Jump to content

Forthnet και 800/801 νούμερα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο,

αν μπορει καποιος admin να προσθεσει μια δημοσιευση στην κεντρικη σελιδα, για να ενημερωνει τον κοσμο με καποια φραση του στυλ:

"Η Forthner εχει φραγη σε αρκετα νουμερα τα οποια δεν δημοσιευσει και κανεις δεν γνωριζει ποια ειναι αυτα." ωστε να βοηθησει αρκετους που αυτην την στιγμη "ζυγιζουν" τα υπερ και τα κατα απο τους εναλλακτικους παροχους.

 

Εγω για παραδειγμα δεν θα πηγαινα στην forthnet αν το ηξερα αυτο.

 

Αλλωστε ειναι πλεον επισημο και επιβεβαιωμενο το οτι υπαρχει "φραγη" και δεν ειναι "εικασιες" ή "αυθερετα συμπερασματα"

 

Μπορει ο καθενας να το επιβεβαιωσει παιρνοντας το τμημα πωλησεων και λεγοντας:"θελω να βαλω 2play αλλα εχω ακουσει οτι υπαρχει προβλημα με καποια 800 και 801...αληθευει κατι τετοιο?"

 

Αν δεν ειναι εφικτη μια παρομοια δημοσιευση , ισως ειναι περιττο το συγκεκριμενο μυνημα και δεν εχω προβλημα να το σβησει καποιος admin.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη σελίδα δημοσιεύονται μόνο ειδήσεις που επιβεβαιωμένα προέρχονται από την εκάστοτε εταιρία. Το παρόν όμως μπορεί να μείνει ανοικτό προς ενημέρωση των υπολοίπων (όχι πως είναι κάτι που δεν ξέραμε/υποψιαζόμασταν δηλαδή)...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εστω και με καθυστερηση πρεπει να πω οτι συμφωνω απολυτα με το xmapas.Ας η Forthnet δεν θελει να προσφερει πακετο με διεθνεις δημοφιλεις προορισμους ,οπως εχουν αλλες εταιρειεσ,ας μας αφηνει τουλαχιστον το αυτονοητο δικαιωμα να τηλεφωνουμε μεσω της δυνατοτητας που μας παρεχουν τα 801.Αυτοι θελουν και το σκυλο χορτατο και την πιτα σωστη.Να τηλεφωναμε στην ευρωπη που στο τελος τελος ειμαστε μια γειτονια πια και να τους πληρωνουμε οσο και οι γιαγιαδες μας που καλουσανε τα παιδια τους πριν σαραντα χρονια στη γερμανια.Νροπη!!!

Φιλε Xmapas αν θες πες μου τι εκανες με το θεμα,αν επικοινωνησες μαζι τους και τι σου ειπαν.Ειμαι και γω συνδρομητης στο double paly και θα αρχιζω και γω τη φασαρια.

Συγγνωμη παιδια για το ...υφος αλλα νομιζω οτι εχουμε δικιο να απαιτουμε να τηρουν τα υπεσχημενα απο τις εταιρεις που πληρωνουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ki emena mou eixan pei oti tha mporo na kalo 801 (perno tilefona eksoteriko me viva) prin allakso paroxo kai pao sti forthnet apo ton ote.. kai opos kai sta alla paidia, de mporo..oi arithmoi autoi xreonontai sto logariasmo pou mou erxetai apo ton ote.

alla tha sas po kai kati akoma pou pigan na mou kanoun apo ti forthnet. exo multi isdn apo ton ote. otan loipon prospathousan na me pisoun na kano full egrafi sti forthnet, mou eipan oti entos oligou kairou tha ipostirizoun kai isdn sindeseis, opote tous eipa ki ego opote einai etoimoi na me kalesoun kai tha to kanoume. mia kali mera loipon me pernoun tilefono kai eno milame kai ta simfonoume ola..ligo prin doso to teliko ok, zitao na me diavevaiosoun oti tha eksakolouthiso na exo to multi isdn mou ktl. mou lene arxika oti ola einai ok kai tha to exo, alla epemeina kai zitisa na miliso me anotero pou meta apo poli kopo mou edosan kai elege ki ekeini oti ola einai ok..afou omos kai pali epemeina kai zitisa na milisoun me texniko kai na me diavevaiosoun.. mantepste.. meta apo kapou 20-25 lepta o texnikos apantise oti den iparxei dinatotita gia isdn sindeseis kai isos na min iparksei kai pote!!

itan diladi etoimoi na me valoun na sindetho mazi tous kai apo ti mia mera stin alli na xaso ta 3 apo ta 4 noumera pou xrisimopoio gia ti douleia mou!

einai apla lopodites kai idi skeftomai na kano ena paketo ontelecom (alitheia, aksizei ton kopo auti i etaireia?) i na perimeno ligo kai na to kano me netone pou mou eipan oti tha exei se ligo kalipsi sti geitonia mou.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

και εγω παντως ενω εχω φορτηνετ για 12 μερεες ακομα, εκανα αιτηση για ΗΟΛ επειδη καλυτπη ΟΛΑ τα νουμερα με φορητοτητα και με ιδιες ταχυτητες.
Link to comment
Share on other sites

και εγω παντως ενω εχω φορτηνετ για 12 μερεες ακομα, εκανα αιτηση για ΗΟΛ επειδη καλυτπη ΟΛΑ τα νουμερα με φορητοτητα και με ιδιες ταχυτητες.

 

Αυτό βασίζεται σε λόγια συνδεδεμένων ή σε λόγια της HOL?

 

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, υπάρχει ένα πρόβλημα με το double play στη Θεσσαλονίκη. Ενώ από μέσα Σεπτεμβρίου ανακοίνωσε στη σελίδα τους ότι υπάρχει διαθεσιμότητα, βρισκόμαστε στον 1μιση μήνα μετα και ακόμα να δούμε ενεργοποιήσεις!

 

Βέβαια δεν μένεις ούτε χωρίς net (μπαίνεις σε 1024 ΑΡΥΣ), ούτε χωρίς τηλέφωνο (δωρεάν αστικά με προεπιλογή). Αλλά το να περιμένεις τα ~24 δεν είναι και το καλύτερο πράγμα για την ψυχολογική υγεία ενός internetιστή :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό βασίζεται σε λόγια συνδεδεμένων ή σε λόγια της HOL?

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, ..........

λόγια της ΗΟΛ είναι αλλά για τι ακριβώς λες?

πάντως εως τώρα ήμουν υπέρ της forthnet , αλλά τώρα είμαι με την ΗΟΛ γιατί είναι και

-λιγο φθηνότερη 2€

-μεταφέρεις όλους τους αριθμούς !

-και τα ''δωρεάν'' λεπτά ειναι προς ΟΛΟΥΣ τους παροχους

και πιστεύω προς ολα τα 801 (κυρίως viva κ.α)

Link to comment
Share on other sites

λόγια της ΗΟΛ είναι αλλά για τι ακριβώς λες?

πάντως εως τώρα ήμουν υπέρ της forthnet , αλλά τώρα είμαι με την ΗΟΛ γιατί είναι

-και τα ''δωρεάν'' λεπτά ειναι προς ΟΛΟΥΣ τους παροχους

 

Kαι στη Forthnet τα δωρεάν λεπτά περιλαμβάνουν όλες τις κλήσεις φωνής σε προορισμούς που αρχίζουν από 2.

 

και πιστεύω προς ολα τα 801 (κυρίως viva κ.α)

 

Στη HOL τα 801 δεν είναι δωρεάν, χρεώνονται €0,0284/λεπτό.

Έχεις επιβεβαιώσει ότι δεν μπλοκάρει τις κλήσεις προς Viva κ.α., όπως κάνει η Forthnet;

Link to comment
Share on other sites

οι κλησεις που γίνονται απο φορτηνετ π.χ σε αριθμο 210245χχχχ που ηταν στον οτε και εκανε φορητοτητα σε αλλο παροχο

ειναι δωρεαν? απο τη ξερω οχι !

Link to comment
Share on other sites

οι κλησεις που γίνονται απο φορτηνετ π.χ σε αριθμο 210245χχχχ που ηταν στον οτε και εκανε φορητοτητα σε αλλο παροχο

ειναι δωρεαν? απο τη ξερω οχι !

 

Tα δωρεάν λεπτά περιλαμβάνουν όλες τις κλήσεις φωνής σε προορισμούς που αρχίζουν από 2, νομίζω είμαι απόλυτα σαφής, εαν συνεχίζεις να έχεις αμφιβολία, απλά κοίταξε τον τιμοκατάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Tα δωρεάν λεπτά περιλαμβάνουν όλες τις κλήσεις φωνής σε προορισμούς που αρχίζουν από 2, νομίζω είμαι απόλυτα σαφής, εαν συνεχίζεις να έχεις αμφιβολία, απλά κοίταξε τον τιμοκατάλογο.

εσυ εισαι απόλυτα σαφής η φορτηνετ αλλα λεει καθως και αλλα λεει αναλυση λογαριασμου που ΧΡΕΩΝΕΙ κλησεις προς αριθμους που αρχιζουν με 2 αλλα ειναι σε φορητοτητα !

επιστολη απο φορτηνετ

 

Αξιότιμε κύριε χχχχχχχχχχ,

 

Σας ευχαριστούμε για την προτίμησή σας στην Forthnet και τις υπηρεσίες της.

Σας ενημερώνουμε ότι δεν μπορεί να γίνουν κλήσεις μέσω του προγράμματος Forthnet 2play

σε αριθμούς που δέν είναι καταχωρημένοι στους καταλόγους του ΟΤΕ.

Ευχαριστούμε και είμαστε στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνηση.

 

Με εκτίμηση,

Κυρία Forthnet.

 

λεει :σε αριθμούς που δέν είναι καταχωρημένοι στους καταλόγους του ΟΤΕ.

κανένας αριθμος απο φορητοτητα δεν ειναι στους καταλόγους του ΟΤΕ

στον δικο σου αναλυτικό λογαριασμό το έχεις επιβεβαίωση?

-εγω ειμαι σαφής ? !

Link to comment
Share on other sites

...η φορτηνετ αλλα λεει καθως και αλλα λεει αναλυση λογαριασμου που ΧΡΕΩΝΕΙ κλησεις προς αριθμους που αρχιζουν με 2 αλλα ειναι σε φορητοτητα !

 

Θεώρησέ το "λάθος" του λογιστηρίου και αμφισβήτησε τις χρεώσεις, επικαλούμενος τον ισχύοντα τιμοκατάλογο, με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ.

 

επιστολη απο φορτηνετ

 

Σας ενημερώνουμε ότι δεν μπορεί να γίνουν κλήσεις μέσω του προγράμματος Forthnet 2play

σε αριθμούς που δέν είναι καταχωρημένοι στους καταλόγους του ΟΤΕ.

 

λεει :σε αριθμούς που δέν είναι καταχωρημένοι στους καταλόγους του ΟΤΕ. κανένας αριθμος απο φορητοτητα δεν ειναι στους καταλόγους του ΟΤΕ

στον δικο σου αναλυτικό λογαριασμό το έχεις επιβεβαίωση? -εγω ειμαι σαφής ? !

 

Αυτό για τους καταλόγους του ΟΤΕ φαίνεται ότι το έχει γράψει κάποιος παντελώς άσχετος που δεν καταλαβαίνει τι γράφει, ούτε σε ποιούς καταλόγους αναφέρεται.

Αναφέρεται στους τηλεφωνικούς καταλόγους; :lol: Δηλαδή αν εγώ έχω γραμμή ΟΤΕ με απόρρητο το νούμερό μου (δηλαδή μη καταχωρημένο στον κατάλογο), δεν θα μπορείς να με καλέσεις από forthnet; :blink: Φυσικά και θα μπορείς. :!:

 

Δεν σε ενδιαφέρει τι απαντάει ο κάθε άσχετος υπάλληλος σε e-mail, αλλά αυτό που έχεις υπογράψει στην αίτησή σου, και αυτό που γράφει ο τιμοκατάλογος. :!:

 

Εφόσον επιμένεις ότι υπάρχει χρέωση για αριθμούς που αρχίζουν από 2, μπορείς να μου πεις σε ποιό ακριβώς σημείο του τιμοκαταλόγου αναφέρεται η χρέωση αυτή;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εβαλα προσφατα forthnet 2play και δεν μπορω να καλεσω 2 αριθμους που ξεκινανε απο 801-

...συγκεκριμενα...

1)το νουμερο της hello! που δινει δυνατοτητα για φτηνες κλησεις στο εξωτερικο

2)το τεχνικο τμημα της forthnet

 

στον τιμοκαταλογο του 2play αναφερει χρεωση προς 801- επομενως υποτιθετε οτι μπορεις να τα καλεσεις κιολας.

 

ξερει κανεις αν εχει προβλημα η forthnet με τα 801- η αν εχει προβλημα με καποια συγεκριμενα νουμερα?(στο τεχνικο τμημα δεν μπορω να πιασω γραμμη εδω και μερες)

 

ευχαριστω

 

Μπορείς να δοκιμάσεις αν δουλεύουν τώρα τα τηλέφωνα της viva/hello κα. μέσω του δικτύου της FORTHNET?

 

Διάβασα σε άλλο forum οτι πλέον γίνονται κλήσεις κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά μια από τα ιδία και με την hol.

Προσπαθώ να καλέσω αριθμούς που ξεκινάμε από 800 11 και είναι αδύνατον

Καλώ την εξυπηρέτηση πελατών και μου λένε ότι “λάθος κάνετε μπορείτε να καλέσετε κανονικότατα!!!!” ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια από τα ιδία και με την hol.

Προσπαθώ να καλέσω αριθμούς που ξεκινάμε από 800 11 και είναι αδύνατον

Καλώ την εξυπηρέτηση πελατών και μου λένε ότι “λάθος κάνετε μπορείτε να καλέσετε κανονικότατα!!!!” ΕΛΕΟΣ

 

Ποιον αριθμό προσπαθείς να καλέσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ποιον αριθμό προσπαθείς να καλέσεις;

 

Δεν καλεί κανέναν αριθμό 8000 110.....

Δοκίμασα τα ακόλουθα ,αλλά τίποτα!!!:mad::angry:

8001137777

8001125000

80011101010

8001112345(πλαισιο)

8001187878

8001112000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...