Jump to content

Αll about Kymco


likoyrgos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα το straight το ειδα και εγω και δεν εχει καμια σχεση με το nexxon

 

sory για την αναστατωση!!

 

ρε αλλαξα λαδια και πατιναρει το εργαλειο!!!!

 

Kαμια σχεση οντως,το ειδα και γω απο κοντα.Μηπως εβαλες παραπανω λαδι απο οσο πρεπει?

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγω οταν αλλαζω λαδια το στεγνωνω το εργαλειο. και μετα παιρνει ενα μπουκαλι ολοκληρο δεν ξερω αμα παιζει ρολο αλλα θα περιμενω να δω αμα στρωσει!!
Link to comment
Share on other sites

εγω οταν αλλαζω λαδια το στεγνωνω το εργαλειο. και μετα παιρνει ενα μπουκαλι ολοκληρο δεν ξερω αμα παιζει ρολο αλλα θα περιμενω να δω αμα στρωσει!!

 

Πως το στεγνωνεις?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Πως το στεγνωνεις?

 

το στεγνωνω μεταφορικα απλα το αφηνω πολυ ωρα μεχρι να σταματισει να σταζει και μετα γυρναω μανιβελα να κανει κυκλο η μηχανη να πεσουν και τα αλλα σιν οτι το γερνω δεξια και αριστερα. αυτα!

 

στην αλλαγη το ενχειριδιο λεει οτι παιρνει 0,8λιτρα ενω σε μενα θελει 1λιτρο δηλ ενα μπουκαλι

Link to comment
Share on other sites

το στεγνωνω μεταφορικα απλα το αφηνω πολυ ωρα μεχρι να σταματισει να σταζει και μετα γυρναω μανιβελα να κανει κυκλο η μηχανη να πεσουν και τα αλλα σιν οτι το γερνω δεξια και αριστερα. αυτα!

 

στην αλλαγη το ενχειριδιο λεει οτι παιρνει 0,8λιτρα ενω σε μενα θελει 1λιτρο δηλ ενα μπουκαλι

 

Ναι αλλα μετα δεν σου πατιναρει με τοσο πολυ λαδι?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν αλλαζω λαδια το στεγνωνω το εργαλειο. και μετα παιρνει ενα μπουκαλι ολοκληρο δεν ξερω αμα παιζει ρολο αλλα θα περιμενω να δω αμα στρωσει!!

 

Το αφηνουμε να στραγγιξει το μοτερ φυσικα αλλα ελεγχουμε ποσο λαδι βαζουμε με το δεικτη της ταπας.Βαζουμε λιγο λιγο και κοιταμε τη σταθμη,αν χρειαστει συμπληρωνουμε.Περισσοτερο λαδι απο οσο πρεπει δεν κανει καλο στη λειτουργια του μοτερ;)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Το αφηνουμε να στραγγιξει το μοτερ φυσικα αλλα ελεγχουμε ποσο λαδι βαζουμε με το δεικτη της ταπας.Βαζουμε λιγο λιγο και κοιταμε τη σταθμη,αν χρειαστει συμπληρωνουμε.Περισσοτερο λαδι απο οσο πρεπει δεν κανει καλο στη λειτουργια του μοτερ;)

 

Aλληθεια τι σασμαν εχεις επανω στο nexxon?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Aλληθεια τι σασμαν εχεις επανω στο nexxon?

 

Tι εννοεις....αυτο που φοραει απο το εργοστασιο κανονικα εχει το nexxon.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις....αυτο που φοραει απο το εργοστασιο κανονικα εχει το nexxon.

 

Kατσε εσυ δεν εχεις φτιαξει το 50αρι μοτερ 115?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Kατσε εσυ δεν εχεις φτιαξει το 50αρι μοτερ 115?

 

Nαι αλλα δεν εχει βαλει χερι στο σασμαν:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα δεν εχει βαλει χερι στο σασμαν:O

 

Kαλα τι τελικη εχει?η καθε ταχητητα τι τελικη εχει?και τι γραναζια?εγω που ειχα το 50αρι σασμαν επιανα τα 100χιλιομετρα χαλαρα και μετα με κατηφορα αντε 120 με το ζορι..

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Kατσε εσυ δεν εχεις φτιαξει το 50αρι μοτερ 115?

Nαι αυτο εχω κανει.

Kαλα τι τελικη εχει?η καθε ταχητητα τι τελικη εχει?και τι γραναζια?εγω που ειχα το 50αρι σασμαν επιανα τα 100χιλιομετρα χαλαρα και μετα με κατηφορα αντε 120 με το ζορι..

 

Τελικη δεν γνωριζω επειδη δεν το χω παει τερμα ποτε,ουτε χρειαστηκε.Το μηχανακι μου ειναι στημενο για χρηση μεσα στην πολη (σχετικα μικρα ανοιγματα στις ταχυτητες).Γραναζια 14 - 36.Οσο για το 50αρι σασμαν που λες δεν ξερω να σου πω τι παιζει...παιξε με τις αναλογιες των γραναζιων για να κερδισεις παραπανω τελικη,αν αυτο ζητας φυσικα;)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

να και ενα βιντεακι :P

 

Μια χαρα παει το Jetix...καθολου ασχημα για 72cc :)

 

--------------------------------------------

Λοιπον παιδια παρθηκε η αποφαση να συνεχιστει το Kymco Nexxon Limited Edition Project:cool: To παπι θα ανανεωθει πληρως στο περιφεριακο τομεα (ζαντες - φρενα - μπουκαλες - ψαλιδι - μικροβαψιματα που πρεπει να γινουν).Ολα αυτα θα γινουν σταδιακα μαζευοντας ανταλακτικα που θα χρειαστουν και μετα θα τοποθετηθουν ολα μαζι:)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

να και ενα βιντεακι :P

 

Οντως παει πολυ καλα τι γραναζια φορας?ποσο πιανει η 1 σου και ποσο η 2?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα παει το Jetix...καθολου ασχημα για 72cc :)

 

--------------------------------------------

Λοιπον παιδια παρθηκε η αποφαση να συνεχιστει το Kymco Nexxon Limited Edition Project:cool: To παπι θα ανανεωθει πληρως στο περιφεριακο τομεα (ζαντες - φρενα - μπουκαλες - ψαλιδι - μικροβαψιματα που πρεπει να γινουν).Ολα αυτα θα γινουν σταδιακα μαζευοντας ανταλακτικα που θα χρειαστουν και μετα θα τοποθετηθουν ολα μαζι:)

 

στελιο εισαι τρελος!! αλλα μου αρεσει!! το μηχανακι που θα φτιαξεις απλα

ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ !!

 

και αφου το πηρες αποφαση θα ανεβασω photo dinamik nexxon να σχολιασουμε τις λεπτομεριες!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες σύντομα θα πάρω παπί. έχω ένα tdm 850 και θέλω κάτι για διανομή πιτσας. :)

είδα το Kymko straight 150 σε μεταχειρισμένο αλλά με ανησυχούν 1 ότι δεν το βγάζει πια απ'οτι είδα. 2 χοντα λιφαν ντειτονα μπορούν να φορέσουν το ένα το μοτέρ του άλλου.

εδώ αν δε μου κάτσει καλό μεταχειρησμένο τι μηχανή θα μπορούσα να βάλω οικονομικότερη? 3 από service τι λέει? πιασοκολέ ή νορμάλ?

η τιμή που το βρήκα είναι οκ αλλά αυτή τη στιγμή δεν παίζουν φράγκα και θέλω να το πάρω να βγάλω από αυτό.

είχα παλιά ράννερ διχρονα και ήξερα να το κάνω βίδες (και παξιμάδια) μόνος μου. παπί δεν είχα ποτέ, θα πάω να το δώ μέσα στη βδομάδα. τί πρέπει να κοιτάξω? τι (δεν) πρέπει να ακούσω από το μοτέρ?

 

είναι κανείς που να το έχει να μου πει αν του έχει βγει καλό?

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες σύντομα θα πάρω παπί. έχω ένα tdm 850 και θέλω κάτι για διανομή πιτσας. :)

είδα το Kymko straight 150 σε μεταχειρισμένο αλλά με ανησυχούν 1 ότι δεν το βγάζει πια απ'οτι είδα. 2 χοντα λιφαν ντειτονα μπορούν να φορέσουν το ένα το μοτέρ του άλλου.

εδώ αν δε μου κάτσει καλό μεταχειρησμένο τι μηχανή θα μπορούσα να βάλω οικονομικότερη? 3 από service τι λέει? πιασοκολέ ή νορμάλ?

η τιμή που το βρήκα είναι οκ αλλά αυτή τη στιγμή δεν παίζουν φράγκα και θέλω να το πάρω να βγάλω από αυτό.

είχα παλιά ράννερ διχρονα και ήξερα να το κάνω βίδες (και παξιμάδια) μόνος μου. παπί δεν είχα ποτέ, θα πάω να το δώ μέσα στη βδομάδα. τί πρέπει να κοιτάξω? τι (δεν) πρέπει να ακούσω από το μοτέρ?

 

είναι κανείς που να το έχει να μου πει αν του έχει βγει καλό?

 

εγω θα σου ελεγα να παρεις κατι σε daytona ή honda που μπορεις να βαλεις ενα μοτερακι lifan και θα εισαι μπομπα:D

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος άλλος να πει περισσότερα από αυτό?

από μηχανικό της χόντα με απέτρεψε για το ινοβα. βγάζει λέει προβλήματα και πατινάρει από το εργοστάσιο.:(

daytona και cheetah έχει ο πατέρας μου και είναι οκ αλλά που τα έχω οδηγήσει είναι κυριολεκτικά (βάρκα στο γιαλό) αίσθηση οδήγησης μηδέν! δε με νοιάζουν τα χιλιοστά ο υπεκυβισμός και οι sebring κλπ κλπ. τη δουλειά μου να κάνω θέλω.

ένας φίλος μου σύστησε τα Kymko ότι δε σπάνε δε χαλάνε και αυτό που βρήκα είναι made in Japan. και έχω διαβάσει γι'αυτό ότι δίνει πολύ σωστή πληροφόρηση στον οδηγό και έχει και αρκετά σφιχτές αναρτήσεις.

βοήθεια! πείτε ρε παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες σύντομα θα πάρω παπί. έχω ένα tdm 850 και θέλω κάτι για διανομή πιτσας. :)

είδα το Kymko straight 150 σε μεταχειρισμένο αλλά με ανησυχούν 1 ότι δεν το βγάζει πια απ'οτι είδα. 2 χοντα λιφαν ντειτονα μπορούν να φορέσουν το ένα το μοτέρ του άλλου.

εδώ αν δε μου κάτσει καλό μεταχειρησμένο τι μηχανή θα μπορούσα να βάλω οικονομικότερη? 3 από service τι λέει? πιασοκολέ ή νορμάλ?

η τιμή που το βρήκα είναι οκ αλλά αυτή τη στιγμή δεν παίζουν φράγκα και θέλω να το πάρω να βγάλω από αυτό.

είχα παλιά ράννερ διχρονα και ήξερα να το κάνω βίδες (και παξιμάδια) μόνος μου. παπί δεν είχα ποτέ, θα πάω να το δώ μέσα στη βδομάδα. τί πρέπει να κοιτάξω? τι (δεν) πρέπει να ακούσω από το μοτέρ?

 

είναι κανείς που να το έχει να μου πει αν του έχει βγει καλό?

 

εγω παλι πιστευω οτι βγαζει κυμκο στρειτ γιατι υπαρχουν ακομη στο σιτε της κυμκο

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος άλλος να πει περισσότερα από αυτό?

από μηχανικό της χόντα με απέτρεψε για το ινοβα. βγάζει λέει προβλήματα και πατινάρει από το εργοστάσιο.:(

daytona και cheetah έχει ο πατέρας μου και είναι οκ αλλά που τα έχω οδηγήσει είναι κυριολεκτικά (βάρκα στο γιαλό) αίσθηση οδήγησης μηδέν! δε με νοιάζουν τα χιλιοστά ο υπεκυβισμός και οι sebring κλπ κλπ. τη δουλειά μου να κάνω θέλω.

ένας φίλος μου σύστησε τα Kymko ότι δε σπάνε δε χαλάνε και αυτό που βρήκα είναι made in Japan. και έχω διαβάσει γι'αυτό ότι δίνει πολύ σωστή πληροφόρηση στον οδηγό και έχει και αρκετά σφιχτές αναρτήσεις.

βοήθεια! πείτε ρε παιδιά!

 

Καλως ηρθες στην παρεα μας και καλη διαμονη να χεις:)

Λοιπον δεν εχω το Kymco Straight αλλα το εχω οδηγησει μια φορα και εχω σχηματισει θετικες και αρνητικες αποψεις.Καταρχας το μοτερ του ειναι απιστευτο σε ροπη για τα κυβικα του καθως και τα μεγαλα ανοιγματα των ταχυτητων (5 ταχυτητες ημιαυτοματες).Εχει καλο στησιμο στις αναρτησεις ειδικα οι πισω αναρτησεις οσο πρεπει σφιχτες,οι μπροστινες μπουκαλες ειναι αρκετα χαλαρες απο τι θα πρεπε κατα εμενα και αλλαζωντας λαδακια τις σκληρενεις λιγο.Φρενα πολυ καλα εως αριστα για εργοστασιακα.Γενικα στα περιφεριακα (πλαστικα - ηλεκτρικα κτλ)ειναι αρκετα καλης ποιοτητας μπορω να πω οπως ολα τα παπια Κymco;)Σαν κατοχος Kymco και γω σου προτεινω αφοβα να το παρεις,διαβαζωντας εδω στο φορουμ οσοι εχουμε Κymco κανενας μεχρι στιγμης δεν εχει αναφερει ζημιες μηχανικες παρα μονο μικροπροβληματα σε περιφεριακα.

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

στελιο εισαι τρελος!! αλλα μου αρεσει!! το μηχανακι που θα φτιαξεις απλα

ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ !!

 

και αφου το πηρες αποφαση θα ανεβασω photo dinamik nexxon να σχολιασουμε τις λεπτομεριες!!

 

Tρελος με το παπο - ειδος...παποβιος μεχρι το κοκαλο:)Αξιοποιω αυτο που εχω και οχι με την σκεψη που εχουν οι περισσοτεροι (ποιος θα βγει πρωτος και λοιπες ανοησιες).

Θελω να βγαλω τοσες πολλες ιδεες εφοσον μιλαμε για αυστηρα περιορισμενη εκδοση παπιου (Limited Edition).Ενα απο τα βασικα υλικα που θελω να χρησιμοποιησω ειναι carbon (αραιο πλεγμα) σε ψαλιδι - 2 πλαινα σιδερα μαρσπιε του συνεπιβατη - καπακια μοτερ - μπουκαλες ανεστραμενες - 2 πλαινοι αεραγωγοι - σιδερο συνεπιβατη και ζαντες).Ολη αυτη η διαδικασια θελει καλουπια με ειδικη επεξεργασια για να βγουν τα carbon κομματια τα οποια ειναι παναλαφρα αλλα το κοστος ολης αυτης της διαδικασιας ειναι τρελο και μονο στο εξωτερικο γινετε.Οποτε εγκαταλειπω αυτη τη σκεψη και τα παραπανω κομματια θα περασουν απο ειδικη βαφη carbon ωστε να εχω αναλογο οπτικο αποτελεσμα.Τα πλαστικα του παπιου θα βαφτουν ξανα το μοναδικο πορτοκαλι της Kymco (φτερο - πλαινα πλαστικα μεχρι πισω - μασκα κτλ).Στη μεση θα παραμεινει μαυρο σατινε.Περιφερειακα που θα αλλαχτουν με aftermarket:

 

  • Ζαντες απο Modenas Dynamik
  • Ψαλιδι ανεστραμενης δοκου απο Daytona Sprinter
  • Σωληνακια υψηλης πιεσης της Braking
  • Δισκοπλακες της Braking
  • Μανετα aftermarket μαυρη κοντη
  • Mπουκαλες ανεστραμενες.

 

Ευχαριστω πολυ ολους για την ενθερμη υποστηριξη του ονειρου μου:)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Tρελος με το παπο - ειδος...παποβιος μεχρι το κοκαλο:)Αξιοποιω αυτο που εχω και οχι με την σκεψη που εχουν οι περισσοτεροι (ποιος θα βγει πρωτος και λοιπες ανοησιες).

Θελω να βγαλω τοσες πολλες ιδεες εφοσον μιλαμε για αυστηρα περιορισμενη εκδοση παπιου (Limited Edition).Ενα απο τα βασικα υλικα που θελω να χρησιμοποιησω ειναι carbon (αραιο πλεγμα) σε ψαλιδι - 2 πλαινα σιδερα μαρσπιε του συνεπιβατη - καπακια μοτερ - μπουκαλες ανεστραμενες - 2 πλαινοι αεραγωγοι - σιδερο συνεπιβατη και ζαντες).Ολη αυτη η διαδικασια θελει καλουπια με ειδικη επεξεργασια για να βγουν τα carbon κομματια τα οποια ειναι παναλαφρα αλλα το κοστος ολης αυτης της διαδικασιας ειναι τρελο και μονο στο εξωτερικο γινετε.Οποτε εγκαταλειπω αυτη τη σκεψη και τα παραπανω κομματια θα περασουν απο ειδικη βαφη carbon ωστε να εχω αναλογο οπτικο αποτελεσμα.Τα πλαστικα του παπιου θα βαφτουν ξανα το μοναδικο πορτοκαλι της Kymco (φτερο - πλαινα πλαστικα μεχρι πισω - μασκα κτλ).Στη μεση θα παραμεινει μαυρο σατινε.Περιφερειακα που θα αλλαχτουν με aftermarket:

 

  • Ζαντες απο Modenas Dynamik
  • Ψαλιδι ανεστραμενης δοκου απο Daytona Sprinter
  • Σωληνακια υψηλης πιεσης της Braking
  • Δισκοπλακες της Braking
  • Μανετα aftermarket μαυρη κοντη
  • Mπουκαλες ανεστραμενες.

 

Ευχαριστω πολυ ολους για την ενθερμη υποστηριξη του ονειρου μου:)

 

 

σωστο σε βρισκω!! αφου εχεις τα ευρω, γιατι οχι?? ειμαι ενας απο τους υποστηρικτες σου!

και δυο φωτο απο μια μινι συναντηση μας με τον συμφορουμιτη hondaglx...

 

http://img503.imageshack.us/i/078m.jpg/

 

http://img21.imageshack.us/i/076dzf.jpg/

 

το δεξι ειναι το δικο μου και το αριστερο του hondaglx

Link to comment
Share on other sites

σωστο σε βρισκω!! αφου εχεις τα ευρω, γιατι οχι?? ειμαι ενας απο τους υποστηρικτες σου!

 

Ευχαριστω,να σαι καλα φιλε μου:)Απο λεφτα δουλευω και οσο μπορω αποταμιευω για να κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα.

 

και δυο φωτο απο μια μινι συναντηση μας με τον συμφορουμιτη hondaglx...

 

http://img503.imageshack.us/i/078m.jpg/

 

http://img21.imageshack.us/i/076dzf.jpg/

 

το δεξι ειναι το δικο μου και το αριστερο του hondaglx

 

Μπραβο παιδια! Παντα χαιρομε να βλεπω καθρεφτες στα παπια και να φορατε κρανος...πολυ ωραια τα Jetix σας!:)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...