλα μαθηματα πισω,μην κοιμαστε πριν τις 3 το πρωι,μην ξυπνατε πριν τις 12 το μεσημερι,μην αφηνετε μουχλιασμενα ταπερ στο ψυγειο και στα ντουλαπια,μην ξεχνατε λογαριασμους και θερμοσιφωνα,μην τρωτε τους πρωτους μηνες τα παντα απ'εξω,μην ντρεπεστε να φατε τα λεφτα που σας δινουν,μην κανετε πολλους φιλους αλλα λιγους και καλους,μην αφηνετε τους γειτονες να σας πουλανε αγριαδες το κανουν για να ψαρωσετε,μην καθεστε σε οποιον-οποια λαχει θα εχετε ευκαιριες πολλες να το κανετε αφηστε τη σαβουρα για αλλους,μην βλεπετε dvd πατε cinema στο χωριο σας που θα γυρισετε θα εχει;Τελος μην πινετε τ'αντερα σας δημοσια και μην καπνιζετε οτι σας δινουν..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην ανακατευτειτε με παραταξεις

+1. Οι παρατάξεις τρώνε χρόνο και δεν έχουν πάντα τα αποτελέσματα που θέλετε (λέγε με και περασμένα στη ζούλα μαθήματα).

μην αφηνετε πολλα μαθηματα πισω

+1. Θα τα βρείτε μπροστά σας και θα είναι αργά, χώρια που σε κάποια μπορεί να έχουν αλλάξει την ύλη/τις σημειώσεις/τα θέματα και άντε να ψάχνετε από τους μικρούς που δεν τους ξέρετε καν.

μην κοιμαστε πριν τις 3 το πρωι, μην ξυπνατε πριν τις 12 το μεσημερι

Ε; :wacko:

μην αφηνετε μουχλιασμενα ταπερ στο ψυγειο και στα ντουλαπια

Μην αφήνετε γενικά τροφές να κάααααθονται σε ψυγείο/ντουλάπια, θα πιάσετε μαμούνια στα καλά καθούμενα και άντε να ψεκάζετε μετά. Επίσης, μην αφήνετε τα άπλυτά σας στο καλάθι για μέρες... βρωμίζουν κι αυτά τον τόπο ξέρετε...

μην ξεχνατε λογαριασμους και θερμοσιφωνα

+1. Μάθετε να είστε υπεύθυνοι γενικά, έχετε ανοίξει το δικό σας σπίτι πλέον (έστω και με χρήματα των γονιών σας).

μην τρωτε τους πρωτους μηνες τα παντα απ'εξω

+1. Μαγειρέψτε (αν ξέρετε), φάτε στην Εστία (αν έχει καλό φαγητό), πάρτε και τίποτε μαρούλια/ντομάτες από τη λαϊκή, κανένα φρουτάκι κλπ. Στην περίπτωση του «απ' έξω», βρείτε τα πλέον καθαρά σουβλατζίδικα και πιτσαρίες. Μην παίρνετε απ' όπου νά 'ναι και σας πιάνει κόψιμο πέντε λεπτά πριν πάτε να δώσετε μάθημα πχ.

μην ντρεπεστε να φατε τα λεφτα που σας δινουν

Εν μέρει διαφωνώ. Κάντε σωστή διαχείριση των χρημάτων σας. Υπολογίστε πόσα χρειάζεστε για λογαριασμούς, super market, φαγητό κλπ. Προσπαθήστε να καλύψετε τυχόν έκτακτα έξοδα (πχ φωτοτυπίες, ένα βιβλίο που αγοράσατε, ηχεία για το pc) από τα χρήματα που διαθέτετε αλλιώς ζητήστε τα επιπλέον χρήματα από τους γονείς σας (πάντα με μέτρο).

μην κανετε πολλους φιλους αλλα λιγους και καλους

Κάντε παρέες. Από ένα σημείο κι έπειτα θα δείτε με ποιους «κολλάτε» και με ποιους όχι. Στην πορεία θα μείνουν λίγοι καλοί φίλοι, κάποια άτομα που θα κάνετε γενικά παρέα και οι υπόλοιποι απλοί γνωστοί. Μην αφήνετε να σας εκμεταλλεύονται (θέλω σημειώσεις, θέλω θέματα, θέλω ύλη, θέλω να με βοηθήσεις να λύσω αυτή την άσκηση).

μην αφηνετε τους γειτονες να σας πουλανε αγριαδες το κανουν για να ψαρωσετε

Διαφωνώ. Σαφώς το σπίτι σας ανήκει, αυτό όμως δε σημαίνει ότι οι στιγμές ξεκούρασης των γειτόνων σας βρίσκονται στα χέρια σας. Αντιμετωπίστε τους γείτονές σας με σεβασμό, πολλοί από αυτούς είναι οικογενειάρχες που μένουν στην πολυκατοικία χρόνια και σκοπεύουν να μείνουν πολλά ακόμα, σε αντίθεση με εσάς που βρίσκεστε εκεί για 4-5 έτη. Δείξτε τους ότι είστε άτομο υπεύθυνο και θα σας σεβαστούν και αυτοί.

μην καθεστε σε οποιον-οποια λαχει θα εχετε ευκαιριες πολλες να το κανετε αφηστε τη σαβουρα για αλλους

Χωρίς σχόλιο.

μην βλεπετε dvd πατε cinema στο χωριο σας που θα γυρισετε θα εχει;

:p Καλό και το dvd για το χειμώνα, ειδικά αν σπουδάζετε στη βόρεια Ελλάδα και έχετε καλή παρέα για να το δείτε (ή να... μην το δείτε).

Τελος μην πινετε τ'αντερα σας δημοσια και μην καπνιζετε οτι σας δινουν..

+1. Νταξ', καλά να μεθύσετε καναδυό φορές (άντε και παραπάνω, όλοι μας το έχουμε κάνει), προσπαθήστε όμως να είστε συγκρατημένοι. Φυσικά ποτό και οδήγηση ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ. Για το δεύτερο σκέλος συμφωνώ απόλυτα.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά , λέω να συστηθούμε..

Πείτε το όνομά σας και σε ποια σχολή πετύχατε :)

Μέσα από αυτό το τόπικ , καλό θα ήταν , να μοιραζόμαστε εμπειρίες από τις εγγραφές , τα πρώτα μαθήματα , κλπ.

Σας παρακαλώ , μην post-άρετε άσχετα μηνύματα , γιατί θα σβηστούν και θα φάτε και ποινή.

Ξεκινάω , με λένε Ανδρέα και μπήκα στην ΑΣΟΕΕ στο τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Με λένε Νώντα και πέρασα στους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς και Τεχνολογίας Υπολογιστών στο Πολυτεχνείο της Πάτρας...

Link to comment
Share on other sites

E νομίζω ρε kotetsi οτι τα δικαιωματα των αλλων τα καταλαβαινουν και τα σεβονται...δεν λεω να ακουν μεταλ στις 2 το πρωι αλλα μην αφηνουν και κανα μ#$%^&α να τους κανει παρατηρησει επειδη εβλεπαν Champions league και φωναζαν στις εντεκα..Εγω ειμαι καθετος σε αυτο το θεμα,2 σπιτια αλλαξαμε με τον συγκατοικο και παντα στην αρχη μας ετριζαν τα δοντια χωρις να κανουμε παρτυ και φασαρια,ετσι με το παραμικρο γιατι ειναι κομπλεξαρες και δεν ηταν οικογενιαρχες αλλα κατι κωλογεροι.Τις ωρες που πρεπει ας κανουν οση φασαρια θελουν και αν ειδοποιουν την πολυκατοικια ας περνουν και καποιες φορες τα ορια,σιγα το πραγμα αν δεν γινουν τωρα αυτα για να ζησουν και να καταλαβουν ποτε θα τα κανουν, οι αλλοι δεν τα εκαναν στην ηλικια τους;Επισης αν δεν εχεις εργαστηρια ποιος ξυπνα στις 9 ή στις 10 το πρωι;Ετσι και αλλιως οι συνθηκες και τα ξενυχτια δεν στο επιτρεπουν..Τελος επαναλαμβανω λιγους και καλους:Εαν εχετε παιδικους φιλους που περασαν στην ιδια πολη κρατηστε τους και επιλεξτε τον βαρετο συνηθως περιγυρο που θα χαιρετατε και θα συμπεριφερεστε τυπικα στη σχολη(απο τα πραγματα που σιχαινομαι περισσοτερο,αυτη η ψευτικη φοιτητικη κοινωνικοποιηση που καθε μικρη προσωπικοτητα φοραει το προσωπειο της και γνωριζει αλλες ιδιες μονο και μονο για να εκμεταλλευτει καταστασεις,σημειωσεις,θεσεις εργασιας και αλλα πολλα,σκετη μιζερια,να ειστε με τους ανθρωπους που γνωριζετε οι εαυτοι σας,αυτο για εμενα ειναι το σημαντικοτερο)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην ανακατευτειτε με παραταξεις,μην αφηνετε πολλα μαθηματα πισω,μην κοιμαστε πριν τις 3 το πρωι,μην ξυπνατε πριν τις 12 το μεσημερι,μην αφηνετε μουχλιασμενα ταπερ στο ψυγειο και στα ντουλαπια,μην ξεχνατε λογαριασμους και θερμοσιφωνα,μην τρωτε τους πρωτους μηνες τα παντα απ'εξω,μην ντρεπεστε να φατε τα λεφτα που σας δινουν,μην κανετε πολλους φιλους αλλα λιγους και καλους,μην αφηνετε τους γειτονες να σας πουλανε αγριαδες το κανουν για να ψαρωσετε,μην καθεστε σε οποιον-οποια λαχει θα εχετε ευκαιριες πολλες να το κανετε αφηστε τη σαβουρα για αλλους,μην βλεπετε dvd πατε cinema στο χωριο σας που θα γυρισετε θα εχει;Τελος μην πινετε τ'αντερα σας δημοσια και μην καπνιζετε οτι σας δινουν..

 

με τα περισσοτερα συμφωνω....θα πω λοιπον για αυτα που δεν συφωνω:p

το να σηκωνεσαι μετα της 12 δεν νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο(εξαιρουνται διακοπες και σαββατοκυριακα) καθως εστι απομακρυνεσαι απο τη σχολη κατι που δεν ειναι καλο καθως επισης ,οπως και εσυ ανεφερες ,θα πρεπει μετα να υποχρεωνεσαι στον ενα και στον αλλο(ισως και σε ατομα απο μικροτερα ετη αν ακολουθεις αυτη την τακτικη καιρο τωρα) για σημειωσεις.

τωρα οσον αφορα τους γειτονες ενταξει καλο θα ειναι να μην το παραχεσουμε το θεμα και να πηγαινουμε επιτηδες κοντρα.φυσικα να μην φτασουμε και στο αλλο ακρο,νεος εισαι και μουσικη δυνατα θα βαλεις και τους φιλους σου θα καλεσεις στο σπιτι αλλα για τα παντα υπαρχει ενα οριο...γιατι να γινεσαι μισητος στη γειτονια?

τελος το εισητηριο ενος σινεμα κοστιζει το λιγοτερο 7 ευρω οποτε ειδικα ενα φοιτητη που εχει εξοδα τον συμφερει καλυτερα το να μεινει σπιτι και να δει ενα dvd με την παρεα του.φυσικα και ο σινεμας μες στο προγραμμα ειναι αλλα οχι με συχνοτητα μεγαλυτερη απο 1 φορα το μηνα

αυτα απο 'μενα...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και σου δώσανε φοιτητική ταυτότητα και πάσο;

Και βεβαια μου δωσαν.Αυτα με τις εξετασεις ειναι πια τυπικα, ειναι καταλοιπα αλλων εποχων.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει περάσει στο τμήμα Μηχανικών Παραγωγής & Διοίκησης στα Χανιά, θα χαρώ να τον βοηθήσω σε ότι χρειαστεί! Θα είμαι στα Χανιά μέχρι τέλος Οκτώβρη, γιατί μετά φεύγω φαντάρος, αφού εγώ πλέον πήρα το πτυχίο μου! Άντε και στα δικά σας!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως την ακτινογραφία μου την είχαν ζητήσει από τη γραμματεία κατά την εγγραφή, καλό είναι να την έχετε έτοιμη.

 

sto tei serron(tmima mixanologias) pantos den zitisan kamia aktinografia.eimai 4 eksamino kai oute logos gia aktinografia.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το φυσικό και το μαθηματικό της Θεσσαλονίκης ξεκινάνε χειμερινό εξάμηνο την ίδια ημερομηνία?

 

Thnx!

Link to comment
Share on other sites

Αν και με έχουν καλύψει οι προλαλήσαντες έμπειροι,να δώσω και εγώ τις συμβουλές μου προς γνώση και συμμόρφωση:p

Αγαπητέ πρωτοετή...Πρώτον,πρόσεχε στην αρχή με τα χρήματα!το λέω από προσωπική πείρα..αν δεν κρατήσεις την οικονομία τότε σύντομα θα βρεθείς άνευ money...και γονική ενίσχυση από τον πρώτο μήνα δε λέει ;)...

Θα συμφωνήσω για τις παρατάξεις!τεράστιο λάθος να μπλεχτείς με τα κομματικά!αν χρωματιστείς μετά έχουν και απαιτήσεις!οπότε αν αρκούνται στην παρέα σου έχει καλώς,αλλιώς από μακρυά...

Ο ύπνος πιστεύω ότι πρέπει να κυμαίνεται από 12μμ μέχρι 11πμ..γιατί και από τη σχολική πίεση φεύγεις αλλά και τη μέρα σου δε χάνεις!:happy:

Το σπίτι μην το αφήσεις στα μαύρα του τα χάλια!φρόντισε να το αγαπήσεις και να το κρατάς σε ανεκτή κατάσταση!σκέψου ότι αν η μαμά σου δει ότι δε ζεις ανάμεσα σε κατσαρίδες θα σκεφτεί πως μια χαρά τα καταφέρνεις μόνος/η και πως μεγαλώνεις...εμπιστοσύνη κτλ;)

Φυσικά να κρατάς επαφή με τα μαθήματα(γιατί κακά τα ψέματα αν τα περιμένεις όλα από την εξεταστική,πολλά μαθήματα θα μείνουν πίσω:wacko:) αλλά όχι με την παθητικότητα του σχολείου!Σημασία δεν έχει πόσα θα διαβάσεις αλλά πόσα θα καταλάβεις!Πολύ σημαντικό αυτό,και σωτήριο!;)

Κατά τα άλλα σε όποια πόλη και αν είσαι,όποια και αν είναι τα ενδιαφέροντά σου,να ζήσεις με ενέργεια κάθε μέρα και να κάνεις όσα περισσότερα μπορείς:happy:

 

υ.γ:όσον αφορά στις ιατρικές εξετάσεις,εμένα πέρσι δε χρειάστηκαν(νομική στην Αθήνα),ούτε και ξέρω αν απαιτούνται κάποια στιγμή για πτυχίο..να δούμε πότε θα ενημερωθούμε...

Η λογική είναι ο μόνος τρόπος να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση;)
Link to comment
Share on other sites

Θα πάω και εγώ να γραφτώ τη Δευτέρα.Για αυτό θέλω τα φώτα σας.Είδα ότι το ΑΠΘ και το τρένο είναι πάνω στην εγνατία.Μου είπανε να πάρω το 14 και να κατέβω ΑΠΘ.Απο εκεί μετά ειναι κοντά οι Πολιτικοί Μηχανικοί η είναι από την άλλη πλευρά?Γιατι εδω στη Πολυτεχνειούπολη έχει γενικά μεγάλες αποστάσεις από το ένα άκρο στο άλλο.Επίσης μου είπανε ότι είναι όλες οι γραμματείες μαζί,αλλά εγώ είδα ένα κτίριο μόνο που είναι οι γραματείες θετικων σχολών(μαθηματικό,πληροφορικη κα).Η γραμματεία των Πολιτικων Μηχανικών θα είναι μέσα στη σχολή λογικα...ε?

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

η κεντρικη εισοδος του πολυτεχνειου ειναι επι την εγνατια(http://www.auth.gr/univ/faculties/contents/eng_el.html δες τη foto

).αφου μπεις απο την κεντρικη εισοδο του πολυτεχνειου και μπεις μεσα στο κτιριο θα συνεχισεις δεξια μεχρι να φτασεις στις γραμματεις οι οποιες νομιζω ειναι ολες εκει(η τουλαχιστον οι περισσοτερες).τωρα για να πω την αληθεια την γραμματεια των πολιτικων δεν την εχω δει ,αλλα μαλλον και αυτη θα ειναι εκει μαζι με τις αλλες.

ΥΓ οι γραμματειες των θετικων επιστημων(οι οποιες βρισκονται μεσα στο κτιριο της σχολης θετ επιστημων) δεν εχουν καμια σχεση με το πολυτεχνειο http://www.eng.auth.gr/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω κάτι άσχετο με το ειδικό θέμα, εντάσσεται μεν στη συζήτηση για τα ΑΕΙ. Χρησιμοποίησα την αναζήτηση για να βρω θέμα που να αναφέρεται γενικά στα ΑΕΙ αλλά τίποτα.

 

Λοιπόν η ερώτησή μου είναι, αν κάποιος για οποιονδήποτε λόγο παρατήσει τη σχολή του για καμιά δεκαετία ας πούμε, παραμένει εγγεγραμμένος στη σχολή ή τον έχουν διαγράψει;

 

Ας μεταφερθεί το μήνυμα όπου αν κριθεί απαραίτητο.

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη δηλαδή είναι κοντά στην εγνατία?Δεν θέλει εδωτερικά λεωφορεια....απο τη φωτο φαίνεται.Θα πάρω να ρωτησω.

 

dexter τωρα δρόμο...σου δίνουνε τα χρόνια της σχολής και κάτι ακόμα.Βέβαια πρεπει να δηλώνεις κανένα μάθημα και να φαίνεσαι.Και πριν αν δε δήλωνες μαθήματα και δε φαινόσουνε μπορούσαν να σε διαγράψουνε μετά από κάποιο καιρό.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη δηλαδή είναι κοντά στην εγνατία?Δεν θέλει εδωτερικά λεωφορεια....απο τη φωτο φαίνεται.Θα πάρω να ρωτησω.

 

dexter τωρα δρόμο...σου δίνουνε τα χρόνια της σχολής και κάτι ακόμα.Βέβαια πρεπει να δηλώνεις κανένα μάθημα και να φαίνεσαι.Και πριν αν δε δήλωνες μαθήματα και δε φαινόσουνε μπορούσαν να σε διαγράψουνε μετά από κάποιο καιρό.

 

Nομίζω ότι ισχύει πια η λεγόμενη αναβολή σπουδών... Ρωτησέ το καλύτερα.!

Link to comment
Share on other sites

Αναβολή για πιο λόγο?

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...