Jump to content

Αll about Kymco


likoyrgos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

* Ο στροφαλος που θα μπει αν δεν ανοιξεις καρτερ ?:blink:Μη γραφουμε οτι να ναι,αν δεν ξερουμε κατι ρωταμε να μαθουμε :)

 

Μηπως εννοει να μην τα φαει?Να μην τα ανοιξει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μηπως εννοει να μην τα φαει?Να μην τα ανοιξει?

Περι τοποθετησης στροφαλου μεσα στα καρτερ καταλαβα εγω απο τα γραφομενα του.

 

ΒlackX:Εμενα μου ανοιγει κανονικα...δεν εχει κατι σπουδαιο να δεις το βιντεο,ενα παπι ειναι ολο κι ολο;)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Περι τοποθετησης στροφαλου μεσα στα καρτερ καταλαβα εγω απο τα γραφομενα του.

 

ΒlackX:Εμενα μου ανοιγει κανονικα...δεν εχει κατι σπουδαιο να δεις το βιντεο,ενα παπι ειναι ολο κι ολο;)

 

Εγω λεςω εκεινο το βιντεο που τραβας οταν ανοιγεις το μηχ?καταλαβες πιο λεω?

Δεν το δειχνει γιατι δεν γραφει ολοκληρο url και σε καποιο σημειο εχει τελιτσες...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Περι τοποθετησης στροφαλου μεσα στα καρτερ καταλαβα εγω απο τα γραφομενα του.

 

Δεν το εχει διευκρινησει.Γιατι και στις 2 περιπτωσεις θελει να λυθει(ανοιχτει, γινει βιδες) ολη η μηχανη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεςω εκεινο το βιντεο που τραβας οταν ανοιγεις το μηχ?καταλαβες πιο λεω?

Δεν το δειχνει γιατι δεν γραφει ολοκληρο url και σε καποιο σημειο εχει τελιτσες...

 

Για δοκιμασε να το ανοιξεις τωρα.Ενα βιντεο ειχα τραβηξει και σε κανενα σημειο δεν το χω ανοιξει τερμα.Επισης δεν εχει μπει 4η μονο 3η ταχυτητα.

 

Δεν το εχει διευκρινησει.Γιατι και στις 2 περιπτωσεις θελει να λυθει(ανοιχτει, γινει βιδες) ολη η μηχανη.

 

Αυτο λεμε...συμφωνουμε και οι δυο:)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Οπως θελει ο καθενας το κανει αν δεν τον βολευει το γραναζωμα,επισης δεν εχει τυχει να δοκιμασω το Jetix να δω πως παει.Αν λες για το δικο μου (nexxon) δεν ειναι 50 κυβικα εδω και πολυ καιρο ;)

 

οχι δεν λεω στελιο για σενα το ξερω οτι δεν ειναι 50...:cool:

 

φοραει εκκεντροφορο?? την 50αρα κεφαλη φορας??

 

 

φοραει εκκεντροφορο δυο σταδια πιο αγριο και η κεφαλη ειναι του εβδομηνταριου με κωδικο Ε22...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το μηχανακι συντομα παει για ρεσβις .το προβλημα ειναι οτι παρολο που εχω κανει 4000 χιλιομετρα το φρενο το μπροστινο ακομη σφυριζει?η δισκοπλακα στραβωσε και τριζει το τιμονι οταν παταω μπροστινο! Η ερωτηση μου ειναι η εξης αν αντικαταστησω την δισκοπλακα με αφτερ μαρκετ καλη και τακακια αφτερ μαρκετ καλα λετε να μην σφυριζει? πειτε μια καλη μαρκα!!επισης θα βαλω μεγαλυτερο γραναζι για τελικη και κατι μικροδιορθωσεις στις βιδες
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το μηχανακι συντομα παει για ρεσβις .το προβλημα ειναι οτι παρολο που εχω κανει 4000 χιλιομετρα το φρενο το μπροστινο ακομη σφυριζει?η δισκοπλακα στραβωσε και τριζει το τιμονι οταν παταω μπροστινο! Η ερωτηση μου ειναι η εξης αν αντικαταστησω την δισκοπλακα με αφτερ μαρκετ καλη και τακακια αφτερ μαρκετ καλα λετε να μην σφυριζει? πειτε μια καλη μαρκα!!επισης θα βαλω μεγαλυτερο γραναζι για τελικη και κατι μικροδιορθωσεις στις βιδες

 

βαλε της braking η καλητερη δισκοπλακα:D

 

tzanico ειδες καμοια διαφορα με την αλλαγη εκκεντροφορου και κεφαλης?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το μηχανακι συντομα παει για ρεσβις .το προβλημα ειναι οτι παρολο που εχω κανει 4000 χιλιομετρα το φρενο το μπροστινο ακομη σφυριζει?η δισκοπλακα στραβωσε και τριζει το τιμονι οταν παταω μπροστινο! Η ερωτηση μου ειναι η εξης αν αντικαταστησω την δισκοπλακα με αφτερ μαρκετ καλη και τακακια αφτερ μαρκετ καλα λετε να μην σφυριζει? πειτε μια καλη μαρκα!!επισης θα βαλω μεγαλυτερο γραναζι για τελικη και κατι μικροδιορθωσεις στις βιδες

 

BRAKING οι καλυτερες ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το μηχανακι συντομα παει για ρεσβις .το προβλημα ειναι οτι παρολο που εχω κανει 4000 χιλιομετρα το φρενο το μπροστινο ακομη σφυριζει?η δισκοπλακα στραβωσε και τριζει το τιμονι οταν παταω μπροστινο! Η ερωτηση μου ειναι η εξης αν αντικαταστησω την δισκοπλακα με αφτερ μαρκετ καλη και τακακια αφτερ μαρκετ καλα λετε να μην σφυριζει? πειτε μια καλη μαρκα!!επισης θα βαλω μεγαλυτερο γραναζι για τελικη και κατι μικροδιορθωσεις στις βιδες

 

Braking με κλειστα τα ματια:)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

εγω, παιδια εχω το jetix και θελω να το βελτιωσω μηχανικα. Αμα κανω αυτα που λεει ο tzanico θα οφελησουν πουθενα? Ή να το κανω 115 οπως ο solitary? Παρεμπιπτωντος solitary το εχεις φτιαξει με ανταλλακτικα honda astra grand ή supra? Αλλα και παλι πως γινεται να παει 115 κυβικα αφου το ενα ειναι 97 κυβικα και το αλλο 107 κυβικα?:confused:
Link to comment
Share on other sites

εγω, παιδια εχω το jetix και θελω να το βελτιωσω μηχανικα. Αμα κανω αυτα που λεει ο tzanico θα οφελησουν πουθενα? Ή να το κανω 115 οπως ο solitary? Παρεμπιπτωντος solitary το εχεις φτιαξει με ανταλλακτικα honda astra grand ή supra? Αλλα και παλι πως γινεται να παει 115 κυβικα αφου το ενα ειναι 97 κυβικα και το αλλο 107 κυβικα?:confused:

 

Διαφορα ανταλακτικα εχουν χρησιμοποιηθει και κυριως απο Honda.Οπως εχουμε πει εξαρτατε απο το τι θελεις να σου παρεχει το μοτερ (σε φυσιολογικα ορια...παπι ειναι).Για μενα αν ειναι να κανεις τη δουλεια σου μεχρι τα 18 που περνεις κατι μεγαλυτερο μη δωσεις πολλα λεφτα;)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

εγω, παιδια εχω το jetix και θελω να το βελτιωσω μηχανικα. Αμα κανω αυτα που λεει ο tzanico θα οφελησουν πουθενα? Ή να το κανω 115 οπως ο solitary? Παρεμπιπτωντος solitary το εχεις φτιαξει με ανταλλακτικα honda astra grand ή supra? Αλλα και παλι πως γινεται να παει 115 κυβικα αφου το ενα ειναι 97 κυβικα και το αλλο 107 κυβικα?:confused:

 

Προτων δεν εχει απο αστρα το στροφαλο γιατι δεν μπαινει παρα μονο απο glx μονο κιλινδροπιστονο και κεφαλη...Τα asrtrea grand και supra εχουν και τα δυο 97κυβικα...

 

BRAKING οι καλυτερες ειναι.

 

λιγο off topic εχει κανεις κανα site για τον καταλογο της braking για παπια και ποιος τα φερνει στην Ελλαδα?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Διαφορα ανταλακτικα εχουν χρησιμοποιηθει και κυριως απο Honda.Οπως εχουμε πει εξαρτατε απο το τι θελεις να σου παρεχει το μοτερ (σε φυσιολογικα ορια...παπι ειναι).Για μενα αν ειναι να κανεις τη δουλεια σου μεχρι τα 18 που περνεις κατι μεγαλυτερο μη δωσεις πολλα λεφτα;)

 

Για να το κανω σαν το δικο σου τι χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

λιγο off topic εχει κανεις κανα site για τον καταλογο της braking για παπια και ποιος τα φερνει στην Ελλαδα?

 

http://www.moto-rider.com/search-results.aspx?term=%C4%C9%D3%CA%CF%D0%CB%C1%CA%C1

Link to comment
Share on other sites

βαλε της braking η καλητερη δισκοπλακα:D

 

tzanico ειδες καμοια διαφορα με την αλλαγη εκκεντροφορου και κεφαλης?

 

 

μαλλον δεν τα ξεκαθαρισες καλα η δεν τα εχεις διαβασει ολα! λοιπον στο jetix εχω το κιτ της kymco στα 72cc (το οποιο περιλαμβανει κυλινδροπιστονο, 16 mikuni καρμπυρατερ, κομπλε κεφαλη με τον εκκεντροφορο που ανεφερα,βαλβιδες, κοκορακια και ο,τι αλλο περιεχει μια τετραχρονη κεφαλη μαζι και την κεφαλη βεβαια). Απο 'κει και περα ειπα πως οποιος θελει- με σχετικα μικρο κοστος- στα ιδια κυβικα να κανει και κατι ακομα ας κανει αυτα που εκανα και εγω, δηλαδη εξατμιση,καρμπυρατερ (22αρι) με μια καλη χοανη και ενα γραναζι πισω 40αρι(απο 43 που εχει). Και αν ο μηχανικος σου ειναι καλος κανε και μια ροικη εξελιξη, δεν εχεις να χασεις τιποτα. Αλλα οπως λεει και ο solitary και ειναι και το σωστο βεβαια ολα εξαρτωνται απο το ποσα διαθετεις και το τι ειναι αυτο που ζητας...:D

Link to comment
Share on other sites

Για να το κανω σαν το δικο σου τι χρειαζεται?

 

Κοιταξε λιγες σελιδες πιο πισω ολα τα ερωτηματα περι αναβαθμισης εχουν ηδη απαντηθει;)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

ροικη εξελιξη τι ειναι?

 

δεν νομιζω να μπορεις να αλλαξεις μονο κυλινδρο.....

μαλλον εννοεις κυλινδροπιστονο. και οταν λες κυλινδροπιστονο με 200 ευρω, τι εννοεις? ποσα χιλιοστα ειναι? και 200 ευρω ειναι παρα παρα παρα πολλα. 200 κανει το takegawa για να το κανεις 125! (ναι, takegawa!!!)

 

Παρε ενα 52αρι κυλινδροπιστονο, 55αρι στροφαλο,μια κεφαλη 125, εναν εκκεντροφορο(και ουτε καρτερ ανοιγεις, ουτε τιποτα), και ενα γραναζι για τελικες αν θελεις. Ολα αυτα με 200 ευρω.

 

Τωρα, αν θελεις ηλεκτρονικη, βαλε αυτην της Kitaco με 200 ευρω, και θα πετας! τα λιφαν 125, θα τα εχεις για την πλακα!

 

Αν κανεις αυτα που σου λεω, δεν θα φαινεται οτι το εχεις πειραξει. θα φαινεται 50αρι.

 

αυτο που λεει δεν γινεται??

Link to comment
Share on other sites

ποιο criss ηταν?? γιατι νομιζω οτι τα τελευταια 115 βγαιναν και αυτα με προδιαγραφες ρυπων euro3... και παλι ομως οπως και να το κανεις υπαρχει διαφορα. αλλο modenas (η μηχανη του ειναι αυτη του kawasaki kaze-r, ισως και η καλυτερη σ'αυτα τα κυβικα) και αλλο kymco! και ας κατασκευαζονται τα υποτιθεμενα γιαπωνεζικα παπακια αλλου και αλλου, παραμενουν -για μενα- τα καλυτερα. η kymco προσπαθει πολυ αλλα ερχεται δευτερη και καταιδρωμενη!! αν συνεχισουν την στασιμοτητα των τελευταιων ετων τα "γιαπωνεζικα", τα kymco καποια στιγμη θα περασουν... μην απορεις γρηγορη ετσι ειναι τα πραγματα συμφωνα με την ταπεινη μου μοτοσυκλετιστικη εμπειρια και αποψη!
Link to comment
Share on other sites

ποιο criss ηταν?? γιατι νομιζω οτι τα τελευταια 115 βγαιναν και αυτα με προδιαγραφες ρυπων euro3... και παλι ομως οπως και να το κανεις υπαρχει διαφορα. αλλο modenas (η μηχανη του ειναι αυτη του kawasaki kaze-r, ισως και η καλυτερη σ'αυτα τα κυβικα) και αλλο kymco! και ας κατασκευαζονται τα υποτιθεμενα γιαπωνεζικα παπακια αλλου και αλλου, παραμενουν -για μενα- τα καλυτερα. η kymco προσπαθει πολυ αλλα ερχεται δευτερη και καταιδρωμενη!! αν συνεχισουν την στασιμοτητα των τελευταιων ετων τα "γιαπωνεζικα", τα kymco καποια στιγμη θα περασουν... μην απορεις γρηγορη ετσι ειναι τα πραγματα συμφωνα με την ταπεινη μου μοτοσυκλετιστικη εμπειρια και αποψη!

 

Σε κατι εισαι λαθος..Τα criss 115 βγαιναν με δυο μοτερ ενα που εμοιαζε με kazer και ενα που εμοιαζε με honda.....αν βρω φοτο θα την ανεβασω να το δειτε...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

ροικη εξελιξη τι ειναι?

Το μεταφερω απο το thread για Honda απο τον συμφορουμιτη madloufos

Ροικη εξελιξη ειναι λειανση των επιφανειων ετσι ωστε να αποφευγονται οι στροβολισμοι του μιγματος δηλαδη να πετυχουμε τον σωστο αριθμο Reynold.Με απλα λογια λειανση των αυλων εισαγωγης & εξαγωγης της κεφαλης.

Παραδειγμα:

http://mototrade.gr/osCommerce/images/big_port_head_honda_monkey_takegawa_kit_supra_astrea_innova.JPG

ποιο criss ηταν?? γιατι νομιζω οτι τα τελευταια 115 βγαιναν και αυτα με προδιαγραφες ρυπων euro3... και παλι ομως οπως και να το κανεις υπαρχει διαφορα. αλλο modenas (η μηχανη του ειναι αυτη του kawasaki kaze-r, ισως και η καλυτερη σ'αυτα τα κυβικα) και αλλο kymco! και ας κατασκευαζονται τα υποτιθεμενα γιαπωνεζικα παπακια αλλου και αλλου, παραμενουν -για μενα- τα καλυτερα. η kymco προσπαθει πολυ αλλα ερχεται δευτερη και καταιδρωμενη!! αν συνεχισουν την στασιμοτητα των τελευταιων ετων τα "γιαπωνεζικα", τα kymco καποια στιγμη θα περασουν... μην απορεις γρηγορη ετσι ειναι τα πραγματα συμφωνα με την ταπεινη μου μοτοσυκλετιστικη εμπειρια και αποψη!

Μη σου πω οτι ηδη εχουν περασει σχεδον:O Καθε χρονο εχουμε καινουργια γκαμα (περισσοτερη) προϊοντων απο την Kymco σε ολες τις κατηγοριες.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Το μεταφερω απο το thread για Honda απο τον συμφορουμιτη madloufos

Ροικη εξελιξη ειναι λειανση των επιφανειων ετσι ωστε να αποφευγονται οι στροβολισμοι του μιγματος δηλαδη να πετυχουμε τον σωστο αριθμο Reynold.Με απλα λογια λειανση των αυλων εισαγωγης & εξαγωγης της κεφαλης.

Παραδειγμα:

http://mototrade.gr/osCommerce/images/big_port_head_honda_monkey_takegawa_kit_supra_astrea_innova.JPG

 

Μη σου πω οτι ηδη εχουν περασει σχεδον:O Καθε χρονο εχουμε καινουργια γκαμα (περισσοτερη) προϊοντων απο την Kymco σε ολες τις κατηγοριες.

 

και σε τι βοηθαει η ροικη εξελιξη?

Link to comment
Share on other sites

και σε τι βοηθαει η ροικη εξελιξη?

 

Aναλογα με τη δουλεια που εχει γινει στο μοτερ εχεις αυξημενες επιδοσεις.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

και σε τι βοηθαει η ροικη εξελιξη?

 

Σκεψου σ ενα αυλακι εντελως λειο να κυλαει νερο και σε ενα αλλο να κυλαει νερο αλλα το αυλακι να ειναι γεματο γρατζουνιες, αυλακωσεις και εμποδια.Σε πιο θα πηγαινει το νερο πιο γρηγορα και χωρις να αλλαζει πορεια?Ετσι θελουμε να ειναι και η ροικη εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΣΚΟΙ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ C-50 ΣΕΤ FEDERAL ΓΝΗΣΙΟΙ

ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΚΑΜΠ. C-50C ΕΝΙΣΧ. ΜΠΛΕ ΣΕΤ]

ΚΑΜΠΑΝΑ ΑΜΠΡ. ΑΛΟΥΜ.ΚΟΜΠΛΕ 100cc GLX

ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ CB-175/SS-22 No1 ROC SHARK

ΚΕΦΑΛΗ ASTRA ΔΕΜΕΝΗ FULL SET ROC

ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ ASTRA 53mm RIKEN

ΛΑΙΜΟΣ ΚΑΡΜΠ. No22 ΚΟΜ. ΣΚΕΤΟ ΧΡΩΜΙΟ

ΠΙΣΤΟΝΙ HONDA ASTRA 53mm RACING SHARK ROC

ΣΤΡΟΦΑΛΟΣ GLX-90 25mm ΠΙΡΟ ΚΟΜΠΛΕ ROC

ΤΡΟΜΠΑ ΛΑΔΙΟΥ ASTRA ΓΝΗΣΙΑ [Τ]

ΦΛΑΝΤΖΕΣ Α` ΣΕΤ ASTRA 53mm ΤΑΥΛ.

ΦΛΑΝΤΖΕΣ Β' ΣΕΤ C-50 ROC

Σύνολο: 237,50 € + εργασια μηχανικου γυρω στα 250-300

 

Πιστευετε πως ολα αυτα δενουν στο μοτερ του jetix?

 

Ακουω γνωμες..!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...