Jump to content

Πόσα χρήματα ξοδεύετε την ημέρα;


sam66
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 157
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kατ'αρχάς εξαρτάται για τι σπίτι μιλάμε, περιοχή κ.λ.π, δλδ ενοίκιο... Δυστυχώς από ενοίκια δεν ξέρω καθόλου γιατι μένω σε δικό μου... Φαντάζομαι δεν θα έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, ειδικά στην ηλικία σου.

 

Για ρεύμα και νερό υπολόγιζε κανενα 30άρι το μήνα.

Για τηλέφωνα, εξαρτάται τη χρήση. Άλλοι για κινητό πληρώνουν 20 ευρώ το μήνα και άλλοι 100.

Για διατροφή πάλι εξαρτάται. Εγώ προσωπικά δίνω το minimum 200 ευρώ στο supermarket το μήνα, σε άλλους φαίνονται πολλά, σε άλλους λογικά και σε άλλους λίγα. Το θέμα είναι ότι στο σπίτι τρόω μια φορά την ημέρα αλλά δεν μαγειρεύω πάντα για 1 άτομο. Όταν τρως έξω θέλεις εννοείται παραπάνω...

 

Τέλος πολύ σημαντικό ρόλο παίζουν και οι μετακινήσεις... Αν έχεις αυτοκίνητο θέλεις βενζίνη και μέσα στο χρόνο θα σου προκύψουν και άλλα (service, ασφάλεια, σήμα κ.λ.π), αν δεν έχεις τότε ή έχεις τα εισητήρια με μια κάρτα απεριορίστων (ή μειωμένα φοιτητικά) ενώ φαντάζομαι κάποιες στιγμές θα χρειάζεσαι (όπως και τώρα) taxi...

 

600 ευρώ λογικά είναι το minimum... Aλλά λόγω ηλικίας, ασχετοσύνης με ενοίκια, διαφορετικών αναγκών λόγω δουλειάς κ.λ.π να είμαι εκτός πραγματικότητας (προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο)!:O

 

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση! κοιτα, δεν εννοω τι χρειαζεται ενας φοιτητης, αλλα ενας ανθρωπος που δουλευει και παιρνει 1000 ευρω το μηνα. ενας τετοιος ανθρωπος θα μπορουσε να τα βγαλει περα χωρις δευτερη δουλεια και να συντηρει τον εαυτο του και το σπιτι του;; το ενοικιο ειναι βασικο θεμα και ποικιλει!!!

 

 

Να σου πω στο περίπου τα έξοδά μου διόμιση χρόνια που είμαι στην Ηγουμενίτσα.

Ενοίκιο: 180 ευρώ τον μήνα (40 τετραγωνικά σπίτι με βεράντα. το πληρώνουν οι γονείς μου από την Αθήνα)

Νερό: 20-30 ευρώ κάθε 3-4 μήνες (όποτε έρχεται λογαριασμός μου στέλνουν λεφτά για να το πληρώσω)

Ρεύμα: τουλάχιστον 80 ευρώ το τετράμηνο επειδή έχω συνέχεια αναμένους 1-2 υπολογιστές και κλιματισμό (ισχύει το ίδιο με το νερό)

Σταθερό τηλέφωνο: 140-160 ευρώ το δίμηνο μόνο με πάγια τηλεφώνου-adsl και λίγα τηλέφωνα (ισχύει το ίδιο με το νερό και το ρεύμα)

Κινητό: είναι συμβόλαιο και είναι στον ίδιο λογαριασμό με του πατέρα μου. Δεν ξέρω πόσο έρχεται αλλά μιλάω πολύ. Υπολογίζω 70-100 ευρώ τον μήνα και δεν θα το βάλω στα συνολικά έξοδα της Ηγουμενίτσας γιατί το ίδιο ισχύει και στην Αθήνα με το κινητό.

Εισιτήρια ΚΤΕΛ: πηγαίνω στην Αθήνα 2 φορές τον μήνα (σε σπάνιες περιπτώσεις και κάθε εβδομάδα) . Αυτό σημαίνει 4 εισιτήρια τον μήνα (2 για Αθήνα και 2 για Ηγουμενίτσα) και το ένα εισιτήριο από ότι θυμάμαι έχει 26,20 ευρώ.

Φαγητά: 10 ευρώ την μέρα σίγουρα (τρώω έξω)

Τσιγάρα: 3 ευρώ κάθε 4 μέρες (καπνός για στριφτό. όταν κάπνιζα Murrati χάλαγα 6 ευρώ την μέρα για τσιγάρα)

Καφέδες: 2-5 ευρώ την μέρα (είναι φθηνός ο καφές, ανάλογα την καφετέρια έχει από 2 ως 2,5 ευρώ)

Ταξί: σίγουρα 6 ευρώ την μέρα, πολλές φορές και παραπάνω (μέσα στην πόλη η ταρίφα είναι 3 ευρώ όπου και να σε πάει. επειδή δεν μπορώ το περπάτημα για αυτό χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα ταξί. έτσι με έχουν μάθει όλοι οι ταξιτζήδες. φοιτητής στην Ηγουμενίτσα που να έχει χρησιμοποιήσει περισσότερα ταξί από εμένα δεν υπάρχει με τίποτα).

Μαζί με το ενοίκιο και τους λογαριασμούς τα έξοδα είναι 954,8 . Χωρίς ενοίκιο και λογαριασμούς τα έξοδα είναι 667,3. Στα έξοδά μου δεν έχω υπολογίσει τις φορές που πηγαίνω στα Γιάννενα με τον κολλητό μου, οπότε έχουμε 10-20 ευρώ βενζίνη (γράφω 10-20 γιατί το πόσο θα κάψει εξαρτάται από το αν θα οδηγεί ήρεμα ή όχι) και άλλα 20-30 για έξοδα στα Γιάννενα (καφές, φαγητό, κινηματογράφος και οτιδήποτε άλλο) . Πηγαίνουμε σίγουρα 1 φορά τον μήνα, άλλο μήνα μπορεί να πάμε και 2. Αυτά προς το παρών. Μάλλον τα έξοδα που θα προσπαθήσω να μειώσω είναι τα ταξί :p

 

ευχαριστω πολυ κι εσενα!! ειναι αρκετα τα εξοδα, αλλα οι λογαριασμοι που ανεφερες ειναι για αρκετους μηνες, αρα για τον καθε μηνα λιγοστευει το ποσο. αυτο με το ταξι ειναι καπως!! :D:D παντως το ενοικιο σου ειναι καλο, φτηνο το βρισκω, ενταξει δεν ειναι και βιλα το σπιτι, αλλα για εναν ανθρωπο ειναι οκ! αν εχεις ενοικιο μεχρι 300-350 εισαι καλα πιστευω, μπορεις να τα βγαλεις περα...

απλως εχω την απορια, ποσα χρειαζεσαι για το σουπερμαρκετ, οχι μονο εσυ, γενικα το λεω, και ποσες φορες το μηνα χρειαζεται να πας... ας πουμε ο φιλος μας επανω,ο bored μιλησε για 200 ευρω, που αν ειναι για μια φορα το μηνα, δεν τα βρισκω πολλα... δεν ξερω... αλλος που να εχει εμπειρια;;; :):)

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι λιγάκι σπάταλος, ξοδεύω ελάχιστα λιγότερα οτι εχω, ειδικά το καλοκαίρι χαλάω τουλαχιστον ενα 50αρι την ημέρα αλλα έχω κάλή δουλειά και ευτυχως μου μένει και κανένα φράγκο στο τέλος για τον χειμώνα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν είμαι στον τόπο που σπουδάζω προσπαθώ να περιοριστώ στα 10ε/ μέρα (σπάνια το καταφέρνω πάντως)..

 

Όταν γυρνάω στην μητέρα πόλη εκεί ξεφεύγω..χιχι

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οι περισσοτερες φοιτητριες ειναι στην καλυτερη λυση...θα βρουν κανα μλκ να πληρωνει εξοδους ,οποτε μετα τα χαλανε ολα για ρουχα κ μλκς.

κ αν ειναι απελπισμενες ή γουσταρουν καλοπεραση για κανα 3χιλ μηνα καμμια αγγελια .η συνεχεια γνωστη...:P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χαλάω πάντα λίγα παραπάνω απ' όσα έχω. :p

 

 

Αν ειναι λιγα τοτε καλος εισαι....:D:D σκεψου να ηταν πολλα:cry::cry:

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

αν υπολογίσουμε ότι κάθε μήνα μου δίνουνε συνολικά 600 $ 600 χ30 =κάθε μέρα

τα σίγουρα είναι το φαγητό ,το νετ καφέ άντε και καφετέρια

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πω πω μεγαλη κουβεντα αυτη που ανοιξες...Εγω το μηνα σαν φοιτητης που ειμαι χαλαω 1200 ευρω(Ενοικιο 320ευρω,Κοινοχρηστα,Δεη,Νερο,Οτε+Dsl,Συνδεση στο κινητο,Βενζινες,Φαγητο,Γυμναστηριο,ποτα,ΠΟΤΑ,ποτα κλπ κλπ)...ξεχωριστα βεβαια τα ρουχα που ψωνιζω....ενταξει βεβαια εγω ειμαι σπαταλος αλλα πιστευω οτι φοιτητης/τρια με κατω απο 600-700 ευρω το μηνα δεν μπορει να ζησει επαρχια με ΤΙΠΟΤΑ...
Don't Talk To Me... I'm Dieting!
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οι περισσοτερες φοιτητριες ειναι στην καλυτερη λυση...θα βρουν κανα μλκ να πληρωνει εξοδους ,οποτε μετα τα χαλανε ολα για ρουχα κ μλκς.

κ αν ειναι απελπισμενες ή γουσταρουν καλοπεραση για κανα 3χιλ μηνα καμμια αγγελια .η συνεχεια γνωστη...:P

Μέσα στο μυαλό μου είσαι.

TRUST YOUR SOLE
Link to comment
Share on other sites

ενταξει βεβαια εγω ειμαι σπαταλος αλλα πιστευω οτι φοιτητης/τρια με κατω απο 600-700 ευρω το μηνα δεν μπορει να ζησει επαρχια με ΤΙΠΟΤΑ...

 

giati mporei stin a8ina/8esaloniki???:ninja:

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

τα ενοκια των σπιτιων στη θεσσαλονικη που κυμαινονται ρε παιδια, οσοι ξερετε;; περιπου οπως και στην αθηνα, αναλογα με την περιοχη;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

τα ενοκια των σπιτιων στη θεσσαλονικη που κυμαινονται ρε παιδια, οσοι ξερετε;; περιπου οπως και στην αθηνα, αναλογα με την περιοχη;;

Για τι σπίτι μιλάμε; Πόσα δωμάτιο, περιοχή και ηλικία...

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι φοιτητης/τρια με κατω απο 600-700 ευρω το μηνα δεν μπορει να ζησει επαρχια με ΤΙΠΟΤΑ...

για τα έξοδά του εκτός απο το ενοίκιο εννοείς?

 

Εγώ πάντως στα Γιάννενα που σπουδάζω με 300 ευρώ (καφέδες+έξοδοι+σούπερμάρκετ+φαγητό) την βγάζω.Και άλλα 300 στο ενοίκιο.Όλα τα άλλα είναι εξτρα.Όταν είμαι στην πατρίδα όμως είναι πολύ διαφορετικά.Δεν έχει όρια!

Link to comment
Share on other sites

τα ενοκια των σπιτιων στη θεσσαλονικη που κυμαινονται ρε παιδια, οσοι ξερετε;; περιπου οπως και στην αθηνα, αναλογα με την περιοχη;;

mia garsoniera dytika mporeis na ti vreis me 210 oso pas pros to kentro oi times anevainoun kai to idio spiti ehei enoikio 300+

Link to comment
Share on other sites

mia garsoniera dytika mporeis na ti vreis me 210 oso pas pros to kentro oi times anevainoun kai to idio spiti ehei enoikio 300+

 

σιγουρα πεζει ρολο η περιοχη ρωτησα εγω για το ξαδερφι μου στην νεαπολη κ μου ειπαν 220 ευρω κ στην τουμπα ενα τετραγωνο διπλα απο εμενα στα ιδια τ.μ μου ειπαν 300 κ σιγουρα αν πας κ πιο ανατολικα

μπορει να ανεβει κ αλλο η τιμη

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

se themata siginonias, agoras klp. to idio pragma einai(dytika i anatolika). oso na'nai toumpa einai poli pio pyknokatikimeni kai tha vreis kai diaforetikes times pano kai kato apo to anahoma an eisai konta se ekeini tin periohi
Link to comment
Share on other sites

Για τι σπίτι μιλάμε; Πόσα δωμάτιο, περιοχή και ηλικία...

 

mia garsoniera dytika mporeis na ti vreis me 210 oso pas pros to kentro oi times anevainoun kai to idio spiti ehei enoikio 300+

 

σιγουρα πεζει ρολο η περιοχη ρωτησα εγω για το ξαδερφι μου στην νεαπολη κ μου ειπαν 220 ευρω κ στην τουμπα ενα τετραγωνο διπλα απο εμενα στα ιδια τ.μ μου ειπαν 300 κ σιγουρα αν πας κ πιο ανατολικα

μπορει να ανεβει κ αλλο η τιμη

 

se themata siginonias, agoras klp. to idio pragma einai(dytika i anatolika). oso na'nai toumpa einai poli pio pyknokatikimeni kai tha vreis kai diaforetikes times pano kai kato apo to anahoma an eisai konta se ekeini tin periohi

 

μαλιστα... ολες οι τιμες που ειπατε ομως δεν ειναι τραγικες, ειναι για γκαρσονιερα απο ο,τι κατάλαβα, αλλά οκ! δηλαδη για ενα σπιτι 50 τ.μ ή κάπου εκεί τέλος πάντων, στο κέντρο ή νοτια ή ανατολικά ποσα μπορει να ζητησουν;;; σορρυ το θεμα ειναι λιγο ασχετο με το ποσα ξοδευουμε καθε μερα, αλλα αν ξερει καποιος ας μου απαντησει με πμ να μην το χαλασουμε το θεμα!!! :):)

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα... ολες οι τιμες που ειπατε ομως δεν ειναι τραγικες, ειναι για γκαρσονιερα απο ο,τι κατάλαβα, αλλά οκ! δηλαδη για ενα σπιτι 50 τ.μ ή κάπου εκεί τέλος πάντων, στο κέντρο ή νοτια ή ανατολικά ποσα μπορει να ζητησουν;;; σορρυ το θεμα ειναι λιγο ασχετο με το ποσα ξοδευουμε καθε μερα, αλλα αν ξερει καποιος ας μου απαντησει με πμ να μην το χαλασουμε το θεμα!!! :):)

 

Εγω παντως για 35τ.μ ζηταω 270 Ευρω (Τουμπα - Ανατολικα). Αν πας κεντρο οι τιμες ανεβαινουν και η ποιοτητα πεφτει (πολυκατοικιες 30-40 ετων).

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα... ολες οι τιμες που ειπατε ομως δεν ειναι τραγικες, ειναι για γκαρσονιερα απο ο,τι κατάλαβα, αλλά οκ! δηλαδη για ενα σπιτι 50 τ.μ ή κάπου εκεί τέλος πάντων, στο κέντρο ή νοτια ή ανατολικά ποσα μπορει να ζητησουν;;; σορρυ το θεμα ειναι λιγο ασχετο με το ποσα ξοδευουμε καθε μερα, αλλα αν ξερει καποιος ας μου απαντησει με πμ να μην το χαλασουμε το θεμα!!! :):)

300 στο νερό για ένα κατοικίσιμο σπίτι.

Η αδερφή μου νοικιάζει γκαρσονιέρα στη Κ. Τούμπα 400 ευρά. Καινούρια βέβαια, πρώτη μπήκε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως για 35τ.μ ζηταω 270 Ευρω (Τουμπα - Ανατολικα). Αν πας κεντρο οι τιμες ανεβαινουν και η ποιοτητα πεφτει (πολυκατοικιες 30-40 ετων).

 

35τμ?

Στούντιο;

Link to comment
Share on other sites

Περιπου 18-20 ετων.

 

 

 

Στουντιο; Δηλαδη; :confused:

 

Τα στούντιο είναι περίπου 23-25 τ.μ από όσο ξέρω.

 

Ένα μεγάλο δωμάτιο δλδ,αποκλειστικά για φοιτητές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...